aA
Įspūdingas aukso rinkos augimas 2019 metais – kurį palaikė trintis dėl prekybos karo, švelnesnė pinigų politika pagrindinėse pasaulio ekonomikose ir nepertraukiamas centrinių bankų pirkimas – gali persikelti ir į naująjį dešimtmetį.
Sėkmingi laikai aukso rinkai nesibaigia – kitąmet prognozuojami dar geresni metai
© Shutterstock nuotr.

Artėjant 2020-iesiems, korporacija „BlackRock Inc.“, didžiausia pasaulyje pinigų valdytoja, ir toliau vertina auksą kaip apsauginį mechanizmą, tuo tarpu „Goldman Sachs Group Inc.“ ir „UBS Group AG“ prognozuoja, kad aukso kainos šoktelės iki 1 600 JAV dolerio už unciją – lygio, pastarąjį kartą užfiksuoto 2013 metais.

Aukso kainos artėja prie didžiausio metinio prieaugio nuo 2010 metų, viršydamos „Bloomberg Commodity Spot Index“ indeksą, nes metai, kai dominavo netikėti prekybos karo vingiai ir trys Federalinio atsargų banko (FED) palūkanų normų mažinimai, stumia tradicinį „ramybės uostą“ į priekines pozicijas. Vis dėlto, pasaulio akcijų rinkai tebekylant ir JAV darbo rinkai esant daug atsparesnei, aukso perspektyvos išlieka miglotos, nes tebėra neaišku, kokia bus centrinių bankų politika 2020 metais.

„Ekonominis augimas ir infliacija išlieka nuosaiki, o centriniai bankai tebėra linkę prisitaikyti, - sako 24 mlrd. dolerių vertės fondo „BlackRock Global Allocation Fund“ portfelio valdytojas Russas Koestrichas. – Šioje aplinkoje bet kokius sukrėtimus akcijų rinkoje gali nulemti susirūpinimas dėl augimo ir/ar geopolitika. Abiejų scenarijų atveju auksas gali tapti veiksminga apsauga.“

Metinis augimas

Grynosios aukso pozicijos – pastarąjį kartą aukso uncijos kaina siekė apie 1 461 JAV dolerio – per šiuos metus pakilo 14 procentų ir artėja prie trečio metinio prieaugio per pastaruosius ketverius metus, tik vieną kartą žingtelėjusios atgal: 2018 metais buvo užfiksuotas 1,6 proc. nuosmukis. Šių metų rugsėjį tauriojo metalo vertė pasiekė 1 577,11 JAV dolerio, aukščiausią lygį nuo 2013 metų. Nors aukso pozicijos biržoje kotiruojamų fonduose kiek nuslūgo, jos išlieka ties rekordinėmis aukštumomis.

Geopolitinių bei ekonominių rizikų, manoma, netrūks 2020 metais, kaip jų būta ir šiais metais, o tokios rizikos gali palaikyti aukso kainas: pirmasis prekybos susitarimo tarp dviejų didžiausių ekonomikų etapas galbūt jau nebe už kalnų, bet Jungtinės Valstijos pažadėjo įvesti tarifus dar daugiau importuojamų prekių, jeigu susitarimas nebus pasiektas iki gruodžio 15 dienos.

Auksas
Auksas
© Reuters / Scanpix


Nauji JAV prezidento rinkimai neišvengiamai artėja, o iki tol, kitų metų lapkričio, egzistuoja dabartinio prezidento apkaltos tikimybė. Donaldas Trumpas apie prekybos karą yra pareiškęs daug skirtingų dalykų, jo pozicija keičiasi kone kas savaitę; negalima nepaminėti jo pastarųjų komentarų, esą jam patinka mintis luktelėti iki rinkimų ir po jų pasirašyti susitarimą.

„Kas žino, koks bus kitas JAV prezidento žingsnis, jis nustebino mus tiek daug kartų, - sakė Giovannis Staunovas „UBS Wealth Management“ analitikas. – Be to, mūsų laukia nauji rinkimai, tad tikėtinas dar didesnis nepastovumas, didesnės audros rinkoje.“

Nors aukso rinkos kilimą skatina tebevykstantis prekybos akras, rizikingus aktyvus, tokius kaip JAV akcijos, palaiko ir optimistinės prognozės dėl „persilaužimo“. Investicinės įmonės ‚Invesco LTd.“ atstovė Kristina Hooper, prognozuojanti 5–8 proc. aukso rinkos augimą kitais metais, laikosi nuomonės, kad akcijos nustelbs aukso unciją.

