aA
Baigiantis didžiausiai krizei per dešimtmečius, sutrikdžiusiai rusiškos naftos srautus, į Europą orientuota šalies rinka atrodo stebėtinai nenukentėjusi, tačiau vamzdynų operatorė paženklinta ne vienu randu.
Rusijos taršios naftos krizė paženklino vamzdynų milžinę ne vienu randu
© AP / Scanpix

Rusijos valstybinei monopolijai „Transneft PJSC“ – milžiniškai bendrovei, valdančiai tiek vamzdynų, jog jų užtektų apjuosti Žemę, – nenutiko blogiausias scenarijus. Beveik nėra ženklų, kad pirkėjai būtų nusigręžę nuo rusiškos žaliavinės naftos, nors esminis naftotiekio „Draugystės“ („Družba“) tiekimo sistema buvo ne vieną savaitę uždaryta dėl chemikalų taršos.

Vis dėlto palengvėjimą dėl klientų išsaugojimo slopina reikalavimai išmokėti dideles kompensacijas, kuriuos reikės patenkinti, ir galimai brangiai kainuosiantys pakeitimai „Transneft“ vidaus operacijų sistemoje.

Incidentas, susijęs su „Draugystės“ vamzdynu. „atskleidė silpnas grandis Rusijos naftos transportavimo sistemoje“, – sakė Vitalijus Jermakovas, vyresnysis mokslinis bendradarbis iš Oksfordo Energetikos studijų instituto. „Transneft“ reakcija „taps lakmusiniu bendrovės ir Rusijos energetikos reguliuotojų testu“, sakė jis.

“Draugystės“ krizė prasidėjo tyliais perspėjimais balandį dėl didelio organinių chloridų kiekio Baltarusijos vamzdynų dalyje. Tačiau ji sparčiai virto tarptautiniu incidentu. Paaiškėjo, kad Rusija, kuri visada didžiavosi savo, kaip patikimos energijos eksportuotojos Europai, statusu, perpumpavo klientams milijonus barelių užterštos naftos barelių.

Anot prezidento Vladimiro Putino, klaida padarė šaliai „labai rimtos –žalos“ tiek ekonominiu, tiek finansiniu požiūriu, pakenkė ji ir viešajam įvaizdžiui.

„Tai pirmas kartas, kai susiduriame su tokia situacija, – naujienų agentūrai „Bloomberg“ sakė „Transneft“ atstovas spaudai Igoris Diominas. – Dar per anksti pateikti analizės suvestinės, bet tikrai tą padarysime.“

Rusijos taršios naftos krizė paženklino vamzdynų milžinę ne vienu randu
© Bloomberg


Kompensacinės išlaidos

Atsakomybė už krizės įveikimą teko „Transneft“, kuri valdo beveik 69 000 kilometrų magistralinių vamzdynų tinklą, besijungiantį su Europa vakarinėje dalyje ir Kinija rytinėje. Per kelias savaites nuo tada, kai pirmą kartą buvo pranešta apie taršą, bendrovė visomis išgalėmis stengėsi pašalinti užterštą naftą, atnaujinti švarios naftos tiekimą ir nuraminti vartotojus, jog nuostoliai bus padengti.

„Transneft“ dar nepateikė ataskaitos, kiek kainuos tokie pažadai. Vienintelis matas nustatyti galimus finansinius padarinius yra susitarimas tarp vamzdynų operatorės ir jos analogiškus įsipareigojimus prisėmusios bendražygės Kazachstane. Dalis naftos, tiektos iš minėtos Vidurio Azijos valstybės, taip pat buvo užteršta, nes šalis tiekia žaliavinę naftą per Rusijos sistemą į Ust Lugos uostą Baltijos jūroje.

„Transneft“ vertinimu, visose nukentėjusiose teritorijose iš viso buvo užteršta 22,2 mln. barelių naftos. Jeigu kompensacija, sumokėta Kazachstanui už per Rusijos Ust Lugos uostą prie Baltijos jūros eksportuotos naftos užteršimą – 15 JAV dolerių už barelį, būtų taikoma visai šiai užterštai naftai, bendra suma gali siekti šimtus milijonus dolerių.

„Sklandus darbas“

Nors krizės kaina išlieka neaiški, poveikis naftos rinkai pastebimai sušvelnėjo.

„Transneft“ pradėjo palaipsniui atnaujinti švarios naftos tiekimą jau šių metų gegužę, o nuo liepos 1 dienos klientų paraiškos buvo „visiškai patenkintos“. Tai reiškia, kad Vokietija, Vengrija, Lenkija, Slovakija ir Čekija turėtų vėl kas mėnesį per Ukrainą ir Baltarusiją gauti apie 4 mln. tonų švarios naftos, teigė „Transneft“.

