aA
Švedijai mėginant įveikti iššūkius, susijusius su pinigų plovimo skandalu, kuris drebina seniausią šalies banką, kyla klausimų dėl tų, kurie yra atsakingi už šios bylos tyrimą.
„Swedbank“
© Reuters / Scanpix

Kaip jau skelbta, per „Swedbank“ galėjo būti išplauta iki 10 mlrd. JAV dolerių, o įtartini lėšų srautai yra susiję su „Danske Bank A/S“ Estijos padalinio pinigų plovimo skandalu. Byla paviešinta tik šiais metais, bet, kaip skelbia Švedijos žiniasklaida, Finansinės priežiūros institucijos (Financial Supervisory Authority, FSA) darbuotojai perspėjo savo viršininkus dar 2018 metais apie įtartinus pažeidimus „Swedbank“ banke ir patarė imtis priemonių. Tačiau nieko nebuvo daroma.

Dabar nacionaliniuose laikraščių straipsniuose pasigirsta nerimo gaidelių, esą ilgametės draugystės ir ankstesni profesiniai ryšiai galėjo lemti, kad „Swedbank“ įtariamus pažeidimus tyrė žmonės, sudarantys šalies finansų, politikos bei reguliavimo sferų branduolį. Ši byla jau sutepė Švedijos, kurioje gyvena 10 mln. gyventojų ir kuri laikoma sąžiningumo bei atvirumo pavyzdžiu, reputaciją.

Apie įtarimus dėl banko nešvarių pinigų operacijų šių metų vasarį pranešė pagrindinis Švedijos transliuotojas SVT, paskatinęs Švedijos ir Estijos finansinės priežiūros institucijas pradėti bendrą tyrimą. Skelbta, kad tarp banko klientų buvo ir nuverstasis Ukrainos prezidentas Viktoras Janukovyčius, kuris šiuo metu slapstosi Rusijoje. Be to, nerimaujama, kad „Swedbank“ vykdomoji direktorė Birgitte Bonnesen savo pareiškimais klaidino investuotojus.

Transparency International“ Švedijos skyriaus pirmininkė ir korupcijos ekspertė Louise Brown suabejojo finansų kontrolės institucijos sprendimu nesiimti priemonių anksčiau. Pasak jos, „glaudūs ryšiai“ aukštesnėse finansų grandyse tokioje nedidelėje šalyje kaip Švedija „gali pakurstyti tendenciją susilaikyti nuo nepatogios kritikos“. „Vadinamasis „abipusės apsaugos“ požiūris, jei toks susiformuoja, gali galiausiai nuvesti korupcijos link, sakė ji.

Birgitte Bonnesen
Birgitte Bonnesen
© DELFI / Andrius Ufartas

FSA generalinis direktorius Erikas Thedeenas, kursi perleido pinigų plovimo tyrimą savo pavaduotojui dėl savo ryšių su nuolatiniu „Swedbank“ valdybos nariu, turi ryšių ir su keliais didžiausiais „Swedbank“ akcininkais per savo ankstesnes pozicijas.

Profesiniai ryšiai

E. Thedeenas ėjo valstybės sekretoriaus pareigas šalies finansų ministerijoje, kai „Swedbank“ valdybos narys Peteris Normanas užėmė finansų rinkų ministro postą. 2015 metais pensijų įmonės pirmininkas Jensas Henrikssonas, kuris šiuo metu yra antros didžiausios „Swedbank“ akcininkės, „Folksam“, generalinis direktorius, pakvietė E. Thedeeną užimti minėtos įmonės vadovo postą. Tiek J. Henrikssonas, tiek E. Thedeenas dirbo kartu su Magnusu Billingu, dabartiniu trečios didžiausios banko akcininkės, „Alecta“, vadovu. Jensas Henrikssonas buvo vienas iš akcininkų, kurie pasiūlė paskirti P. Normaną į „Swedbank“ valdybą 2016 metais.

E. Thedeenas „nedalyvauja jokiuose posėdžiuose, kuriuose svarstomi klausimai, susiję su Peteriu Normanu“, nes jis yra jo draugas, sakė FSA spaudos sekretorius Peteris Svenssonas. Išsamesnių komentarų šiuo klausimu jis nepateikė. „Swedbank“ atstovas spaudai Gabrielis Francke Rodau atsisakė komentuoti šia tema.

M. Billingas sakė esąs įsitikinęs, kad priežiūros institucijos atidžiai patikrino bet kokius galimus interesų konfliktus. Pasak jo, jo ryšiai su E. Thedeenu ir J. Henrikssonu neturi jokio poveikio saitams su „Swedbank“.

J. Henrikssonas turi platų profesinių ryšių ratą, sakė „Folksam“ atstovė spaudai, pridurdama, kad užimant tokias pareigas tai yra įprasta ir kartu pageidaujama.

„Žinoma, situacija ne kažin kaip atrodo, – sakė Upsalos universiteto Korporacinės teisės profesorius Danielius Stattinas. Pasak jo, problema yra ta, kad „esama plačių ryšių“ tarp reguliuotojų ir tų, kurie reguliuojami „Jie dažnai vieni kitų viršininkai arba kitaip glaudžiai bendradarbiauja“. Pasak jo, „Folksam“ „labai greitai sureagavo pareikšdama, kad neturi jokio pagrindo nepasitikėti „Swedbank“ generaline direktore ir valdyba“. Švedijos mastu, anot D. Stattino, viena iš problemų yra „durų varstymas tarp aukšto rango pareigūnų“.

