aA
Dar neseniai karksėjęs apie Europos dujų krizę, šiandien Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas mato galimybę iš jos pasipelnyti.
Vladimiras Putinas
Vladimiras Putinas
© Reuters / Scanpix

V. Putinas siekia daryti Europos Sąjungai spaudimą perrašyti kai kurias jos dujų rinkos taisykles po to, kai blokas daugelį metų ignoravo Maskvos susirūpinimą, ir nukreipti europiečius nuo neatidėliotinos kainodaros prie ilgalaikių sutarčių, naudingų Rusijos valdomai kompanijai „Gazprom“, teigia du informuoti žmonės. Pasak jų, Rusija taip pat siekia greito sertifikavimo prieštaringai vertinamam dujotiekiui „Nord Stream 2“, kad paspartintų dujų pristatymą.

Europos dujų kainoms kasdien svyruojant net iki 40 proc., praėjusią savaitę jis ėmėsi gerai apskaičiuotos rinką vėsinančios intervencijos, pareiškęs, kad „Gazprom“ gali padidinti tiekimą ir padėti sušvelninti trūkumą.

Vis dėlto, nors Kremlius V. Putiną vaizduoja kaip Europos energetikos gelbėtoją, Rusija neturi jokių iliuzijų, kad sulauks politinių nuolaidų iš ES arba sušvelnins dėl krizės įtemptus santykius, teigia vyriausybės pareigūnas ir prezidento administracijai artimas politikos patarėjas.

„Putinas suuodė galimybę pasipelnyti iš krizės, – teigia Andrejus Kortunovas, Kremliaus įkurtos Rusijos tarptautinių reikalų tarybos vadovas. – Rusija siekia neleisti ES užvilkinti „Nord Stream 2“ sertifikavimo ir kuo skubiau pradėti derybas dėl ilgalaikių stabilių dujų kainų.“

Pareigūnų „snobizmas“

Dalį kaltės dėl energetikos krizės V. Putinas suvertė ES pareigūnų ir patarėjų „snobizmui“, mat šie, jo teigimu, siekė pereiti prie neatidėliotinos kainodaros „ir nenori girdėti nieko kito“.

ES lyderiai kitą savaitę Briuselyje vyksiančiame aukščiausiojo lygio susitikime aptars dujų kainų šuolį ir priemones, kaip sušvelninti jo poveikį.

Trečdalį gamtinių dujų Europai tiekia „Gazprom“. Nors žemyno dujų atsargos, atsižvelgiant į metų laiką, yra nusmukusios iki rekordiškai žemo lygio, alternatyvų, pavyzdžiui, suskystintų gamtinių dujų, tiekimo galimybės yra ribotos. Sparčiai artėjant žiemai, regionas gali tapti vis labiau priklausomas nuo Rusijos atsargų, kad atšalus orams būtų išvengta stygiaus.

Ministro pirmininko pavaduotojas Aleksandras Novakas, prižiūrintis Rusijos energetikos politiką, antradienį sakė, kad prie Europos energetikos krizės prisidėjo skubotas perėjimas nuo tradicinių prie atsinaujinančių energijos šaltinių. Praėjusią savaitę jis V. Putinui sakė, kad sklandus Europos patvirtinimas „Nord Stream 2“ dujų tiekimui duotų „teigiamą signalą“ rinkoms.

Europos neatidėliotinų sandorių rinka „nėra kainodaros priemonė, užtikrinanti ilgalaikę pirkėjų ir pardavėjų interesų pusiausvyrą, – spalio 7 d. Sankt Peterburgo tarptautiniame dujų forume kalbėjo „Gazprom“ generalinio direktoriaus pavaduotoja Jelena Burmistrova. – Pirkti dujas protingomis kainomis, aišku, yra gerai. Bet dar geriau žinoti iš anksto, kiek jos kainuos po mėnesio, ketvirčio ar metų.“

Bendri pirkimai

ES savo ruožtu tikisi, kad dabartinė dujų krizė – trumpalaikis reiškinys. Didžiausias dėmesys skiriamas padėti valstybėms narėms išgyventi sunkią žiemą, kadangi kainos greičiausiai išliks aukštos, be to, kyla rizika, kad „Nord Stream 2“ gali būti nepasirengęs pradėti operacijų dar kelis mėnesius. Už energetiką atsakinga Komisijos narė Kadri Simson antradienį sakė, kad požeminė dujų saugykla regione dirba apie 75 proc. pajėgumų – kur kas mažiau, nei praėjusį dešimtmetį, tačiau to pakanka paklausai patenkinti.

ES taip pat ketina išnagrinėti galimybę valstybėms narėms bendrai pirkti dujas, sustiprinant pirkimo svertus su trečiosiomis šalimis – ši ir kitos galimybės bus svarstomos trečiadienį. Tai reiškia, kad blokas greičiausiai nepultų domėtis V. Putino pasiūlymu, juo labiau, atsižvelgiant į tebesitęsiančią įtampą dėl tokių klausimų kaip Baltarusija ir Ukraina.

„Gazprom“
„Gazprom“
© AFP / Scanpix

Šiuo metu maždaug 20 proc. ​​„Gazprom“ dujų tiekimo Europoje yra susieta su naftos kainomis, o šiek tiek daugiau nei 50 proc. įkainojama arba prieš dieną, arba prieš mėnesį, rašė „BCS Global Markets“ vyresnysis naftos ir dujų analitikas Ronas Smithas penktadienio pranešime po internetinio seminaro su „Gazprom“ vadovais.

