aA
Rusijos rinkoms ir vėl gresia įvairios sankcijos, kurios gali materializuotis iki metų pabaigos.
Rusijoje grįžta sankcijų rizika. Štai, kas pastatyta ant kortos
© AFP / Scanpix

Naujų Vakarų sankcijų perspektyva padėjo devalvuoti rublį atgal iki ketverių metų žemiausio lygio, pasiekto per naftos kainų nuosmukį kovo mėnesį. Tik Turkijos vyriausybės obligacijos per pastaruosius tris mėnesius besivystančiose rinkose pasirodė prasčiau negu Rusijos.

Viktoras Szabo, ilgametis „Aberdeen Asset Management“ Rusijos obligacijų investuotojas, teigia, kad didžiausią neapibrėžtumą rinkai kelia artėjantys JAV rinkimai. Tačiau jis pažymi, kad rizika yra kur kas mažesnė nei anksčiau, nes mažai beliko ką sankcionuoti, nesukuriant platesnio konflikto.

„Būtų blogai, jei jie uždraustų prieigą prie Rusijos vidaus skolų, bet nemanau, kad tai tikėtina, – sakė Londone gyvenantis V. Szabo. – Jei taip ir nutiktų, Rusija turi daug atsargų, jie gerai pasirengę.“

Žemiau pateikiamas sąrašas sankcijų, su kuriomis Rusija gali susidurti arba nesusidurti per artimiausius mėnesius, ir jų poveikis rinkoms.

Kišimasis į rinkimus

Iš esmės sankcijas nulems JAV rinkimai, ir tai yra pagrindinis investuotojus atbaidantis veiksnys. Rusijos pareigūnai neigia kišęsi tiek į šiuos, tiek į 2016 m. rinkimus.

– Iždo departamentas rugsėjo 23 d. įvedė naujas sankcijas Rusijos asmenims už kibernetinį kišimąsi į kampaniją, tačiau ateityje gali laukti ir žymiai griežtesnės bausmės, galinčios paveikti rinkas.

– Pastaraisiais metais cirkuliavo du abiejų partijų parengti įstatymų projektai, kuriais buvo siekiama sankcionuoti Rusijos valstybės ir verslo skolas už kišimąsi į rinkimus, tačiau projektai įstatymais netapo.

– Rusija vykdo „labai aktyvią“ kampaniją, siekdama pakišti koją demokratų kandidatui Joe Bidenui ir pasėti nesantaiką JAV politinėje arenoje, šį mėnesį teigė FTB direktorius Christopheris Wray’jus. J. Bidenas yra sakęs, kad priverstų Maskvą sumokėti už kišimąsi į rinkimus, vadindamas Rusiją „oponente“.

Rusijoje grįžta sankcijų rizika. Štai, kas pastatyta ant kortos
© Sputnik / Scanpix

Navalno apnuodijimas

Įstatymų leidėjai JAV ir Europos Sąjungoje svarsto, kaip reaguoti į Vokietijos gydytojų išvadas, kad Rusijos opozicijos aktyvistas Aleksejus Navalnas praėjusį mėnesį buvo apnuodytas panaudojant uždraustą nervus paralyžiuojančią medžiagą „Novičok“. Kremlius atsisakė pradėti tyrimą dėl A. Navalno susirgimo.

– Abi partijas atstovaujančių senatorių grupė šio mėnesio pradžioje pasiūlė įstatymo projektą, kuriuo reikalaujama užblokuoti Rusijos pareigūnų turtą, šiems „dalyvavus įžūliuose tarptautinės teisės pažeidimuose“, įskaitant pastarąjį apnuodijimą.

– Vokietijos kanclerė Angela Merkel tokios galimybės nepalaikė. A. Merkel, praėjusią savaitę aplankiusi A. Navalną ligoninėje, reikalauja, kad Kremlius pradėtų tirti išpuolį ir svarsto bendrą atsaką su Europos ir NATO sąjungininkais. Šio proceso metu ji atsiribojo nuo paramos „Nord Stream 2“ dujotiekiui, kuris į Vokietiją pristatytų daugiau rusiškų dujų.

– Baltieji rūmai užtruko apie pusantrų metų, kol sureagavo į panašią cheminio ginklo ataką prieš buvusį Rusijos šnipą Jungtinėje Karalystėje 2018 m. kovo mėnesį.

– Sankcijos, priimtos prieš metus, uždraudė JAV bankams pirkti naujas suverenių euroobligacijų emisijas ne rubliais, tačiau paliko žymiai didesnę suverenių vertybinių popierių rubliais rinką, vadinamą OFZ, nepaliestą.

– Tuo metu kai kurie analitikai atkreipė dėmesį, kad JAV iždo departamentui pakaktų pakeisti direktyvoje nurodytą „valstybės skolos“ apibrėžimą, kad sankcijos būtų taikomos ir OFZ.

