aA
Kinijos alternatyva amerikiečiams priklausančiam GPS išplėtė aprėptį už Azijos ir Ramiojo vandenyno regiono ribų, siekdama ateityje tapti dominuojančia technologija – ir keldama susijusių bendrovių akcijų paklausą.
GPS
© AFP/Scanpix

Technologija, vadinama „Beidou“, pagal Kinijos iniciatyvą „Viena juosta, vienas kelias“ jau pradeda veikti kai kuriose Europos ir Afrikos dalyse, ketvirtadienį Pekine reporteriams pranešė atstovas spaudai Ran Chengqi. Bendrovė, naudojanti keletą palydovų, kurie leidžia nustatyti buvimo vietą su apytikriai 10 metrų paklaida, iki 2020 m. planuoja jų paleisti dar 12.

„Kur tik beisite, nuo šiandien „Beidou“ bus su jumis visur ir visada“, – paskelbė Ran Chengqi.

Penktadienį Kinijos bendrovių, susijusių su „Beidou“, akcijos ėmė kilti. „China Spacesat Co.“, gaminanti „Beidou“ technologija paremtą navigacijos įrangą, Šanchajaus biržoje pakilo net 5,2 proc. „Beijing BDStar Navigation Co.“, „Shanghai Huace Navigation Technology Ltd.“ ir „Guangzhou Hi-Target Navigation Tech Co.“ Šendženo biržoje pakilo net 10 proc., bet vėliau nukrito.

Savo nuosavą palydovinę navigacijos ir padėties nustatymo sistemą Kinija pradėjo kurti 10-ajame dešimtmetyje, siekdama sumažinti priklausomybę nuo Jungtinėms Valstijoms priklausančios Pasaulinės padėties nustatymo sistemos (GPS). „Beidou“ sistema, kurios pavadinimas kiniškai reiškia „Didieji Grįžulo Ratai“, šiuo metu yra trečiajame vystymo etape ir jau gali teikti navigacijos ir padėties nustatymo paslaugas įvairiuose geografiniuose regionuose. Tikslas – iki šio dešimtmečio pabaigos visiškai aprėpti pasaulį.

GPS palydovas
GPS palydovas
© AFP/Scanpix

„Beidou“, teikianti navigacijos ir padėties nustatymo paslaugas Kinijos kariuomenei ir kritinei infrastruktūrai, naudojama vis plačiau, įskaitant žemėlapius, automobilius ir išmaniuosius telefonus. Lapkričio mėnesį Kinija paleido 42-ąjį ir 43-ąjį „Beidou“ palydovus.

Dauguma visame pasaulyje parduodamų išmaniųjų telefonų mikroschemų bus suderinamos su „Beidou“ – pirmąja navigacijos sistema, turinčia integruotas telekomunikacijų funkcijas, tokias kaip tekstiniai pranešimai.

„Beidou“ – vienas iš daugelio ambicingų projektų, kuriuos yra numačiusi įgyvendinti antroji pagal dydį pasaulio ekonomika, siekdama padidinti savo konkurencingumą kosminėje erdvėje. Anksčiau šį mėnesį Kinija išsiuntė zondą į tamsiąją Mėnulio pusę, ten, kur iki šiol nesilankė jokios kitos šalies zondas. Be to, kinai projektuoja civilinius keleivinius orlaivius, kurie ilgainiui galės konkuruoti su „Airbus SE“ ir „Boeing Co.“ modeliais, o šalies startuoliai vienas per kitą lenktyniauja, siekdami sukurti raketas, skirtas pigiam palydovų išsiuntimui į orbitą, kad patenkintų komercinių kosmoso paslaugų paklausą.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(2 žmonės įvertino)
4.5000

Top naujienos

Rinkimai, sujaukę Europos politiką. Laukia permainos (5)

Sekmadienį Europos Sąjungoje vyko vieni didžiausių demokratinių rinkimų pasaulyje –...

Aistis Zabarauskas: visi požymiai rodo, kad kažkas su mūsų politika yra ne taip

Kol kas Prezidento rinkimus laimėjęs ekonomistas, buvęs „SEB“ banko prezidento patarėjas...

Nausėdos augintinis Grikis tapo pirmuoju šalies šunimi: šis šunelis turės atlikti ypatingą misiją Adamkaus ir Brazausko šunys Turniškėse užėmė svarbią vietą (19)

Atidžiai sekę prezidento rinkimus turbūt jau spėjo pastebėti išrinktąjį šalies prezidentą...

Naujoji Lietuvos delegacija Europos Parlamente gali tikėtis daugiau svarbių postų (52)

Europos šalys išsirinko naujas delegacijas, kurios išvyks darbuotis į Europos Parlamentą....

Andrius Tapinas. Dešimt detalių po rinkimų ir vienas noras (189)

1. Išrinktasis Prezidentas vadovauti šaliai ateina geru metu – viskas gan stabilu, gaisrų...

Precendento neturinti vaikų atėmimo byla: vaiko teisių specialistams teks atlyginti žalą šeimai priteista 40 tūkst. eurų  (50)

Kretingiškių šeima pateko į nepavydėtiną situaciją, kai Vaiko teisių apsaugos tarnybos...

Atotrūkis Rusijoje: milijoniniams miestams pasiekti Maskvą prireiks 100 metų (71)

Daugiau nei milijoną gyventojų turintys Rusijos miestai pagal ekonominio išsivystymo rodiklius nuo...

Išrinkto prezidento tėvas: jau vakar kaimynai pradėjo belsti į langus (103)

Nuo šeštos ryto klaipėdiečio Antano Nausėdos telefonas netyla – artimieji, bičiuliai,...

Likimas nepagailėjo iššūkių, bet jie nepasidavė: daugiavaikė šeima padeda kitiems, auginantiems vaikus su negalia (4)

Mokykloje susipažinę Ineta ir Aismantas Grytės šiemet paminėjo 10 metų, kai yra drauge. Per juos...

Nebetveriantis buvusios žmonos kaltinimų Johnny Deppas išdavė daugiau įtartinų detalių: mėlynes ji nusipiešė, o auka buvau aš (1)

Holivudo žvaigždė Johnny Deppas kaltina buvusią žmoną Amber Heard nederamu ir užgauliu...