aA
Slaugos namų gyventojams paskutinėmis jų gyvenimo dienomis vis daugiau ir dažniau taikomas reabilitacinis, galimai nebūtinas gydymas, iš kurio gausiai pelnosi pinigų stokojančios įstaigos, rodo tyrimas.
© DELFI / Kiril Čachovskij

Slaugos namų gyventojų, kuriems skiriama „ultraintensyvi“ reabilitacija, dalis nuo 2012 m. spalio iki 2016 m. balandžio išaugo 65 proc., parodė mokslinis tyrimas, kurį šių metų spalį paskelbė Ročesterio universitetas. Pagal „Medicare“, vyriausybinę medicininės pagalbos pagyvenusiesiems programą, „labai intensyvų“ reabilitacinį gydymą sudaro beveik devynios valandos per savaitę, o „ultraintensyvų“ gydymą – daugiau nei dvylika valandų per savaitę. Nustatyta, kad kai kuriems slaugos namų gyventojams buvo skiriamas intensyviausia reabilitacija paskutinę jų gyvenimo savaitę.

Tyrime išnagrinėti duomenys iš 647 Niujorko valstijoje įsikūrusių slaugos namų, apžvelgus 55 691 jau seniai mirusio ligonio ligos istorijas. Ypatingas dėmesys buvo skirtas tiems, kuriems per trisdešimt paskutinių jų gyvenimo dienų buvo taikomas „labai intensyvios“ ir „ultraintensyvios“ reabilitacijos paslaugos – įskaitant fizioterapiją, ergoterapiją ir kalbos defektų terapiją. Toks gydymas surenka didžiausias išmokas iš draudikų. Tyrimas paremtas Niujorko slaugos namų Būtiniausių duomenų rinkiniu, kuriame sekama ligonio sveikatos būklė ir socialinis bei demografinis kontekstas, taip pat „Medicare“ medicininio aptarnavimo ir paslaugų centrų (CMS) „Nursing Home Compare“ svetainės duomenimis.

Tyrimo išvados kelia klausimų dėl finansinių motyvų, teigia pagrindinė tyrimo autorė ir Ročesterio universiteto Visuomenės sveikatos mokslų medicinos centro profesorė Helena Temkin-Greener. „Medicare“ – medicininio rūpinimosi senais žmonėmis programa, federalinio draudimo programa, išdalija dosnius išmokų čekius slaugos namams, kurių ligoniams skiriama sudėtingiausia ir ilgiausia reabilitacija. Pasak H. Temkin-Greener, komerciniai, pelno siekiantys slaugos namai, manoma, dvigubai dažniau skiria „labai intensyvią“ ir „ultaraintensyvią“ terapiją nei nekomerciniai slaugos namai.

„Tikėtina, kad slaugos namai žino, kad ligonio dienos šioje žemėje suskaičiuotos, bet finansinis spaudimas toks didelis, kad jie taiko tokį gydymą tam, kad galėtų padidinti kiek įmanoma savo pajamas“, – sakė ji. Kitu atveju, „jeigu toks sprendimas priimamas nesugebėjus nustatyti, kad slaugos namų gyventojas yra mirštantis, tuomet jau reiktų kalbėti apie būtinybę tobulinti slaugos namų specialistų kvalifikaciją“.

„Jeigu „ultraintensyvi“ terapija tinka mirštantiems ligoniams, kodėl ją naudoja tik pelno siekiančios institucijos?“ – kelia klausimą profesorė.

Niujorko valstijos sveikatos departamentas, Niujorko valstijos generalinio prokuroro biuras bei „Medicare“ medicininio aptarnavimo ir paslaugų centrai (CMS) neatsišaukė į prašymą pakomentuoti tokius pamąstymus.

Slaugos namai stumia mirštančius amerikiečius į pelną kraunančią reabilitaciją
© DELFI / Kiril Čachovskij

„Svarbu, kad [kvalifikuotų slaugos paslaugų] teikėjai ir jų slaugos specialistų komandos apsvarstytų galimos gydymo intervencijos ir dozių rizikas bei naudą, atsižvelgę į tuometinę ligonio sveikatos būklę“, – sako Amerikos sveikatos priežiūros asociacijos (AHCA) viceprezidento pavaduotojas Danielius Ciolekas. Minėta asociacija atstovauja daugiausia šalies pelno siekiančius slaugos namus. D. Cioleko teigimu, AHCA seniai skatina iniciatyvą pertvarkyti kvalifikuotos slaugos įstaigų išmokų sistemą, kad ši būtų „paremta slaugos poreikiais, o ne paslaugų teikimu“.

