aA
Toyota Motor Corp.“ jau pardavė užtektinai automobilių, kad būtų galima pastatyti po vieną priešais kiekvieno japono namus. Dabar kompanija nori kiekvienuose namuose apgyvendinti po robotą.
Toyota robotai
© Shutterstock

Automatizuotomis surinkimo linijos pagarsėjusi „Toyota“ regi ne tokią tolimą ateitį, kurioje robotai peržengs gamyklos slenkstį ir apsigyvens visuose namuose, padėdami tvarkytis ir netgi siūlydami draugystę senėjančiai visuomenei, kurioje ketvirtadalis gyventojų vyresni nei 65 metų, o milijonai senjorų gyvena vieni.

Per praėjusį dešimtmetį mašinos tapo žymiai protingesnės. Vis dėlto kiekvienas bandymas sukurti robotą, kuris galėtų nudirbti paprasčiausius darbus, pavyzdžiui, įkrauti skalbimo mašiną arba parnešti iš parduotuvės maisto produktus, susiduria su ta pačia esmine, fizine problema: kuo robotas stipresnis, tuo jis sunkesnis ir pavojingesnis. „Toyota“ sumanymas remiasi 29 milijardų dolerių grynųjų pinigų rezervu ir nauju dirbtinio intelekto tyrimų centru, kuriam vadovautų žymus išradėjas Gillas Prattas.

„Šios kompanijos resursai tokie, kad tiesiog negali jų ignoruoti“, – teigia Mortenas Paulsenas, Tokijuje įsikūrusios „CLSA Japan Securities Co.“ analitikas, keletą dešimtmečių rašantis apie robotikos pramonę.

„Toyota“ su robotais eksperimentuoja nuo 2004 m., kai pristatė trimitu grojantį humanoidą su dirbtinėmis lūpomis, plaučiais ir judančiais pirštais, galintį akomponuoti tikram žmonių orkestrui.

Androidas avataras

Nuo to laiko tyrimai įgavo labiau praktinį pobūdį. Naujausias „Toyota“ androidas T-HR3 – savotiškas avataras, kurį galima valdyti nuotoliniu būdu per nešiojamus valdiklius ir specialius akinius, leidžiančius vartotojams matyti mašinos akimis. Prietaisas galėtų atstoti rankas ir kojas prie lovos prikaustytiems žmonėms arba pakeisti pagalbą teikiančius darbuotojus nelaimės zonose.

2015 m. automobilių gamintoja išleido milijardą dolerių dirbtinio intelekto tyrimų instituto Silicio slėnyje atidarymui. Praėjusiais metais „Toyota“ įsteigė 100 milijonų dolerių fondą, skirtą investuoti į startuolius ir naujas robotikos technologijas. Šiais metais kompanija pertvarkė savo „Partner Robot“ padalinį, kad paspartintų sprendimų priėmimą ir sutrumpintų plėtros laiką.

„Staiga atsirado vidinis spaudimas suktis greičiau“, – neseniai netoli „Toyota City“ būstinės vykusiame pramonės forume kalbėjo vyresnysis vadovas Keisuke Suga.

Kuriant robotus iškilo nemažai sunkumų. 2011 m. „Toyota“ pademonstravo mašiną, skirtą pacientų įkėlimui ir iškėlimui iš lovos, tačiau inžinieriai ją buvo išbandę tik su sveikais savanoriais. Išsiaiškinus, kad paliegusiam ir senyvam žmogui reikia subtilesnio prisilietimo, gaminys buvo atidėtas.

Reguliacinės kliūtys

Kitas įrenginys, asmeninis motoroleris, panašus į „Segway“, atrodė perspektyvus bandymuose, tačiau galiausiai nepateko į gatves dėl reguliacinių kliūčių.

Išėjus už gamyklų ir sandėlių ribų, pagrindinė robotų problema – neišpildyti pažadai. Pavyzdžiui, „Boston Dynamics“, daug viešų liaupsių sulaukusi bendrovė, įkurta Masačusetso technologijų instituto inžinierių, daugiau nei 12 metų skyrė keturkojų automatų kūrimui, tačiau vis dar neįrodė, kad jie gali būti komerciškai sėkmingi. Beveik visi 2,1 milijardo dolerių, kuriuos praėjusiais metais vartotojai išleido buitiniams robotams, buvo skirti automatizuotiems dulkių siurbliams ir vejapjovėms – tolokai nuo mokslinės fantastikos.

„Toyota“ teigia, kad situaciją anksčiau ar vėliau pakeis vyresnio amžiaus žmonių priežiūros poreikis. Kompanija šią idėją iliustruoja diagrama, rodančia Japonijos apverstą amžiaus piramidę 2050 m., kai trečdaliu mažiau darbuotojų turės remti du kartus daugiau nei šiandien senyvų žmonių. (Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, tuo metu apie 22 proc. pasaulio gyventojų bus vyresni nei 60-ties).

„Toyota“ sukurtas Human Support Robot („Robotas žmogaus pagalbininkas“) arba HSR – mašina, kurią automobilių gamintoja tikisi artimiausioje ateityje perkelti iš laboratorijos į kambarį. HSR, kuris iš esmės yra „Corolla“ ekvivalentas – grynas funkcionalumas be jokių įmantrybių – tėra automatinė ranka ant ratukų su vaizdo ekranu viršutinėje dalyje ir dviem didelėm akim-kamerom, primenančiom veido bruožus.