Šių metų vasarį Švedijos ekonominių nusikaltimų tarnyba iškėlė dar vieną problemos aspektą, pradėjusi tirti, ar nebuvo pažeisti viešai neatskleidžiamos informacijos įstatymai, po to, kai „Swedbank“ preliminariai informavo savo didžiausius akcininkus – atstovaujančius maždaug pusei apyvartoje esančių banko akcijų, – apie SVT pranešimą. Minėtas transliuotojo pranešimas banko akcijas nusmukdė 20 procentų.

Kovo 17 d. straipsnis pagrindiniame šalies verslo laikraštyje „Dagens Industri“ pažėrė kandžios kritikos: „Swedbank“ skandalas rodo, kad Švedija yra šalis, kurią drebina korupcijos problemos.“

Didžiausiems banko akcininkams atiteks svarbus vaidmuo sprendžiant, kas bus toliau: kovo 28-ąją rengiamas metinis visuotinis akcininkų susirinkimas. Jau dabar nerimaujama, kad kai kurie didžiausi investuotojai paskubės „reabilituoti“ „Swedbank“, nepaisydami oficialių tyrimų. Banko užsakyta ir kovo 22 dieną publikuota ataskaita turėjo įvertinti įtarimus pinigų plovimu, bet ji veikiau paliko visuomenei daugiau klausimų nei atsakymų. Švedijos pagrindinių akcininkų asociacija pavadino ataskaitą „visiškai neišsamia“.

„Dagens Industri“ straipsnyje teigiama, kad ryšiai tarp bankų ir tų, kurie juos prižiūri, yra „tokie migloti, kone komiški“. „Negalima konkrečiai teigti, kad šie žmonės leidžia asmeniniams santykiams apsunkinti ir supainioti jų sprendimus, – rašo laikraštis. – Bet jau vien tas faktas, jog toks klausimas gali būti keliamas, verčia išties sunerimti.“

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(4 žmonės įvertino)
5.0000

Beršidskis: Zelenskiui – sudėtingas testas

Šalies prezidentu išrinktas komikas Volodymyras Zelenskis pradeda suprasti, kiek ryžtingai yra...

Turintys ką slėpti milijonieriai kadaise droždavo į Ženevą, dabar jos spindesys slopsta (13)

Ženevoje, netoli prabangių parduotuvių gatvės Rue du Rhone, šešių aukštų pastatas, kuriame...

Kaip „Apple“ parduotuvės prarado savo žavesį: jos nebe tokios, kokios kadaise buvo (59)

Webo Smitho patirtis vietinėje „Apple“ parduotuvėje Kolambuso (Ohajas) priemiestyje buvo...

Kriptovaliutų entuziastai savo gretose jau turi ir kandidatą į JAV prezidentus (5)

Yra vienas demokratų kandidatas į prezidentus, kuris gali pasigirti stipriu kriptovaliutų...

Kinai šauna nealkoholinį šampaną: Trumpo pasaulinė kampanija prieš „Huawei“ pralaimėjo (157)

Jungtinių Valstijų prezidento Donaldo Trumpo vykdoma pasaulinė kampanija boikotuoti įmonę „...

Top naujienos

LKL užkulisiai: kodėl „Rytas“ nepanoro australo ir kaip pergalės neatnešė net pažadėti „iPhone“ laida „Krepšinio zona“ (13)

Eurolyga jau žino savo šių metų čempionus bei prizininkus, o po poros savaičių juos turės ir...

Mažame Lietuvos mieste dirbančiai gydytojai pacientai negaili pagyrų: kaip jai pavyko tapti visų mylima (15)

Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos ( VLK ) duomenimis, Lietuvoje dirba...

Sklinda kalbos apie „valstiečių“ partijoje bręstantį sukilimą: Skverneliui mato du kelius (160)

Dar prieš pirmąjį Prezidento rinkimų turą Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos ( LVŽS...

Valančiūnas – apie akistatą Kinijoje su kanadiečiais: pasistengsime „išspardyti užpakalius“

Atrodė, kad tai eros pabaiga: po septynerių ištikimybės metų Toronto „Raptors“ išmainė...

„Valstiečiai“ siūlo užmiršti Karbauskio kalbas ir žiūrėti į ateitį (73)

Porą savaičių blaškęsi ir traukimusi iš valdžios rinkėjus gąsdinę „valstiečiai“...

Tūkstančiams dirbančių – lemtingas galvosūkis dėl pensijų: termino pabaiga negailestingai artėja (75)

Kokio dydžio pensiją gausite? Ar likti II pakopos pensijų fonduose? Klausimai, kuriuos sau užduoda...

Vitulskienė atidarė plius dydžio drabužių parduotuvę: pagaliau moterys priima savo kūną tokį, koks yra

Gegužės 20 dieną Erika Vitulskienė įsimins visam gyvenimui. Pirmadienio vakarą sostinėje...

Šeimoje – tikras stebuklas: pirmąkart gimė šešetukas, nesitikėjo net medikai (3)

Lenkijoje viena moteris pirmąkart šalies istorijoje pagimdė šešetuką, o kiekvienas naujagimis...

Po drąsaus Zelenskio žingsnio mato vieną kelią: tam jis turi tik pusmetį – kitaip smarkiai įklimps (128)

Komikas Volodymyras Zelenskis pirmadienį pradėjo visiškai naują vaidmenį, kai buvo...

Brandūs vyrai atvirai: kodėl jie renkasi jaunas moteris? (41)

Tenka daug kalbėtis su žmonėmis gana asmeniškomis temomis. Ypač mėgstu pasiklausyti, ką kalba...