aA
Indijos technologijų pramonei tai buvo istorinė savaitė. Per keturias dienas šalis pasveikino mažiausiai šešis naujus startuolius, kurių vertė siekia 1 mlrd. dolerių ar daugiau – technologijų srities atstovai tokius vadina vienaragiais, nes jie neva taip retai pasitaiko.
Groww
Groww
© Shutterstock

Išrikiuokime juos apytiksliai pagal dydį: investicinė platforma „Groww“ surinko daugiau nei 1 mlrd. dolerių finansavimą, pranešimų botų startuolis „Gupshup“ pasiekė 1,4 mlrd. dolerių, skaitmeninė vaistinė „API Holdings Pvt.“ buvo įvertinta beveik 1,5 mlrd. dolerių, programų kūrėjas „Mohalla Tech“ viršijo 2,1 mlrd. dolerių, socialinės komercijos startuolis „Meesho Inc.“ taip pat pasiekė 2,1 mlrd. dolerių, o finansinių technologijų teikėjas „Cred“ užbaigė vienaragių ratą su 2,2 mlrd. dolerių.

Pažvelkime į kontekstą: pasak rinkos tyrėjo „CB Insights“, Indija per visus 2020 m. iš viso pasitiko septynis naujus vienaragius. 2019 m. jų buvo šešetas.

Tokie pasauliniai investuotojai kaip Japonijos „SoftBank Group Corp.“ ir Pietų Afrikos „Naspers Ltd.“ mato augančią galimybę šalies startuolių arenoje. Pastaraisiais metais 1,3 mlrd. gyventojų turinti šalis pradėjo aktyviai naudotis išmaniaisiais telefonais, sparčiai augo nebrangios interneto paslaugos ir nauja ambicingų verslininkų karta.

„Dideli fondai, tokie kaip „Naspers“, „SoftBank“ ir „Tiger Global“, investuoja labai daug kapitalo, o šie startuoliai dabar yra jų sąrašo viršuje“, – sakė P. N. Sudarshanas, „Deloitte“ partneris.

Indija ilgą laiką smarkiai atsiliko nuo JAV ir Kinijos pagal rizikos kapitalo pinigus, investuotus į startuolius. Tyrimų agentūros „Preqin“ teigimu, bendra sandorių vertė 2020 m. siekė 11,8 mlrd. dolerių, palyginti su 143 mlrd. dolerių JAV ir 83 mlrd. dolerių Kinijoje.

Tačiau pastaruoju metu atsirado keletas startuolių, signalizuojančių apie šios Pietų Azijos šalies potencialą. Skaitmeninių mokėjimų gigantas „Paytm“ pasiekė 16 mlrd. dolerių ribą ir tapo vertingiausiu šalyje, skelbia „CB Insights“. Internetinis ugdymo startuolis „Byju“ surinko apie 15 mlrd. dolerių finansavimą, praėjusią savaitę pranešė „Bloomberg News“.

2018 m. „Walmart Inc.“ įsigytas elektroninės prekybos milžinas „Flipkart“ svarsto ketvirtąjį ketvirtį skelbti pradinį viešą akcijų siūlymą, kuris kompanijai galėtų atnešti 35 mlrd. dolerių įvertinimą.

Rizikos investicijos padeda diversifikuoti Indijos pramonę, ilgą laiką garsėjusią technologinių paslaugų kompanijomis, tokioms kaip „Tata Consultancy Services Ltd.“ ir „Infosys Ltd.“. Praėjusį mėnesį „Credit Suisse Group AG“ ataskaitoje buvo nustatyta, kad Indijoje yra apie 100 vienaragių, kurių bendra rinkos vertė siekia 240 mlrd. dolerių sektoriuose nuo elektroninės prekybos ir finansinių technologijų iki švietimo, logistikos ir maisto produktų pristatymo.

„Indijos korporacinis kraštovaizdis išgyvena radikalius pokyius dėl įspūdingų permainų finansavimo, reguliavimo ir verslo aplinkos srityse per pastaruosius du dešimtmečius, – teigiama pranešime. – Precedento neturintis naujų kompanijų steigimo ir inovacijų įvairiuose sektoriuose tempas reiškė aukštai vertinamų, nors dar nelistinguojamų įmonių skaičiaus augimą.“

„Covid-19“ pandemija paspartino internetinių technologijų diegimą Indijoje gal net labiau nei kitose šalyse. Per koronaviruso pandemiją ir griežtą praėjusių metų karantiną buvo įkurta daugiau nei 1600 naujų startuolių, kurių bendras skaičius šalyje, remiantis technologijų pramonės prekybos organizacijos „Nasscom“ sausio mėnesio ataskaita, jau viršija 12 500.

Pranešime teigiama, kad daugiau nei 55 iš jų yra potencialūs vienaragiai – rizikos pramonė tokius vadina „greitaragiais“. Kaip ir Silicio slėnyje, vadovai, kurie įgijo patirties vadovaudami tokiems startuoliams, kaip „Flipkart“ ir „Paytm“, pradeda steigti savo kompanijas, o verslininkai, sukūrę sėkmingus pirmuosius startuolius ir juos perleidę kitiems, dabar steigia antrąjį ar trečiąjį.

„Finansavimo antplūdis ir vienaragių plitimas nėra staigmena, nes Indija turi trečią pagal dydį startuolių ekosistemą pasaulyje ir trečią pagal dydį rinką tokiems startuoliams“, – teigė Pranavas Pai, „3one4 Capital Advisors LLP“ vadovaujantis partneris.

