aA
Įspūdingas aukso rinkos augimas 2019 metais – kurį palaikė trintis dėl prekybos karo, švelnesnė pinigų politika pagrindinėse pasaulio ekonomikose ir nepertraukiamas centrinių bankų pirkimas – gali persikelti ir į naująjį dešimtmetį.
Sėkmingi laikai aukso rinkai nesibaigia – kitąmet prognozuojami dar geresni metai
© Shutterstock nuotr.

Artėjant 2020-iesiems, korporacija „BlackRock Inc.“, didžiausia pasaulyje pinigų valdytoja, ir toliau vertina auksą kaip apsauginį mechanizmą, tuo tarpu „Goldman Sachs Group Inc.“ ir „UBS Group AG“ prognozuoja, kad aukso kainos šoktelės iki 1 600 JAV dolerio už unciją – lygio, pastarąjį kartą užfiksuoto 2013 metais.

Aukso kainos artėja prie didžiausio metinio prieaugio nuo 2010 metų, viršydamos „Bloomberg Commodity Spot Index“ indeksą, nes metai, kai dominavo netikėti prekybos karo vingiai ir trys Federalinio atsargų banko (FED) palūkanų normų mažinimai, stumia tradicinį „ramybės uostą“ į priekines pozicijas. Vis dėlto, pasaulio akcijų rinkai tebekylant ir JAV darbo rinkai esant daug atsparesnei, aukso perspektyvos išlieka miglotos, nes tebėra neaišku, kokia bus centrinių bankų politika 2020 metais.

„Ekonominis augimas ir infliacija išlieka nuosaiki, o centriniai bankai tebėra linkę prisitaikyti, - sako 24 mlrd. dolerių vertės fondo „BlackRock Global Allocation Fund“ portfelio valdytojas Russas Koestrichas. – Šioje aplinkoje bet kokius sukrėtimus akcijų rinkoje gali nulemti susirūpinimas dėl augimo ir/ar geopolitika. Abiejų scenarijų atveju auksas gali tapti veiksminga apsauga.“

Metinis augimas

Grynosios aukso pozicijos – pastarąjį kartą aukso uncijos kaina siekė apie 1 461 JAV dolerio – per šiuos metus pakilo 14 procentų ir artėja prie trečio metinio prieaugio per pastaruosius ketverius metus, tik vieną kartą žingtelėjusios atgal: 2018 metais buvo užfiksuotas 1,6 proc. nuosmukis. Šių metų rugsėjį tauriojo metalo vertė pasiekė 1 577,11 JAV dolerio, aukščiausią lygį nuo 2013 metų. Nors aukso pozicijos biržoje kotiruojamų fonduose kiek nuslūgo, jos išlieka ties rekordinėmis aukštumomis.

Geopolitinių bei ekonominių rizikų, manoma, netrūks 2020 metais, kaip jų būta ir šiais metais, o tokios rizikos gali palaikyti aukso kainas: pirmasis prekybos susitarimo tarp dviejų didžiausių ekonomikų etapas galbūt jau nebe už kalnų, bet Jungtinės Valstijos pažadėjo įvesti tarifus dar daugiau importuojamų prekių, jeigu susitarimas nebus pasiektas iki gruodžio 15 dienos.

Auksas
Auksas
© Reuters / Scanpix


Nauji JAV prezidento rinkimai neišvengiamai artėja, o iki tol, kitų metų lapkričio, egzistuoja dabartinio prezidento apkaltos tikimybė. Donaldas Trumpas apie prekybos karą yra pareiškęs daug skirtingų dalykų, jo pozicija keičiasi kone kas savaitę; negalima nepaminėti jo pastarųjų komentarų, esą jam patinka mintis luktelėti iki rinkimų ir po jų pasirašyti susitarimą.

