aA
Lenkijos bankai 2008 m. išvengė Didžiosios recesijos smūgio. Dabar didelių atidėjimų banga liudija nerimą, kad šį kartą jiems gali ir nepasisekti.
Skolų atidėjimo banga kelia nerimą dėl Lenkijos ekonomikos
© Imago / Scanpix

Kol koronaviruso krizė grasina sukelti dar didesnę suirutę pasaulio ekonomikose, Lenkijos finansų institucijos pirmauja tarp Rytų Europos bankų pagal pasirengimą galimiems nuostoliams. Susirūpinimą kelia tai, kad šalies prognozės gali būti pernelyg optimistinės, o apsisaugojimo nuo COVID-19 plitimo priemonės pridarys žalos balansams.

Lenkijos skolintojai per pirmąjį ketvirtį padidino nurašymus kredito rizikai padengti 53 proc., o tai sumažino šalies pramonės bendras grynąsias pajamas pusiau. Didžiausia Vidurio Europos tauta susirūpinusi laukia savo pirmosios recesijos nuo 1991 m. ir palūkanų normų sumažinimo iki rekordiškai žemo lygio. Vartotojų išlaidų nuosmukis ir paskolų grąžinimo pertrauka tik padidina riziką, kad bankų pelnas bus ištrintas dar nesulaukus atsigavimo.

„Neegzistuoja jokie koronaviruso skolų nurašymo standartai, tačiau mes suprantame, kad susiklosčius tokiai precedento neturinčiai situacijai ir ateities nežinomybei, verčiau elgtis konservatyviai“, – sakė Slawomiras Sikora, „Citigroup“ Lenkijos padalinio „Bank Handlowy SA“ vadovas, per gegužės 14 d. telekonferenciją. Jo bankas pranešė apie vieną didžiausių rizikos kaštų augimų tarp Lenkijos skolintojų.

Vidurio ir Rytų Europos vyriausybės – vienos iš sėkmingiausiai išvengusių pandemijos nagų. Čia buvo įvestos vienos griežčiausių karantino ir socialinio atsiribojimo priemonių, taigi ir ekonomikos susitraukimas čia mažesnis nei Vakaruose. Vis dėlto bankai nuo Baltijos iki Balkanų, palaikomi monetarinio centrinių bankų stimuliavimo, ieško būdų, kaip dar labiau sušvelninti smūgį.

Skolų atidėjimo banga kelia nerimą dėl Lenkijos ekonomikos
© Zuma Press / Scanpix

Balandžio 30 d. paskelbtoje „Bloomberg“ naujienų apžvalgoje buvo prognozuojama, kad Lenkijos ekonomika, vienintelė Europoje neįklimpusi į recesiją po pasaulinės ekonomikos krizės prieš 12 metų, šiemet susitrauks 3,5 proc. Tai vis tiek švelniausia prognozė žemyne, nors pragaištingi nuostoliai pasijus visose pramonės šakose ir turės skaudų poveikį finansinėms institucijoms. Šiandien Lenkijos finansų ministerija pranešė, kad susitraukimas svyruos nuo 4 iki 5 proc.

Nors daugelis Austrijos, Rumunijos ir Čekijos skolintojų neskuba didinti atidėtų sumų, kol nėra aiškumo dėl ateities, dauguma Lenkijos bankų padvigubino paskolų nurašymus jau per pirmąjį ketvirtį, kai jų portfeliai dar nerodė pablogėjimo ženklų. Pasinaudodami 9-ojo TFAS apskaitos standartais, jie pasirinko į ateitį orientuotą požiūrį ir įvertino, kaip jų klientai gali nukentėti nuo dviejų mėnesių trukmės krizės, per kurią labiausiai rizikuoja mažmeninės prekybos ir laisvalaikio pramonės šakos.

Rizikos kaštai, neskaitant COVID-19 įtakos, kai kuriuose didžiuosiuose Lenkijos bankuose išaugo, o tai jau reiškia blogėjančią turto kokybę. Pirmojo ketvirčio rezultatai menkai atspindėjo viruso sukeltus kaštus ar rizikos perspektyvą, tačiau TFAS9 modelio atnaujinimai ir kreditų perkėlimai greičiausiai išlaikys atidėjimus aukštame lygyje.
Tomaszas Noetzelis, „Bloomberg Intelligence“ analitikas

Lenkijos bankai pradėjo taikyti palyginti naują standartą praėjusiais metais, kai būsto paskolų Šveicarijos frankais gavėjai sulaukė paramos savo teisinėse kovose iš Europos Sąjungos aukščiausiojo teismo. Po to dauguma kreditorių pradėjo nurašyti ne tik ieškinius pateikusių klientų paskolas, bet išplėtė atidėjimus visoms būsto paskoloms ne zlotais.

Nors Lenkijos bankai vadovauja atidėjimams kaip grupė, per pirmąjį ketvirtį šioje srityje labiausiai pasižymėjo didžiausias Vengrijos skolintojas „OTP Bank Nyrt.“. Šis bankas ypač rizikuoja dėl to, kad jo operacijos vykdomos nuo Slovėnijos iki Rusijos. Kai kuriems analitikams, įskaitant „MBank“ brokerį Michalą Konarskį, bendras atidėjimų lygis regione atrodo per žemas, nes sudaro tik pusę to, kas buvo atidėta per 2008–2009 m. krizę. Investuotojai taip pat laukia didžiausio Lenkijos skolintojo „PKO Bank Polski SA“ pranešimo, kuris bus paskelbtas gegužės 28 d.

