aA
Vos pasibaigus pirmajam karantinui Londone praėjusią vasarą, 24-ių metų Abbie Sheppard išsiruošė trumpų atostogų į Bermudų salas.
Asociatyvi nuotr.
Asociatyvi nuotr.
© Unsplash

Po keturių mėnesių atostogos jau seniai buvo pasibaigusios, bet A. Sheppard vis buvo ten – ji tik viena iš tūkstančių žmonių, atviliotų į Karibų bei Šiaurės Atlanto zonos salas pagal programas, kuriomis siekiama pritraukti nuotoliniu būdu dirbančius darbuotojus.

„Aš taip ir negrįžau“, – telefonu sakė A. Speppard, garsenybėms skirtos „Cameo“ platformos personalo vadovė.

Tuo metu, kai tradicinį turizmą sutrikdė pandemija ir kai, sutrumpėjus dienoms ir nukritus temperatūrai, didžioji Europos bei Šiaurės Amerikos dalis perėjo dirbti iš namų, Karibų salos mėgina pritraukti lankytojų ilgesniam laikui, siūlydamos jiems pratęsti nuotykių automobiliu bei laikinos būsto nuomos tendenciją, vyravusią vasarą, tik šįkart pasirenkant saulėtąjį variantą.

Barbadosas, Kaimanų salos, Aruba, Puerto Rikas, Sent Kitsas ir Nevis yra vienos iš vietovių, viliojančių atvykti darbščius, tarp keturių sienų įstrigusius darbuotojus iš užsienio. Jos smarkiai skiriasi nuo kai kurių pandemijos sukaustytų salų, reklamuojančių antrus pasus su nuolaida.

Brangus saugumas

Pastangos privilioti darbuotojus nestokoja subtilių kompromisų. Karibai didžiąja dalimi išvengė sunkiausių pandemijos padarinių. Uždarydamos sienas ir labai anksti nutraukdamos kruizų reisus, daugelis salų sugebėjo suvaldyti virusą. Yra tik aštuonios vietovės Vakarų pusrutulyje, kuriose neužregistruota nė vienos mirties nuo COVID-19, ir visos jos – tai mažos salelės Karibų jūroje ir Atlanto vandenyne.

Saugumo kaina milžiniška. Kelionių ir viešbučių sektoriai sudaro maždaug nuo 20 iki 90 proc. Karibų tautų ekonomikos, todėl šis regionas yra vienas iš labiausiai nuo turistų priklausomų planetos ruožų. Tarptautinio valiutos fondo (TVF) prognozėmis, bendrasis vidaus produktas (BVP) didžiojoje regiono dalyje šiais metais nusmuks 9,9 procento.

Dabar, kai Jungtinėse Valstijose ir Europoje siautėja antra viruso banga, salos suka galvas, kaip susigrąžinti keliautojus, tuo pat metu neįsileidžiant į regioną COVID-19.

Keliautojai, vykstantys į Bermudų salas, turi pateikti neigiamą COVID-19 testą dar lipdami į lėktuvą, o vėliau jiems dar keturis kartus per dvi savaites atliekami testai. Sala, su 64 000 gyventojų pranešė apie 222 užsikrėtimo atvejus ir devynias mirtis. Čia naudojama testavimo schema yra viena iš griežčiausių pasaulyje, – tikra bėda turistams, bet privalumas – nuotoliniu darbu dirbantiems darbuotojams.

Be to, kad esame arti JAV Rytų pakrantės ir garsėjame tvirta verslo struktūra, „akivaizdu, kad vienas iš mūsų pasiūlymo unikalumų yra gebėjimas suvaldyti virusą“, sakė premjeras Davidas Burtas.

Nuo liepos mėnesio, kai buvo paleista salos nuotolinių darbuotojų vizų programa, Bermudai sulaukė beveik 600 paraiškų. Galbūt tai ir lašas ekonomikos kontekste, bet kiekvienas lašas svarbus.

