aA
Šiais metais kai kurie mažmenininkai pasaulyje paskelbė karą neįtikėtinam priešui, kalėdiniams blizgučiams. Tie žėrintys plastiko trupinukai, suteikiantys papuošimams žibėjimo, vyniojamam popieriui blizgesio, o vainikams tviskėjimo, priskiriami prie aplinkai pavojų keliančių medžiagų. Trys britų mažmenininkai suskubo jų atsisakyti ant dovanų maišelių, kalėdinių krekerių ir kitų šventinių prekių, taip žadėdami tvaresnes, kaltės jausmo nekeliančias Kalėdas. Bent jau to tikimasi.
Šventinės iliustracijos
Šventinės iliustracijos
© DELFI / Mindaugas Ažušilis

Ši idėja nėra beprotiška. Mikroskopiniai plastiko gabaliukai iš tiesų kelia grėsmę aplinkai, ir mažmenininkai gali prisidėti prie pastangų jų sumažinti. Bet tam neužteks vien tik uždrausti šventinius mažmožius. Visų pirma tam prireiks permąstyti, kaip kasdienis plastikas yra gaminamas ir įsiūlomas vartotojams.

Plastiko tarša, ypač vandenyne, paprastai siejama su vienkartinio naudojimo gaminiais, tokiais kaip maišeliai ir šiaudeliai. Bet pastaraisiais metais mokslininkai daugiau dėmesio skiria vadinamojo mikroplastiko – sezamo sėklos dydžio ar dar mažesnio – pertekliui. Dalis jų gaunami ardant ar dilinant didesnius produktus. Bet didelė jų dalis yra „pirminis mikroplastikas“, pavyzdžiui, sintetinių audinio pluoštai, naudotų padangų protektoriai ir mikrogranulės, naudojamos tokiuose gaminiuose kaip dantų pasta ir kūno šveitikliai.

Ir jų apimtys auga. Žmonės kasmet į vandenyną išmeta 1,5 mln. tonų pirminio mikroplastiko, tai prilygsta kiekiui, jei kiekvienas žmogus kas savaitę išmestų po vieną plastikinį maišelį. Tokie teršalai šiuo metu sudaro 31 proc. visų plastiko atliekų pasaulio vandenyne, ir jų atsiranda visoje jūrinėje aplinkoje, nuo vandenyno paviršiaus ir jūros dugno iki įvairiausios faunos virškinamojo trakto.

Išspręsti šią problemą nėra paprasta, iš dalies dėl to, kad pagrindiniai mikroplastiko šaltiniai nėra lengvai reglamentuojami. Išsamaus 2017 metų problemos tyrimo metu nustatyta, kad vos 2 proc. tokio plastiko išgaunama iš mikrogranulių, kurias kelios valstybės pradeda riboti. Paaiškėjo, kad didžiausią šaltinį – 35 proc. – sudaro drabužiai, pasiūti iš sintetinių pluoštų (pavyzdžiui, megztiniai iš flisinio audinio su šventinėmis aplikacijomis), perėję per skalbyklę. Antroje vietoje - 28 proc. - atsidūrė automobilių bei vilkikų padangų nudilę trupiniai, nuplaunami nuo kelių į vandentakius.

Kalėdinio stalo dekoras - paprastai ir greitai
Kalėdinio stalo dekoras - paprastai ir greitai
© Shutterstock

Blizgučiai net nepatenka į sąrašą. Bet jie vis tiek tampa savotišku pop kultūros „posūniu“. 2017 metais tyrimai, skeptiškai vertinantys blizgučių naudojimą, įkvėpė vieną britų dienos priežiūros tinklą nebeužsakinėti šios medžiagos ikimokyklinukams. 2018 metais „Strictly Come Dancing”, britų televizijos programa, paskelbė nebenorinti matyti blizgučių ant dalyvių kostiumų. Jų pavyzdžiu netrukus pasekė ir mažmenininkai, - „Waitrose Ltd.“ planuoja uždrausti naudoti blizgučius jų ženklo produktų gamyboje. Pastarosiomis savaitėmis „John Lewis Partnership Plc.“ ir „Wm Morrison Supermarkets Plc.“ ėmėsi panašių priemonių.

Tokios pastangos nelabai padės sumažinti jūrinių šiukšlių plastiką (laivų dažai, ne Kalėdos, yra pagrindinė blizgučių rinka). Ir vis dėlto: mažmenininkams siūlomas būdas pagerinti savo ekologinio patikimumo įvaizdį, iš esmės nekeičiant savo veiklos pobūdžio. „Morrisons“ neseniai net pranešė BBC apie savo aiškią „Ne – blizgučiams“ poziciją, idant klientai galėtų mėgautis šventėmis „nesibaimindami dėl poveikio aplinkai“.

