aA
Bendrovė „Novatek PJSC“ dairosi į elektros energijos gamybą, tikėdamasi pasinaudoti suskystintų gamtinių dujų (SGD) iš savo stambių Rusijos Arkties projektų paklausa.
Rusijos SGD pirmūnė Arktyje jungiasi prie didžiųjų žaidėjų ekskurso į elektros rinką
© AFP / Scanpix

Bendrovė, turinti „Yamal LNG“ gamyklą Sibire, siekia prilygti pasaulinio lygio bendrovėms, tokioms kaip „Royal Dutch Shell Plc.“ ir „Total SA“ ir jų pastangoms plėstis į elektros pramonės sritį pasauliniu mastu. Ilgalaikėje perspektyvoje „Novatek“ svarstys galimybę kurti bendrą įmonę, kad žengtų kitą žingsnį nuo dujų prie elektros ir padėtų tokioms šalims kaip Indija išvalyti orą, teigia įmonės vadovas Markas Gyetvay.

„Šioje planetoje yra vis dar milijardai žmonių, kuriems elektra neprieinama, tad mums galiausiai gali prireikti ateityje suvienyti jėgas kituose galimuose projektuose siekiant išgauti elektros energiją ir pereiti nuo dujų prie elektros, – interviu Londone kalbėjo M. Gyetvay. – Toks gali būti vienas iš galimų „Novatek“ būsimos krypties variantų.“

Didžiausios pasaulio energetikos bendrovės kitą savaitę renkasi SGD 2019 konferencijoje Šanchajuje, jausdamos vis didesnį investuotojų spaudimą. Nors daugelis šalių, kovodamos su oro tarša, palankiai vertina atsinaujinančius energijos šaltinius, dujos yra švaresnė alternatyva nei anglis, kai susiduriama su netolydžiu saulės bei vėjo energijos pobūdžiu.

Pirmas „Novatek“ žingsnis buvo sukurti partnerystę su „Siemens AG“, apsvarstant bendradarbiavimo galimybes tokiose srityse kaip SGD tiekimas ir elektros gamyba.

SGD gamintojams investicijos į dujų bei elektros energijos infrastruktūrą regionuose su ženkliu paklausos potencialu padeda užsitikrinti pasiūlos rinką iš jų milijardų vertės gamtinių dujų skystinimo projektų. Laikotarpiu, kai vyrauja arši konkurencija tarp pasaulinių SGD gamintojų, užsitikrinti klientą per tokius mechanizmus kaip integruotas „nuo dujų-prie-elektros“ projektas, yra didelė sėkmė. Daugelis valstybių Azijoje bei Afrikoje stokoja tinkamos infrastruktūros ir joms prireikia išorės investicijų. Beprecedentis Kinijos siekis pereiti nuo anglies prie dujų ir tapti antra didžiausia pasaulyje SGD importuotoja rodo, kad „veržimasis švaraus oro link jau prasidėjo“, sakė M. Gyetvay. Manoma, kad jos pavyzdžiu netrukus paseks Indija ir pietrytinės Azijos rinkos.

„Tai, ką galėtų pasiūlyti Indijos rinka, iš tiesų įkvepia, – sakė M. Gyetvay. – Čia vis dar 40–45 proc. atitenka angliai, tad joje atsiveria didžiulės galimybės; Afrikos žemynas plečiasi ir jam reikia dujų. Nemaža buvusių eksportuotojų, tokių kaip Artimieji Rytai, šiuo metu juda link dujų.“

SGD neatidėliotino sandorio kaina nuo metų pradžios nukrito beveik 50 proc. iki 4,60 JAV dolerio už milijoną britų šilumos kiekio vienetų, ir žemesnės kainos, manoma, gali pakurstyti paklausą šalyse, kurios, kitu atveju, rinktųsi ne tokią švarią anglį ar naftą.

„SGD bendrovės su didele neatidėliotinų atsiskaitymų rizika šiais metais patirs didžiausių nuostolių dėl silpnų sutartinių kainų, – teigiama kovo 26 dienos „Sanford C. Bernstein & Co.“ pranešime. Anot analitiko Neilo Beveridge‘o, SGD kainos iki kitos žiemos šiauriniame pusrutulyje gali grįžti iki 8 JAV dolerio už milijoną britų šilumos kiekio vienetų.

M. Gyetvay nekelia susirūpinimo, jo paties žodžiais, „labai labai trumpas žemesnių kainų langas“. Nors trumpuoju laikotarpiu ir bus jaučiamas poveikis pelningumui, dauguma „Yamal LNG“ sutarčių yra susijusios su žaliavine nafta ir tai silpnina sutartinių kainų dinamiką, sakė jis.