Komforto zonos

Barbadosas taip pat ėmėsi aktyvios iniciatyvos ir nuo liepos mėnesio, kai ėmė siūlyti dvylikos mėnesių „Barbados Welcome Stamp“ vizą, priėmė beveik 3 000 nuotolinių darbuotojų.

„Mes neplanuojame nutraukti programos, – sakė Eusis Skeetė, Barbadoso turizmo rinkodaros JAV direktorius. – Jos dėka lankytojų gyvenimas mūsų saloje tęsiasi.“

Konkurencija kaista. Kaimanų salos, kurios vis dar užvertos bendrajam turizmui, spalį pradėjo savo pasaulinę programą „Global Citizen Concierge Program“, nuotoliniams darbuotojams, kurie uždirba per 100 000 dolerių per metus ir gali pateikti įrodymų, jog dalyvauja darbo rinkoje ir turi sveikatos draudimą.

Perpildyta rinka reiškia, kad kelionių kryptis tenka rinktis ne vien tik pagal įprastus kriterijus: paplūdimius, grožį, romą ir saulę.

„Paklausykite, tai Karibai, kiekviena vieta turi gražių paplūdimių, o mes jų turime daugybę, – sakė Rodas Milleris, „Invest Puerto Rico“, JAV teritorijos investicijų propagavimo agentūros, vyriausiasis vykdomasis direktorius. – Bet mes turime pakankamai daug ir kitų dalykų, susijusių su verslu, galimybėmis ir jungiamuoju ryšiu su JAV žemynu, – dalykų, kurių kitos rinkos neturi.“

Dalis Puerto Riko privalumų yra sklandus tranzitas JAV – žemyno gyventojams – Karibų sala, nereikalaujanti paso, kiekvieną dieną siūlo daugybę skrydžių į Rytų pakrantę, be to, čia, vos išlipus iš lėktuvo, veikia bei galioja būtiniausi dalykai: mobilusis telefonas, „Netflix“ paskyra ir sveikatos draudimas.

Nenumatyti padariniai

Barbadosas pabrėžia savo interneto spartumą ir sveikatos priežiūros bei švietimo sistemų kokybę – apie tai turistams skirtose brošiūrose paprastai nerašoma.

Vis dėlto viskas nėra taip paprasta, kaip atrodo: atsiverti savo nešiojamąjį kompiuterį nepaliestos gamtos paplūdimyje ir darbuojiesi nuo skambučio iki skambučio. Nuotoliniams darbuotojams tenka laviruoti tarp daugelio dalykų, tokių kaip aukštos kainos, sveikatos priežiūra, nevienodo spartumo internetas ir atstumas nuo šeimos regione, kuriame uraganai bei tropinės ligos – dažnas reiškinys.

Be to, mokesčius ir laiko zonas gali būti nelengva perprasti. Kai kurie didžiausi JAV ir Europos bankai, įsikūrę Londone, neseniai perspėjo aikštinguosius savo darbuotojus, kad šie keliautų namo, nes, jiems pernelyg ilgai užsibuvus svečioje šalyje, įmonėms tenka mokėti mokesčius užsienio jurisdikcijose.

Daugeliui vis dėlto atrodo, kad tokie nepatogumai atsiperka. Samantha McGue, dirbanti „HigherMe“, darbuotojų samdos platformoje, išsikėlė iš 65 kv. metrų namelio Denveryje į tris kartus didesnį būstą, esantį maždaug 30 minučių nuo Puerto Riko sostinės.

„Iškeisti 2,5 valandos važinėjimąsi į darbą ir atgal į galimybę kiekvieną dieną šokti į vandenyną ir stebėti saulėlydį, tai faktiškai neįkainojama proga“, – sako ji.