„Kas žino, koks bus kitas JAV prezidento žingsnis, jis nustebino mus tiek daug kartų, - sakė Giovannis Staunovas „UBS Wealth Management“ analitikas. – Be to, mūsų laukia nauji rinkimai, tad tikėtinas dar didesnis nepastovumas, didesnės audros rinkoje.“

Nors aukso rinkos kilimą skatina tebevykstantis prekybos akras, rizikingus aktyvus, tokius kaip JAV akcijos, palaiko ir optimistinės prognozės dėl „persilaužimo“. Investicinės įmonės ‚Invesco LTd.“ atstovė Kristina Hooper, prognozuojanti 5–8 proc. aukso rinkos augimą kitais metais, laikosi nuomonės, kad akcijos nustelbs aukso unciją.

„Spartesnės dinamikos etapai“

Auksas „patirs tam tikrus spartesnės dinamikos etapus, kai mes nenorėsime prisiimti rizikos“, - sakė 1,2 trln. dolerių vertės turto valdytojos vyriausioji pasaulio rinkos strategė K. Hooper. Vis dėlto, „žvelgiant į 2020-uosius, auksas greičiausiai nebus vienas iš stipriausių aktyvų. Akcijų rinka funkcionuos stipriau, nekilnojamojo turto rinka funkcionuos stipriau, pramonėje naudojami metalai funkcionuos stipriau.“

Bet jeigu 2020-iesiems bus būdingas ekonominis silpnumas, akcijos smuks, o Federalinis atsargų bankas greičiausiai vėl ims mažinti palūkanų normas, ir visi šie veiksniai palaikys aukso rinką, teigia aukso fondo „Gabelli Gold Fund“ analitikas Chrisas Mancinis.

Sąžiningai išgauto aukso moneta // „Samlerhuset Group“ nuotr.
Sąžiningai išgauto aukso moneta // „Samlerhuset Group“ nuotr.


Federalinis atsargų bankas perspėjo apie galimą politikos švelninimo pauzę, po to, kai per liepos-spalio mėn. laikotarpį palūkanų normos buvo sumažintos trimis ketvirtadaliais proc. punkto; tam įtakos turėjo sumažėjęs augimas, dėl prekybos karo pablogėjusios verslo nuotaikos, žemesnė už tikslinį rodiklį infliacija. Trečiadienį pareigūnai renkasi aptarti situacijos paskutinį kartą šiais metais.

Nors daugelis prognozuoja užsitęsusią FED pauzę, yra ir kitaip manančių. Anot „BNP Paribas SA“, pirmąjį kitų metų pusmetį prognozuojami dar du palūkanų normų mažinimai. Žemas pajamingumas, taip pat prognozuojamas JAV dolerio silpimas ir galima refliacijos politika ir toliau palaikys aukso rinką, šių metų gruodį perspėjo bankas.

Vyriausybių inicijuoti aukso pirkimai, įskaitant ir Kinijos pirkimus, laikomi svarbiu paklausos ramsčiu.

„Aš esu labiau linkęs rinktis auksą nei obligacijas, nes obligacijos neatspindi vadinamosios dedolerizacijos“, „Bloomberg Television“ pirmadienį sakė „Goldman“ pasaulinių prekių tyrimų skyriaus vadovas Jeffas Curries.

Pasigrista ir perspėjimų, bent jau dėl artimiausio laikotarpio. Anot „ABN Amro Bank NV“ strategės Georgettos Boelės, aukso uncijos kaina pirmąjį kitų metų ketvirtį pasieks vidutiniškai 1 400 dolerių lygį, nors ilgesnio laikotarpio perspektyvos atrodo gana stiprios. Jeigu rizikingų aktyvų vertė ir toliau kils, investuotojai turėtų pasinaudoti aukso kainos kritimu, tikėdamiesi naujų, cikliškų aukštumų iki 2020 m. pabaigos, teigė „Citigroup Inc.“.

