aA
Iki paskutinės prezidento kadencijos pabaigos lieka vis mažiau laiko, o Vladimiras Putinas akivaizdžiai ketina ją užbaigti su trenksmu.
V. Putinas
V. Putinas
© Scanpix

Iki šiol V. Putinas buvo atsargus Rusijos 1,7 trln. dolerių ekonomikos ūkvedys – iš dalies tam, kad apsaugotų ją nuo savo paties avantiūristiškos užsienio politikos. Per pastaruosius penkerius metus jis įtvirtino vieną griežčiausių pasaulyje biudžeto taupymo režimų. Kartu su aukštomis palūkanų normomis tai padėjo Rusijai tapti investuotojų favorite – tačiau šalies pragyvenimo lygis vis dar toks pat, koks buvo 2012 m., o ekonomikos augimas niekaip nesiekia 2 proc.

Tačiau dabar prezidentas sumanė keisti kursą – o įkvėpimo semiasi iš ekonomisto, kurio augimo skatinimo idėjos pripažįstamos praktiškai visur: Johno Maynardo Keyneso. V. Putinas ką tik paskyrė naują kabinetą, kurio nariai sieks didesnių vyriausybės išlaidų ir investicijų – tiksliai pagal J. M. Keyneso receptą. Maža to, prezidentas jiems patarė negaišti laiko veltui.

Jau 20 metų Rusiją valdantis V. Putinas savo šalyje yra gerbiamas už tai, kad sugebėjo suvaldyti ekonomiką, kuri po po Sovietų Sąjungos žlugimo visą dešimtmetį kamavosi su chaosu ir skolomis. Tačiau pastaruoju metu pasiektas stabilumas grasina virsti sąstingiu.

Iki šiol vyriausybė neskubėjo teikti pagalbos. Pastaruosius penkerius metus skolinimasis buvo menkas, o visi pinigai iš Rusijos eksportuojamų prekių kaupiami didžiuliame „juodai dienai“ skirtame fonde.

„Svarbiausias Rusijos prioritetas buvo apsaugoti savo sienas, kad šalis nebūtų tokia pažeidžiama, – teigia Elina Ribakova, Vašingtono Tarptautinių finansų instituto vyriausiojo ekonomisto pavaduotoja. – Tuo metu būtų buvę neteisinga vadovautis J. M. Keyneso teorijomis. Dabar rusai jaučiasi pakankamai patogiai, kad galėtų pradėti galvoti apie tai, kaip paskatinti potencialų augimą.“

„Pajusti pokyčius“

Vakarų sankcijos ir svyruojančios naftos kainos buvo pagrindinė priežastis, kodėl V. Putinas laikėsi „Rusijos kaip tvirtovės“ požiūrio: stengtis, kad ekonomika būtų savarankiška ir nepriklausoma. Tačiau posūkis į J. M. Keyneso paskatas rodo, kad Rusija nėra atsiribojusi nuo platesnių ekonominio mąstymo srovių. Panašus poslinkis įvyko ir kitose šalyse.

JAV padidino biudžeto deficitą net po dešimtmetį trukusios plėtros, o Jungtinė Karalystė ir Vokietija pradėjo tolti nuo taupymo. Indija ir Turkija fiskaline politika mėgina paskatinti augimą.

Putinas keičia kryptį: svarsto, kad Rusija galėtų pasinaudoti Keyneso receptu
© Reuters / Scanpix


Per pirmąjį naujosios Rusijos vyriausybės posėdį ministras pirmininkas Michailas Mišustinas pareiškė, kad nori kuo skubiau padidinti išlaidas. Rusai turėtų „jau artimiausiu metu pajusti pokyčius savo gyvenime ir aplinkoje“, – teigė jis.

