aA
Rusija ragina Vokietiją ir Prancūziją nutraukti draugystę su amerikiečių sąjungininku ir padėti atstatyti Siriją, kad pabėgėliai galėtų grįžti namo, teigia Rusijos vyriausybės patarėjas.
Idlibas, Sirija
© AP / Scanpix

Susitarti su JAV, kuri šiuo metu tvirtina laikysianti savo kariuomenę Sirijoje tol, kol Iranas atsitrauks, mažai tikėtina, interviu sakė Vitalijus Naumkinas. Todėl dabar Rusija deda visas viltis į aukščiausio lygio susitikimą Sirijos klausimu su Vokietijos kanclere Angela Merkel ir Prancūzijos prezidentu Emmanueliu Macronu, kurį ketinama organizuoti Turkijoje. Tuo tarpu Europa reikalauja Basharo al-Assado pasitraukimo iš valdžios.

„Nesuprantu, kodėl Europa turėtų amžinai pataikauti Vašingtonui, – svarsto geriausias Sirijos politikos žinovas Rusijoje V. Naumkinas. – Jeigu Europa tiki, kad atsikračius B. Assado į valdžią ateis nuosaikesnės politinės jėgos, jie gyvena fantazijų pasaulyje. Vairą perims radikalai, pjaustantys žmonėms gerkles.“

Kai kuriais Artimųjų Rytų klausimais, tarkim, ginant Irano branduolinį susitarimą, Europos Sąjunga palaikė Rusijos pusę, pasipriešindama Donaldo Trumpo politikai. A. Merkel turi savų motyvų padėti Sirijai atsitiesti po pilietinio karo. Didžiausios pabėgėlių krizės Europoje nuo Antrojo pasaulinio karo laikų akivaizdoje įsileisti į šalį apie pusę milijono sirų – tokia A. Merkel politika prisidėjo prie radikalių dešiniųjų politinių jėgų sustiprėjimo, kas savo ruožtu silpnina jos valdžią.

Per rugpjūtį netoli Berlyno vykusį šalių vadovų susitikimą Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas konfrontavo A. Merkel prašymu skirti pinigų Sirijos atstatymui, pabrėždamas, jog antraip Europą gali užplūsti dar daugiau pabėgėlių.

„Kodėl gi nepadėjus?“

Bet nei A. Merkel, nei likusi Europa nepalaiko Rusijos sprendimo Sirijos atžvilgiu. Putinui tai reiškia riziką atsidurti keblioje padėtyje. Nors, įsikišus rusų karinėms pajėgoms, B. Assado veiksmus pavyko sustabdyti, šalies atstatymą po karo Jungtinės Tautos įvertino 250 mlrd. dolerių, o Vakarų valstybės Rusijos prašymus prisidėti finansiškai atmeta.

„Kodėl jūs nenorite padėti grįžtantiems į Siriją žmonėms net vyriausybės užimtose teritorijose?“ – klausia Naumkinas, Maskvos Orientalistikos studijų instituto vadovas ir Kremliaus palaikomo „Valdai“ diskusijų klubo narys. Jis ragina Europos tautas atkurti sirų namus, mokyklas, ligonines ir kelius.

ES ir JAV lyderiai teigia, kad dėl šimtų tūkstančių mirčių karo metais daugiausia kaltas B. Assadas: kol valdžios vairas jo rankose, apie politinį stabilumą negali būti nė kalbos.

Vokietijos užsienio reikalų ministras Heiko Maasas praėjusį mėnesį sakė, kad jo šalis padėtų sumokėti už šalies atstatymą, jei būtų priimtas politinis sprendimas, įteisinantis laisvus rinkimus. Tačiau, kol valdžioje lieka B. Assadas, Vokietija, pasak dviejų vokiečių pareigūnų, susipažinusių su Sirijos politika, finansiškai prisidėti neketina, mat B. Assadas Berlyne laikomas pagrindine tokio proceso kliūtimi.

Pasak aukšto rango prancūzų diplomato, Prancūzija aukščiausio lygio susitikime Turkijoje nedalyvaus, jei neturės garantijos, kad bus padaryta pažanga siekiant politinio pokyčio.

„Alternatyvų nėra“

Su Rusijos ir Irano pagalba B. Assadas jau susigrąžino didžiąją šalies dalį ir nerodo didelio noro atsisakyti valdžios.

Didžiausia jo nekontroliuojama teritorija šiaurės rytuose, turinti daug naftos, šiuo metu yra kurdų kovotojų, kuriuos remia daugiau nei 2000 JAV karių, rankose. Tai sustiprina D. Trumpo įtaką siekiant savo tikslo – išstumti Irano jėgas iš Sirijos.