Šiuo klausimu asociacijos, atstovaujančios nekomerciniams slaugos namams, sutaria. „Išmokų politika turėtų būti paremta tuo, kiek kainuoja suteikti aukštos kokybės slaugą visiems „Medicare“ paslaugų gavėjams“, – sakė „LeadingAge“ organizacijos ilgalaikės priežiūros ir analizės skyriaus direktorius Aaronas Trippas. „Leading Age“ organizacija atstovauja daugiau nei 2000 nekomercinių slaugos namų.

„Jeigu į kvalifikuotos slaugos įstaigą patenka žmogus, kurio medicininė būklė labai sunki ir komplikuota, bet kuriam nereikia reabilitacijos, jis neturėtų atsidurti mažiau palankioje padėtyje, nes sistema suteikia paskatą ligoniams, kuriems būtinas intensyvus gydymas“, – teigia A. Trippas.

„LeadingAge“ organizacija kritikuoja dabartinę ligonių klasifikavimo sistemą, kuri nustato apmokėjimo lygį kvalifikuotos slaugos įstaigoms (Skilled Nursing Facilities, SNF).

D. Ciolekas sukritikavo naujo tyrimo naudotus metodus, pažymėdamas, kad jame labai nedaug vietos skirta ilgalaikiams SNF gyventojams. Pasak jo, tyrimas sudaro klaidingą įspūdį, esą tyrimo išvados taikomos visiems SNF globotiniams.

H. Temkin-Greener teigimu, moksliniame tyrime „pagrindinis dėmesys skiriamas seniai mirusiems slaugos namų gyventojams, kuriems didelio intensyvumo gydymas jų gyvenimo pabaigoje nebuvo būtinas. Tačiau, atsižvelgus į tai, kad apie trisdešimt procentų visų amerikiečių miršta slaugos namuose, juos vargu ar galima būtų priskirti „labai nedidelei SNF gyventojų daliai“.

Tyrimas apie Niujorko slaugos namų įstaigas nėra palankus vertinant, kaip Jungtinių Valstijų slaugos namuose gydomi mirštantys šių įstaigų gyventojai, ypač atsižvelgus į tai, kad daugelyje valstijų slaugos namų reguliavimo priežiūra yra ne tokia griežta kaip Niujorko valstijoje.

„Tai nacionalinė problema, – teigė sveikatos politikos iniciatyvos „USC-Brookings Schaeffer Initiative for Health“ direktorius Paulas Ginsburgas. – Aš manyčiau, kad tai nėra būdinga vien Niujorko valstijai, nes tokie mūsų išmokų sistemos iškraipymai fiksuojami nacionaliniu mastu.“

Reabilitacijos terapija pasitvirtina kaip neįtikėtinai naudingas ligonių gydymas, jei tinkamai paskirtas, pažymėjo H. Temkin-Greener, bet skirdami didelio intensyvumo gydymą mirštantiesiems, personalo darbuotojai nepajėgia suteikti tinkamos paliatyvios slaugos ir mirštančiųjų priežiūros.

Pasak H. Temkin-Greener, tyrime yra konkrečios informacijos, rodančios, kad slaugos namai siekia pasipelnyti iš bejėgių gyventojų. „Jeigu „ultraintensyvi“ terapija tinka ligoniams jų gyvenimo pabaigoje, kodėl ją taiko tik komerciniai slaugos namai? – klausia H. Temkin-Greener. – Šie žmonės teikia didelio intensyvumo paslaugas nepagrįstai. Tobulame pasaulyje čia padėtų naujas modelis.“

Būsimi „Medicare“ politikos pokyčiai, kurie bus taikomi kvalifikuotos slaugos namams, gali pristabdyti pačią iniciatyvą, skatinančią didelio intensyvumo gydymą. Nuo 2019 metų spalio 1 dienos CMS ims įgyvendinti naują „Į ligonį orientuotą išmokų modelį“, pagal kurį išmokos bus paremtos veikiau ligonio būkle ir sveikatos poreikiais nei teikiamos slaugos apimtimi ar gydymo intensyvumu. „Medicare“ išmokų patariamoji komisija (MedPAC), nepriklausoma JAV federalinė organizacija, pritarė šiam sprendimui.

„Toks modelis suvienodintų sąlygas ir nekiltų jokių finansinių paskatų taikyti mokėjimu paremto gydymo, kaip yra dabar, – sakė Aaronas Trippas, atstovaujantis nekomercinei pramonės grupei. – Tobulame pasaulyje toks naujas modelis pagelbėtų. Bet dar per anksti apie tai kalbėti.“

Slaugos namų gyventojų skaičius pastaraisiais metais mažėja. Užimtumas sudaro apytikriai 85 proc., arba penkiais procentai mažesnis nei prieš dešimt metų, rodo naujausi Nacionalinio investicinio senjorų apgyvendinimo ir priežiūros centro duomenys. Maždaug kas penkta lova kvalifikuotos slaugos namuose nenaudojama. Maža to, visoje šalyje slaugos namai užsidaro neregėtu mastu.

