aA
Kaip investuotojams pasinaudoti Kinijos ir Jungtinių Valstijų varžybomis dėl 5G viešpatavimo? Rasti atsakymą – ne mažiau sudėtinga, nei perprasti geopolitiką.
Shuli Ren. Kinijos 5G turtai investuotojams nepasiekiami
© AFP / Scanpix

Kinijos mieguistos telekomunikacijų akcijos atsibudo po to, kai gruodžio pradžioje Kanadoje buvo sulaikytas „Huawei Technologies Co.“ generalinis finansų direktorius Mengas Wanzhou. Nors oficialus kaltinimas buvo toks, kad bendrovė pažeidė Jungtinių Valstijų sankcijas Iranui, daugelis Kinijos ekspertų sulaikymą aiškino kaip dar vieną Amerikos vyriausybės bandymą užkirsti kelią šalies pažangai 5G srityje.

Europos telekomunikacijų standartų instituto teigimu, „Huawei“ pirmauja pasaulyje pagal paskelbtų reikšmingų naujosios kartos bevielės technologijos patentų skaičių.

Kinijos įrangos gamintoją užklupę nemalonumai pakurstė investuotojų entuziazmą kišti pinigus į viską, kas tik susiję su 5G. Gruodžio 7 d. Pramonės ir informacinių technologijų ministerija suteikė 5G spektro licencijas trims telekomunikacijų operatoriams, leisdama jiems atlikti galutinius bandymus prieš visuotinį komercinį pristatymą 2020 m.

Po mėnesio vyriausybė pareiškė kai kuriuose miestuose išduosianti laikinas licencijas dar šiais metais. Skirtingai nei Europa ir JAV, vystydama 5G Kinija nešvaisto laiko veltui.

Bevielių antenų gamintojų ir valstybinės „China Tower Corp.“ akcijos graibstomos kaip karštos bandelės. Mobiliojo ryšio bokštų operatoriaus akcijos Honkonge nuo gruodžio pradžios išaugo daugiau nei 40 proc., o jo rinkos kapitalizacija siekė 37 milijardus dolerių.

Pirmadienį, kai Kinijos prekiautojai sugrįžo į darbą po savaitę trukusių Naujųjų metų atostogų, dešimčių kontinentinių bendrovių, gaminančių bevieles antenas, akcijos išaugo 4,3 proc., o Honkonge įsikūrusios „Comba Telecom Systems Holdings Ltd.“ akcijos pašoko daugiau nei 70 proc.

Shuli Ren. Kinijos 5G turtai investuotojams nepasiekiami
© AFP / Scanpix

Vis dėlto investuotojai, skubantys įšokti į Kinijos 5G traukinį, gali susidurti su nemenkais sunkumais. Parankiausia bandyti investuoti į didžiausius įrangos gamintojus – ypač „Huawei“, kuri yra privačiai valdoma, ir „ZTE Corp.“, kuri prekiauja Honkonge ir Šendžene, ir teigia įsigijusi daugiau nei tūkstantį su 5G susijusių reikšmingų licencijų.

Tačiau šiuo metu retas kuris drįsta pirkti „ZTE“ akcijas. 2017 m. pabaigoje kompanija išaugo iki 23 milijardų dolerių rinkos vertės, spekuliuodama spartesniu investavimu į 5G, tačiau birželio mėnesį patyrė nuosmukį po to, kai JAV įvedė draudimą įsigyti itin svarbią amerikietišką technologiją – kaip bausmę už Irano sankcijų pažeidimus.

Nors draudimas buvo pakeistas 1 milijardo dolerių bauda ir valdybos pertvarkymu, geopolitinės problemos vis dar išlieka aktualios. „ZTE“ 35 proc. savo pajamų ir toliau uždirba užjūrio rinkose, kurios šiuo metu yra virtusios mūšio lauku, Kinijai su JAV kovojant dėl 5G viršenybės.

Antenos, palyginus, yra prastesnis statymas. Teoriškai, išaušus 5G erai, operatoriai jų pirks kur kas daugiau. Vadinamoji „Massive MIMO“ technologija leis vienu metu perduoti ir priimti kelis duomenų srautus tuo pačiu radijo kanalu, naudojant skirtingas antenas.

Tačiau realybė tokia, kad Kinijos valstybiniai operatoriai nenori turėti reikalų su dideliu tiekėjų skaičiumi, ir verčiau naudojasi centralizuota viešųjų pirkimų sistema, kad viską įsigytų iš pagrindinių gamintojų, tokių kaip „Huawei“ ir „ZTE“. Šiedu savo ruožtu kai kuriuos darbus perduoda trečiosioms šalims, pvz., „Comba“. Kai antenų paklausa ženkliai išaugs, „Huawei“ ir „ZTE“ pasiims liūto dalį, smulkmei palikdama menkas pajamas.

