aA
Kaip investuotojams pasinaudoti Kinijos ir Jungtinių Valstijų varžybomis dėl 5G viešpatavimo? Rasti atsakymą – ne mažiau sudėtinga, nei perprasti geopolitiką.
Shuli Ren. Kinijos 5G turtai investuotojams nepasiekiami
© AFP / Scanpix

Kinijos mieguistos telekomunikacijų akcijos atsibudo po to, kai gruodžio pradžioje Kanadoje buvo sulaikytas „Huawei Technologies Co.“ generalinis finansų direktorius Mengas Wanzhou. Nors oficialus kaltinimas buvo toks, kad bendrovė pažeidė Jungtinių Valstijų sankcijas Iranui, daugelis Kinijos ekspertų sulaikymą aiškino kaip dar vieną Amerikos vyriausybės bandymą užkirsti kelią šalies pažangai 5G srityje.

Europos telekomunikacijų standartų instituto teigimu, „Huawei“ pirmauja pasaulyje pagal paskelbtų reikšmingų naujosios kartos bevielės technologijos patentų skaičių.

Kinijos įrangos gamintoją užklupę nemalonumai pakurstė investuotojų entuziazmą kišti pinigus į viską, kas tik susiję su 5G. Gruodžio 7 d. Pramonės ir informacinių technologijų ministerija suteikė 5G spektro licencijas trims telekomunikacijų operatoriams, leisdama jiems atlikti galutinius bandymus prieš visuotinį komercinį pristatymą 2020 m.

Po mėnesio vyriausybė pareiškė kai kuriuose miestuose išduosianti laikinas licencijas dar šiais metais. Skirtingai nei Europa ir JAV, vystydama 5G Kinija nešvaisto laiko veltui.

Bevielių antenų gamintojų ir valstybinės „China Tower Corp.“ akcijos graibstomos kaip karštos bandelės. Mobiliojo ryšio bokštų operatoriaus akcijos Honkonge nuo gruodžio pradžios išaugo daugiau nei 40 proc., o jo rinkos kapitalizacija siekė 37 milijardus dolerių.

Pirmadienį, kai Kinijos prekiautojai sugrįžo į darbą po savaitę trukusių Naujųjų metų atostogų, dešimčių kontinentinių bendrovių, gaminančių bevieles antenas, akcijos išaugo 4,3 proc., o Honkonge įsikūrusios „Comba Telecom Systems Holdings Ltd.“ akcijos pašoko daugiau nei 70 proc.

Shuli Ren. Kinijos 5G turtai investuotojams nepasiekiami
© AFP / Scanpix

Vis dėlto investuotojai, skubantys įšokti į Kinijos 5G traukinį, gali susidurti su nemenkais sunkumais. Parankiausia bandyti investuoti į didžiausius įrangos gamintojus – ypač „Huawei“, kuri yra privačiai valdoma, ir „ZTE Corp.“, kuri prekiauja Honkonge ir Šendžene, ir teigia įsigijusi daugiau nei tūkstantį su 5G susijusių reikšmingų licencijų.

Tačiau šiuo metu retas kuris drįsta pirkti „ZTE“ akcijas. 2017 m. pabaigoje kompanija išaugo iki 23 milijardų dolerių rinkos vertės, spekuliuodama spartesniu investavimu į 5G, tačiau birželio mėnesį patyrė nuosmukį po to, kai JAV įvedė draudimą įsigyti itin svarbią amerikietišką technologiją – kaip bausmę už Irano sankcijų pažeidimus.

Nors draudimas buvo pakeistas 1 milijardo dolerių bauda ir valdybos pertvarkymu, geopolitinės problemos vis dar išlieka aktualios. „ZTE“ 35 proc. savo pajamų ir toliau uždirba užjūrio rinkose, kurios šiuo metu yra virtusios mūšio lauku, Kinijai su JAV kovojant dėl 5G viršenybės.

Antenos, palyginus, yra prastesnis statymas. Teoriškai, išaušus 5G erai, operatoriai jų pirks kur kas daugiau. Vadinamoji „Massive MIMO“ technologija leis vienu metu perduoti ir priimti kelis duomenų srautus tuo pačiu radijo kanalu, naudojant skirtingas antenas.

Tačiau realybė tokia, kad Kinijos valstybiniai operatoriai nenori turėti reikalų su dideliu tiekėjų skaičiumi, ir verčiau naudojasi centralizuota viešųjų pirkimų sistema, kad viską įsigytų iš pagrindinių gamintojų, tokių kaip „Huawei“ ir „ZTE“. Šiedu savo ruožtu kai kuriuos darbus perduoda trečiosioms šalims, pvz., „Comba“. Kai antenų paklausa ženkliai išaugs, „Huawei“ ir „ZTE“ pasiims liūto dalį, smulkmei palikdama menkas pajamas.

