aA
Po to, kai mirčių nuo COVID-19 skaičius slaugos namuose pasidarė nebevaldomas, Švedija apsisprendė persvarstyti kovos su naujuoju koronavirusu strategiją.
Švedija persvarsto kovos su koronavirusu strategiją
© AFP / Scanpix

Švedijos ministro pirmininko Stefano Lofveno vyriausybė šiuo metu planuoja išleisti 220 mln. skaičiuojant doleriais medicinos personalui, padėsiančiam geriau apsaugoti seniausius šalies gyventojus. Dar maždaug 200 mln. dolerių bus skirta kompensacijoms vietos valdžioms už papildomas išlaidas, kurių atsirado kovojant su naujojo koronaviruso pandemija.

Kaip ir visame pasaulyje, Švedijoje COVID-19 skaudžiausiai smogė vyresnio amžiaus žmonėms. Nepaisant to, kritikai tvirtina, kad nemažai mirčių būtų buvę galima išvengti, jeigu valdžia būtų skyrusi daugiau dėmesio labiausiai pažeidžiamai visuomenės grupei.

Gegužės pradžioje Švedija skelbė, kad tyrėjai pradėjo tyrimą dėl mirties atvejų vienuose slaugos namuose. Net pusė vyresnių nei 70 metų asmenų, mirusių nuo COVID-19, gyveno Švedijoje veikiančiuose slaugos namuose, teigiama balandžio pabaigoje paviešintose ataskaitose. Pirmadienį iš viso šalyje buvo užfiksuotos 3256 mirtys nuo naujojo koronaviruso.

Prieštaringai vertinama strategija


Tai, kaip Švedija sprendžia koronaviruso pandemijos klausimą, tapo aštrių tarptautinių diskusijų tema. Atsirado nemažai tokių, kurie kritikavo šalies sprendimą neįvesti karantino, o kliautis šalies žmonių sąmoningumu laikantis saugaus atstumo.

Pandemijos sūkuryje ir toliau veikė šalies sporto klubai, mokyklos, restoranai ir parduotuvės. Strategija padėjo nuo skaudžių padarinių apsaugoti šalies ekonomiką, tačiau dabar nerimą kelia mirusiųjų skaičius: Švedijoje mirtingumas nuo COVID19 siekia 32 asmenis 100 tūkst. gyventojų, kai Jungtinėse Valstijoje jis 24, o kaimyninėje Danijoje – vos 9.

Vyriausiasis Švedijos epidemiologas Andersas Tegnellis sako, kad kova su COVID-19 – ilgalaikis iššūkis, o tai reiškia, kad trumpalaikis karantinas nėra išeitis. Jis tvirtina, kad, vos tik ribojimai bus panaikinti, infekcijų skaičius šoktels į viršų.

Eksperto teigimu, nuosaikūs ribojimai, leidžiantys žmonėms ir toliau gyventi normaliu ritmu, yra žymiai veiksmingesnis sprendimas, auklėjantis visuomenę, kaip gyventi šalia grėsmės.

Daniškas būdas


Tik tokia strategija vertinama itin prieštaringai. Šiaurės Europos regione supriešinamos dvi šalys – Švedija ir Danija. Pastaroji rinkosi griežtesnį karantiną.

Šiuo metu Danijoje prasidėjo antrasis ekonomikos atvėrimo etapas. Dar svarbiau tai, kad pastarieji duomenys leidžia daryti išvadą, jog šalies infliacija mažėja, o mirtingumas nuo COVID-19 siekia kiek mažiau nei trečdalį liūdnų Švedijos duomenų.

Danijoje jau balandžio viduryje ėmė veikti nemažai įstaigų, pradedant pradinėmis mokyklomis ir baigiant kirpyklomis. Šią savaitę pirmą kartą po dviejų mėnesių pertraukos duris atvėrė nebe būtinųjų prekių parduotuvės, o toliau eilėje laukia muziejai ir kino teatrai.

Bloomberg
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(33 žmonės įvertino)
3.9091

Top naujienos

Policijai teks atsiprašyti emigranto: išprovokavę konfliktą patruliai vairuoti pasiūlė 2-mečiui (42)

Trumpų atostogų iš Jungtinės Karalystės į Lietuvą su dvimečiu sūnumi atskridęs ir iš oro...

Daugiabučių gyventojai gali sulaukti pokyčių: įtaria norą užkrauti finansinę naštą ir sužlugdyti bendrijas (16)

Daugiabučių gyventojai jaučiasi apgauti. Nuo lapkričio mėnesio Aplinkos ministerijos rengtas...

ECB: ekonomikai atsiveriant, euro zona vis dar žengia netvirtais žingsniais (1)

Euro zonos ekonomika vis dar susiduria su rimtomis grėsmėmis, nors politikos formuotojai ėmėsi...

The Economist

Nesibaigianti „Kraftwerk“ įtaka

Neseniai miręs Florianas Schneideris paliko viliojantį, tačiau tikra vizija netampantį Europos...

Vilnietis atliko eksperimentą su erkėmis: štai būdas, kaip savo kieme galite sugaudyti erkes (1)

Tikėtina, kad Lietuvai atsigaunant nuo karantino, bet vis dar esant neužtikrintumo dėl keliavimo...

Prasideda vasara – profesionalus sodininkas pataria, ką būtina nuveikti sode ir kokių klaidų šiukštu nedaryti ar išsigąsti raudonų šilauogių lapų

Laidoje Delfi 11 kalbamės su Gediminu Cijūnaičiu, gediminosodai.lt savininku, kuris papasakoja, ką...

Nausėda apie jaučiamas krizės nuotaikas: artėjame prie antirekordo (240)

Prezidentas Gitanas Nausėda išskirtiniame interviu Delfi įvertino koronaviruso krizės žalą...

Ant svetimos nelaimės griuvėsių: didžiausios Rusijos šou verslo šeimų ardytojos – ne tik gražios, bet ir be galo gudrios

Žinomas posakis byloja, kad ant svetimos nelaimės griuvėsių naujos laimės nepastatysi. Bet ar jis...

Netoli Vilniaus rado milžinišką pramogų parką, kuriame galima pramogauti nemokamai visą dieną (59)

Šiltėjant orams vis dažniau ieškome vietų, kuriose galėtume pasimėgauti gamtos ramybe ir...

|Maža didelių žinių kaina