aA
Po to, kai labai politizuotas „Siemens AG“ ir „Alstom SA“ geležinkelių susijungimo planas Europos Sąjungos (ES) antimonopolinių reguliavimo institucijų buvo atmestas, buvę konkurentai, matyt, vėl pradės dešimtmečių senumo varžybas. O gal yra ir kitų variantų?
Stop, nė iš vietos: kas „Siemens“ ir „Alstom“ laukia toliau
© AFP / Scanpix

Sandorio, sulaukusio stiprios politinės Vokietijos ir Prancūzijos paramos, žlugimas atveria keletą galimų scenarijų, kurie galėtų pakeisti Europos 46 milijardų eurų geležinkelių rinkos charakterį.

Bandykite dar kartą

„Galimas daiktas, kad istorija tuo nesibaigs, – interviu „Bloomberg TV“ teigė ES konkurencijos komisarė Margrethe Vestager netrukus po to, kai atmetė kompanijų susijungimo planą. – Jei šalys vėl susės prie stalo ir savo sandorį peržiūrės, turėsime naują situaciją. Draudimas nėra amžinas.“

Nors „Siemens“ ir „Alstom“ nepasakė, kad ginčys M. Vestager sprendimą teisme arba sugrįš su naujomis susitarimo sąlygomis, Prancūzijos ir Vokietijos ministrai atrodo pasiryžę keisti taisykles, kad panašus sandoris galėtų įvykti ateityje.

Prancūzijos finansų ministras Bruno Le Maire'as ir Vokietijos ekonomikos ministras Peteris Altmaieris į M. Vestager sprendimą atsakė pažadu iš esmės pakeisti Europos konkurencijos įstatymus ir pramonės politiką. Jie tvirtai palaikė idėją, kad „Siemens“ ir „Alstom“ drauge galėtų suteikti europietišką atsvarą milžiniškam Kinijos konkurentui „CRRC Corp.“.

Pamestas meilužis

O tuo metu fone dunkso kanadiečių „Bombardier Inc.“, didžiausias traukinių įrangos gamintojas Šiaurės Amerikoje. Kanadiečiai „Alstom“ ir „Siemens“ susivienijimo nepalaikė – iš dalies dėl to, kad 2017 m. paskelbtas sandoris būtų sužlugęs jų pačių planą siekti glaudesnių ryšių su Vokietijos gamintoju. „Bloomberg News“ tuo metu pranešė, kad jų derybos numatė dvi jungtines įmones: viena rūpintųsi signalizavimo operacijomis, kita – riedmenimis.

Monrealio kompanija ypatingai džiaugėsi trečiadienį priimtu M. Vestager sprendimu. Tam, kad dar labiau apsunkintų situaciją, o gal palengvintų sandorių sudarymą, „Alstom“, „Siemens“ ir „Bombardier“ ilgą laiką pasirašinėjo bendradarbiavimo sutartis. „Alstom“ ir „Bombardier“ laimėjo užsakymą iki 2021 m. tiekti dviaukščius vagonus Belgijos valstybiniam geležinkeliui ir kartu gamina traukinius Paryžiaus regiono geležinkeliui bei Monrealio metro sistemai. Nors „Bombardier“ pajamos iš geležinkelių augo, pastaraisiais mėnesiais kompanijai kilo sunkumų su didelės apimties projektais Toronte ir Niujorke.

Stop, nė iš vietos: kas „Siemens“ ir „Alstom“ laukia toliau
© AFP / Scanpix

Grįžimas prie pagrindų

„Siemens“ ir „Alstom“ galėtų tiesiog sugrįžti ten, kur baigė. Galų gale, tulžingos konkurencijos metai sukėlė tiek daug priešiškumo, kad jų tarpusavio susitarimas apskritai atrodė netikėtas.

„Jeigu planas A neišdegė, tai nereiškia, kad mums reikia panašaus plano B“, – trečiadienį pareiškė „Alstom“ generalinis direktorius Henri Poupart-Lafarge'as, atmesdamas galimas spėliones dėl dar vieno susivienijimo.

„Alstom“ sekasi ne taip ir prastai. Nors praėjusių metų pabaigoje kompanija pranešė apie rekordinį 40 milijardų eurų atsilikimą, situaciją pataisė serija naujų užsakymų: metro sistemai Rijade, regioniniams traukiniams Liuksemburge ir Vokietijoje bei signalizacijos įrangai Mumbajuje. Prancūzų bendrovė toliau plečiasi į užsienį, ir gruodžio mėnesį pristatė pirmąjį traukinį iš gamybos centro, esančio Johanesburgo rajone – tai dalis generalinio direktoriaus strategijos plėstis Afrikos žemyne. Įdomu tai, kad jis prognozavo, jog bendrovei bus siūloma mažiau didelės apimties projektų.

