aA
Pekinas ketina pasinaudoti savo dominavimu retųjų žemės elementų sektoriuje, kaip ginklu vis gilėjančiame prekybos kare su Vašingtonu.
© Reuters / Scanpix

Sujudimas Kinijos žiniasklaidoje trečiadienį, įskaitant ir redakcijos straipsnį pagrindiniame komunistų partijos laikraštyje, iškėlė galimybę, jog Pekinas sumažins žaliavinių prekių, itin svarbių gynybos, energetikos, elektronikos ir automobilių sektoriuose, eksportą. Didžiausia pasaulio gamintoja, Kinija, tiekia apie 80 proc. JAV importuojamų retųjų iškasenų, kurios yra naudojamos daugybės produktų gamyboje, nuo išmaniųjų telefonų iki elektrinių transporto priemonių bei vėjo turbinų.

Strateginių medžiagų, kaip savotiško „ginklo“, grėsmė didina įtampą tarp dviejų didžiausių pasaulio ekonomikų prieš kitą mėnesį vyksiantį prezidentų Xi Jinpingo ir Donaldo Trumpo dialogą per Didžiojo dvidešimtuko (G20) šalių viršūnių susitikimą. Įtampai gilėjant, Kinija svarsto turimus variantus po to, kai Jungtinės Valstijos įtraukė į juoduosius sąrašus „Huawei Technologies Co.“, taip nutraukdama JAV detalių, būtinų Kinijos išmaniųjų telefonų ir tinklų įrangos gamyboje, tiekimą.

„Kinija, kaip dominuojanti retųjų žemės mineralų tiekėja, jau yra įrodžiusi, kad gali panaudoti retąsias iškasenas kaip derybinį pranašumą, kai tenka dalyvauti daugiašalėse derybose“, – sakė George Baukas, Vakarų Australijos įmonės „Northern Minerals Ltd.“, gaminančios retuosius žemės karbonatus, vykdomasis direktorius.

Jungtinės Valstijos turėtų tinkamai įvertinti Kinijos potencialą prekybos kare, trečiadienį vedamajame straipsnyje rašo „The People‘s Daily“.

Didžiausia pasaulyje vario kasykla
Didžiausia pasaulyje vario kasykla
© Reuters / Scanpix

Laikraščio komentaruose nuskambėjo ir viena reta kinų frazė, kuri reiškia „nesakykit, kad neperspėjau“. Specialios formuluotės spaudoje naudotos ir 1962 metais, prieš Kinijai pradedant karą su Indija, ir „tie, kurie yra susipažinę su Kinijos diplomatine kalba, gerai žino šio posakio svorį“, rašė „The Global Times“, laikraštis, Komunistų partijos ruporas, rašė balandį. Tokia frazė taip pat naudota prieš pat Kinijos ir Vietnamo konflikto pradžią 1979 metais.

„The Peeple‘s Daily“, turėdamas galvoje konkrečiai retuosius žemės elementus, užsiminė, kad nėra sunku atsakyti į klausimą, ar Kinija panaudos elementus kaip atsakomąją priemonę prekybos kare.

Kinija „rimtai“ svarsto galimybę suvaržyti retųjų žemės elementų eksportą į Jungtines Valstijas; be to ji gali imtis ir kitų atsakomųjų priemonių, tviteryje rašė „The Global Times“ vyriausiasis redaktorius. Nacionalinės plėtros ir reformų komisijos (National Development & Reform Commission) pareigūnas sakė CCTV, kad šalies žmonės tikrai nesidžiaugs produktais, pagamintais iš eksportuotų retųjų žemės elementų, kuriais pasinaudota Kinijos plėtrai prislopinti. „The Global Times“ ir „Shanghai Securities News“ savo trečiadienį publikuotuose vedamuosiuose straipsniuose laikėsi panašaus kurso.

Ką sako mūsų analitikai:

„Jungtinės Valstijos ir toliau remsis retųjų žemės mineralų importu iš Kinijos, medžiagomis, naudojamomis daugelio įvairių produktų – įskaitant elektroniką, hibridinius automobilius ir energijos kaupimo sistemą, – komponentų gamyboje. Importuoti iš Kinijos yra pigiau nei gaminti šalies viduje, Jungtinėse Valstijose“, – rašė Yi Zhu, vyresnysis analitikas „Bloomberg Intelligence“ gegužės 21 d. ataskaitoje.

Šalies gamintojai pastarosiomis savaitėmis laikėsi vieningos nuomonės, esą retieji žemės elementai gali būti rimtu „tūzu“ prekybiniame ginče. Kinijos prezidentas Xi Jinpingas šių metų gegužę kartu su savo vyriausiuoju prekybos su JAV derybininku lankėsi vienoje gamykloje, – šis vizitas pakurstė spekuliacijų, esą strateginės medžiagos gali būti panaudojamos kaip „ginklas“ Kinijos atsakomajame kare su Jungtinėmis Valstijomis.