Shuli Ren. Kinijos 5G turtai investuotojams nepasiekiami
© AFP / Scanpix

Kalbant apie „China Tower“, problema – korporacijos valdymas. Didžiausi jos klientai – „China Mobile Ltd.“, „China Unicom Hong Kong Ltd.“ ir „China Telecom Corp.“ – yra ir pagrindiniai jos akcininkai. Nuo 2013 iki 2017 m. šie trys operatoriai išleido 1,7 trilijoną juanių (250 milijardų dolerių) kapitalo sąnaudų, pereidami nuo 3G prie 4G. 5G įdiegimas bus dar brangesnis, o bazinė stotis kainuos dvigubai daugiau nei 4G ekvivalentas.

Operatoriams tai yra paskata kiek įmanoma sumažinti mobiliojo ryšio bokštų sąnaudas. Bekompromisiais metodais jie naudojosi ir anksčiau. Remiantis „Citi Research“ duomenimis, 2014 m., kai bevielio interneto tiekėjai perėjo prie 4G, vidutinės bazinės stoties statybos sąnaudos sumažėjo beveik perpus. „China Tower“ šiuo metu ima 10 proc. antkainį.

5G atėjimas į Kiniją daugeliui – nuo įrangos tiekėjų ir elektromobilių gamintojų iki vartotojų – bus tikras aukso puodas. Tačiau didžiausias pelnas akcijų investuotojams liks nepasiekiamas. Gardžiausias kąsnis tenka išrinktiesiems.

Bloomberg
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(4 žmonės įvertino)
4.2500
David Goodman, Emily Ashton | D+

Didžioji Britanija žiemą pasitinka su dar gilesne problema: gresia pragyvenimo išlaidų krizė

Devyniolika mėnesių bandžiusi atremti COVID-19 ir išsaugoti darbo vietas bei versloves,...

Po naujausių pranešimų apie Kinijos karinius pajėgumus – nerimas JAV: neturime žalio supratimo, kaip jiems tai pavyko (993)

Spalio 16 d. britų laikraštis „The Financial Times“ (FT) pranešė, kad Kinija išbandė...

BMW praleido progą pamaloninti pirkėjus Kinijoje dėl neįprastos priežasties: kaltas dainavimas automobilyje

„ BMW AG“ retai sulaukia tokio klausimo Vakarų šalių autosalonuose, tačiau vis dažniau jį...

Dviejose skiepytis delsusiose Rytų Europos valstybėse – drastiški pokyčiai

Dvi Rytų Europos valstybės, kurių gyventojai anksčiau itin skeptiškai vertino vakcinas nuo...

James Paton | D+

Prie „Merck“ COVID-19 tabletės jau rikiuojasi eilės, baiminamasi liūdno scenarijaus

Grupelės šalių skubėjimas įsigyti daug žadančios „ Merck & Co.“ COVID-19 tabletės...

Top naujienos

Kraupioje avarijoje vaikų netekę tėvai sugebėjo atleisti BMW vairuotojui: jie buvo geriausi draugai (67)

Per tragišką avariją du savo geriausius draugus pražudęs 23 metų vilnietis Mantas Kildišius...

Užsienyje bijo lietuvių: matydami, kiek pas mus sergančių ir antivakserių – liepia tirtis papildomai (887)

Iš stipriai sergančios Lietuvos žmonės plūsta žiemoti į saulėtą ir mažai koronaviruso...

Po rekordinių viruso skaičių svarsto, ką daryti su kitais ligoniais: pagalbos gali tekti vykti ir į kitą miestą

Dėl kovidinių pacientų kemšantis ligoninėms, svarstoma, kaip išlaikyti pagalbą ir kitomis...

Po audringų orų paskutinė spalio savaitė tikrai nenuvils

Po agresyvaus ciklono daug kur kėlusio audras, perkūnijas ir itin smarkias liūtis Žemaitijoje,...

Klaipėdos rajono meras grąžintas iš Rusijos: papasakojo, kas atsitiko skelbiamos visų sulaikytųjų tapatybės (359)

„Esu geras žvejys, bet, pasirodo, orientacininkas ne koks. Turbūt jau girdėjote apie šiandien...

Intriga baigėsi: Kelmėje rinkimus laimėjo Petkevičius, Trakuose Šatevičius įveikė Narkevič (144)

Kelmės rajono mero rinkimus sekmadienį antrame ture užtikrintai laimėjo savarankiškai...

Verslo „liudytojas“ per mėnesį sumoka apie 10 eurų, kai darbuotojas – 260 eurų: ar kiti metai gali būti paskutiniai? (175)

Vienas verslo liudijimo turėtojas per mėnesį vidutiniškai sumoka apie 10 eurų gyventojo pajamų...

Projektas „Kaukės“ įgauna pagreitį: po Šuns kostiumu slėpėsi garsus aktorius (17)

„Visus išdūrė ! Visus išdūrė!” – sekmadienio vakarą šaukė žiūrimiausio LNK...

Po provokuojančių nuogybių ant podiumo – ekstravagantiškų mados stebėtojų pasirodymas užkulisiuose (13)

Štai nugriaudėjo dar viena „ Mados infekcija “. Naujininkų simboliu tapusiame pastate,...

Pabandžiusi dominuoti moteris nudegė: kai taip elgiesi su vyrais, sulauki netikėto rezultato (17)

Mano fantazija yra ne būti valdomai, o pačiai valdyti. Pavyzdžiui, man patiktų važinėtis...