„Spartesnės dinamikos etapai“

Auksas „patirs tam tikrus spartesnės dinamikos etapus, kai mes nenorėsime prisiimti rizikos“, - sakė 1,2 trln. dolerių vertės turto valdytojos vyriausioji pasaulio rinkos strategė K. Hooper. Vis dėlto, „žvelgiant į 2020-uosius, auksas greičiausiai nebus vienas iš stipriausių aktyvų. Akcijų rinka funkcionuos stipriau, nekilnojamojo turto rinka funkcionuos stipriau, pramonėje naudojami metalai funkcionuos stipriau.“

Bet jeigu 2020-iesiems bus būdingas ekonominis silpnumas, akcijos smuks, o Federalinis atsargų bankas greičiausiai vėl ims mažinti palūkanų normas, ir visi šie veiksniai palaikys aukso rinką, teigia aukso fondo „Gabelli Gold Fund“ analitikas Chrisas Mancinis.

Sąžiningai išgauto aukso moneta // „Samlerhuset Group“ nuotr.
Sąžiningai išgauto aukso moneta // „Samlerhuset Group“ nuotr.


Federalinis atsargų bankas perspėjo apie galimą politikos švelninimo pauzę, po to, kai per liepos-spalio mėn. laikotarpį palūkanų normos buvo sumažintos trimis ketvirtadaliais proc. punkto; tam įtakos turėjo sumažėjęs augimas, dėl prekybos karo pablogėjusios verslo nuotaikos, žemesnė už tikslinį rodiklį infliacija. Trečiadienį pareigūnai renkasi aptarti situacijos paskutinį kartą šiais metais.

Nors daugelis prognozuoja užsitęsusią FED pauzę, yra ir kitaip manančių. Anot „BNP Paribas SA“, pirmąjį kitų metų pusmetį prognozuojami dar du palūkanų normų mažinimai. Žemas pajamingumas, taip pat prognozuojamas JAV dolerio silpimas ir galima refliacijos politika ir toliau palaikys aukso rinką, šių metų gruodį perspėjo bankas.

Vyriausybių inicijuoti aukso pirkimai, įskaitant ir Kinijos pirkimus, laikomi svarbiu paklausos ramsčiu.

„Aš esu labiau linkęs rinktis auksą nei obligacijas, nes obligacijos neatspindi vadinamosios dedolerizacijos“, „Bloomberg Television“ pirmadienį sakė „Goldman“ pasaulinių prekių tyrimų skyriaus vadovas Jeffas Curries.

Pasigrista ir perspėjimų, bent jau dėl artimiausio laikotarpio. Anot „ABN Amro Bank NV“ strategės Georgettos Boelės, aukso uncijos kaina pirmąjį kitų metų ketvirtį pasieks vidutiniškai 1 400 dolerių lygį, nors ilgesnio laikotarpio perspektyvos atrodo gana stiprios. Jeigu rizikingų aktyvų vertė ir toliau kils, investuotojai turėtų pasinaudoti aukso kainos kritimu, tikėdamiesi naujų, cikliškų aukštumų iki 2020 m. pabaigos, teigė „Citigroup Inc.“.

„Auksas negali visiškai pakeisti vyriausybės obligacijų suformuoto portfelio, bet tikimybė, kad dalis įprastos obligacijų rizikos persikels į aukso rinką, yra kaip niekad didelė, – pažymi „Goldman“ analitikai, tarp jų ir Michailas Sprogis. – Mes vis dar prognozuojame aukso rinkos kilimą, nes didesnis politinis netikrumas geriausiai paskatins investicijų į auksą, kaip „apsauginį aktyvą“, paklausą.“

Bloomberg
Turite teisinį klausimą?
Aiškiai ir konkrečiai aprašykite savo situaciją – jos teisinį vertinimą ir savo įžvalgas „Delfi Plius“ platformoje pateiks Lietuvos jaunųjų advokatų asociacijos nariai.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(9 žmonės įvertino)
4.0000
Verslas PliusLove Liman; Anton Wilen

Prastos prognozės Švedijos NT rinkai: sąmyšis toliau plėsis

Pasak kredito reitingų kompanijos „ Moody’s Investors Service“, sąmyšis Švedijos...