„Auksas negali visiškai pakeisti vyriausybės obligacijų suformuoto portfelio, bet tikimybė, kad dalis įprastos obligacijų rizikos persikels į aukso rinką, yra kaip niekad didelė, – pažymi „Goldman“ analitikai, tarp jų ir Michailas Sprogis. – Mes vis dar prognozuojame aukso rinkos kilimą, nes didesnis politinis netikrumas geriausiai paskatins investicijų į auksą, kaip „apsauginį aktyvą“, paklausą.“

Bloomberg
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(9 žmonės įvertino)
4.0000

Japonijoje gyvenančios moterys nerimauja: pensijoje susidurs su didžiuliu skurdu

Iš pirmo žvilgsnio gali atrodyti, kad japonų moterų situacija gerėja. Ekonomikoje, kuri...

Europos pakraštyje situacija kaista, Turkija įtampą perkėlė į naują lygį (114)

Po to, kai 1974 m. Turkija įsiveržė į Kiprą, jai ėmė trūkti karinės ginkluotės. Čia...

Rusų milijardierius savo imperiją plės žengdamas į maisto bei kelionių sritį (14)

Rusijos milijardierius Aleksejus Mordašovas turtus susikrovė iš plieno, bet dabar jis dairosi į...

Erdoganui – duobėtas kelias naujausio megaprojekto link (13)

Ar galėtų naujasis infrastruktūros projektas sumodeliuoti Turkijos politikos ateitį? Tai vienas...

Didžiosiose pasaulio įmonėse įsigali ekonomikos be atliekų idėja (3)

Kai 2012 m. britų jachtininkė Ellen MacArthur Davose bandė propaguoti žiedinės ekonomikos...

Top naujienos

Po vaiko priežiūros atostogų – kova dėl buvusios darbo vietos: darbdavys apsukriai dalijo pažadus (27)

Po vaiko priežiūros atostogų į darbą „Lietuvos pašte“ grįžusi moteris sužinojo, kad...

Beveik 2 mlrd. eurų klausimas: kaip įtikinti Briuselį, kad mes vis dar vargšai (96)

1,874–1,898 mrld. arba apie 270 mln. eurų per metus mažiau Lietuvai – taip atrodo planuojamas...

Paaiškėjo daugiau tragedijos detalių: pirmosios nelaimės versijos ir kur su 13-mete dukra skrido Kobe Bryantas? paskelbtos katastrofos foto (24)

Krepšinio pasaulyje - gedulas. Sekmadienį visus sukrėtė žinia, jog sraigtasparnio avarijoje žuvo...

Tragiška žinia apie Bryanto žūtį sukrėtė pasaulį: dėl jo pradėjome žaisti krepšinį žuvo ir 13-metė dukra (621)

Krepšinio bendruomenę sukrėtė tragiška žinia. Sraigtasparnio avarijoje JAV žuvo legendinis...

Laukia lietus, debesys ir permainingi orai (10)

Šiandien Lietuvos orus lems artėjančio Atlanto ciklono pietrytinis pakraštys. Bus debesuota,...

Riebalai nestorina, o jų mityboje tikrai reikia: dietistė Kurpienė patarė, ką valgyti kuo dažniau

Be abejonės, riebalų mūsų organizmui reikia. Ypač žiemą norisi valgyti kuo riebiau ir sočiau....

Drasko širdį: Bryanto dukra krepšinį mylėjo ne mažiau nei tėvas (94)

Sukrėsta krepšinio bendruomenė sekmadienį gedi ne tik legendinio Los Andželo „Lakers“ gynėjo...

Los Andžele išdalinti „Grammy“: po nuvilnijusio skandalo ceremonija pažėrė siurprizų, tarp nominantų – lietuvė (4)

Los Andžele naktį iš sekmadienio į pirmadienį (Lietuvos laiku) vyko svarbiausias muzikinio...

The Economist

Harry, Meghan ir Marksas

Sasekso prekės ženklas – didžiausias iki šiol monarchijai kilęs pavojus.

Pavojingas koronavirusas ir toliau siautėja: infekcijų skaičius per parą išaugo beveik 4 kartus

Nuo koronaviruso Kinijoje mirusių žmonių skaičius išaugo dar 24 ir dabar siekia mažiausiai 80....