aA
Kol „Brexito“ stebėtojai sulauks galutinio sprendimo, tikriausiai praeis lapkritis ir prasidės gruodis. Jungtinės Karalystės ir Europos Sąjungos pareigūnams atsidūrus aklavietėje dėl keblaus Airijos sienų klausimo, vis dar nėra aišku, kas įvyks po skyrybų.
Brexit
Brexit
© Shutterstock

Kai „Brexitas“ įvyks – jeigu įvyks, – Jungtinės Karalystės rinkų perspektyvos visose turto klasėse gali iš esmės pasikeisti, pagaliau pasibaigus dvejus metus trukusiam netikrumui po 2016 m. birželį įvykusio referendumo. Neskausmingas „Brexitas“ su aiškia ateities ekonominių ryšių schema – daugumos investuotojų pageidaujamas scenarijus.

Vyriausybės atstovas „Bloomberg News“ patvirtino, jog šiuo metu Europos Sąjunga planuoja gruodžio mėnesį surengti aukščiausiojo lygio susitikimą, kuris užbaigtų „Brexito“ susitarimą, nors tikėtina, kad susitikimas gali įvykti ir anksčiau. Jungtinės Karalystės ministrė pirmininkė Theresa May svarsto planą pereinamąjį laikotarpį pratęsti ir pamėginti išspręsti Airijos sienų problemą, teigė su situacija susipažinę žmonės.

Lengviau atsikvėpti dar ne metas, tačiau štai, ką tvarkingas „Brexitas“ reikštų Jungtinės Karalystės rinkoms:

Valiuta

Susitarimo atveju svaro kursas turėtų šiek tiek pakilti – „Aberdeen Standard Investment“ spėja, jog dolerio atžvilgiu jis pašoktų 2 proc., – tačiau mažai tikėtina, kad pavyktų atstatyti 12 proc. nuosmukį, atsiradusį po referendumo. Kiti, tarkim, „Eurizon SLJ Capital“ rizikos draudimo fondo valdytojas Stephenas Jenas, numato geresnes perspektyvas. Tačiau iki tol dar reikia pagyventi. Trijų mėnesių rizikos pasikeitimo norma pasirinkimo sandoriuose pasiekė žemiausią lygį po 2016 m. liepos – ženklas, kad prekybininkai situaciją tebevertina pesimistiškai, bijodami, kad šitaip ilgai atidėliojamas „Brexitas“ ir toliau temps gumą, kai užeis kalba apie faktines detales.

Staigaus „Brexito“ atveju svarą gali ištikti „smarkus krytis“, kalbėdamas trečiadienį parlamente pareiškė Anglijos banko valdytojo pavaduotojas Jonas Cunliffe'as.

Obligacijos

Po „Brexit“ balsavimo išaugo susidomėjimas patikimaisiais vertybiniais popieriais, užtikrinančiais valstybines garantijas investuotojams. Šiuo metu jie jau išparduoti: augant pasauliniam obligacijų pajamingumui, o vidaus ekonomikai išlaikant stabilų pakilimą, centrinis bankas galėjo padidinti palūkanų normas. „Brexit“ sandoris gali priversti sugriežtinti politiką, skatindamas dar didesnį pajamingumo augimą.

Akcijos

Nuo pat „Brexito“ pradžios Jungtinės Karalystės vidaus akcijų rinka atsilieka nuo „FTSE 100“ didžiausios kapitalizacijos bendrovių akcijų indekso. Iš esmės pagrindinės įtakos tam turi nusilpęs svaras, kuo sėkmingai naudojasi pasaulinės, bet ne vietinės Jungtinės Karalystės įmonės. Remiantis „Citigroup Inc.“ duomenimis, šioje lentelėje matyti, kad vidaus akcijų rinkos dinamika atsilieka ne tik nuo orientacinio rodiklio, bet ir nuo svaro kurso, o tai reiškia, kad šaliai yra kur pasitempti.

Luizas Sauerbronnas, „Brandes Investment Partners“ (San Diegas) fondų valdytojas, teigia, kad Jungtinės Karalystės rinka šiuo metu siūlo puikių galimybių investuotojams; jam pritaria ir kiti turto valdytojai, kurie tvirtina, esą šiuo metu kai kurios vidaus rinkos akcijos tokios pigios, jog nebūtina turėti tvirto požiūrio į „Brexitą“, kad tuo pasinaudotum.

Pasak L. Sauerbronno, Jungtinės Karalystės vidaus rinkos akcijų „vidutinės kainos tokios žemos, kad galima tikėtis gana drakoniško scenarijaus“. „Brandes“ yra įsigiję daug Jungtinės Karalystės maisto prekių rinkos akcijų.

Skaičiuojant vietine valiuta, negali sakyti, kad „Brexitas“ labai pakenkė Jungtinės Karalystės nuosavo kapitalo grąžai, bet skaičiuojant doleriais tampa akivaizdu, jog britų akcijoms sekasi nekaip. Jungtinė Karalystė – vienintelė stambi išsivysčiusi rinka, nuo pat lemtingosios 2016 m. birželio dienos investuotojus palikusi su nuline grąža.

Tai viena iš priežasčių, kodėl „Bank of America Merrill Lynch“ apklausos rodo, kad nuo „Brexit“ pradžios Jungtinės Karalystės vidaus rinkos akcijų paklausa pasauliniuose akcijų fonduose sumažėjo, nors situacija neseniai kiek pasitaisė, atsiradus vilčių dėl susitarimo.

