aA
Po to, kai Rusijos pareigūnai pasiskundė, kad dėl koronaviruso pandemijos nebeliko darbo migrantų, šalies kalėjimų priežiūros tarnybos vadovas pasiūlė sprendimą: atgaivinti sovietinės eros praktiką „pritraukti nuteistuosius darbui“. Tik nevadinkite to Gulagu, sakė jis.
Kaliniai dirba Vladivostoko kalėjime
Kaliniai dirba Vladivostoko kalėjime
© Itar-Tass / Scanpix

Asociacijos su vienu tamsiausių komunistinės praeities puslapiu neatbaidė aukščiausios grandies biurokratų, kurie entuziastingai sutiko šią idėją. Rusijos vicepremjeras Maratas Chusnullinas prisiminė kažkada dirbęs su kaliniais plytų gamykloje, kai penktadienį RBC naujienų žurnalistui pasakojo apie derybas dėl kalinių, kaip darbo jėgos, panaudojimo statybų aikštelėse, – tokį planą patvirtino ir pramonės ministras Denisas Manturovas.

„Tai nebus joks gulagas, bus sudarytos visiškai naujos ir padorios sąlygos“ dirbantiems kaliniams, gegužę žmogaus teisių pareigūnams sakė Rusijos kalėjimų priežiūros institucijos direktorius Aleksandras Kalašnikovas, pranešė valstybinė naujienų agentūra „RIA Novosti“. Pasak pareigūno, dabar apie 190 tūkst. iš 483 000 Rusijos nuteistųjų turi teisę keisti laisvės atėmimo bausmę į priverstinius darbus pataisos centruose, nors dalyvavimas tokioje programoje turėtų būti savanoriškas.

Žodis „gulagas“ primena sovietinio darbo stovyklų istoriją: tose stovyklose tarp milijonų kalinių ir „valstybės priešų“, verčiamų dirbti kasyklose, miškų ūkiuose, kelių bei geležinkelių statybose, mirė apie 1,7 mln. žmonių, pikas buvo pasiektas Josifo Stalino valdymo laikais.

Statybos bendrovės labiausiai kenčia dėl darbo jėgos trūkumo, nes smarkiai sumažėjo darbo migrantų, ypač iš centrinės Azijos; tokia padėtis verčia didinti atlyginimus ir projekto sąnaudas. Per pandemiją įsigaliojus griežtesnei sienų kontrolei, Rusija svarsto planus skiepyti darbo migrantus, taip tikėdamasi daugiau jų įtraukti į savo ekonomiką.

Laisvų darbo vietų skaičius Rusijos statybų sektoriuje balandį šoktelėjo 83 proc., palyginti su tuo pačiu 2019 metų mėnesiu, prieš pernai smogiant koronaviruso pandemijai, rodo darbo jėgos samdos tinklalapio „SuperJob“ duomenys. Siūlomi atlyginimai nuo praėjusių metų gegužės išaugo 15 procentų.

Nors nuteistųjų darbo jėga panaudojama daugelyje kitų šalių, tarp jų ir Jungtinėse Valstijose, kur kaliniai dirba įvairiausius darbus nuo sniego kasimo iki gaisrų gesinimo, sovietinės patirties brutalumo mastas buvo įamžintas Aleksandro Solženicyno knygoje „Gulago archipelagas“

Ir vis dėlto A. Kalašnikovo pasiūlymas paskatino vieną valstybinės naujienų tarnybos skyrelio redaktorių leistis į apmąstymus, esą gulagas jau nebuvo toks blogas, nes jis suteikė šimtams tūkstančių kalinių socialinės pažangos galimybę įgyjant įgūdžių ir kartu gaunant maisto ir pastogę.

„Priverstinis darbas“

„Jei tai iš tiesų nutiks, aš net neabejoju, kad tai bus prastai apmokamas priverstinis darbas, – sakė Svetlana Ganuškina, „Memorial“ žmogaus teisių grupės įkūrėja, kuri taip pat vykdo migrantų teisių gynimo kampaniją. „Memorial“ ištisus dešimtmečius fiksavo gulago baisumus.

Valdžia planuoja pritraukti kalinius prie darbų, kurie padėtų paspartinti 10 mlrd. JAV dolerių vertės projekto, skirto modernizuoti ir plėsti geležinkelius į Rusijos Tolimųjų Rytų uostus, įgyvendinimą. Pradinėse Baikalo–Amūro magistralės (arba BAM) statybose dalyvavo šimtai tūkstančių gulago kalinių, nemaža jų dalis per tą laiką mirė.

117 pataisos centrų kaliniai jau dabar dirba bendrovėms ir gauna už tai algą, nors kalėjimų sistema turi atidžiai stebėti jų darbą, kad užkirstų kelią pažeidimams, sakė Eva Merkačiova, kalėjimų tarnybos Visuomeninės tarybos narė.