Verslas PliusJorge Valero

ES iššūkis Kinijai dėl patentų ir spaudimo Lietuvai: paveikta tiekimo grandinė visos ES viduje

Europos Sąjunga trečiadienį Pasaulio prekybos organizacijoje ( PPO ) iškėlė Kinijai dvi...

Verslas PliusIrina Anghel, Celia Bergin, Olivia Fletcher

Nerimaujama dėl energijos nebeįperkančių britų: gali padaugėti ligų ir mirčių (5)

Daugiau nei 2 milijonai pačių pažeidžiamiausių Didžiosios Britanijos namų ūkių, susidūrusių...

James Stavridis

JAV atsargos admirolas: ukrainiečiai kaip reikiant įsiutę – kentėti nebesiruošia (4)

Ukrainiečiai neprisiima atsakomybės už išpuolius prieš Rusijos oro bazes, tačiau žinia buvo...

Verslas PliusBryce Baschuk

Globalizacija nemiršta: geopolitinė konkurencija perbraižo prekybos kontūrus

Pranešimai apie globalizacijos mirtį atrodo gerokai perdėti.

Top naujienos

Bliūkšta ne šiaip Vokietijos pažadai: įtarimai dėl kanclerio melų į pavojingą padėtį stumia ne tik sąjungininkus

Dar šiemet Vokietijos gynybai bus skirta 100 mlrd. eurų. Vokietija galiausiai skirs tuos nelemtus...

Grėsmė sinchronizacijai: rangovai prabilo apie nuostolius ir galimus vėlavimus (3)

Vienas Lietuvos sinchronizacijai su kontinentinės Europos tinklais svarbių projektų – 330 kV...

Karas Ukrainoje. Ukraina po Putino pasisakymo: kaukės nusimestos ekspertas aiškino, kaip Rusija pasirenka datas masinėms atakoms (1)

Ukrainos prezidento kanceliarijos vadovo patarėjas Michailas Podoliakas pakomentavo Rusijos...

Iš atakuoto Rusijos aerodromo dingo 9 bombonešiai (2)

Gruodžio 7 dieną tarnybos „Planet Lab“ darytose nuotraukose matyti, kad iš Rusijos Diagilevo...

Internautai eina iš proto dėl eglės Molėtuose: auksarankė kūrėja pričiupo Grinčą

Galime būti ramūs, kad šiemet Grinčas Kalėdų nepavogs – pasirodo, jis rimtai įstrigo...

Roma Macijauskaitė

Ryžosi eksperimentui – trims savaitėms atsisakė miltų bei cukraus: papasakojo, kaip viskas vyko, ir kiek svorio neteko (1)

Įvairius mokymus gero maisto studijoje „Good Food Studio“ rengianti virtuvės šefė ir mitybos...

Skandalas Vokietijoje: kilmingas vokietis su rusų pagalba planavo nuversti valdžią (17)

Kritus šešėliui net ant Kremliaus, Rusijos ambasada Berlyne suskubo paneigti savo ryšius su...

„Politico“ paskelbė Putiną „metų nevykėliu“

Leidinio „ Politico “ paskelbto 28 įtakingiausių žmonių Europoje sąrašo pirmąją vietą...

Po visų karantinų gripas grįžo su trenksmu – apie 70 proc. sergančiųjų vaikai, ligoninėse milžiniškos eilės keli vaikai jau gydomi reanimacijoje

Per pandemiją primirštas gripas grįžo su trenksmu – net apie 70 procentų sergančiųjų yra...

Verslas PliusLove Liman; Anton Wilen

Prastos prognozės Švedijos NT rinkai: sąmyšis toliau plėsis

Pasak kredito reitingų kompanijos „ Moody’s Investors Service“, sąmyšis Švedijos...