Pažvelgus į tai, kas vyko skirtinguose sektoriuose praėjus savaitei po balsavimo, tampa aiškiau, kaip jie gali reaguoti į susitarimą. Sunkiausiai sekėsi tiems sektoriams, kurie tampriausiai susiję su vietine ekonomika – nekilnojamojo turto agentūroms, mažmenininkams, bankams, – tuo tarpu energijos ar tabako eksportuotojams sekėsi kuo puikiausiai.

Jeigu Jungtinė Karalystė paliks Europos Sąjungą nepasiekus palankaus susitarimo, vietiniai bankai gali tikėtis, kad jų pelnas, tenkantis vienai akcijai, svyruos tarp 15 ir 25 proc., tačiau, pasak „Citigroup“, ši rizika bent iš dalies įtraukta į dabartinius vertinimus.

Nors šiuo metu „Brexito“ deryboms koją kiša santykiai su Airija, vos keletas analitikų pasisako už investavimą į Airijos akcijas. Išimtis – „JPMorgan“, nusprendęs investuoti į mažos ir vidutinės kapitalizacijos bendroves Airijoje, o ne Jungtinėje Karalystėje. Nors spėjama, kad „Brexit“ atneš žalos Airijos ekonomikai, buvimas ES nare ir užmegzti santykiai su besivystančiomis rinkomis turėtų nusverti bet kokius nuostolius, kuriuos atneš nutrūkę prekybiniai saitai su Jungtine Karalyste, teigė bankas. Kol kas Airijos vidaus rinka atsilieka tiek nuo Europos, tiek nuo Jungtinės Karalystės.

Bloomberg
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Dukart mutavusi koronaviruso atmaina – jau Europoje profesorius: gali pridaryti žymiai daugiau bėdų (241)

Koronaviruso atmaina, išsiskirianti nerimą keliančiomis mutacijomis, kuri pirmą kartą buvo...

Vokietijos ekspertas apie COVID-19: situacija dramatiškai blogėja (85)

Vokietijos sveikatos priežiūros sistema priartėjo prie kritinės ribos – dauguma šalies...

JK įmonės kenčia dėl „Brexit“: kylančios problemos siurbia ir pinigus, ir laiką (15)

Išsilaisvinimas iš Briuselio biurokratijos turėjo reikšti biurokratinių apribojimų laužą...

Antony Sguazzin | D+

Ekspertai įspėja dėl pavojaus iš Afrikos: sėdime ant uždelsto veikimo bombos (5)

Tuo metu, kai likęs pasaulis, sparčiai skiepydamasis, tikisi grįžti prie įprasto gyvenimo ritmo...

Virš Taivano – didžiausias Kinijos karo lėktuvų spiečius šiemet (47)

Kinijos oro pajėgos pasiuntė 25 naikintuvus ir bombonešius virš Taivano sąsiaurio, taip...

Top naujienos

Vyriausybės siūlymas vėlinti antrojo skiepo laiką kelia audras: medicinoje taip nedaroma (47)

Naujas Vyriausybės siūlymas dėl skiepijimo vėl sukėlė audrą: ir ginčų, ir pašaipų....

Pakeliui į pajūrį rastas šuo gyvenimą apvertė aukštyn kojomis: kartais jau neužtenka jėgų tą išgyventi (45)

Tautmilės prieglaudos gyventojai mus pasitinka vos atvykus į gyvūnų prieglobstį netoli...

Lietuviai darbų dairosi užsienyje: už tą patį darbą gauna dvigubai daugiau nei Lietuvoje (484)

Paprastai sezoninių darbuotojų Lietuvoje pradedama ieškoti prasidėjus pavasariui. Tačiau...

Praėjusią parą nustatyti 1193 nauji COVID-19 atvejai, mirė 12 žmonių (188)

Per praėjusią parą šalyje nustatyti 1193 nauji COVID-19 atvejai, nuo šios infekcinės ligos...

Romas Sadauskas-Kvietkevičius. Kremliaus tikslas – gegužės 9-osios paradas Kijeve? (307)

Pandemija ir didelis karas – jie visada būdavo greta. O šiomis dienomis pasiruošimas tokiam...

Anglijoje narkotikų pinigus plovusi lietuvė privalės sumokėti nemenką sumą (5)

Anglijos Organizuoto nusikalstamumo pareigūnams dar prieš kelerius metus pavyko sulaikyti 44-erių...

Alfas live. Vyro vartojami svaigalai planuojant šeimos pagausėjimą, būsimam vaikui gali sąlygoti alkoholinio vaisiaus sindromą (6)

Maistas yra labai svarbus aspektas mūsų gyvenime. Visada renkamės, kokį maistą valgyti, kiek jo...

Vita Daukstė-Goba | D+

Ekspertai viską aiškiai sudėliojo: kaip teisingai pasirinkti šiltnamio vietą ir dydį?

Prižiūrėtas šiltnamis gali tapti tikru sodininko pasididžiavimu arba centriniu elementu žemės...

Sunki COVID-19 forma į ligoninę paguldė reperį Irovytą: padarinius jaučia iki šiol (44)

Nedaug kas žinojo, ką pastaruoju metu teko išgyventi atlikėjui ir verslininkui Vytautui...

Pavasaris grįš savaitgalį ir džiugins malonia šiluma (26)

Šiandien šalis išliks po truputį nykstančio ciklono šiaurės vakariniame pakraštyje. Vyraus...