Baltarusija

Dar viena įtampos zona yra Baltarusija, kur Kremlius remia prezidentą Aliaksandrą Lukašenką, nepaisydamas masinio visuomenės pasipriešinimo jo 26 metų valdymui. Daugelio Vakarų vyriausybių palaikoma opozicija atsisako pripažinti A. Lukašenkos teisėtumą po ginčijamų rugpjūčio 9 d. rinkimų.

– Kol kas Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pasiūlė A. Lukašenkai saugumo garantijas ir 1,5 milijardo dolerių paskolą, vengdamas tiesioginio kišimosi, kuris galėtų išprovokuoti sankcijas.

– ES pastangos įvesti sankcijas dešimtims Baltarusijos pareigūnų užstrigo šio mėnesio pradžioje, kai Kipras atsisakė padėti savo parašą, nebent kitos valstybės narės išplėstų sankcijų sąrašą Turkijai.

– JAV politikai vis labiau rūpinasi savo pačių prezidentiniais rinkimais, todėl įvykiai Baltarusijoje artimiausiu metu greičiausiai nebus dėmesio centre.

Bloomberg
Viskas apie pinigus. Finansų konsultantė atsako
Reikia patarimo, kaip planuoti išlaidas, kaip sutaupyti, o gal – kaip daugiau uždirbti? Užduokite klausimą nepriklausomai finansų konsultantei Ievai Jazavitienei.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(47 žmonės įvertino)
3.7660

„BioNTech“: paskiepytieji trimis vakcinos dozėmis – veiksmingai apsaugoti nuo omikron papildyta

Vakcina nuo pandeminio koronaviruso, sukurta bendrovių „BioNTech“ ir „Pfizer“, „vis dar...

Australas, save vadinantis bitkono įkūrėju, turės sumokėti 100 mln. dolerių (8)

Australijos programuotojui, tvirtinančiam, kad būtent jis išrado bitkoiną, JAV prisiekusieji...

„Mes turime dar daug šaudmenų“: Bidenas dėl Putino svarsto net drastišką priemonę (270)

JAV prezidentas Joe Bidenas žada pasinaudoti antradienį numatytu vaizdo pokalbiu su Rusijos...

Europos elektros badas skatina Šiaurės šalių tinklų blokadą (61)

Šiaurės Europoje verda ginčas dėl elektros tiekimo. Švedija neleidžia Norvegijai naudoti savo...

Konsultantai: būti geram taip pat reiškia didesnę grąžą

Investicijos į kompanijas, turinčias aukštesnį aplinkosaugos, socialinį ir valdymo (angl. ESG)...

Top naujienos

Vienas iš nepriklausomų elektros tiekėjų stabdo veiklą (71)

Nepriklausomas elektros tiekėjas „ Vilniaus elektra “ stabdo veiklą. Apie tai maždaug 2,5...

Iš Lietuvos išstumtų migrantų su 6 vaikais likimas – baisus: tapo šantažo aukomis, slapstosi nuo milicijos (2)

Praėjusią savaitę dėmesio centre atsidūrė migrantų grupė su mažamečiais vaikais, kurie buvo...

Landsbergis apie „Lietuvos geležinkelių“ gautą avansą dėl trąšų tranzito: mes nebuvome informuoti nustebo ir Skuodis (153)

Užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis neigia „ Lietuvos geležinkelių“ vadovo...

Baltarusijos valdžia pateikė galutinius kaltinimus Sapegai Sapegos patėvis: kažkas pasisuko ne ta linkme (16)

Rusijos pilietei Sofijai Sapegai , kuri buvo sulaikyta baltarusių pareigūnų kartu su opozicijos...

Vilniuje atsirado naujų greičio matuoklių: pasitikrinkite žemėlapyje, pro kuriuos važiuoti teks jums iš viso veiks daugiau nei 20 įrenginių (9)

Vilniuje šiuo metu įrengta 18 stacionarių pažeidimų fiksavimo įrenginių, kurie matuoja ne tik...

„BioNTech“: paskiepytieji trimis vakcinos dozėmis – veiksmingai apsaugoti nuo omikron papildyta

Vakcina nuo pandeminio koronaviruso, sukurta bendrovių „BioNTech“ ir „Pfizer“, „vis dar...

Prokuratūra nusprendė, kokias sankcijas taikyti girtam prie vairo įkliuvusiam Mantui Stonkui

Prieš pat ilgąjį rudens švenčių savaitgalį pareigūnams neblaivus prie vairo įkliuvo Mantas...

Skandalingi Pavilionio žodžiai ar prorusiški Skaisgirytės ryšiai: kodėl Prezidentūra nutarė imtis kraštutinių priemonių (138)

Panašu, kad konfliktas tarp Seimo Užsienio reikalų komiteto pirmininko Žygimanto Pavilionio ir...

Cvirkos paminklas nukeltas ir Kaune: perkeltas į Vaikų literatūros muziejaus patalpas (1)

Kaune nukeltas nuo 1959-ųjų K. Donelaičio gatvėje, greta Vaikų literatūros muziejaus stovėjęs...

Dulkio pateiktuose atsakymuose – vakcinavimo proceso užkulisiai kaip ant delno (86)

Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys interpeliacijos jam autoriams pateikė atsakymus į...