Kiekybinis palengvinimas

Kol antrojo ketvirčio karantinas ir toliau žlugdo verslą, regiono centriniai bankai imasi įgyvendinti obligacijų pirkimo programas, kad padidintų skolintojų likvidumą ir palengvintų vyriausybės stimulų planų finansavimą. Skolintojai taip pat turi aukštą kapitalo ir likvidumo koeficientą, o tai gali padėti išgyventi ir pačius sunkiausius viruso sukeltus apribojimus. Šiandien „Societe Generale“ pranešė, kad nepaisant didelių atidėjimų, „OTP Bank Nyrt.“ turi tvirtą kapitalą ir pakankamus likvidumo išteklius, kad įveiktų krizę.

Vis dėlto bankai tik dabar prisitaiko prie rekordiškai žemų palūkanų normų, o analitikai nagrinėja naujus duomenis, nes pramonės šakos pradeda švelninti apribojimus ir į savo verslo planus įtraukia valstybės pagalbos programas. Lenkijos skolintojai padeda paskirstyti valstybės subsidijas, šitaip tikėdamiesi paspartinti resursų gavimą ir kuo ilgiau išlaikyti klientus mokius.

„Pasibaigus paskolų grąžinimo atidėjimui, bankams prireiks net kelių mėnesių, kad galėtų įvertinti galimas įsipareigojimų nevykdymo pasekmes, – el. laiške teigė „Santander Bank Polska SA“ analitikas Kamilis Stolarskis. – Kol kas visi mes judame apgraibomis.“

Bloomberg
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(6 žmonės įvertino)
3.3333

Daugiausia gyventojų pasaulyje paskiepijusi šalis grįžta prie ribojimų papildyta (215)

Seišeliai , kur nuo COVID-19 abiem skiepais paskiepyta daugiausiai gyventojų visame pasaulyje,...

Sugrįžtantiems į biurą, ekspertų patarimai: kokiomis priemonėmis užkirsti kelią viruso plitimui (5)

Spartėjant vakcinacijai ir kompanijoms bandant sugrąžinti darbuotojus į biurus, šie mainais...

Vokiečių ekspertas įspėja dėl greitųjų testų: deja, pavojai egzistuoja (6)

Greitaisiais antigenų testais nepavyksta aptikti COVID-19 pirmosiomis užsikrėtimo dienomis,...

Warreno Buffetto prognozės: ekonomika įkais iki raudonumo, infliacija didės (25)

Warrenas Buffettas šeštadienį paskelbė aiškų JAV ekonomikos verdiktą, šaliai traukiantis...

Didelę vakcinavimo patirtį turinti šalis patyrė visišką fiasko (22)

Kai Indija sausio viduryje pradėjo savo vakcinacijos nuo COVID-19 kampaniją, sėkmės šansai...

Top naujienos

Lietuvoje – siūlymas dirbti 4 darbo dienas per savaitę už tą patį atlyginimą: tai išbandžiusi įmonė sako, kad pasiteisina (220)

Vėl kyla diskusijos dėl keturių dienų darbo savaitės. To žadama siekti Lietuvos socialdemokratų...

Po JAV ataskaitos – naujas išpuolis Lietuvoje: taikiniai pasirinkti neatsitiktinai (374)

Vos diena. Tiek užtruko programišiai, surengę kibernetinę ataką Lietuvoje po to, kai JAV...

Po pasaulį nuolat keliaujantis verslininkas Jokūbas Laukaitis: karantinas mane užklupo pačiu laiku (37)

Po pasaulį nuolat keliaujantis idėjų kupinas verslininkas Jokūbas Laukaitis , daugiau nei pusei...

Andrius Almanis | D+

Kruvinojo barono saulėlydis: jį radę „raudonieji“ negalėjo patikėti, kad tai – legendinis tironas III dalis

1921 m. pradžioje ties Mongolijos siena telkėsi vis daugiau bolševikų dalinių, kai kurie net...

Top10. Gamintojai griebiasi už galvų – pasaulyje siaučianti jėga Lietuvos neaplenkė (71)

Pasaulis, pamažu išsivaduojantis iš koronaviruso pandemijos gniaužtų, regis jau galėtų kiek...

TS-LKD atstovas žodžių apie Nausėdą nebesirenka: ar jis tinkamas atstovauti tokio aukšto pilotažo susitikime Prezidentūros reakcija lakoniška (909)

Įtampa tarp Seimo ir Prezidentūros dėl Lietuvos atstovavimų Europos Vadovų Taryboje auga. Seimo...

Artimiausiu metu – prastos sinoptikų žinios: iki šilumos dar teks iškęsti ne vieną nemalonią dieną (1)

Ketvirtadienio dieną dangų dengs gana tankių debesų sluoksnis, kurį retsykiais praplėš skaisti...

VTEK pradėjo tyrimą dėl aplinkos ministro Simono Gentvilo (48)

Vyriausioji tarnybinės etikos komisija (VTEK) pradėjo tyrimą dėl aplinkos ministro, liberalo...

Feisbuke sparčiai išplitęs vaizdas apie milžiniškas vynuogių kekes Ukrainoje sulaukė ekspertų reakcijos (31)

Feisbuko grupės ir kiti socialinių tinklų forumai – vietos, kuriose sparčiai sklinda melagienos...

Čempionų lygos finale susigrums du anglų futbolo milžinai (15)

UEFA Čempionų lygos finale gegužės pabaigoje susigrums „Manchester City“ ir Londono...