aA
Žmogus, pasiūlęs prieštaringai vertinamą Švedijos COVID-19 strategiją, karantino įvedimą didžiojoje pasaulio dalyje apibūdina kaip savotišką „beprotybę“, prieštaraujančią tam, kas yra žinoma apie virusų protrūkių tvarkymą.
Švedijos COVID-19 ekspertas: pasaulis išsikraustė iš proto
© Reuters / Scanpix

Švedijos valstybinis epidemiologas Andersas Tegnellis teigė, kad nepritaria tokiam judėjimo suvaržymui dėl žalingo šalutinio poveikio, kurį jis neišvengiamai sukelia.

„Atrodo, tarsi pasaulis būtų išsikraustęs iš proto, ir viskas, apie ką mes iki tol kalbėjome, būtų pamiršta, – trečiadienį Švedijos radijui sakė A. Tegnellis. – Atvejų tapo per daug, o politinis spaudimas pasidarė per stiprus. Švedija liko stovėti nuošalyje.“

A. Tegnellis pripažįsta neteisingai įvertinęs mirtiną koronaviruso potencialą jo ankstyvosiose stadijose, tačiau atmeta galimybę atsisakyti savo strategijos.

Jis teigia, kad radikalus judėjimo apribojimas, šiuo metu stebimas kone visame pasaulyje, gali sukelti kitų problemų, įskaitant išaugusį smurtą šeimoje, vienišumą ir masinį nedarbą.

„Visi vaistai turi šalutinį poveikį, taigi ir kovos su pandemija priemonės turi savo neigiamą poveikį, – sakė jis. – Tokioje institucijoje kaip mūsų, kuri dirba su įvairiais visuomenės sveikatos klausimais, natūralu atsižvelgti į šiuos aspektus.“

Andersas Tegnellis
Andersas Tegnellis
© Reuters / Scanpix

Tačiau šiuo metu Švedijoje yra registruojamas rekordinis mirštamumas nuo COVID-19 – šimtui tūkstančių žmonių čia miršta daugiau susirgusiųjų nei Jungtinėse Valstijose, rodo Johns Hopkins universiteto duomenys. Apklausos liudija, kad švedai pradeda nusivilti savo šalies atsaku į pandemiją.

Užuot uždarę mokyklas, parduotuves ir restoranus, švedai beveik viską paliko atidaryta. Piliečiai buvo skatinami laikytis socialinio atsiribojimo gairių, tačiau strategijos kūrėjai nusprendė, kad švedai pakeis savo elgesį laisva valia, taigi kurti įstatymų nėra būtina.

A. Tegnellis taip pat patarė nenaudoti veido kaukių, tvirtindamas, kad trūksta mokslinių įrodymų, jog jos veikia. Jis taip pat sako, kad akivaizdu, jog mokyklų uždarymas buvo neprasmingas atsakas į pandemiją. Jo požiūrį palaiko ir neseniai atliktas Prancūzijos tyrimas.

Pagrindinis A. Tegnellio argumentas yra tas, kad COVID-19 artimiausiu metu niekur nedings, o tai reiškia, kad staigus ir griežtas karantinas galiausiai pasirodys neveiksmingas, nes kovojame su ilgalaike grėsme.

Tuo tarpu virusas pastaruoju metu vėl atsigauna daugelyje šalių, kur valdžios atstovai tikėjo jį jau pažaboję, įskaitant Pekiną.

„Laukiu rimtesnio mūsų veiksmų įvertinimo, nei buvo atliktas iki šiol, – pažymėjo A. Tegnellis. – Niekas nežino, kuo čia baigsis.“

Švedijos parlamentas sutiko paskirti komisiją, kuri išnagrinėtų vyriausybės atsaką į COVID-19 krizę. Tyrimo rezultatai turėtų būti paskelbti 2022 m. pradžioje, prieš kitus visuotinius rinkimus.

Naujausios apklausos rodo, kad ministras pirmininkas Stefanas Lofvenas, vadovaujantis mažumų centro kairiųjų koalicijai, susiduria su rinkėjų simpatijų mažėjimu, nes švedai abejoja dėl šalies COVID-19 politikos.

Bloomberg
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(132 žmonės įvertino)
3.6288

Top naujienos

Tomas Janonis | D+

Skandalingiausios Vilniaus statybos pavirto tikra piktžaizde: žmonės, kurie padėjo aukso vertės parašus (10)

Viena gražiausių Vilniaus vietų turėjo tapti ramybės oaze gamtos pasiilgusiems vilniečiams,...

Prognozuoja NT nuomos verslo žlugimą: ar išlošė investavusieji per pandemiją? (110)

Per pastaruosius metus nekilnojamojo turto (NT) pardavimo kainos Lietuvoje augo sparčiausiai...

Neteisėtų migrantų srautas savaitgalį pasiekė naujas aukštumas: tuoj vėl nebus, kur juos apgyvendinti (205)

Neteisėtai sieną iš Baltarusijos kertančių migrantų srautas pasiekė naujas aukštumas – per...

Razmuvienė: delta atmaina yra daug kartų pavojingesnė už paprastą COVID-19, laiko laukti rudens nebėra (143)

Delta atmaina lemia, kad COVID-19 užsikrėtimų skaičius intensyviai auga ir situacija blogėja, o...

Lietuvos šauliui žaidynės Tokijuje baigtos – neįveikė atrankos barjero, tačiau nusivylimu čia net nekvepia specialiai Delfi iš Tokijo (13)

Lietuvos šaulys Karolis Girulis pirmadienį jėgas išmėgino savo antroje rungtyje Tokijo...

VSAT vadas: nuo vidurnakčio sieną kirto dar 109 neteisėti migrantai pasiekta apgyvendinimo užkardose riba (356)

Nuo vidurnakčio iki pirmadienio ryto sieną iš Baltarusijos kirto dar 109 neteisėti migrantai, o...

Mokslininkai jau žino, kas ateityje laukia žmonijos, kai baigsis COVID-19 pandemija (65)

Šiuo metu esame atsidūrę ribotoje erdvėje tarp COVID-19 pradžios ir pabaigos. Nors pandemijos...

Trasoje nugriuvusi pasaulio čempionė pasileido lyg per Kentukio derbį graikas auksą išplėšė paskutiniu šuoliu (1)

Tokijo olimpinių žaidynių vidutinių nuotolių bėgimo favoritei Sifan Hassan pirmadienio rytas...

Tribūnose virbalais mezgantis britų olimpinis čempionas per dieną tapo interneto sensacija

Tomas Daley – aukso medalio Tokijo olimpinėse žaidynėse laimėtojas, nacionalinis lobis, LGBT...