aA
Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas susiduria su nepageidaujamais naujais finansiniais iššūkiais Sirijoje, po to, kai Jungtinių Valstijų pajėgų atitraukimas iš bazės Sirijoje leido jo sąjungininkui Basharui al-Assadui susigrąžinti didžiausią dalį jo vis dar nekontroliuojamos šalies teritorijos.
Vladimiras Putinas, Basharas al-Assadas
Vladimiras Putinas, Basharas al-Assadas
© Sipa / Scanpix

Jungtinių Valstijų sprendimas išlaikyti pajėgas Sirijos šiaurės rytų regione naftos telkiniams apsaugoti užkerta B. Assadui prieigą prie lėšų, žūtbūtinai reikalingų Artimųjų Rytų valstybės, jau aštuonerius metus įsitraukusios į pilietinį karą, atstatymo darbams.

Tokie įvykiai tik pabrėžia, kokios svarbios bus Jungtinių Tautų (JT) vadovaujamos derybos tarp Sirijos vyriausybės ir opozicinių grupių, prasidėsiančios Ženevoje trečiadienį, kurios, anot V. Putino, gali būti „lemiamos“ sprendžiant konfliktą.

Nors mažai tikėtina, kad bus pasiektas susitarimas, derybos dėl konstitucinių pakeitimų galėtų padėti atblokuoti lėšas iš JAV sąjungininkų Persijos įlankoje ir Europoje, kurios pristabdė paramą dėl B. Assado glaudžių ryšių su Iranu ir dėl jo atsisakymo šiek tiek atleisti savo valdžios vadeles ir suteikti erdvės opozicinėms grupėms.

„Jeigu matytume bent kokią politinę pažangą, galbūt būtų daugiau susidomėjimo remti atstatymo darbus“, – sakė Jurijus Barminas, Artimųjų Rytų ekspertas iš konsultacinės įmonės „Moscow Policy Group“. Be to, Sirijos valdžia „akivaizdžiai jaučiasi laiminti“, sakė jis.

Rusijos karinė intervencija Sirijoje nuo 2015 metų sėkmingai rėmė B. Assadą tuo metu, kai jam grėsė būti nuverstam per sukilimą, remiamą Jungtinių Valstijų bei jų sąjungininkių.

Jungtinių Tautų vertinimu, rekonstrukcijos darbai Sirijoje kainuotų 250 mlrd. JAV dolerių, o Sirijos vadovybė negali tikėtis svaraus finansavimo nei iš vieno iš savo dviejų pagrindinių rėmėjų – Irano ir Rusijos.

Tuo metu, kai Rusijos vaidmuo Sirijoje tampa vis svaresnis, o JAV pajėgų regione mažėja, Saudo Arabija švelnina savo reikalavimus dėl neatidėliotino B. Assado pasitraukimo.

Procesas paspartėjo, kai prezidentas Donaldas Trumpas rugsėjį nurodė atitraukti iš šiaurės rytų Sirijos JAV pajėgas, remiančias kurdų kovotojus; toks JAV pajėgų išvedimas atvėrė kelią Turkijos karinei operacijai prieš kurdus, kuri privertė kurdus atsigręžti į Damaską apsaugos, žadant lojalumą B. Asadui.

Rusija ir Turkija praėjusią savaitę pasiekė susitarimą dėl bendro patruliavimo pasienio zonoje šiaurinėje Sirijoje.

Vėliau Jungtinės Valstijos paskelbė dislokuojančios pajėgas netoli naftos gavybos regiono Deir Ezzore, kad neleistų „Islamo valstybės“ (IS) kovotojams, kaip ir Sirijos bei Rusijos pajėgoms, perimti šalies naftos telkinių kontrolės, – tokį žingsnį Rusijos gynybos ministerija pasmerkė, pavadindama jį „tarptautiniu banditizmu“.

JAV gynybos sekretorius Markas Esperis pirmadienį perspėjo apie „triuškinančią“ reakciją, jei ten dislokuotiems JAV kariams kiltų bet kokia grėsmė.

Amerikiečiai paskelbė apie tokį savo manevrą, nors vos prieš kelias dienas D. Trumpas dėkojo Rusijai už jos pagalbą rengiant JAV reidą, per kurį šiaurės rytų Sirijos Idlibo provincijoje buvo nukautas grupuotės „Islamo valstybė“ lyderis Abu Bakras al Bagdadi. JAV Atstovų rūmų pirmininkė Nancy Pelosi pareiškė nepasitenkinimą, kad Baltieji rūmai pranešė Rusijai apie operaciją iš anksto, nors nuo Kongreso lyderių apie ją slėpė.