Shuli Ren. Kinijos 5G turtai investuotojams nepasiekiami
© AFP / Scanpix

Kalbant apie „China Tower“, problema – korporacijos valdymas. Didžiausi jos klientai – „China Mobile Ltd.“, „China Unicom Hong Kong Ltd.“ ir „China Telecom Corp.“ – yra ir pagrindiniai jos akcininkai. Nuo 2013 iki 2017 m. šie trys operatoriai išleido 1,7 trilijoną juanių (250 milijardų dolerių) kapitalo sąnaudų, pereidami nuo 3G prie 4G. 5G įdiegimas bus dar brangesnis, o bazinė stotis kainuos dvigubai daugiau nei 4G ekvivalentas.

Operatoriams tai yra paskata kiek įmanoma sumažinti mobiliojo ryšio bokštų sąnaudas. Bekompromisiais metodais jie naudojosi ir anksčiau. Remiantis „Citi Research“ duomenimis, 2014 m., kai bevielio interneto tiekėjai perėjo prie 4G, vidutinės bazinės stoties statybos sąnaudos sumažėjo beveik perpus. „China Tower“ šiuo metu ima 10 proc. antkainį.

5G atėjimas į Kiniją daugeliui – nuo įrangos tiekėjų ir elektromobilių gamintojų iki vartotojų – bus tikras aukso puodas. Tačiau didžiausias pelnas akcijų investuotojams liks nepasiekiamas. Gardžiausias kąsnis tenka išrinktiesiems.

Bloomberg
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(4 žmonės įvertino)
4.2500

„Bloomberg“ apie įvykius Baltarusijoje: Putinas bijo, kad rusams gali kilti negerų minčių (141)

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas žino, kaip trolinti . Per demokratinį sukilimą...

Indijoje koronavirusas grąžina vaikų darbą: viskas – dėl nepritekliaus (25)

Koronaviruso pandemija stumia Indijos vaikus iš mokyklų į ūkius bei gamyklas versdama dirbti ir...

Marko Zuckerbergo turtai viršija 100 milijardų dolerių (122)

Marko Zuckerbergo grynoji vertė prieš kurį laiką pirmą kartą peržengė 100 milijardų dolerių...

Japonijos premjeras apie COVID-19: šalis turėtų išvengti dar vienos nepaprastosios padėties skelbimo

Japonijos premjeras Shinzas Abė pareiškė, kad šalis turėtų stengtis išvengti būtinybės...

Aviakompanija „Cathay“ po 1,3 milijardo dolerių nuostolių įspėja apie didžiausią krizę (1)

„Cathay Pacific Airways Ltd“ pranešė, kad dar kurį laiką nesitiki reikšmingo verslo...

Top naujienos

Išgąsdintas Lukašenkos režimas bando keisti taktiką: paviešinti žiaurūs vaizdai sukėlė beprecedentį pasipiktinimą (316)

Jau penktą naktį Baltarusijoje vykstantys protestai dėl prezidento rinkimų rezultatų, panašu,...

Gydytojas įspėja susiruošusius į pajūrį: paplūdimy be kaukės būti saugu, jei vienas nuo kito esame 5–10 metrų atstumu (51)

Šiuo metu Lietuvoje yra apie 20 koronaviruso židinių, tačiau jau net penktadalio fiksuojamų...

Minsko gatvėse - daugiatūkstantinė minia reikalauja permainų galutiniuose rezultatuose privėlė klaidų (356)

Baltarusijoje vis smarkiau įsisiūbuojant taikiems protestams ir streikams, Baltarusijos Centrinė...

Kariuomenės sraigtasparnis ieško Kuršių mariose dingusio žmogaus (2)

Rugpjūčio 14 d. pavakarę Lietuvos kariuomenės Karinių jūrų pajėgų Jūrų gelbėjimo...

Karštas savaitgalis prasidėjo spūstimis: keliaujantiems prie jūros teks apsišarvuoti kantrybe (31)

Prieš šventinį savaitgalį magistralėje Vilnius-Kaunas susiformavo didžiulės spūstys.

Sunku tuo patikėti: Valančiūnas išstūmė Jasikevičių iš lietuviškų NBA rekordų knygos puslapio visi lietuvių rekordai (1)

Jonas Valančiūnas nepanoro ankstyvų atostogų ir, sužaidęs karjeros mačą, ant savo pečių...

Jeigu jūsų namuose buvo sergantis žmogus, privalote atlikti šiuos žingsnius

Po peršalimo, koronaviruso ar bet kokios kitos ligos jūsų namai nėra švarūs. Todėl pasveikus...

Vyriausybė ketina atšaukti draudimą atvykti užsieniečiams iš ES šalių papildyta (87)

Vyriausybė ketina atšaukti draudimą atvykti į Lietuvą užsieniečiams iš Europos Sąjungos...

Prezidentūra: Cichanouskaja pasiryžusi imtis atsakomybės padėti įgyvendinti Nausėdos planą (121)

Prezidentas penktadienį telefonu bendravo su Sviatlana Cichanouskaja. Pokalbio metu jie aptarė...

COVID-19 testo rezultatą paskelbė ir „Kitokių pasikalbėjimų“ prodiuseris: tas nelemtas antradienis buvo vienas sunkiausių emociškai (10)

Paaiškėjus, jog į populiarų Kauno „Adform“ kiemelį įsisuko koronavirusas, COVID-19 testus...

|Maža didelių žinių kaina