Kaip pažymi Sveikatos politikos iniciatyvos „USC-Brookings Schaeffer Initiative for Health Policy“ direktorius Paulas Ginsburgas, slaugos namų užimtumo mažėjimas vargu ar skatina didesnį didelio intensyvumo gydymo taikymą. „Ir nesvarbu, ar lovos tuščios, ar užimtos, – pridūrė jis. – Paskata neracionaliai taikyti reabilitacijos paslaugas egzistuoja, nepriklausomai ar slaugos namai pustuščiai, ar perpildyti.“

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Demaskavo purvinas prabangių viešbučių paslaptis: tomis pačiomis kempinėmis šveičia ir puodelius, ir tualetus vaizdo įrašas (100)

„Hilton“, „ Marriott “ ir keletas kitų prabangių Kinijos viešbučių tinklų atsiprašė...

Bauginanti istorija Angelai Merkel neleidžia miegoti naktimis (79)

Angela Merkel nerimauja dėl septynioliktojo amžiaus. 64-erių metų amžiaus kanclerei...

Kaip berniukas, išsiųstas į kaimą kuopti mėšlo ir šerti kiaulių, tapo aukščiausiu Kinijos vadovu? (8)

Kaip Xi Jinpingas iš provincijos politiko per tokį trumpą laiką tapo Kinijos aukščiausiuoju...

Fašistų vėliavos per Lenkijos 100-ąjį gimtadienį liudija Europos susiskaldymą (52)

Europos trūkio linijos visu gražumu išryškėjo šį savaitgalį, kai Prancūzija ir Vokietija...

Robotai gviešiasi europiečių darbo vietų – ypač pažeidžiama – Lietuva (136)

Robotai taikosi į žmonių darbo vietas Europoje, ir ypač pažeidžiamos atrodo šalys iš...

Top naujienos

Padėtis virsta nekontroliuojama: kasmet dėl antibiotikų miršta dešimtys tūkstančių pasveikti turėjusių žmonių (9)

Kiekvienais metais Europoje miršta 33 tūkstančiai žmonių dėl bakterinių infekcijų, kurių...

Lietuva – demografinėje duobėje: išgelbės tik darbo imigrantai? (84)

Mažėjantis Lietuvos gyventojų skaičius ir nesustojanti emigracija kelia vis daugiau klausimų,...

Nobelio premijos laureatas: jau dabar pajutome skonį to, kas mūsų laukia. Gali tapti gerokai blogiau „kyla pavojus JAV demokratijai“ (123)

Garsusis ekonomistas Josephas Stiglitzas atkreipia dėmesį į tris realiausią grėsmę keliančius...

Praėjus metams po dingimo Argentinoje aptiktas povandeninis laivas

Argentiniečių povandeninis laivas, prieš metus sprogęs ir dingęs su 44 žmonių įgula,...

Lemiamos „Žalgirio“ atakos rebusas: kodėl viskas baigėsi plyta, o ne laisvutėlio Milaknio šūviu? pažymiai žaidėjams (107)

„Mes esame tikrai toli nuo savo potencialo, bet žaidžiame dėl pergalių su „Barcelona“,...

Romas Sadauskas-Kvietkevičius. Vaikamušių judėjimo aktyvistams: gavote tai, ko nusipelnėte (73)

Dar savaitė, kita ir Lietuvos miestai bei miesteliai pradės varžytuves, kieno įžiebta Kalėdų...

Neįtikėtinas rašytojos Colette gyvenimas: vyras vogė jos talentą, o ši keršijo romanais su jo 16-mečiu posūniu ir kitomis moterimis

Netrukus kelionę po Lietuvos kino teatrus pradės juosta „Koletė“ – dar vienas svarbus...

Jauni Lietuvos gyventojai trykšta optimizmu – atlyginimus tikisi augsiant keleriopai (97)

Lietuvos jaunimas savo ateitį vertina optimistiškai: SEB banko atliktas 18–25 metų gyventojų...

Šeimos tradicija, virtusi spontanišku nuotykiu – kaip keliauti su vaikais ir neišprotėti? (5)

Vieniems šeimos tradicijos yra bendros šventės ar aktyvios veiklos, kitiems jos neatsiejamos nuo...

Suvalgę kažko saldaus patiriate nemalonius simptomus? Mitybos ekspertai aiškina, kokiais atvejais gali tekti atsisakyti cukraus

Daugumos mūsų santykis su cukrumi svyruoja nuo meilės iki neapykantos. Mums patinka saldumynai, jie...