Politinis procesas

Rusiją, kuri ruošiasi atakai, skirtai išvaduoti Idlibą nuo džihadistų kontrolės, gali padrąsinti patvirtinimas, kad IS įleido ten šaknis, sakė konsultacinės įmonės „Moscow Policy Group“ ekspertas J. Barminas. Bet ji vargu ar ryšis masines civilines aukas išprovokuojančiai operacijai ir taip rizikuos sulaukti tarptautinio pasmerkimo tuo metu, kai Sirijoje jau vyksta politinis pereinamasis procesas, sakė jis.

Vadinamojo konstitucinio komiteto, kurį sudaro 150 narių iš vyriausybės, opozicijos ir pilietinės visuomenės, darbas yra „žingsnis teisinga kryptimi, žingsnis sunkiame kelyje mėginant išsikapstyti iš šio konflikto, – pirmadienį Ženevoje sakė JT specialusis pasiuntinys Sirijai Geiras Pedersenas. – Toks žingsnis galėtų atverti duris į platesnį politinį procesą“.

Saudo Arabija greičiausiai ir toliau laikys užspaudus piniginę, tol, kol JT imsis prižiūrėti 2021 metais numatytus prezidento rinkimus Sirijoje, sakė politikos ekspertas iš Jungtinių Arabų Emyratų Abdulkhaleq Abdulla.

Nors Saudo Arabijos lyderiai į Rusiją žvelgia kaip į geriausią variantą atremti Iraną Sirijoje ir nors mažai tikėtina, kad Sirijos opozicija įgis bent kokios realios galios, Rijadas vis tiek siekia tam tikro tarptautinio teisėtumo, prieš svarstydamas apie paramą Sirijos režimui, teigė A. Abdulla.

„Procesas, be jokios abejonės, bus ilgas, labai ilgas, – kalbėjo jis telefonu, – B. Assadas turi pasirengti JT stebimiems rinkimams, o nuo jų rezultatų priklausys, kokiame etape ir kokio pobūdžio Persijos įlankos regiono parama bus suteikta Sirijai“.

Bloomberg
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(29 žmonės įvertino)
3.3793

Top naujienos

Gydytojas Morozovas pasakė, kaip seksas veikia organizmą (20)

Jo trūkumas pasireiškia mažesniu atsparumu infekcijai, dažnesnėmis onkologinėmis ligomis, prasta...

Lietuvos valdovė, kuri tapo „blogiete“: net Žygimantas Augustas manė, kad ji kalta dėl Barboros mirties (14)

Žygimanto Augusto ir Barboros Radvilaitės romanas pavergė lietuvių širdis. Tragiškai...

Įsitikinimas, kad moteris turi patenkinti vyrą, slepia kur kas baisesnę tiesą: tik reta išdrįsta apie tai prabilti (143)

Europoje dar 2014 m. vykdytos apklausos parodė, kad Europos Sąjungoje (ES) viena iš dešimties...

Vilniaus ir Kauno eglės – tikros gražuolės: kuri jums patiko labiau? balsavimas (262)

Šiemet kalėdinių eglių įžiebimo šventes sekame nebe miestų aikštėse, o namuose. Vilniaus ir...

Pagaliau: sostinėje įžiebta įspūdinga Kalėdų eglė, kuria žavėsis visa Europa susirinko minia žmonių; papildyta nuotraukų galerija (512)

Vilniaus Katedros aikštėje šeštadienį vakare įžiebta pagrindinė šalies Kalėdų eglė....

Žinių radijas | D+ nariams

Niekada nesibaigianti diskusija: kada santykiuose pereiti prie sekso ir kuri lytis turi dažniau jį inicijuoti?

Ar klausyti tradicijų ir seksualinius santykius pradėti kuo vėliau? O ką duoda ankstesnis intymumo...

Savaitgaliui – pasivaikščiojimas po Grigiškes: tai vienintelis Lietuvoje miestas mieste (3)

„Neakivaizdinis Vilnius “ tęsia Vilniaus miesto gyvenamųjų rajonų maršrutų pristatymus ir...

Ūkininkai Žemaitijoje rado aukso gyslą: užsakymų tenka net atsisakyti (61)

Grybų auginimo technologija yra gerokai sudėtingesnė nei kitų žemės ūkio kultūrų, visgi ši...

Projektas „Šok su žvaigžde“ ištikimus žiūrovus vėl kviečia prie ekranų: dalyvių poros paruošė po du šokius Pildoma

Šeštadienio vakarą projektas „ Šok su žvaigžde “ prie ekranų pritraukia daugybę...

Eksperimentas virtuvėje. Pabandė pagaminti pagal garsaus šefo receptą ir suprato – nedarykite vienos klaidos (11)

Kaip jau tapo įprasta, „30 geriausių restoranų“ pasidalijo dar vienu restoraniniu patiekalu,...

|Maža didelių žinių kaina