„Be JAV joks susitarimas neįmanomas, – teigė Beiruto instituto direktorė Raghida Dergham, kuri kitą savaitę dalyvaus „Valdai“ klubo susitikime su V. Putinu. – Nemanau, kad europiečiai gali ar netgi nori eiti tuo keliu.“

Rusijos pozicija tokia: patraukus B. Assadą, šalis gali subyrėti, o Jungtinių Tautų palaikomos pacifistinės kalbos Ženevoje geriausiu atveju gali privesti prie palaipsnio valdžios pasidalijimo, tvirtina V. Naumkinas. B. Assadui „alternatyvų nėra“ – jeigu laisvi rinkimai būtų surengti rytoj, jis be vargo laimėtų.

Vokietija vertina Rusijos sėkmingą bandymą įvesti Sirijoje šiokią tokią tvarką, ir pritaria teiginiui, kad be B. Assado visa sistema žlugtų. Tačiau jam tebesėdint valdžioje prisidėti finansiškai Vokietija atsisako.

Pinigų šalies atstatymui galėtų duoti ne tik Vakarų šalys. Kinija yra užsiminusi, kad sutiktų prisidėti, be to, esama atšilimo požymių tarp B. Assado ir kai kurių turtingų Persijos įlankos arabų valstybių, kurios karo metu palaikė jo oponentus.

Vis dėlto V. Naumkinas teigia, kad ypač svarbūs išlieka energetiniai ištekliai JAV okupuotuose šiaurės rytuose – pagrindinis Sirijos pajamų šaltinis.

„Norint išgyventi, Assadui reikia naftos“, – apibendrino jis.

Situacija Sirijoje
Situacija Sirijoje
© Bloomberg
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

„Google“ sugalvojo originalų būdą tiekti Afrikai internetą (10)

Atvesti į Afrikos kaimo vietoves greitaeigį, plačiajuostį internetą daugumai tą padaryti...

Policininko gyvenimas drastiškai pasikeitė atskleidus orientaciją: jis suvienijo 30 milijonų gėjų šalyje, kurioje tai vis dar tabu (13)

Ma Baoli gyvenimas gerokai pasunkėjo po to, kai vyras atskleidė savo orientaciją ir metė...

Sveiki atvykę į Londono Sitį — vietą, kuri egzistuoja seniau už pačią Jungtinę Karalystę (4)

Sveiki atvykę į Londono Sitį. Istorinė Londono dalis, kurioje kadaise sutikdavai vien...

Eli Lake: Šiaurės Korėjos apgavystė (48)

Nuo tada, kai praėjusį birželį per viršūnių susitikimą Singapūre susipažino su Kim Jong Unu,...

ES gimė Italijos saloje, dabar jos gyventojai nori lauk (111)

Niūriai žvelgdamas į apleistą salos uostą, Ciro Alleatis nė kiek neabejoja, kas yra kaltas dėl...

Top naujienos

Puteikis: esu patyręs praktiškai viską, kuo gyvena daugelis lietuvių (341)

„Aš ne tik kad žinau, kas yra turėti polinkį alkoholiui, žinau, kaip tai susitvarkyt, žinau...

Šakalienė: jaučiuosi kaip košmariškame sapne (753)

Seimo narė Dovilė Šakalienė viešai nekomentavo jai metamų kaltinimų, esą ji už Norvegijos...

Makabriškomis laidotuvėmis garsėjantys tibetiečiai šlykštisi mums priimtinu laidojimo būdu (43)

Lietuviui pavyko nuvykti į griežtai kontroliuojamą Tibetą, nors ten laisvai keliauti draudžiama....

Orai: sinoptikai perspėja – kelius kai kur jau dengs ledukas

Lapkritis persirita į paskutinį dešimtadienį ir, panašu, artėja prie jam būdingų orų.

Nuostolių užkluptas Jankauskas tiki jaunimu ir A lygos žaidėjais: mums nėra ko bijoti specialiai iš Belgrado (24)

Antradienį vakare Lietuvos futbolo rinktinė užbaigs kovas debiutiniame Europos tautų lygos...

Prasidėjo masiniai darbuotojų atleidimai: kam labiausiai verta sunerimti (130)

Praeitą savaitę Užimtumo tarnyba pranešė apie Lietuvos įmonėse numatomus masinius darbuotojų...

(Ne)skanūs lietuvio nuotykiai Berlyne: teko valgyti skalbykloje, autobuse ir net pasakų namelyje (9)

Dažniausiai keliaudami kur nors pavalgyti galvojame tik apie maistą – kad jis būtų skanus,...

Pirmadienį sutriko „Messenger“ veikla (8)

Pirmadienio vakarą sutriko „ Facebook Messenger “ veikla visame pasaulyje.

Kastytis Kerbedis atvirai prabilo apie karjeros pabaigą: aš jau noriu pabaigos, noriu į pensiją (22)

Pagauti sėkmės paukštę pavyksta daug kam, tačiau ją išlaikyti delnuose ilgiau nei akimirką...

Kraupus įvykis Jonavos r.: dingęs be žinios vyras rastas nužudytas savo namų teritorijoje sulaikytas įtariamasis (7)

Kauno policija informavo, kad pirmadienį buvo rastas nužudyto vyro kūnas, kuris buvo ieškotas kaip...