aA
Po trisdešimt ketverių sąmokslo teorijų metų švedams pagaliau pasakyta, kas nužudė Olofą Palmę, ėjusį premjero pareigas iki pat jo smurtinės mirties vienoje iš Švedijos sostinės gatvių.
Olofas Palme
Olofas Palme
© Reuters / Scanpix

Per ilgai lauktą spaudos konferenciją birželio 10 d. Švedijos generalinis prokuroras Kristeris Peterssonas pranešė žudiko pavardę: tai Stigas Engstromas, buvęs „Skandia“ darbuotojas, nusižudęs prieš du dešimtmečius. S. Engstromas įmonėje dirbo grafikos dizaineriu. Kadangi jis nebegyvas, dabar byla bus nutraukta.

Paskelbusi šią žinią, policija tikisi, kad O. Palmės 1986 metų žmogžudystę gaubusi paslaptis galiausiai bus praskleista, intriga pašalinta.

„Tai svarbu visai šaliai“, – kalbėjo šalies premjeras Stefanas Lovenas. Jis apibūdino bylą kaip nacionalinę „žaizdą“.

O. Palmės sūnus, Martenas Palmė, Švedijos radijui sakė, jog išgirdęs generalinio prokuroro pranešimą, yra „įsitikinęs, kad Engstromas kaltas“. „Bet, deja, nėra jokių įtikinamų įrodymų, kad galima būtų šimtu procentų garantuoti, kad jis žudikas“, – sakė jis.

O. Palmės nužudymas Švedijos istorijoje buvo išskirtinis įvykis. Po jo sekusią nacionalinę traumą dar labiau aitrino nevykęs policijos tyrimas, vedantis į niekur. Švedams mėginant suvokti šios bylos esmę, reguliariai buvo rodomi dokumentiniai kadrai, kurpiamos sąmokslų teorijos, rašomi straipsniai.

Stigas Engstromas
Stigas Engstromas
© AFP / Scanpix

Premjero nužudymas

O. Palmė buvo nušautas 1986 metų vasario 28 dieną prieš vidurnaktį. Žudikas prisiartino prie premjero ir jo žmonos ramioje gatvelėje, kai jiedu, išėję iš kino teatro, patraukė namo.

1989 metais Christeriui Petterssonui – vietiniam gyventojui su kriminaliniu šleifu – buvo pateikti kaltinimai O. Palmės nužudymu. Vėliau jis buvo išteisintas, dar po kelerių metų mirė.

Šis įvykis buvo apipintas įvairiausiomis spekuliacijomis, tarp jų ir teorija, esą O. Palmė – švedų socialdemokratas iš aristokratinės aplinkos, padėjęs sukurti gerovės valstybę, – buvo nužudytas dešiniųjų ekstremistų, infiltruotų į policiją.

Ilgainiui daugiau kaip 100 žmonių prisiėmė atsakomybę už šią žmogžudystę.

„Scandia“ žmogus


S. Engstromas taip pat buvo šių spekuliacijų centre, ir net tapo centrine figūra knygoje apie O. Palmės nužudymą. „Skandia“ biuras buvo netoli nusikaltimo vietos, ir S. Engstromas – Švedijoje dar žinomas kaip „Skandia žmogus“, – vėliau tvirtino atvykęs į vietą iškart po šūvių.

Policija po žmogžudystės kalbėjosi su S. Engstromu, bet atmetė jį kaip galimą žudiką, priskirdama jį prie tų, kurie nori atkreipti į save dėmesį. Šalies valdžia labiau buvo linkusi tikėti, kad O. Palmės žmogžudystė susijusi su įmantriu politiniu sąmokslu, kurio dalyviai galimai yra kurdų nacionalistai.

Kai S. Engstromas pamatė liudininkų pranešimus, pagal kuriuos įtariamasis atitinka jo paties išvaizdą, jis susisiekė su policija, norėdamas paaiškinti, jo žodžiais, „nesusipratimą“. S. Engstromas net skundėsi žiniasklaidai, esą policija rimtai neatsižvelgia į jo liudijimus.