Retieji žemės elementai jau ir anksčiau figūravo prekybiniame ginče. Azijos šalis padidino tarifus nuo 10 iki 25 proc. prekėms, importuojamoms iš vieno Amerikos gamintojo, tuo tarpu Jungtinės Valstijos išbraukė elementus iš savo būsimų tarifų sąrašo, – dar vienos priemonių bangos, numatytos 300 mlrd. dolerių vertės Kinijos prekių.

Retieji žemės elementai nėra jau labai reti. Ceris, kurio randama gausiausiai, yra dažniau aptinkamas Žemės plutoje nei varis. Visi kiti retieji žemės elementai, be promečio, gali būti randami gausiau nei sidabras, auksas ar platina, rodo JAV geologinių tyrimų biuro (U.S. Geological Survey, USGS) duomenys. Tačiau koncentruotų sąnašų gali pasitaikyti rečiau, ir šio tipo gamyboje dominuoja tik saujelė šalių. Kinija kol kas yra didžiausia iš jų visų, jai tenka beveik 70 proc. pasaulinės gamybos ir 40 proc. pasaulio atsargų, rodo USGS duomenys.

Anglių kasykla
Anglių kasykla
© AFP/Scanpix

Kinijos retųjų žemės elementų rinkoje dominuoja tokie gamintojai kaip „China Northern Rare Earth Group“, „Minmetals Rare Earth Co.“, „Xiamen Tungsten Co.“ ir „Chinalco Rare Earth & Metals Co.“. Šalis garsėja tuo, kad naudoja elementus norėdama pareikšti vienokį ar kitokį savo politikos argumentą. Ji blokavo eksportą į Japoniją po jūrinio ginčo 2010 metais, tačiau vėliau dėl to sukilus kainoms ėmėsi aktyvių veiksmų siekdama užsitikrinti tiekimą kitose rinkose, – pastarosioms šiandien vėl gali iškilti grėsmė, jei Pekinas įvykdys savo grasinimus įvesti atsakomąsias priemones.

„China Northern“ akcijų vertė Šanchajuje pakilo 9,3 proc., tuo tarpu „Lynas Corp.“, didžiausios gamintojos, kurios gamyboje naudojami retieji žemės elementai, Sidnėjuje pabrango 16 proc. Hong Kongo biržoje kotiruojamos „China Rare Earth Holdings Ltd.“ akcijų vertė šoktelėjo 41 proc., tad įmonės vertė gegužę išaugo dvigubai.

Kinijos spaudimas toks stiprus, jog JAV kartu su kitomis šalimis pastarąjį dešimtmetį prisijungė prie Pasaulio prekybos organizacijos (PPO) bylos, siekdamos priversti šalį eksportuoti daugiau, vyraujant pasauliniam trūkumui. PPO priėmė Jungtinėms Valstijoms palankų sprendimą, nors kainos galiausiai nukrito, nes gamintojai ėmėsi ieškoti alternatyvių variantų.

2017 m. gruodį JAV prezidentas Donaldas Trumpas pasirašė vykdomąjį įsaką, kuriuo būtų sumažinta šalies priklausomybė nuo svarbiausių mineralų išorinių išteklių, įskaitant ir retuosius žemės elementus, ir kartu sumažintas JAV pažeidžiamumas tiekimo trikdymams.

Reti, bet visur aptinkami

Retieji žemės elementai plačiai naudojami gynybos, energetikos bei technologijų sektoriuose.

Elementas

Simbolis

Charakteristika

Skandis

Sc

Lengvas lydinys, skirtas aviacijos ir kosmoso pramonei, kaip radioaktyvusis izotopas, taip pat lempų gamyboje

Lantanas

La

Didelio lūžio rodiklio stiklas, naudojamas kaip katalizatorius, taip pat fotoaparatų objektyvų gamyboje.

Cerus

Ce

Naudojamas suteikti stiklui geltoną spalvą, kaip katalizatorius, kaip poliravimo milteliai ir žiebtuvėlių akmenėlių gamyboje.

Prazeodimas

Pr

Lazeriai, apšvietimas lankinėmis lempomis, taip pat kaip stiklo dažiklis didelio stiprumo metaluose, naudojamuose lėktuvų varikliuose ir žiebtuvėlių akmenėlių gamyboje.

Neodimas

Nd

Vieni iš stipriausių nuolatinių magnetų; naudojamas suteikti violetinę spalvą stiklui ir keramikai, lazerių, kondensatorių gamyboje.

Prometis

Pm

Vienintelis natūraliai radioaktyvusis retasis žemės elementas. Naudojamas liuminescencinių dažų ir branduolinių baterijų gamyboje.

Samaris

Sm

Lazeriai, magnetai, mazeriai, branduolinio reaktoriaus slėgio vamzdžiai.

Europis

Eu

Naudojamas ruošiant raudonąjį ir mėlynąjį fosforą (ženklai euro banknotuose, siekiant išvengti klastojimo), lazerių, dienos šviesos lempų gamyboje.

Gadolinis

Gd

Lazeriai, rentgeno vamzdžiai, kompiuterinė atmintis, didelio lūžio rodiklio stiklas.