A.Kalašnikovo pasiūlymas suteikti bendrovėms didesnes galimybes naudoti nuteistųjų darbą gali sulaukti visuomenės pritarimo šalyje, kuri dažnai prieštaringai vertina migraciją iš buvusių sovietinių respublikų.

Apklausa, kurią birželio 1 dieną publikavo viešosios nuomonės tyrimų centras VTsIOM, nustatė, kad 71 proc. rusų palaiko idėją pakeisti darbo migrantus nuteistaisiais.

Bloomberg
Turite teisinį klausimą?
Aiškiai ir konkrečiai aprašykite savo situaciją – jos teisinį vertinimą ir savo įžvalgas „Delfi Plius“ platformoje pateiks Lietuvos jaunųjų advokatų asociacijos nariai.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(16 žmonių įvertino)
4.1875
Verslas PliusMegan Durisin

Pirmasis iš Ukrainos išplaukęs grūdų laivas lieka be pirkėjo

Pirmasis grūdų krovinys, išplaukęs iš pagaliau atidarytų Ukrainos uostų, dabar plaukioja...

Delfi PliusJenny Leonard, Billy House

Šaltiniai: dėl Pelosi vizito – įdomūs dalykai Baltuosiuose rūmuose (4)

Prieš Nancy Pelosi nusileidžiant Taipėjuje, kur įvyko prieštaringai vertinamas susitikimas su...

Verslas PliusThomas Biesheuvel

Kasybos bendrovių prognozės nedžiugina, tačiau viena įmonė pasiryžusi pasipriešinti tendencijoms

Didžiausios pasaulio kasybos bendrovės pastarąsias dvi savaites pranešė apie mažesnį pelną...

Verslas PliusSiddharth Philip ir Katie Linsell

Gresiantis streikas JK sutrikdys tarptautinę jūrų prekybą: mažmenininkai jau nerimauja

Beveik 2000 didžiausio Didžiosios Britanijos konteinerinių laivų uosto dokų darbuotojų šį...

Delfi PliusAlex Wickham

Borisui Johnsonui – nemalonus netikėtumas iš Lenkijos (1)

Jungtinės Karalystės ministro pirmininko Boriso Johnsono planuotas vizitas Lenkijoje taip ir...

Top naujienos

Užkalnis. Pavojingiausi priešai – ne Rusijoje (32)

Rusijos žmonės, nepalaikantys karo (arba sakantys, kad yra už taiką) pyksta ir yra įsižeidę,...

Ukrainiečiui – „Regitros“ spyris (7)

Be vertėjo į praktinį vairavimo egzaminą atvykusio ukrainiečio laukė netikėtumas. Vaikinui ne...

Klaipėdoje per avariją taksi automobilis vertėsi ir rėžėsi į stulpą

Trečiadienį apie 22 val. Klaipėdoje į Rambyno ir Kalnupės gatvių sankryžą skubėjo...

Naujasis rinktinės kapitonas – apie Maksvyčio progresą ir treniruotes su Saboniu Ispanijoje (1)

„Esu lygiai toks pat žaidėjas kaip ir buvau, tik daugiau pareigų“, – sakė Mantą Kalnietį...

Karas Ukrainoje. Ukraina skelbia smogusi svarbiam okupantų logistikos objektui „Minus 9 okupantų lėktuvai“: Ukraina skelbia apie Rusijos nuostolius Kryme (2)

Virš Zaporižės regiono Ukrainos oro gynybos pajėgos numušė dvi priešo raketas. Tai paskelbė...

Prognozuojami beveik tobuli orai: temperatūra kils iki 28 ir daugiau laipsnių šilumos

Ketvirtadienio dieną ties Lietuva karaliaus anticiklonas. Danguje praplauks nebent vienas kitas...

Vilniuje senolės neapykanta paspirtukams peržengė ribas: pro šalį važiavusi vairuotoja liko be žado (19)

Vieną trečiadienį sutarusi nuvykti į verslo pietus, vilnietė Beatričė Paškevičiūtė į...

Rinktinės stovykloje pradės tuštėti lovos: Maksvytis ruošiasi trumpinti kandidatų sąrašą Kuzminsko trauma komplikavosi

Trečią pergalę kontroliniuose susitikimuose įsirašiusiose Lietuvos rinktinėje artėja...

Delfi PliusDalia Vaitkutė-Šiaulienė

Lietuvoje populiarėja tik suaugusiems skirti poilsio namai ir viešbučiai: ko juose tikėtis ir kiek kainuos romantiškas pabėgimas dviese?

Per savo medaus mėnesį ar vestuvių metines greičiausiai norite mėgautis romantika, o ne klausytis...