Bloomberg
Turite teisinį klausimą?
Aiškiai ir konkrečiai aprašykite savo situaciją – jos teisinį vertinimą ir savo įžvalgas „Delfi Plius“ platformoje pateiks Lietuvos jaunųjų advokatų asociacijos nariai.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(10 žmonių įvertino)
4.4000
Aaron Eglitis

Latviai nubaudė nusiteikusius prorusiškai (2)

Latvijos rinkėjai pirmą kartą per ilgiau nei dešimtmetį ryžosi pašalinti vietiniams rusams...

Verslas PliusAndrew Atkinson; Philip Aldrick

Jungtinei Karalystei nepavyksta atsigauti: liko vienintelė tokia šalis iš G7

Jungtinė Karalystė yra vienintelė iš Didžiojo septyneto ( G7 ) šalių, kurios ekonomika dar...

Verslas PliusDenitsa Tsekova

„Baimė užkrečiama“: JK krizė persimeta į kitas rinkas

Spartus Jungtinės Karalystės (JK) garmėjimas iš stabilumo į krizę grasina atskleisti pasaulinių...

Bloomberg News

Putino mobilizacija – smūgis į silpnąsias Rusijos vietas: valdžia pradeda suvokti situacijos rimtumą (2)

„Valdžia pradeda suvokti situacijos rimtumą“, – sakė Maskvos valstybinio universiteto Rusijos...

Verslas PliusIsmail Dilawar

Pakistane uždaromos gamyklos: tai turės įtakos ir europiečiams

Pakistano nedidelės tekstilės gamyklos , gaminančios įvairią produkciją – nuo patalynės...

Top naujienos

Naujausia apklausa nustebino ekspertus: lietuvių, kurie karą Ukrainoje mato kitaip, daugiau, nei atrodė (32)

13 iš 100 apklaustų lietuvių mano, kad Rusija nekalta dėl karo Ukrainoje, o parama šiai šaliai...

Karo ekspertai: rusai, praradę iniciatyvą, labai greitai tepa slides (2)

Pilietinio gynybos ir saugumo analizės centro „Locked N’ Loaded“ ekspertų teigimu,...

Karas Ukrainoje. Ukraina skelbia apie Luhansko srities deokupaciją, Rusijos planuose – „keršto smūgis“ Rusija pati išsidavė: parodė tikrąją situaciją fronte (3)

Ukrainos pajėgos dar labiau veržiasi link Rusijos okupuoto Chersono miesto, antradienį...

Europos viduje gimsta rimtas ginčas – Lenkijos reikalavimas yra svarbių pokyčių ženklas (5)

Europos viduje gimsta rimtas ginčas – Lenkija įteikė Vokietijai notą. Ja reikalaujama, kad...

Seimui – nedviprasmiškas signalas iš Šveicarijos, kurio parlamentarai nenorėjo girdėti (7)

Jeigu laikinasis įstatymas dėl Lietuvos futbolo federacijos ( LFF ) tiesioginio valdymo būtų...

M360 PremiumDovilė Jablonskaitė

„Manilla“ gerbėjus sukiršino „Pyst ir graži“ reklama: ekspertai sako, kad problema kita nei dviprasmiškas žodis (7)

„Iki -30% serumams. Pyst ir graži“, – taip skambančios SMS žinutės ar naujienlaiškio...

„Barcelonos“ atleistas Oriola: po dviejų mėnesių paskambinęs Jasikevičius paklausė, ar pykstu

„Barcelonos“ komandą treniruojančio Šarūno Jasikevičiaus adresu per keletą paskutinių...

Tiekėjai įvertino elektros kainų prognozes: pokyčiai gali laukti net turint fiksuotą planą (3)

Elektros didmeninė kaina rugsėjį leido lengviau atsikvėpti verslui ir gyventojams, ypač tiems,...

Gediminas Kirkilas. Feodalinės politikų pilys

Kuo aukštesnė tarptautinė įtampa dėl Rusijos veiksmų Ukrainoje, kuo daugiau spręstinų...