aA
Kol „Brexito“ stebėtojai sulauks galutinio sprendimo, tikriausiai praeis lapkritis ir prasidės gruodis. Jungtinės Karalystės ir Europos Sąjungos pareigūnams atsidūrus aklavietėje dėl keblaus Airijos sienų klausimo, vis dar nėra aišku, kas įvyks po skyrybų.
Brexit
Brexit
© Shutterstock

Kai „Brexitas“ įvyks – jeigu įvyks, – Jungtinės Karalystės rinkų perspektyvos visose turto klasėse gali iš esmės pasikeisti, pagaliau pasibaigus dvejus metus trukusiam netikrumui po 2016 m. birželį įvykusio referendumo. Neskausmingas „Brexitas“ su aiškia ateities ekonominių ryšių schema – daugumos investuotojų pageidaujamas scenarijus.

Vyriausybės atstovas „Bloomberg News“ patvirtino, jog šiuo metu Europos Sąjunga planuoja gruodžio mėnesį surengti aukščiausiojo lygio susitikimą, kuris užbaigtų „Brexito“ susitarimą, nors tikėtina, kad susitikimas gali įvykti ir anksčiau. Jungtinės Karalystės ministrė pirmininkė Theresa May svarsto planą pereinamąjį laikotarpį pratęsti ir pamėginti išspręsti Airijos sienų problemą, teigė su situacija susipažinę žmonės.

Lengviau atsikvėpti dar ne metas, tačiau štai, ką tvarkingas „Brexitas“ reikštų Jungtinės Karalystės rinkoms:

Valiuta

Susitarimo atveju svaro kursas turėtų šiek tiek pakilti – „Aberdeen Standard Investment“ spėja, jog dolerio atžvilgiu jis pašoktų 2 proc., – tačiau mažai tikėtina, kad pavyktų atstatyti 12 proc. nuosmukį, atsiradusį po referendumo. Kiti, tarkim, „Eurizon SLJ Capital“ rizikos draudimo fondo valdytojas Stephenas Jenas, numato geresnes perspektyvas. Tačiau iki tol dar reikia pagyventi. Trijų mėnesių rizikos pasikeitimo norma pasirinkimo sandoriuose pasiekė žemiausią lygį po 2016 m. liepos – ženklas, kad prekybininkai situaciją tebevertina pesimistiškai, bijodami, kad šitaip ilgai atidėliojamas „Brexitas“ ir toliau temps gumą, kai užeis kalba apie faktines detales.

Staigaus „Brexito“ atveju svarą gali ištikti „smarkus krytis“, kalbėdamas trečiadienį parlamente pareiškė Anglijos banko valdytojo pavaduotojas Jonas Cunliffe'as.

Obligacijos

Po „Brexit“ balsavimo išaugo susidomėjimas patikimaisiais vertybiniais popieriais, užtikrinančiais valstybines garantijas investuotojams. Šiuo metu jie jau išparduoti: augant pasauliniam obligacijų pajamingumui, o vidaus ekonomikai išlaikant stabilų pakilimą, centrinis bankas galėjo padidinti palūkanų normas. „Brexit“ sandoris gali priversti sugriežtinti politiką, skatindamas dar didesnį pajamingumo augimą.

Akcijos

Nuo pat „Brexito“ pradžios Jungtinės Karalystės vidaus akcijų rinka atsilieka nuo „FTSE 100“ didžiausios kapitalizacijos bendrovių akcijų indekso. Iš esmės pagrindinės įtakos tam turi nusilpęs svaras, kuo sėkmingai naudojasi pasaulinės, bet ne vietinės Jungtinės Karalystės įmonės. Remiantis „Citigroup Inc.“ duomenimis, šioje lentelėje matyti, kad vidaus akcijų rinkos dinamika atsilieka ne tik nuo orientacinio rodiklio, bet ir nuo svaro kurso, o tai reiškia, kad šaliai yra kur pasitempti.

Luizas Sauerbronnas, „Brandes Investment Partners“ (San Diegas) fondų valdytojas, teigia, kad Jungtinės Karalystės rinka šiuo metu siūlo puikių galimybių investuotojams; jam pritaria ir kiti turto valdytojai, kurie tvirtina, esą šiuo metu kai kurios vidaus rinkos akcijos tokios pigios, jog nebūtina turėti tvirto požiūrio į „Brexitą“, kad tuo pasinaudotum.

Pasak L. Sauerbronno, Jungtinės Karalystės vidaus rinkos akcijų „vidutinės kainos tokios žemos, kad galima tikėtis gana drakoniško scenarijaus“. „Brandes“ yra įsigiję daug Jungtinės Karalystės maisto prekių rinkos akcijų.

Skaičiuojant vietine valiuta, negali sakyti, kad „Brexitas“ labai pakenkė Jungtinės Karalystės nuosavo kapitalo grąžai, bet skaičiuojant doleriais tampa akivaizdu, jog britų akcijoms sekasi nekaip. Jungtinė Karalystė – vienintelė stambi išsivysčiusi rinka, nuo pat lemtingosios 2016 m. birželio dienos investuotojus palikusi su nuline grąža.