Problema nėra ligi galo išspręsta. Žaliavinės naftos srautai Lenkijoje ir Čekijos Respublikoje buvo trumpam pristabdyti birželį, kai vėl buvo nustatytas viršytas organinių chloridų kiekis. Penktadienį bendrovės „Royal Dutch Shell Plc.“ įmonė „PCK Schwedt“ dėl tos pačios priežasties atsisakė priimti rusišką naftą.

Apskritai Europos rinka pademonstravo atsparumą naftos tiekimo „Draugystės“ vamzdynu sutrikdymui, teigė V. Jermakovas iš Oksfordo Energetikos studijų instituto. Nukentėjusios šalys galėjo imti naudoti naftos atsargas, tuo siekdamos užtikrinti tolesnį perdirbimo įmonių darbą, rašė jis birželį publikuotame moksliniame straipsnyje.

Reaguodama į incidentą, Lenkijos perdirbėja „Grupa Lotos SA“ pareiškė išnagrinėjusi žaliavinės naftos „diversifikavimo galimybes“ ir galimus techninius sprendimus, kurie galėtų apriboti nekokybiškos naftos poveikį ateityje. Tačiau įmonė kartu pabrėžė šiuo metu nematanti jokių priežasčių pakeisti savo tiekimo modelį.

„Ilgus dešimtmečius „Draugystės“ vamzdynas veikė sklandžiai, išskyrus vos kelis atvejus, – sakė Vokietijos perdirbėjų ir kuro tiekėjų asociacijos atstovas spaudai Alexanderis von Gersdorffas. – Mineralinės alyvos produktų tiekimas šalies mastu buvo užtikrinamas visais laikais. Nėra jokios priežasties keisti strategiją.“

„Transneft“ „nepastebėjo jokių ženklų, rodančių, jog pasikeitė mūsų Europos kolegų požiūris į naftos tiekimą „Draugystės“ vamzdynu“, – sakė I. Diominas.

Rusijos taršios naftos krizė paženklino vamzdynų milžinę ne vienu randu
© Reuters / Scanpix


Pigiausias tiekimas

Europos užsakovai „nevadina Rusijos nepatikima tiekėja“, – sakė Dmitrijus Marinčenka, vyresnysis reitingų agentūros „Fitch Ratings Ltd.“ direktorius.

Sovietiniais metais perdirbimo gamyklos Rytų Europoje, pagal planą, turėjo perdirbti rusišką „Urals“ žaliavinę naftą, tiektą per „Draugystės“ vamzdyną, sakė D. Marinčenka. Jau keletą metų jos bando sumažinti savo priklausomybę, bet šalies eksportuojami mišiniai vis dar sudaro 70–75 proc. tiekimo į Lenkiją, Čekijos Respubliką, Vengriją ir Slovakiją, rodo praėjusių metų metinė ataskaita ir „PKN Orlen SA“, „Lotos“ ir „MOL Group“ prezentacijos.

Žemyno perdirbimo įmonės galėtų aktyviau diversifikuoti savo tiekėjus arba siekti pakeisti sutarčių formuluotes, tačiau dėl geografinių ir logistikos priežasčių „Europos vartotojams būtų sunku rasti pigesnę teikiamą žaliavą“, sakė D. Marinčenka.

Didžiausi pokyčiai bendrovės „Transneft“, ko gero, laukia Rusijos viduje. Kaip rodo tyrėjų medžiaga, žaliavinė nafta buvo užteršta organiniais chloridais tolimajame vamzdyno tinklo surinkimo punkte, centrinėje Rusijoje. „Transneft“ nekontroliuoja to ruožo, kaip ir kitų 150 surinkimo punktų aplinkinės teritorijos palei jos vamzdynų sistemą. Tas teritorijas kontroliuoja arba didžiosios naftos bendrovės, arba trečiųjų šalių įmonės, per balandžio mėnesį vykusį susitikimą V. Putinui pareiškė „Transneft“ prezidentas Nikolajus Tokarevas. „Mums reikia pakeisti sistemą“, – atsakė V. Putinas. Šiuo metu „Transneft“ siekia tapti visų privačiai valdomų punktų, sujungtų su jos vamzdynais, operatore.

Bendrovė jau sugriežtino naftos kokybės kontrolę. Pagal Rusijos standartus „Trasneft“ kasdien turi tikrinti sieros ir parafino kiekį, esantį tiekiamoje naftoje, bet tik kas dešimt dienų – organinių chloridų kiekį, teigiama Oksfordo Energetikos studijų instituto pareiškime. Šiuo metu bendrovė perėjo prie kasdieninio naftos kokybės 11-os rodiklių tikrinimo, įskaitant ir organinių chloridų kiekio stebėjimą, sakė I. Diominas.