Tokia retorika vargu ar ilgam galėtų apkvailinti pirkėją. Tuo metu, kai visame pasaulyje vis griežčiau pasisakoma prieš plastiką, britų vartotojai jau reikalauja tvarių produktų ir atitinkamos apsipirkimo patirties. Be to, jie tikisi, kad mažmenininkai ir garsių prekių ženklų savininkai ilgainiui apsvarstys produktų, prisidedančių prie minėtos problemos, ateitį.

Prekybos centro šventinės akcijos
Prekybos centro šventinės akcijos
© DELFI / Mindaugas Ažušilis

Gera žinia yra ta, kad kelios bendrovės jau žengia teisingu keliu. Pagrindiniai aprangos prekių ženklai, pavyzdžiui, „Patagonia Inc.“, „Adidas AG“ ir „Hennes & Mauritz AB“, pripažįsta, kad jų sintetiniai drabužiai yra pagrindinis plastikinių mikropluoštų taršos šaltinis. Kai kas tyrinėja geresnius gamybos metodus, tuo tarpu kiti moko vartotojus, kaip rūpintis drabužiais, kad šie kuo mažiau terštų aplinką.

Mažmenininkai gali atlikti svarbų vaidmenį plėtojant šią žinutę. Jie galėtų pradėti siūlyti geriausias sintetinių drabužių kontrolės praktikas bei produktus, tokius kaip filtriniai maišeliai ir priekinio pakrovimo skalbimo mašinos, padedantys sumažinti pluošto taršą. Ilguoju laikotarpiu tokios pastangos turėtų daryti spaudimą gamintojams, kad šie kurtų daugiau tvarių produktų ir akintų vartotojus gerai apgalvoti apie įsigyjamų drabužių poveikį aplinkai.

Tokios tendencijos nesugrąžins kitados labai populiarių šventinių blizgučių, bet garantuos, kad mažmenininkai neapsimetinėja tvirtindami, jog jiems rūpi ekologija.

Bloomberg
Viskas apie pinigus. Finansų konsultantė atsako
Reikia patarimo, kaip planuoti išlaidas, kaip sutaupyti, o gal – kaip daugiau uždirbti? Užduokite klausimą nepriklausomai finansų konsultantei Ievai Jazavitienei.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(6 žmonės įvertino)
3.0000

Top naujienos

Nemokami antikūnų testai daromi ne visiems ir ne visur: vietų skaičius ribotas siūlo vertinti pagal du kriterijus

Nuo trečiadienio gyventojai vieną antikūnų testą gali atlikti nemokamai.

Kuo važinėja ministrai: iš tarnybinių taršiausias Kairio, už asmeninį daugiausiai mokėtų Dobrovolska (165)

Jei Lietuvoje būtų įvestas naujas taršos mokestis, 2023 metais daugiausiai už savo asmeninio...

Sparčiai blogėjant situacijai SAM pateikė naujausias rekomendacijas šventiniam laikotarpiui

Artėjantis šventinis laikotarpis daugeliui reiškia dažnesnius susitikimus su artimaisiais,...

Buvusio Lietuvos diplomatijos vadovo analizėje – kontroversiškos įžvalgos: ar stumiame Minską į Maskvos glėbį (98)

Buvęs užsienio reikalų ministras, ambasadorius Vygaudas Ušackas perspėjo, kad tik sankcijomis...

Putinas iškėlė reikalavimą NATO papildyta (72)

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pareikalavo, kad NATO nutrauktų savo plėtrą į Rytus....

Vairuotojai dalijasi vaizdais iš gatvių: tikriausiai blogiau nei šiandien dar nebuvo (177)

Dar trečiadienio vakarą Lietuvoje prasidėjęs snygis tęsiasi. Kelininkai pluša bandydami nuvalyti...

COVID-19 statistika: 1813 naujų atvejų, 20 mirčių pirmą skiepą gavo 2,4 tūkst. žmonių

Praėjusią parą nustatyta 1813 naujų COVID-19 atvejų, mirė 20 žmonių, rodo ketvirtadienį...

Tiesioginė transliacija / Delfi premjera: Dominykas Vaitiekūnas pristato dainą iš savo gyvenimo „Turtas“

Ketvirtadienį 10 val. laidos „Delfi premjera “ svečias - naują dainą „Turtas“ bei jos...

D+Marius Jovaiša

Marius Jovaiša. Galvojate, kad siekdami tikslų kopsite tik aukštyn? Kaip susitaikyti su krizėmis ir sąstingiais

Svajojate tapti geresniu savo profesijos specialistu – tam reikia mokytis, bet trūksta drąsos...

Floristas Mantas Petruškevičius aptarė Kauno ir Vilniaus egles: viena – gražiausia be konkurencijos, kita pagyrų nesulaukė (157)

Miestų rungtynės dėl gražiausios eglutės prasideda vos šioms sužibus, o didžiausia kova...