Terbis

Tb

Naudojamas žaliajame fosfore, magnetuose, lazeriuose, dienos šviesos lempose, magnetostrikciniuose lydiniuose ir sonarinėse sistemose.

Itris

Y

Naudojamas itrio – aliuminio granato (YAG) lazeriuose kaip raudonasis fosforas, superlaidininkuose, dienos šviesos lempose, šviesos dioduose ir kaip priemonė gydant vėžį.

Disprozis

 Dy

Nuolatiniai retieji žemės magnetai; lazeriai ir komercinės apšvietimo sistemos; standieji kompiuterių diskai ir kita elektronika; branduoliniai reaktoriai ir šiuolaikinės efektyviai energiją vartojančios transporto priemonės.

Holmis

Ho

Naudojama lazeriuose, magnetuose,  spektrofotometro kalibravimas gali būti naudojamas  branduolinio reaktoriaus slėgio vamzdžiuose ir mikrobangų įrangoje.

Erbis

Er

Vanadžio plienas, infraraudonieji lazeriai ir pluoštiniai optiniai lazeriai, įskaitant ir tuos, kurie naudojami medicinos tikslais.

Tulis

Tm

Vienas iš mažiausiai aptinkamų retųjų žemės elementų. Naudojamas lazeriuose, metalų halidų lempose ir nešiojamuose rentgeno aparatuose.

Iterbis

Yb

Sveikatos priežiūros sistema, įskaitant tam tikrą vėžio gydymą;  nerūdijantis plienas; taip pat naudojamas stebint žemės drebėjimų ar sprogimų padarinius.

Lutecis

Lu

Pozitronų emisijos tomografijos (PET) tyrimai, didelio lūžio rodiklio stiklas, katalizatoriai ir šviesos diodai.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(39 žmonės įvertino)
3.9744

Ką pasakytų Greta Thunberg Indijoje? Čia yra 150 mln. vairuotojų ir tik 8000 nori elektrinių automobilių (6)

Šią vasarą „ Hyundai Motor Co.“ pristatė pirmąjį Indijos elektrinį visureigį...

Gibraltare – sumaištis: baiminasi, kad netrūktų būtiniausių prekių (41)

Fabianui Picardo tapus Gibraltaro, Jungtinės Karalystės kolonializmo laikotarpį menančio uolėtojo...

Turkija veliasi į labai rizikingą karą su sustiprėjusiu priešu (464)

Turkijos ginkluotosios pajėgos susirėmė su jau pažįstamu priešininku, pradėdamos svarbią...

Ilgai lauktoje ataskaitoje – Rusijos reakcija: Kremliui pavaldūs asmenys iššovė šampaną (121)

Kremliui pavaldūs asmenys iššovė šampaną, kai Donaldas Trumpas laimėjo 2016 m. prezidento...

„Bloomberg“ žurnalistė apie Zelenskio spaudos konferenciją: labai neįprasta (68)

Jis vertė visą pasaulį penkis mėnesius laukti spaudos konferencijos. Tačiau kai Volodymyras...

Top naujienos

Po pragaro Pravieniškėse – šokiruojanti kalinio išpažintis: jie ten kone meldėsi, kad neišgyvenčiau (20)

Pasižiūrėję į Vytautą ir išgirdę jo balsu sunkiai tariamus žodžius nė neįtartumėte, kad...

Profesorius Stukas paaiškino, kodėl būtina valgyti pusryčius: ryte dažnai daroma klaida situaciją tik pablogina (1)

Pasak Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto profesoriaus Rimanto Stuko , sunku patikėti, bet...

Ką pasakytų Greta Thunberg Indijoje? Čia yra 150 mln. vairuotojų ir tik 8000 nori elektrinių automobilių (6)

Šią vasarą „ Hyundai Motor Co.“ pristatė pirmąjį Indijos elektrinį visureigį...

Ilgiausia apgultis istorijoje: du dešimtmečius siaubo iškentę miestelėnai maro protrūkio laukė kaip išganymo (6)

Osmanų imperijos karo su Venecijos respublika metu Kandijos miestas (dabar – Heraklionas ,...

Istorinis pasiekimas: pirmą kartą kosmose buvo užauginta mėsa

Daugelis žino, kad maistas kosmose yra pakankamai blankus ir skurdus. Tačiau nauja technologija į...

Aukštaitijos sostinė stoja? Darbdaviai jau skaičiuoja susitraukusius pelnus ir pereina į taupymo režimą (173)

Lietuvos ūkio variklis sukasi visu pajėgumu. Pastaraisiais metais augusi ekonomika išjudino ir...

Prostitucijoje išnaudotų lietuvių istorijos sukrėtė net visko mačiusią pareigūnę iš Švedijos: viena jų tapo filmu (147)

Net praėjus daugiau nei dešimtmečiui prostitucijoje išnaudotų lietuvaičių istorijos yra...

Ekspertai: po Lenkijos rinkimų politikoje labiausiai tikėtinas tęstinumas (19)

Lenkijos valdančiajai dešiniųjų pažiūrų partijai „ Įstatymas ir teisingumas “...