DI injekcija

Toks robotas sveria kaip pustuzinis boulingo kamuolių, tačiau gali pakelti tik 1,2 kilogramo apkrovą – maždaug tiek, kiek sveria vidutinio dydžio vandens butelis.

Vis dėlto, aprūpinta tinkama programine įranga, mašina gali atlikti keletą įdomių dalykų.

Demonstracijoje, kurią šį rudenį surengė vienas iš „Toyota“ partnerių, DI startuolis „Preferred Networks Inc.“, robotas sugebėjo išmokti, kurioje lentynos vietoje laikomos knygos, rašikliai ir kiti daiktai, bei sutvarkyti kambarį, kuris atrodė taip, lyg būtų sujauktas trimečio. Naudodamasi jutiklinėmis akimis ir čiuptuvu, mašina tvarkingai sudėjo šlepetes ant grindų vieną šalia kitos, abi pėdas nukreipdama ta pačia kryptimi.

„Toyota“ nepatikslina, kada šie namų pagalbininkai bus prieinami vartotojams. Tačiau patarėjas Masanori Sugiyama, buvęs roboto programos vyriausiasis vadovas, teigia, kad HSR per artimiausius dvejus ar trejus metus galėtų būti parengtas ligoninėms ir senelių namams, kur atliktų paprastas užduotis, pvz., sutvarkytų kambarius ar išvežiotų maistą. Rimtesnių įgūdžių turinčių mašinų dar teks palaukti.

„Jie turi sugebėti suprasti, ką galvoja žmonės, ir demonstruoti empatiją, – sakė M. Sugiyama. – Idėja tokia, kad robotas turi tapti draugu“.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Marietje Schaake. Ar patikėsite „Facebook“ interneto kontrolę?

Praėjusių metų balandį, kai 34 technologijų kompanijos paskelbė dalyvaujančios...

Kai pinigų daugiau nei fantazijos – sveiki atvykę į „patirčių ekonomiką“ (7)

Turėdami daugiau pinigų nei kada nors anksčiau, turtingiausieji nori visko čia ir dabar. Sveiki...

Ekspertas: Putino spaudimas Lukašenkai gali tapti nepakeliamas (275)

Rusijos prezidentui Vladimirui Putinui liko daugiau nei penkeri metai kadencijos, bet jis jau turi...

Naujas mados klyksmas Kinijoje: kiekvienas trokšta tapti nauju Elonu Musku (16)

Šiuo metu „ Tesla “ vykdo darbuotojų atranką Kinijoje, o Kinijos verslininkai vykdo darbuotojų...

Laivybos pramonė bando užglaistyti savo purvinas spragas (2)

Automobilių bei gamyklų sukeliama oro tarša daugumos pasaulio valstybių reguliuojama nuo...

Top naujienos

Dėl 100 tūkst. ryžosi ekstremaliam eksperimentui: žmogaus protui tai per žiaurus išbandymas haliucinuoti pradėjo jau 3 parą (15)

Richas Alati tegalvojo apie šešiaženklę sumą. Kad ją laimėtų, jam tereikėjo ištverti 30...

Pagrindinis priekaištas Skverneliui: ką jo vietoje darė Grybauskaitė (151)

Į prezidentus kandidatuojantis Saulius Skvernelis teigė nematąs priežasčių, kodėl turėtų...

(Ne)Grįžtu. Apie tradicijas mirusįjį šarvoti lovoje ir emigracijoje palaidotus lietuvius (20)

Kai kurie nė neketina grįžti iš emigracijos, kiti apie tai svajoja dešimtmetį, o dar kiti...

Lietuviai aplankė Čingischano tėvynę: nuolat žudęs, prievartavęs ir plėšęs kitas tautas, šiandien jis vis tiek garbinamas (69)

Mongolija savo didžiūnų išmintį šiandien gerbia kur kas labiau, nei jų užkariavimus. Šalyje...

Kaltinimų dėl neva išsigalvoto neįgalumo sulaukusi Antonovienė pratrūko: tik retas žino, kokią kainą moku už sportą (33)

„Mafijos tėvu“ vadinamo Vido Antonovo žmona Rima neseniai ir vėl atsidūrė dėmesio centre....

„Nevėžio“ stratego apmaudas ir saviškių neatpažinęs Šaras: kai kurie nebūtų patekę net į dublerius (1)

Nuožmi kova iki paskutinių lemiamo ketvirčio sekundžių ir dramatiška Kauno „Žalgirio“...

Lietuvis per mėnesį uždirba 4 tūkst. eurų: jo išskirtinis talentas stebina pasaulį (74)

„Mes pradėjom nuo nekilnojamojo turto, o dabar jau esame gana gerai įsitvirtinę ir tarptautinio...

Marietje Schaake. Ar patikėsite „Facebook“ interneto kontrolę?

Praėjusių metų balandį, kai 34 technologijų kompanijos paskelbė dalyvaujančios...

Rimvydas Valatka. Antrasis Mesijo atėjimas – iš Rusnės betliejaus (891)

Vieni statė postamentus Raiteliui ir Basanavičiui. Kiti už valdiškus pinigus statėsi estakadą...

Kaune išoperuota rekordinio dydžio išvarža: nustebo net ir visko matę medikai (11)

Respublikinėje Kauno ligoninėje atlikta milžiniškos pilvo išvaržos operacija. Klaipėdietį...