aA
Prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas pagrasino uždaryti dvi kritiškai svarbias NATO karines bazes, jei JAV nustatys sankcijas dėl Turkijos įsigytos rusiškos priešraketinės sistemos, dar labiau eskaluodamas kivirčą, keliantį grėsmę kariniam aljansui.
Recepas Tayyipas Erdoganas
Recepas Tayyipas Erdoganas
© AP / Scanpix

Lira pasiekė žemiausią lygį per beveik du mėnesius – tai didžiausias nuosmukis tarp besivystančių rinkų valiutų, kadangi R. T. Erdogano grasinimai dėl galimų atsakomųjų veiksmų pakurstė rinkos susirūpinimą.

„Jei reikės, mes uždarysime Incirliką, – pareiškė jis sekmadienį „AHaber“ televizijai. – Jei reikės, uždarysime ir Kureciką.“

R. T. Erdogano grasinimai yra aiškiausias ženklas, kad Turkijos pasipriešinimas Jungtinėms Valstijoms gali eskaluotis. Ankstyvojo perspėjimo radaras Kurecike yra kritinė NATO balistinių raketinių gynybos pajėgumų dalis.

Netoli Sirijos įsikūrusią Incirliko oro bazę Pentagonas naudoja taktiniams branduoliniams ginklams saugoti ir atakoms prieš „Islamo valstybę“ rengti.

Prieš kelis dešimtmečius tai buvo pagrindinė Amerikos šnipinėjimo lėktuvo U-2 eksploatavimo vieta – kol 1960 m. virš Sovietų Sąjungos nebuvo numuštas amerikiečių pilotas Francis Gary Powersas.

Turkija ir toliau tęsia sandorį dėl Rusijoje pagamintų S-400 baterijų ir planuoja pasirašyti susitarimą su Maskva dėl bendros raketų gamybos. NATO narės tvirtina, kad toks pirkinys nesuderinamas su Ankaros naryste bloke, o JAV Senato Užsienio reikalų komitetas balsavo už sankcijas, kurios galėtų įmurkdyti Turkiją į naują ekonominę suirutę.

„Jeigu jie imsis tokių priemonių kaip sankcijos, mes atsilyginsime tuo pačiu, – pabrėžė R. T. Erdoganas. – Abiem šalims labai svarbu, kad JAV mūsų santykiuose nežengtų neatitaisomų žingsnių.“

Susitarimas su Maskva pabrėžia tiek Turkijos ambicijas vaidinti vis labiau nepriklausomą regioninės politikos vaidmenį, tiek turkų ir amerikiečių abipusio pasitikėjimo nykimą.

Dvišaliai ryšiai kelis mėnesius buvo įtempti dėl Turkijos karinės agresijos šiaurinėje Sirijos dalyje prieš JAV remiamą kurdų miliciją bei kitų problemų.

Per savaitgalį Turkija nusprendė dislokuoti dronus separatistinėje Kipro turkų valstybėje (Šiaurės Kipro Turkų Respublikoje), garsėjant ginčams dėl energijos Viduržemio jūros rytinėje dalyje; pirmieji bepiločiai orlaiviai atvyko pirmadienį.

R. T. Erdoganas taip pat susitiko su Libijos ministru pirmininku Fayezu al-Sarrajumi, prieš tai pareiškęs, kad yra pasirengęs dislokuoti Turkijos karius šioje Šiaurės Afrikos šalyje, jei tik ji to paprašys. R. T. Erdogano vyriausybė pateikė parlamentui patvirtinti atskirą karinio bendradarbiavimo susitarimą su Libija.

Turkijos troškimas bet kokia kaina tapti regiono lydere reiškia, kad ji nėra linkusi eiti į kompromisus su savo pagrindine NATO sąjungininke. JAV perspėjo, kad Turkija gali būti pašalinta iš „Lockheed Martin Corp.“ programos F-35 bei patirti sankcijas pagal du teisės aktus, leidžiančius nubausti subjektus, vykdančius verslą su Rusijos valstybe.

Svarbiausias JAV susirūpinimas yra tas, kad rusiška sistema gali būti panaudota rinkti žvalgybos duomenis apie naikintuvo F-35, kurį Turkija norėjo įsigyti ir padėjo sukurti, slaptus pajėgumus.

R. T. Erdoganas taip pat įspėjo JAV nepripažinti masinių armėnų žudynių paskutiniais Osmanų imperijos gyvavimo metais – taigi prieš šimtmetį – „genocidu“. Jis pareiškė, kad Turkijos parlamentas atsakydamas galėtų ištirti, ar JAV nevykdė Amerikos čiabuvių sistemingo genocido politikos.

Bloomberg
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(45 žmonės įvertino)
3.4000

Top naujienos

Vytautas Landsbergis prabilo apie Lietuvos vidaus priešus, su kuriais nekovojama (115)

Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų garbės pirmininkas Vytautas Landsbergis...

Daugelį nurausti priverčianti liga: pastebėję nedidelę kietą opelę jau galite registruotis pas gydytoją (2)

Jei pasakyti draugams ar kolegoms, kad susirgau gripu – vieni niekai, tai yra ligų, kurios nurausti...

Išgirdusi, ką amerikiečiai kalba apie Lietuvą, klaipėdietė studentė nustebo (143)

Klaipėdietė Neringa Ševeliovaitė svajojo mokytis verslo prestižiniame Norvegijos universitete,...

Ateityje vienodai atlyginimą gali skaičiuoti visa Europa: kokių pokyčių tai atneštų Lietuvai (166)

Minimalaus atlyginimo skaičiavimas visose Europos šalyse turėtų būti nustatomas remiantis...

DELFI klausimo sulaukęs Jordanas konstatavo: Arvydas Sabonis – vienas iš visų laikų geriausių specialiai Krepšinis.lt iš Paryžiaus (83)

Pastaraisiais metais retai viešumoje pasirodantis ir dar rečiau su žiniasklaida bendraujantis...

Rusų milijardierius savo imperiją plės žengdamas į maisto bei kelionių sritį

Rusijos milijardierius Aleksejus Mordašovas turtus susikrovė iš plieno, bet dabar jis dairosi į...

Kelyje Utena-Zarasai vilkikas virto ugnies fakelu (38)

Šeštadienį Utenos rajone vilkiką sustabdė kabinoje pliūptelėjusi liepsna . Atvykę...

Sinoptikė: nuo vasario vidurio gali prisnigti tiek, kad maža nepasirodys (263)

Kad ir koks pabodęs ir nemielas būtų cepelininės spalvos dangus, o mintyse vis kiltų klausimas,...

Renginyje pasirodžiusią Indrę Kavaliauskaitę buvo sunku pažinti: televizijos laidų vedėja pakeitė šukuoseną nuotraukų galerijoje – kardinalūs pokyčiai (6)

Neseniai vykusiuose „ Žmonės 2020 “ apdovanojimuose visų akys krypo į raudonuoju kilimu...

Palangos savivaldybė tramdys stintų manijos užvaldytus žvejus (12)

Šilta žiema prie Baltijos krantų siūbtelėjo daug stintų, o Palangos tiltą apniko žvejai ,...