aA
Po to, kai mirčių nuo COVID-19 skaičius slaugos namuose pasidarė nebevaldomas, Švedija apsisprendė persvarstyti kovos su naujuoju koronavirusu strategiją.
Švedija persvarsto kovos su koronavirusu strategiją
© AFP / Scanpix

Švedijos ministro pirmininko Stefano Lofveno vyriausybė šiuo metu planuoja išleisti 220 mln. skaičiuojant doleriais medicinos personalui, padėsiančiam geriau apsaugoti seniausius šalies gyventojus. Dar maždaug 200 mln. dolerių bus skirta kompensacijoms vietos valdžioms už papildomas išlaidas, kurių atsirado kovojant su naujojo koronaviruso pandemija.

Kaip ir visame pasaulyje, Švedijoje COVID-19 skaudžiausiai smogė vyresnio amžiaus žmonėms. Nepaisant to, kritikai tvirtina, kad nemažai mirčių būtų buvę galima išvengti, jeigu valdžia būtų skyrusi daugiau dėmesio labiausiai pažeidžiamai visuomenės grupei.

Gegužės pradžioje Švedija skelbė, kad tyrėjai pradėjo tyrimą dėl mirties atvejų vienuose slaugos namuose. Net pusė vyresnių nei 70 metų asmenų, mirusių nuo COVID-19, gyveno Švedijoje veikiančiuose slaugos namuose, teigiama balandžio pabaigoje paviešintose ataskaitose. Pirmadienį iš viso šalyje buvo užfiksuotos 3256 mirtys nuo naujojo koronaviruso.

Prieštaringai vertinama strategija


Tai, kaip Švedija sprendžia koronaviruso pandemijos klausimą, tapo aštrių tarptautinių diskusijų tema. Atsirado nemažai tokių, kurie kritikavo šalies sprendimą neįvesti karantino, o kliautis šalies žmonių sąmoningumu laikantis saugaus atstumo.

Pandemijos sūkuryje ir toliau veikė šalies sporto klubai, mokyklos, restoranai ir parduotuvės. Strategija padėjo nuo skaudžių padarinių apsaugoti šalies ekonomiką, tačiau dabar nerimą kelia mirusiųjų skaičius: Švedijoje mirtingumas nuo COVID19 siekia 32 asmenis 100 tūkst. gyventojų, kai Jungtinėse Valstijoje jis 24, o kaimyninėje Danijoje – vos 9.

Vyriausiasis Švedijos epidemiologas Andersas Tegnellis sako, kad kova su COVID-19 – ilgalaikis iššūkis, o tai reiškia, kad trumpalaikis karantinas nėra išeitis. Jis tvirtina, kad, vos tik ribojimai bus panaikinti, infekcijų skaičius šoktels į viršų.

Eksperto teigimu, nuosaikūs ribojimai, leidžiantys žmonėms ir toliau gyventi normaliu ritmu, yra žymiai veiksmingesnis sprendimas, auklėjantis visuomenę, kaip gyventi šalia grėsmės.

Daniškas būdas


Tik tokia strategija vertinama itin prieštaringai. Šiaurės Europos regione supriešinamos dvi šalys – Švedija ir Danija. Pastaroji rinkosi griežtesnį karantiną.

Šiuo metu Danijoje prasidėjo antrasis ekonomikos atvėrimo etapas. Dar svarbiau tai, kad pastarieji duomenys leidžia daryti išvadą, jog šalies infliacija mažėja, o mirtingumas nuo COVID-19 siekia kiek mažiau nei trečdalį liūdnų Švedijos duomenų.

Danijoje jau balandžio viduryje ėmė veikti nemažai įstaigų, pradedant pradinėmis mokyklomis ir baigiant kirpyklomis. Šią savaitę pirmą kartą po dviejų mėnesių pertraukos duris atvėrė nebe būtinųjų prekių parduotuvės, o toliau eilėje laukia muziejai ir kino teatrai.

Bloomberg
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(34 žmonės įvertino)
3.9412

Top naujienos

Profesorius Čaplinskas – apie trečią vakcinos nuo koronaviruso dozę: ar jos reikės ir, ar bus galima keisti vakciną? (67)

Šią savaitę Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba (VVKT) pranešė, kad du jauni žmonės, kuriems...

Lietuvoje – 740 naujų COVID-19 atvejų per parą, mirė 14 žmonių praėjusią parą paskiepyta beveik 6 tūkst. žmonių (161)

Praėjusią parą šalyje nustatyta 740 naujų COVID-19 atvejų, nuo šios infekcinės ligos mirė 14...

Išvydę rezultatus gyventojai liko sukrėsti: kas nutiko daugiausiai žmonių paskiepijusioje pasaulio šalyje? (439)

Seišeliuose, kur gyventojų nuo COVID-19 paskiepyta daugiau nei bet kurioje kitoje šalyje,...

Kūrėja Jusionytė apie darbo pasiūlymą su keista sąlyga: nuo tada labai bijau tokių situacijų (33)

Lygindami Lietuvą su Vakarų pasaulio praktika lyčių lygybės klausimu neretai pabrėžiame, kad...

Praūžęs „Didysis šeimos gynimo maršas“ liūdino ir piktino žinomus žmones: šitą šalį gali išgelbėti tik stebuklas (26)

Gegužės 15-ąją visoje Lietuvoje vyko „Didysis šeimos gynimo maršas“. Tas pačios dienos...

Vaidas Čeponis | D+

Čepas veža Juozą Statkevičių: apie olimpinės aprangos gėdą, Sabonio įtaką ir gimnasčių žavesį

Žymiausias Lietuvos drabužių dizaineris Juozas Statkevičius domisi toli gražu ne tik mada. Jis...

Giedrė Renevė | D+

Gardžios ir sveikesnės klasikinės obuolių skarelės? Pavyks, jei pakeisite vieną ingredientą

Nors kalendorius skelbia pavasarį, vis dar norisi palįsti po antklode? O gal verčiau ką nors...

Protu sunkiai suvokiamas mamos elgesys Prienų rajone: mažamečiui įkando į galvą (21)

Policija informavo, kad šeštadienį Prienų rajone girta moteris sužalojo savo vaiką.