M. Mišustinas savo pavaduotoju paskyrė buvusį Kremliaus patarėją Andrejų Belousovą, kuris jau anksčiau vykdė lobizmą dėl gausesnio vyriausybės skolinimosi ir išlaidų. Jevgenijus Jasinas, Rusijos aukštosios ekonomikos mokyklos direktorius ir vienas iš žymiausių šalies ekonomistų, A. Belousovą vadina „rusiškuoju Keynesu“.

„Šiuo metu politinės Rusijos permainos turi vienintelį tikslą: paskatinti ekonomikos augimą“, – „Bloomberg Television“ Davose teigė milijardierius Olegas Deripaska, aliuminio gamintojo „United Co Rusal Plc“ įkūrėjas.

Tačiau egzistuoja tam tikros ribos, kiek plačiai vyriausybė gali atverti piniginę. Vyriausybė laikosi biudžeto įstatymo, pagal kurį pajamos iš naftos, viršijančios 42 dolerių už barelį (šiuo metu naftos kaina siekia maždaug 61 dolerį už barelį), turi būti kaupiamos – ne švaistomos.

Vis dėlto papildomos išlaidos šiais metais gali siekti 2,1 trln. rublių (34 mlrd. dolerių), arba 1,3 proc. bendrojo vidaus produkto, kaip rodo Maskvos „ING Groep NV“ paskaičiavimai. Tikėtina, kad vyriausybė praims „juodos dienos“ fondą ir pasiims iš ten apie 500 mlrd. rublių, atlikusių nuo praėjusių metų biudžeto, kurio perteklius sudarė 1,8 proc. BVP.

Visais įmanomais metodais

Fiskalinio skatinimo pagrindinė užduotis bus paspartinti egzistuojančio plano įgyvendinimą: per ketverius metus investuoti 400 mlrd. dolerių į tokius dalykus kaip greitkeliai, gyvenamieji namai ir uostai. Vadinamieji „nacionaliniai projektai“ 2019 m. įsipainiojo į biurokratinius tinklus ir iš esmės nepasiekė jokios pažangos.

Kiti skatinimo elementai yra nauji. V. Putinas praėjusią savaitę pasiūlė iki 2024 m. išleisti apie 65 mlrd. dolerių didesnėms išmokoms, kurios būtų skirtos šeimoms ir skurstantiems šalies gyventojams.

Putinas keičia kryptį: svarsto, kad Rusija galėtų pasinaudoti Keyneso receptu
© AFP / Scanpix


V. Putino augimo programa iš esmės remiasi valstybės išlaidomis, nes padidėjęs spaudimas verslui ir vis dar neaiški sankcijų perspektyva stabdo privataus sektoriaus investicijas.

Centrinio banko valdytoja Elvira Nabiulina tvirtina, kad Rusijai reikia struktūrinių reformų, kurios pagerintų verslo aplinką ir padidintų konkurenciją. V. Putinas ilgą laiką teigė palaikantis tokias priemones, tačiau niekada nepasiekė didesnės pažangos jas įgyvendindamas.

„Tai nėra rinkos ekonomika“, o V. Putinas nesiremia jokiais konkrečiais ekonominiais principais, pabrėžė J. Jasinas. Prezidentas „naudoja tokius metodus, kurie jam atrodo būtini siekiant išlaikyti visišką kontrolę“.

Naujausi jo metodai rezultatus gali atnešti ne iš karto. „Bloomberg Economics“ paskaičiavimais, sušvelninus biudžetą ekonomikos augimo tempas artimiausiu laiku greičiausiai padidės 20 ar 30 bazinių punktų.

Kita vertus, kaip visada tvirtino J. M. Keynesas, augimui bet kokios išlaidos yra geriau, nei pinigų kaupimas. Rinkos pokytį iš esmės įvertino palankiai – įskaitant netgi kai kuriuos obligacijų investuotojus, kuriems sugriežtinta politika yra naudinga.

Griežtas Rusijos taupymas buvo skirtas „pasirengimui būsimai krizei“, teigia Olegas Šibanovas, Maskvos Naujosios ekonomikos mokyklos ekonomikos profesorius.