„Siemens“ gana aiškiai leido suprasti, kas atsitiktų, jei sandoris su „Alstom“ nepavyktų. „Mes tai vadiname konkurencija. Konkuruojame net bandydami susijungti“, – sausio 30 d. pareiškė „Siemens“ vyresnysis technologijų direktorius Rolandas Buschas, kuris būtų tapęs jungtinės bendrovės pirmininku.

Vokietijos bendrovė trečiadienį pranešė, kad įvertins visas geležinkelių susiviejinimo ateities galimybes. Iki tol, kai ES susijungimo sandorį atmetė, generalinis direktorius Joe Kaeseris teigė, kad „Siemens“ turi ir kitų variantų, įskaitant pradinį viešą akcijų pasiūlymą. Kompanija pranešė, kad užsakymai iš Jungtinės Karalystės ir Kanados išaugo, o dviženklė pelno marža paskutinįjį ketvirtį buvo trečia pagal dydį tarp aštuonių konglomerato padalinių.

Bloomberg
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Azijos angliakasybos atsigavimas dar nereiškia, kad energetinė krizė jau baigėsi (3)

Anglies gavybos krizė pagrindiniuose Kinijos ir Indijos centruose pradeda mažėti, tačiau to...

Ira Boudway | D+

Kadaise iš šios gamyklos riedėdavo benziną ryjantys „Hummer“, dabar – ateities transportas

Kai rugsėjo pabaigoje „Electric Last Mile Solutions Inc.“ gamykloje Mišavakoje, Indianoje, nuo...

Virginia Lau, Ragnhildur Sigurdardottir | D+

Trumpesnė darbo savaitė Islandijoje lūkesčius pateisino su kaupu. Štai kodėl

Tuo metu, kai COVID-19 pandemija privertė viso pasaulio kompanijas permąstyti, kaip nuo šiol...

Po naujausių JK COVID-19 duomenų – skubus raginimas iš Amerikos papildyta (132)

Buvęs JAV Maisto ir vaistų administracijos (FDA) komisaras Scottas Gottliebas, padaugėjus COVID-19...

Trąšų brangimas ardo Europos ūkininkų planus: paveiks ir kito sezono kainas (31)

Sparčiai kylančios trąšų kainos verčia Europos ūkininkus svarstyti, ar nereikėtų sumažinti...

Top naujienos

Latvija užsidaro iki lapkričio 15-osios: įvedama komendanto valanda, uždaromos mokyklos ir parduotuvės premjeras: turiu atsiprašyti pasiskiepijusių žmonių (244)

Latvijoje COVID-19 naujų atvejų per savaitę padaugėjus net 49 proc., šalis vėl grįžta į...

Premjerė: COVID-19 plitimui nelėtėjant, iki pavasario persirgs visi nesiskiepijusieji

Jei COVID-19 plitimo tempas nelėtės, iki pavasario šia infekcine liga persirgs bene visi...

Latvijai nusprendus užsidaryti – Čmilytės-Nielsen žinia: kalbėti apie tokius ribojimus Lietuvoje per anksti

Latvijoje nuo ketvirtadienio keturioms savaitėms įvedamas karantinas . Seimo pirmininkės...

Lietuvoje – 2235 nauji koronaviruso atvejai, 16 mirčių dar papildyta

Praėjusią parą nustatyti 2235 nauji COVID-19 atvejai, mirė 16 žmonių, antradienį pranešė...

Ant sienos su Baltarusija padėtis darosi įtempta: į Lietuvą bandė patekti rekordinis skaičius migrantų fiksuotas svetimos šalies pareigūnų sienos pažeidimas (106)

Valstybės sienos apsaugos tarnyba ( VSAT ) praneša, kad pirmadienį gerokai padidėjo į Lietuvą...

Teismas nutraukė Artūro ir Agnės Zuokų santuoką

Vilniaus apylinkės teismas pirmadienio vakarą padėjo tašką buvusio Vilniaus mero Artūro Zuoko ir...

Kiek uždirba Lietuvos „1 proc.“: prasideda derybos dėl pokyčių mokesčių sistemoje (149)

Valstybinės mokesčių inspekcijos duomenimis, 1 proc. daugiausiai uždirbančių gyventojų pernai...

Į grasinimus Dulkiui policija vasarą žiūrėjo pro pirštus – jį ginti teko ir kolegoms atnaujinta (36)

Prokuratūra pradėjo tyrimą dėl galimo ministro Arūno Dulkio ir jo šeimos terorizavimo.

Išnagrinėta trečdalis neteisėtų migrantų prieglobsčio prašymų, 260 migrantų jau grąžinti į kilmės šalis

Migracijos departamentas informuoja, kad jau išnagrinėjo trečdalį – 1 289 – neteisėtai...