P. Pai sakė, kad žino mažiausiai šešis naujus vienaragius, gimsiančius per ateinančius kelis mėnesius. Prieš penkerius metus 20 mln. dolerių finansavimas jau atrodė įspūdingas pasiekimas, pridūrė jis, tačiau startuoliai labai greitai auga ir dabar surenka 100–200 mln. dolerių finansavimą.

Investuotojas kiekvieną mėnesį patikrina vidutiniškai kelis šimtus startuolių.

„Skirtumas toks, kad užuot radę vienintelį aukštos kokybės startuolį, kas mėnesį jų sutinkame nuo 8 iki 10“, – sakė rizikos kapitalo investuotojas, kurio ankstesnis fondas „Arin Capital“ parėmė ugdymo technologijų startuolį „Byju“ ir naujai iškeptą elektroninės vaistinės vienaragį „PharmEasy“.

Daugelis investuotojų sulauks ankstesnių statymų sugrįžimo, nes tuzinas Indijos startuolių vėliau šiais metais arba kitų pradžioje ruošiasi išeiti į viešąsias rinkas.

„Tai dar labiau padidins investuotojų pasitikėjimą, sustiprins likvidumą ir paskatins naują finansavimo siautulį“, – sakė P. N. Sudarshanas.

Bloomberg
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(5 žmonės įvertino)
3.8000

Amerikos maisto prekių parduotuvėse beveik viskas kainuoja brangiau (43)

Aukštesnės kainos, apie kurias maisto gamintojai kalbėjo jau kelis mėnesius, pagaliau pasiekė ir...

Jau ne tik Indija: virtinėje šalių – šokiruojantys pokyčiai dėl koronaviruso (279)

Ne tik Indija patiria vadinamąjį koronaviruso cunamį. Naujos nuožmios COVID-19 bangos talžo...

Vėl prasidėjus augimui Europa vaduojasi iš dvigubo nuosmukio: kokių reformų imsis šalys (6)

Europos ekonomika po sekinančio dvigubo nuosmukio pagaliau tolsta nuo didžiausios pokario...

Moterys ir technologijos: šie startuoliai pandemijos akivaizdoje sulaukė išskirtinio investuotojų dėmesio (2)

Kadaise rizikos kapitalo bendruomenės laikyti pernelyg nišiniais ar rizikingais, šiandien, kai...

Gilėjant lustų krizei, nuomos kompanijos priverstos supirkinėti naudotus automobilius (2)

Puslaidininkių trūkumas sumažino transporto priemonių gamybą iki tokio lygio, kad automobilių...

Top naujienos

Vokietija skambina pavojaus varpais dėl žmonių, kurių visai nepasiekia COVID-19 perspėjimai: užsimenama ir apie rytų europiečius skubiai pradėtas bandomasis projektas (135)

Kai vasario viduryje didžiausias Vokietijos laikraštis „Bild“ paskelbė informaciją, jog tarp...

Atvejų mažiau, bet „biuletenių“ rekordas užfiksuotas pernai balandį – kokios priežastys tai lėmė? (8)

„ Sodra “ pernai fiksavo rekordinius išrašomų nedarbingumo pažymėjimų, vadinamųjų...

Vaidas Mikaitis | D+

Raudonųjų žibintų kvartale apsilankiusius lietuvius nustebino geidulių tenkinimo tvarka: pasijutome tarsi sporto salėje

Vienas protingas žmogus yra pasakęs, jog jei rašytojas nori būti gerai skaitomas, jis turi...

Žiaurumu visą Lietuvą šokiravęs 17-metės žudikas per daug kentėjo, todėl gaus solidžią kompensaciją (406)

Dėl įvykdyto šaltakraujiško nusikaltimo daugiau kaip prieš dešimt metų visą Lietuvą...

Po kvietimo panaudoti 100 „Litexpo“ likusių dozių – būrys norinčiųjų pasiskiepyti papildyta (539)

Šeštadienį likus 100 „ AstraZeneca “ dozių, Vilniaus miesto mero patarėjas Karolis...

Naktį Vilniuje užsiliepsnojo į kelio atitvarą atsitrenkęs „Seat“ (4)

Naktį iš šeštadienio į sekmadienį Vilniuje, Geležinio Vilko g., išvažiavęs iš tunelio,...

Šaltus pavasario orus staigiai pakeis vasariška šiluma (6)

Sulaukėme dar vienos šaltos gegužės nakties. Sekmadienio rytas auš taip pat vėsus, bet dieną...

XX amžiaus pradžioje gimęs interjero stilius, kuris mūsų namų nepalieka iki šių dienų: skoninga ir ne pigi elegancija (25)

Minimalistinis stilius pradėjo formuotis praėjusio amžiaus pradžioje. Tam neginčijamos...

Netrukus bus viešai skelbiamos vyrų ir moterų algos įmonėse: 4 patarimai darbdaviams (93)

Siekiant mažinti algų atotrūkį tarp vyrų ir moterų darbo užmokesčio, „Sodra“ skelbs...

Intymi išpažintis: man 25-eri ir aš lig šiolei nežinau, kas yra orgazmas (68)

Kalbos apie seksą ir seksualumą neretai verčia jausti didelį spaudimą būti „normaliems“, t....