Tai viena iš priežasčių, kodėl „Bank of America Merrill Lynch“ apklausos rodo, kad nuo „Brexit“ pradžios Jungtinės Karalystės vidaus rinkos akcijų paklausa pasauliniuose akcijų fonduose sumažėjo, nors situacija neseniai kiek pasitaisė, atsiradus vilčių dėl susitarimo.

Pažvelgus į tai, kas vyko skirtinguose sektoriuose praėjus savaitei po balsavimo, tampa aiškiau, kaip jie gali reaguoti į susitarimą. Sunkiausiai sekėsi tiems sektoriams, kurie tampriausiai susiję su vietine ekonomika – nekilnojamojo turto agentūroms, mažmenininkams, bankams, – tuo tarpu energijos ar tabako eksportuotojams sekėsi kuo puikiausiai.

Jeigu Jungtinė Karalystė paliks Europos Sąjungą nepasiekus palankaus susitarimo, vietiniai bankai gali tikėtis, kad jų pelnas, tenkantis vienai akcijai, svyruos tarp 15 ir 25 proc., tačiau, pasak „Citigroup“, ši rizika bent iš dalies įtraukta į dabartinius vertinimus.

Nors šiuo metu „Brexito“ deryboms koją kiša santykiai su Airija, vos keletas analitikų pasisako už investavimą į Airijos akcijas. Išimtis – „JPMorgan“, nusprendęs investuoti į mažos ir vidutinės kapitalizacijos bendroves Airijoje, o ne Jungtinėje Karalystėje. Nors spėjama, kad „Brexit“ atneš žalos Airijos ekonomikai, buvimas ES nare ir užmegzti santykiai su besivystančiomis rinkomis turėtų nusverti bet kokius nuostolius, kuriuos atneš nutrūkę prekybiniai saitai su Jungtine Karalyste, teigė bankas. Kol kas Airijos vidaus rinka atsilieka tiek nuo Europos, tiek nuo Jungtinės Karalystės.

Bloomberg
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Trapi pasaulinė maisto tiekimo sistema patiria spaudimą (13)

Visame pasaulyje sandėliai prigrūsti šaldytos kiaulienos, sūrio galvų ir ryžių maišų. Bet...

Europa ruošiasi naudoti didelio masto paramos fondą šalims gelbėti (21)

Euro zonos finansų ministrams planuojant antrąją savo fiskalinio atsako į koronaviruso protrūkį...

Iš Uhano plintančios nuotraukos kelia naujų klausimų dėl tikrojo aukų masto (114)

Ilgos eilės urnų stirtų, pasitinkančių mirusiųjų šeimos narius Uhano laidotuvių namuose,...

Žiniasklaida: pagalbos prašo net Šiaurės Korėja (83)

Šiaurės Korėjos valdžios pareigūnai skubiai kreipėsi pagalbos į kitas šalis, kad padidintų...

Bankroto teisininkai ruošiasi įmonių antplūdžiui (41)

Koronavirusas grasina sužlugdyti dideles ir mažas įmones – nenuostabu, kad bankroto teisininkų...

Top naujienos

Koronaviruso pandemija pasaulį pakeis neatpažįstamai: 12 prognozių, kas mūsų laukia (313)

Ši pandemija neatpažįstamai pakeis pasaulį. „Foreign Policy“ paklausė 12 ekspertų nuomonės...

Lietuvoje – 437 užsikrėtimo koronavirusu atvejai (8)

Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos (NVSPL) duomenimis, šiuo metu...

Lietuvoje įvestas vasaros laikas (45)

Laikrodžius valandą pasukus į priekį, sekmadienį Lietuvoje įvestas vasaros laikas.

Vilniuje laukiama atvykstančių lietuvių iš Londono, Tenerifės, Frankfurto, Paryžiaus (129)

Vilniaus oro uoste sekmadienį laukiama atvykstančių lietuvių iš Londono, Tenerifės, taip pat...

Į šalį veršis arktinis oras, bus labai nemalonu (40)

Sekmadienio naktį prasidėjusios orų permainos, dieną tęsis. Per šalį slinks šaltasis...

Šeštadienį gauti 332 pranešimai dėl karantino pažeidimo (5)

Šeštadienį policija gavo 332 pranešimus apie karantino pažeidimus, BNS pranešė Policijos...

Atšaukus kelionę, vilnietė neatgauna pinigų: organizatorius perkelia datą, bet prašo primokėti (140)

Vilnietė Raminta „Delfi“ pasakojo balandžio 14 dieną turėjusi išvykti į Turkiją, tačiau...

Mirtys Ukmergės slaugos ligoninėje: negali palaidoti antradienį mirusios mamos (136)

„Aš kiekvieną vakarą atvykstu prie Ukmergės laidojimo namų, ten yra toks rūsys, jame...

Prie dezinfekcinio skysčio gamintojų prisijungia dar daugiau įmonių: smogs per nesąžiningų verslininkų kišenę (368)

Šią savaitę Lietuvos biodegalų gamintojams sudarytos galimybės gaminti dezinfekcinį skystį...

|Maža didelių žinių kaina