„Jeigu kainos kurį laiką išliks žemesnės, tokia situacija gali mums atverti rinką, – sakė M. Gyetvay. – Mes dėl to ne per daugiausia nerimaujame.“

„Yamal LNG“ pirmoji gamybos linija, arba atšaka, pereina prie tiekimo pagal ilgalaikes, su nafta siejamas sutartis, pradeda funkcionuoti ir atšaka 2, sakė M. Gyetvay. Atšaka 3 metus pradėjo metais anksčiau nei buvo nustatyta, ir pirmosios jos apimtys buvo parduotos remiantis neatidėliotinų atsiskaitymų sistema, o tokia praktika būdinga naujoms SGD gamykloms.

Dėl tokių nepaskirstytų apimčių srauto į Europos rinkas, Rusija tampa didžiausia SGD tiekėja šiaurės vakarų Europos rinkoms. „Europa yra stipresnė rinka, todėl mes galime pristatyti krovinius į Europos rinką, – sakė M. Gyetvay. – Be to, mes dar turime galimybę patikrinti ir išnagrinėti pirmines sutartinių apimčių paraiškas, todėl prašome pirkėjų paspartinti pirminių paraiškų dėl konkrečių ilgalaikių sutarčių teikimą.“

Bloomberg
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(4 žmonės įvertino)
5.0000

COVID-19: Švedijos premjeras gyventojams siunčia griežtą signalą (156)

Švedijos premjeras Stefanas Lofvenas sekmadienį vakare pasinaudojo reta galimybe kreiptis į...

Sugniuždytoje Europos ekonomikoje smulkusis verslas grumiasi su išnykimo grėsme

Europos smulkusis verslas , išgyvenęs pirmuosius koronaviruso karantinus, bando kūrybingai...

Rojaus kampeliais vadinamos salos vilioja nuotolinius darbuotojus: atvykę nebenori išvykti (10)

Vos pasibaigus pirmajam karantinui Londone praėjusią vasarą, 24-ių metų Abbie Sheppard...

Kissingerio perspėjimas Bidenui: veiksmų reikia imtis nedelsiant, gresia karinis konfliktas (479)

Buvęs JAV valstybės sekretorius Henry Kissingeris įspėjo, kad naujoji Joe Bideno...

Europa dėl elektromobilių imasi subsidijų ir draudimų Vokietijos ir JK priemonės (198)

Europa imasi precedento neturinčių žingsnių, siekdama išguiti iš kelių benzinu ir dyzelinu...

Top naujienos

Septynių vaikų tėtis Vytautas atvirai apie šeimos kasdienybę ir mintis dėl aštuntojo vaiko: kantrybė ir galimybės nėra beribės (142)

Kol vienos šeimos svarsto, ar susilaukti antrojo ar trečiojo vaiko, Vytautas Salinis prie savo...

Mokslininkas palygino pirmąjį ir antrąjį karantinus: pasakė, kurioje vietoje padarėme klaidą (197)

„Euromonitor International“ duomenų mokslininkas, Prezidento Gitano Nausėdos suburtos Sveikatos...

Tapinas: Šimonytei vienu metu gali tekti gesinti gaisrus 5-6 ministerijose (64)

Darbą pradėjo naujasis Seimas, paaiškėjo kandidatų į ministrus pavardės. Tačiau...

Viena taisyklė, kaip tinkamai vartoti česnaką: organizmui – kone stebuklingas poveikis (67)

Turbūt daugeliui teko girdėti apie česnako naudą mūsų organizmams. Sako, kad vyraujant...

Akibrokštas KET pažeidėją nufilmavusiam vyrui: po trijų mėnesių policija pranešė „trūksta duomenų“ (79)

Prieš kelis mėnesius kovinio filmo verstą sceną Vilniaus gatvėse įamžinęs vyras tuojau apie...

Gabrieliaus Landsbergio laukia nelengvi metai, o Nausėdos – sunkūs sprendimai (503)

Tėvynės sąjungai -Lietuvos krikščionims demokratams ( TS-LKD ) laimėjus rinkimus ir su...

Gydytoja Babajan – apie vampyrišką procedūrą nuo senėjimo: jaunystės eliksyras slypi mūsų pačių kūne (59)

Viena iš klinikos „GK klinika“ steigėjų, plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos...

Prieš išvyką į Kauną – Gudaičio tempiamo „Zenit“ pergalė prieš baskus su karštu Giedraičiu (6)

Pirmadienio vakarą Baskijoje sužaistos atidėtos Eurolygos trečiojo turo rungtynės, kuriose...

Agnė Keizikienė | D+ nariams

Kartą ir visiems laikams: ginekologė „nubraižė“ žemėlapį, kaip rasti G tašką (1)

Apie G taško egzistavimą ir moteriško orgazmo galimybes žmonės ginčijosi jau prieš 2 tūkst....

|Maža didelių žinių kaina