Rusija nekantrauja atnaujinti dujų kainų ryšį su naftos kainomis ir atsisakyti neatidėliotinos kainodaros, kurios pastaraisiais metais primygtinai reikalavo ES, teigė du su šia informacija susipažinę žmonės. „Gazprom“ jau pradėjo pildyti „Nord Stream 2“ dujomis ir nori, kad Europos reguliavimo institucijos kuo greičiau pradėtų jį eksploatuoti.

Atsargų papildymas

Pirmąjį šių metų pusmetį „Gazprom“ eksportas į Europą buvo kone rekordinis, tačiau rugsėjį sumažėjo – kaip tik tada, kai ES stengėsi papildyti turimas atsargas. Rusija tuo metu tvarkė savo pačios saugyklas, pakurstydama kaltinimus, kad sulaiko tiekimą.

Kremlius šiuos kaltinimus atmetė, tvirtindamas, kad Rusija vykdė visus įsipareigojimus kaip patikima energetikos partnerė. Vokietijos kanclerė Angela Merkel praėjusią savaitę jam pritarė, sakydama, kad Rusija „gali tiekti dujas tik pagal sutartinius įsipareigojimus“.

„Gazprom“ jau pradėjo pumpuoti dujas iš savo atsargų, kad suvaldytų kylančias kainas, ir nori bendradarbiauti su Europos šalimis, kad nuramintų rinką, antradienį interviu BBC sakė Rusijos užsienio reikalų viceministras Sergejus Riabkovas.

„Gazprom“ švenčia didelę pergalę, – sakė buvęs kompanijos tarptautinio verslo skyriaus vadovas Stanislavas Cygankovas. – Tai puiki proga pasinaudoti susiklosčiusia situacija.“

Bloomberg
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(23 žmonės įvertino)
2.4783

Dabar jau aišku: Jungtinė Karalystė dėl COVID-19 padarė lemtingą klaidą

Boriso Johnsono vadovaujama Jungtinės Karalystės vyriausybė ankstyvajame koronaviruso...

Perspėja dėl piktybiško Kremliaus plano: tai jau nebe geopolitiniai žaidimėliai, Europa stumiama į pavojingą situaciją (521)

Žiema dar net neatėjo, o Europoje jau gilėja dujų rinkos krizė – auga paklausa, o pasiūla tik...

Kova tarp ES ir maištaujančių jos narių jau peraugo į didelio masto konfliktą: pirštinė mesta (141)

Kova tarp Europos Sąjungos ir jos narių Lenkijos ir Vengrijos dėl teisės viršenybės peraugo į...

JK įmonės didina atlyginimus ir vis tiek neranda darbuotojų (87)

Remiantis apklausa, atskleidžiančia, kad darbo jėgos trūkumas vis aštrėja, aštuonios iš...

Evgenia Pismennaya, Yuliya Fedorinova, Ilya Arkhipov | D+

Iš pasaulinių pastangų besišaipęs Putinas keičia retoriką: ant kortos pastatyta daug

Daugelį metų viešai neigęs klimato kaitą, Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas galiausiai...

Top naujienos

Lietuvoje skursta kas penktas: palygino, kiek gauna 20 tūkst. turtingiausių ir didžioji dauguma (2)

Lietuvos statistikos departamento duomenimis, 2020-aisiais žemiau skurdo rizikos ribos gyveno apie...

Medikai perspėja dėl aspirino vartojimo – jis gali sukelti baisias pasekmes (9)

Neturintys širdies ligų kasdien aspirino gerti neturėtų. Amerikiečių medikai nustatė –...

Profesorius turi atsakymą, kodėl strigo vakcinavimas: politikai padarė kelias baisias klaidas

Šeimos gydytojai yra pirmieji medikai, į kuriuos Lietuvos žmonės kreipiasi atsiradus sveikatos...

Migrantas šaukiasi pagalbos: tėvynėje turėjo viską, o dabar bijo mirti Lietuvoje (642)

Pierras Mbocko pasakoja Kamerūne turėjęs viską: butą, automobilį, mylimą darbą, nuosavą...

Paulius Jurkevičius. Antivakseriai? Smagus kąsnis neofašistams (40)

Paskutinis, o kartais – pats pirmasis vakcinacijos priešininkų argumentas yra šis: fašizmas....

Viešbučių darbuotojai papasakojo, ką kartais išdarinėja jų aptarnaujami svečiai (4)

Viešbučių darbuotojai retai puola į paniką, sunkiai praranda savitvardą, o kartais...

27-erius metus siuvimu užsiimanti rietaviškė: veiklą gyvenime mesti norėjau tik kartą (28)

Rietave gyvenanti Palmira Mikalauskienė drabužius siuva, taiso ir mezga kone visą savo gyvenimą....

Automobilis partrenkė 67-erių „Vedęs ir turi vaikų“ žvaigždę Katey Sagal (52)

Automobilis partrenkė Katey Sagal, kai ši ėjo per vieną Los Andželo gatvių. Įvykis nutiko...

Viktorija Dačinskaitė | D+

Naujos statybos daugiabučio Vilniaus centre gyventojams už rūšiavimą teks susimokėti: situaciją vadina didžiausiu absurdu (1)

Prestižinės Vilniaus miesto gatvės vis tankiau apgyvendinamos, vienas po kito dygsta modernūs...

Dabar jau aišku: Jungtinė Karalystė dėl COVID-19 padarė lemtingą klaidą

Boriso Johnsono vadovaujama Jungtinės Karalystės vyriausybė ankstyvajame koronaviruso...