„Dabar Rusija pasirengusi, – teigia jis. – Manau, ateityje bus daugiau išlaidų ir daugiau investicijų.“

Bloomberg
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(60 žmonių įvertino)
2.8167

„Bloomberg“: Putino planas žlugo, susitikimas su Lukašenka neišgelbėjo (450)

Vladimiro Putino netikėtas Rusijos vyriausybės atsistatydinimo inicijavimas ir konstitucinių...

„Bloomberg“: įtampa tarp JAV ir Europos pasiekė naują lygį, būgštaujama dėl pavojaus NATO (99)

Jungtinių Valstijų ir Europos nesutarimai dėl Kinijos technologijos grasinasi suardyti...

Koronavirusui įsisiautėjus, Rusijos eksportas į Kiniją nusmuko trečdaliu (14)

Rusijos eksporto į Kiniją apimtys per pirmąsias šešias metų savaites sumažėjo beveik...

Kipras perspėja sąjungininkus dėl leidimo Erdoganui laisvai viešpatauti regione (7)

Turkija naudojasi prastėjančiais santykiais tarp Rusijos ir Šiaurės Atlanto sutarties...

Pasaulinės ekonomikos kryptis dabar priklauso nuo kito Kinijos žingsnio (32)

Daugelio pasaulio centrinių bankų bei vyriausybių bendra politikos kryptis dabar priklauso nuo...

Top naujienos

Žiauriausias skerdynes pokario Europoje matęs taikdarys: jie žiūrėjo į mus su viltimi ir baime, o mes negalėjome nieko padaryti

Liepos 12-osios vakare pirmieji autobusai kirto fronto liniją ir pasiekė Kladanji pabėgėlių...

Lietuvos įmonės įvertino britų planus dėl atvykstančių darbuotojų: sužlugdytų patys save (137)

„Legalus darbas Anglijoje (amžius iki 60 metų)! Dirbk sandėliuose bei fabrikuose! Užsidirbk...

Sukčių atakų tik daugėja: policija įvardijo naujausius būdus, kaip bandoma apgauti (20)

Kaip bebūtų liūdna, tačiau sukčiai „nemiega“ nei vienu sezonu, praneša policija . Jie...

Gydymo įstaigoje – darbas baudžiavos sąlygomis: per mėnesį uždirba vos 195 eurus (218)

Kėdainių pirminės sveikatos priežiūros centre (PSPC) – neeilinė situacija, primenanti...

Nevadoje demokratų pirminiuose prezidento rinkimuose pergalę iškovojo Sandersas (3)

Šeštadienį Nevados valstijoje per trečiąjį Demokratų partijos pirminių prezidento rinkimų...

Gyvai / Meistro dienoraštis. Kaip taisyti skilusias sienas bei išlūžusią rankeną

„Meistro dienoraštyje“ - trys temos. Aiškinsimės, kaip taisyti skilusias sienas bei taisysime...

Įvardijo gyvenimo be poros privalumus: yra būdas, kaip išbristi iš vienišumo jausmo (8)

Vis daugiau žmonių visame pasaulyje apsisprendžia gyventi vieni. JAV gyventojų surašymo biuro...

Dominavęs Fury privertė Wilderio trenerį mesti baltą rankšluostį (32)

Sekmadienio rytą Las Vegase įvyko ilgai laukta revanšinė bokso dvikova tarp amerikiečio Deontay...

Orai: nemalonus reiškinys tęsis visą savaitgalį (17)

Po labai vėjuotos nakties, sekmadienio dieną vėjas aprims nežymiai. Vis dar daugelyje rajonų...

Policijos vadovas: reikėtų atsigręžti į pareigūną kaip asmenybę

Policijos generalinis komisaras Renatas Požėla sako, kad visuomenėje kilęs triukšmas dėl...

|Maža didelių žinių kaina