K. Peterssono teigimu, jo komanda „stengiasi suprasti“, kodėl tyrėjai tuo metu nepakvietė S. Ensgromo dalyvauti nusikaltimo atkūrimo procedūroje, iškart po žmogžudystės. „Bet mums nepavyksta to išsiaiškinti“, – kalbėjo jis.

Policija nepateikė O. Palmės nužudymo motyvų, bet atkreipė dėmesį į tai, kad S. Engstromas sukiojosi ultradešiniųjų aplinkoje, itin priešiškai nusiteikusioje prieš socialdemokratinių pažiūrų premjerą.

Alternatyvios teorijos neišvengiamai bus kurpiamos ir toliau. Net pats K. Peterssonas pripažino, kad tos medžiagos, kurią surinko jo komanda, ko gero, nebūtų užtekę jam nuteisti. Bet rimtų įrodymų buvo per akis, sakė jis. „Aš manau, kad šiame tyrime buvo nueita toliausiai, kiek tai buvo įmanoma“, – sakė jis.

Bloomberg
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(31 žmogus įvertino)
3.4516

Top naujienos

Parodė nematomą Palangos pusę: turtuolių pliažas, pažinčių skelbimai ir audringų linksmybių namas (86)

Išskirtines ekskursijas Palangoje rengianti Agnė Adomaitytė turistams rodo nematomą šio kurorto...

Gydytoja – apie vitaminų preparatus: turite žinoti, kuo rizikuojate (39)

Pirmadienį žiniasklaidą apskriejo žinia, kad Londone, savo namuose, mįslingai mirė lietuvė....

Vasariška šiluma grįžta: artėja tiesiog nuostabios dienos (5)

Šiandien mūsų krašto orus ir toliau lems aukštesnio slėgio laukas. Rytas išauš gana saulėtas,...

Kaune nustatyta 18 koronavirusu užsikrėtusių asmenų, atvykusių iš Uzbekistano įmonė laikinai stabdo veiklą; papildyta 20.24 (879)

Vienai Kauno įmonių šios dienos – įtemptos. Liepos 2-ąją iš Uzbekijos į Lietuvą atskridus...

Pasaulinio garso kruiziniai laivai stovi tušti: bendrovės ieško skubių išeičių (36)

Prieš kelias savaites šimtai žmonių rikiavosi prie Glazgo Klaido upės krantų, kad galėtų...

Vilniuje rastas į miškelį įvažiavęs sumaitotas prabangus „Mercedes-Benz“ (93)

Vėlų antradienio vakarą Vilniuje , Vaidilutės gatvėje, prabangus automobilis nuvažiavo nuo...

Grupė Vilniaus žydų bendruomenės narių kreipėsi į šalies vadovus: Kukliansky taip elgiasi nebe pirmą kartą (103)

Po Geros valios fondo pirmininkų Fainos Kukliansky ir rabino Andrew Bakerio iškeltų klausimų dėl...

Tragiška avarija Šalčininkų r.: žuvo „Audi“ vairuotojas, į ligoninę skubiai išgabentos sužalotos mažametės papildyta (111)

Policijos departamentas informavo, kad Šalčininkų rajone įvyko baisi avarija. Pranešama, kad...

Jurga Jurkevičienė

Antidepresantų Lietuva. Koks neįtikėtinai liūdnas Kavtaradzės sukurtas Lietuvos įvaizdis spec. Delfi Plius iš Romos

Po pandemijos pirmą kartą ruošiamės atgal į Lietuvą. Ištroškę vasaros, lietuviškų...

Verslininkas: išmokite dirbti taip, kaip aš – jums seksis, bet nebebūsite nuolatos užsiėmę (12)

Jei žmogus visada labai „užsiėmęs“ ir niekada „nieko nespėja“, dauguma galvoja, kad jis...

|Maža didelių žinių kaina