Tokie pokyčiai gali brangiai atsieiti visai Rusijos naftos pramonei. „Didesnė kontrolė ir dažnesni patikrinimai gali padidinti išlaidas rusiškos naftos gamintojams tuo metu, kai jų žemų kainų „paveldėjimas“ baigia galioti“, V. Jermakovo žodžius šių metų birželį citavo laikraštis.

Bloomberg
Turite teisinį klausimą?
Aiškiai ir konkrečiai aprašykite savo situaciją – jos teisinį vertinimą ir savo įžvalgas „Delfi Plius“ platformoje pateiks Lietuvos jaunųjų advokatų asociacijos nariai.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(8 žmonės įvertino)
2.0000
Verslas PliusElena Mazneva; Anna Shiryaevskaya

Karti piliulė ES šalims: už šį rusišką energijos šaltinį vis dar moka milijardus

Europa Sąjunga šiais metais mažina savo priklausomybę nuo rusiškos energijos , drausdama...

Verslas PliusCelia Bergin, Katie Linsell, Agnieszka de Sousa

Kiaušinių krizė JK išryškino maisto produktų tiekimo problemas, kurios savaime nedings

Jungtinėje Karalystėje įprastas kiaušinis tapo gausybės trikdžių, dėl kurių ištuštėjo...

Jon Herskovitz, Sangmi Cha

Ekspertai: paslaptingą dukterį viešai parodęs Kim Jong Unas siunčia aiškų signalą (4)

Šiaurės Korėja neskelbia, ar ji turi brolių ar seserų. Jos amžius tebėra paslaptis. Pasaulis...

Verslas PliusKari Lundgren

Kad išlaikytų dujų srautus į Europą, Norvegija imasi naujo projekto

Norvegija nuo 2026 metų pradės eksploatuoti naują dujų telkinį Norvegijos jūroje. Taip ji...

Natalia Drozdiak, Courtney McBride

Latvija: Ukraina privalo turėti teisę smogti taikiniams Rusijoje (4)

Latvijos užsienio reikalų ministras pareiškė, kad Ukraina , kuri stengiasi atremti rusų...

Top naujienos

Statybos Žvėryne pakvipo skandalu: kas iš tiesų vyksta prestižiniame Vilniaus rajone (1)

Statybos darbus Vilniaus Žvėryno mikrorajone pastebėjusiems gyventojams kilo įtarimų, kad...

Vilniečių laukia rimti nepatogumai: viešojo transporto teks ilgai laukti, jis bus perpildytas (1)

„ Vilniaus viešojo transporto “ vairuotojai nuo pirmadienio pradeda streiką ir dėl to daugelyje...

Vatikanui – bjaurus Rusijos kerštas papildyta (2)

Vatikano interneto svetainė trečiadienio vakarą buvo neprieinama, pranešė Šventojo Sosto spaudos...

Majauskas: atlieku savo pareigas sąžiningai, esu pasiruošęs jas toliau ir vykdyti (4)

Aistros didžiausioje valdančiojoje Tėvynės sąjungos–Lietuvos krikščionių demokratų...

Aurimui Valujavičiui teko atidėti istorinę kelionę per Atlantą: koją pakišo motulė gamta

Keliautojas Aurimas Valujavičius jau šiomis dienomis ketino pasinerti į didžiausią savo...

Verslas PliusJulija Leimonė

Prieš daugiau nei metus barberių saloną įkūrusi kauniečių trijulė džiaugiasi – verslas kyla stačia kreive aukštyn

Kaune, Kęstučio gatvėje , akį traukia daugybė verslų, tačiau jau anksčiau pastebėjau, kad...

Karšto vyno kaina sostinės Kalėdų mugėje vilnietę pribloškė: o žmonės vis tiek rikiuojasi (7)

Kartu su Kalėdų eglės įžiebimu Vilniaus Katedros aikštėje prasidėjo ir šventinė mugė. Čia...

Karo ekspertai apie lūžį agresoriaus kariuomenėje: rusai keičia savo kovos koncepciją (2)

Pilietinio gynybos ir saugumo analizės centro „Locked N‘ Loaded“ ekspertai teigia, kad, anot...

Karas Ukrainoje. Analitikai: rusų okupantai vėl pakliuvo į spąstus žiniasklaida: palydovinės nuotraukos rodo – Rusija ruošiasi

Per pastarąją parą Ukrainoje per gaisrus žuvo devyni žmonės, trečiadienį pranešė valdžios...