aA
Maskvos meras įsivėlė į retą viešą konfliktą su Kinija – panašu, kad Rusijos pastangos suvaldyti koronaviruso grėsmę kaip reikiant padidino įtampą tarp šių dviejų šalių partnerių.
Rusijai – kirtis iš galingos partnerės: net „Vakarai taip nesielgia“
© Itar-Tass / Scanpix

„Prašau jūsų supratingumo dėl priemonių, kurių esame priversti imtis tam, kad užkirstume kelią koronaviruso plitimui viename iš didžiausių Europos megapolių“, – Kinijos ambasadoriui Rusijoje Zhang Hanhui parašė Maskvos meras Sergejus Sobianinas.

Vos prieš kelias dienas Kinijos diplomatas pateikė raštišką skundą, kuriame teigia, kad „daugiau nė vienoje kitoje valstybėje nevykdoma tokia ypatinga Kinijos piliečių stebėsena kaip kad viešajame Maskvos transporte, net ir Jungtinėse Valstijose, Vakaruose“.

Maskvos susisiekimo ir policijos žinybos „nusitaikiusios konkrečiai į Kinijos piliečius, kurie tikrinami norint įsitikinti, ar nepažeidžia karantino reikalavimų“, teigiama ambasadoriaus skunde, kurio tekstą publikuoja „Novaja Gazeta“.

Rusija pritaikė itin griežtus kelionių ribojimus į ir iš Kinijos, kur pastaraisiais mėnesiais ir plinta koronavirusas, tačiau šalies visiškai neizoliavo, kaip kad pasielgė kitos šalys. Kremliaus santykiai su Pekinu labai artimi, suartėjimas ypač pasijuto po to, kai 2014 metais Jungtinės Valstijos ir Europos Sąjunga pritaikė sankcijų.

Rasistinis elgesys

„Tai, kaip Maskvos pareigūnai elgiasi su Kinijos piliečiais, žymiai didesnis rasizmas, nei tas, kokį kartais tenka stebėti kitose pasaulio vietose“, – sako „Carnagie“ Maskvos padalinio Azijos ir Ramiojo vandenyno programos vadovas Aleksandras Gabujevas.

Susisiekti su Kinijos ambasada ir gauti komentarą kol kas žurnalistams nepavyko. Maskvos miesto savivaldybės atstovas patvirtino laiško iš Kinijos ambasadoriaus gavimo faktą.

S.Sobianinas šią savaitę pranešė, kad pareigūnai imasi specialių priemonių, kuriomis siekiama užkirsti kelią viruso plitimui. Tarp jų – veido atpažinimo įrangos naudojimas ir pareigūnams suteikti įgaliojimai sustabdyti ir apklausti kinų tautybės žmones, bandant išsiaiškinti, ar jiems netaikomas 14 dienų karantino reikalavimas (jis oficialiai taikomas atvykusiems iš Kinijos).

Maskvos meras gina miesto iniciatyvas ir vadina jas būtinosiomis bei neturinčiomis jokio diskriminacinio pagrindo. Meras teigia, kad iš 88 asmenų, kurie buvo sulaikyti dėl karantino sąlygų nepaisymo, 80 buvo Kinijos piliečiai, todėl jis kreipėsi į Kinijos valdžią su prašymu pasirūpinti, kad šalies piliečiai suvoktų taisyklių laikymosi svarbą.

„Epidemija atskleidė tam tikrą Rusijos valdžios ir visuomenės nepasitikėjimą Kinija. Nemanau, kad Maskva patenkinta informacijos, kuria dalijasi Kinijos valdžia, kiekiu“, – teigia A. Gabujevas.

Virusas plinta

Rusija oficialiai skelbia vos apie du koronaviruso atvejus – abiem atvejais susirgo Sibire gyvenantys Kinijos piliečiai. Dar trys atvejai – Rusijos piliečiai, plaukę kruiziniu laivu „Diamond Princess“.

Pareigūnai sako, kad jie šiuo metu gydomi Kazanės miesto ligoninėje.

Įtakingiausi Rusijos sveikatos apsaugos pareigūnai trečiadienį, vasario 26 dieną, perspėjo, jog įmanomas didesnis viruso protrūkis, todėl rekomenduoja gyventojams būti pasirengusiems. Pareigūnai tvirtina, kad šalies ligoninės ekstremaliai situacijai pasirengusios.

Neseniai pasirodė šokiruojančios informacijos, esą, auditoriai nustatė, kad dauguma valstybinių gydymo įstaigų Rusijoje – apverktinos būklės, net pusė neturi karšto vandens, 41 proc. – centrinio šildymo, o dar 35 proc. – kanalizacijos.

Netrukus Rusijos sveikatos reikalų ministerija šią informaciją užginčijo, pareiškusi, kad audito metu buvo skaičiuojami visi pastatai, įskaitant ir techninės paskirties, o tai reiškia, kad šildymą, karštą vandenį ir kanalizaciją turi per 90 proc. gydymo įstaigų.

Bloomberg
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(143 žmonės įvertino)
3.8322

Top naujienos

Koronaviruso pandemija pasaulį pakeis neatpažįstamai: 12 prognozių, kas mūsų laukia (277)

Ši pandemija neatpažįstamai pakeis pasaulį. „Foreign Policy“ paklausė 12 ekspertų nuomonės...

Atšaukus kelionę, vilnietė neatgauna pinigų: organizatorius perkelia datą, bet prašo primokėti

Vilnietė Raminta „Delfi“ pasakojo balandžio 14 dieną turėjusi išvykti į Turkiją, tačiau...

Lietuvoje įvestas vasaros laikas (30)

Laikrodžius valandą pasukus į priekį, sekmadienį Lietuvoje įvestas vasaros laikas.

Vilniuje laukiama atvykstančių lietuvių iš Londono, Tenerifės, Frankfurto, Paryžiaus (83)

Vilniaus oro uoste sekmadienį laukiama atvykstančių lietuvių iš Londono, Tenerifės, taip pat...

Į šalį veršis arktinis oras, bus labai nemalonu (33)

Sekmadienio naktį prasidėjusios orų permainos, dieną tęsis. Per šalį slinks šaltasis...

Mirtys Ukmergės slaugos ligoninėje: negali palaidoti antradienį mirusios mamos (131)

„Aš kiekvieną vakarą atvykstu prie Ukmergės laidojimo namų, ten yra toks rūsys, jame...

Prie dezinfekcinio skysčio gamintojų prisijungia dar daugiau įmonių: smogs per nesąžiningų verslininkų kišenę (358)

Šią savaitę Lietuvos biodegalų gamintojams sudarytos galimybės gaminti dezinfekcinį skystį...

Lietuvoje patvirtinta dar 12 koronaviruso atvejų bendras skaičius – arti 400 (415)

Koronaviruso atvejų skaičius šalyje siekia jau 394. Tai reiškia, kad nuo paskutinio duomenų...

Voveraites miške rinko jau sausį – specialistai atsako, kada prasidės tikrasis grybavimo sezonas

Dėl neįprastai šiltos žiemos pirmąsias voveraites grybautojai miške aptiko jau sausio mėnesį....

|Maža didelių žinių kaina