aA
Geriausias svaro dinamikos scenarijus po antradienį vyksiančio balsavimo dėl britų premjerės Theresa‘os May „Brexit“ sutarties projekto yra vienas iš mažiausiai tikėtinų, skelbiama vienuolikos bankų apžvalgoje prieš antradienį laukiamą parlamento verdiktą dėl šalies pasitraukimo iš Europos Sąjungos kovo 29 dieną. Atsižvelgiant į balsavimo rezultatus ir Th. May reakciją į juos, valiuta gali pašokti iki aukščiausio lygio nuo 2018 m. gegužės arba smukti iki žemiausio nuo 2016 metų birželio.
Prieš svarbiausią Britanijos balsavimą Parlamente – perspėjimas dėl svaro kurso
© DELFI / Domantas Pipas

Pralaimėjimo riba, viršijanti apie 60 įstatymų leidėjų, greičiausiai reikštų, kad sutartis arti žlugimo, o derybos patenka į nežinomus vandenis, sakė keli ES pareigūnai.

Galimybė, „jog gali nebūti jokio „Brexit“ apskritai, nėra atmetama, sakė „Societe Generale SA“ strategas Kennethas Broux. „Antrasis referendumas automatiškai paskatintų svaro kurso augimą“, - pažymėjo ekspertas.

Kaip rodo apklausa, geriausias scenarijus svaro kurso kilimui būtų, jeigu premjerė, tuo atveju jei pralaimėtų balsavimą antradienį, siektų antrojo referendumo. Vienuolikos bankų respondentai priskiria tik 15 proc. tikimybę, kad Th. May pasiūlytam susitarimo projektui bus pritarta iš pirmo karto. Jų manymu, yra 25 proc. tikimybė, kad vyriausybė surengs antrąjį referendumą dėl šalies pasitraukimo iš ES: toks scenarijus svarui sterlingų būtų palankiausias ir jo kursas galėtų pakilti nuo dabartinio 1,2850 JAV dolerio iki 1,35 dolerio.

Susidarius aklavietei Parlamente ir padidėjus tikimybei, kad „Brexit“ susitarimui nebus pritarta iki kovo pabaigoje numatyto jo termino, mintis, esą šalis gali pratęsti terminą, vis labiau sklando tarp valiutos prekybos rinkos dalyvių, nors vyriausybė tokį variantą neigia. Šiuo metu rinkos devynių mėnesių svaro dinamikos prognozės yra pesimistiškesnės nei artimiausių trijų mėnesių.

Svaras
Svaras
© Bloomberg

Antrasis referendumas „galėtų tapti vienintele priemone išsikapstyti iš keblios padėties, jeigu aklavietė JK parlamente išliktų iki pat paskutinio etapo, - sakė „UniCredit SpA valiutos strategė Kathrin Goretzki. - Jis suteiktų šiokio tokio palengvėjimo rinkoms, nes trumpalaikių staigių rizikų būtų arba vengiama, arba jos būtų atidėliojamos“.

Antrasis referendumas investuotojams galbūt atrodytų populiariausiu scenarijumi, tačiau jo pasiekti greičiausiai būtų sudėtingiausia. Parlamente nėra daugumos, kuri remtų idėją dėl antrojo referendumo; opozicinė leiboristų partija labiau pritaria visuotinių rinkimų idėjai nei pakartotinai rengiamam referendumui.

Jeigu būtų surengti visuotiniai rinkimai, svaro kursas gali nusmukti 5 proc., iki 1,22 JAV dolerio, rodo respondentų apklausa. Svaras sterlingų nukentėtų dėl investuotojų susirūpinimo, esą vyriausybė, vadovaujama leiboristo Jeremy‘io Corbyno, tokiu atveju padidintų mokesčius ir išlaidas, teigia „Nomura International Plc.“.

Apklausos respondentų teigimu, yra 15 proc. tikimybė, kad įvyks „Brexit“ be susitarimo“, - tai žemiausia visų scenarijų tikimybė, - bet jie kartu prognozuoja, kad jeigu taip nutiktų, svaro kursas smuktų iki 1,15 JAV dolerio. Apklausa iliustruoja sunkumus, kurie laukia investuotojų, nes strategai pateikia dešimtis įvairių variantų, mažiausiai penkių skirtingų scenarijų atveju. „BNP Paribas“ prognozėmis, Jungtinės Karalystės valiuta gali nukristi 6 procentais.

Susidūrę su tokiu tvyrančiu netikrumu, kai kurie klientai nusprendė apskritai vengti Jungtinės Karalystės, teigia „Rabobank“ valiutų strategijos grupės vadovė Jane Foley. Didžiosios maisto bendrovės dairosi į Rytus kaip į investavimo JK alternatyvą.

„Situacija nesikeis tol, kol neatsiras tam tikro aiškumo dėl pozicijų, - sakė ji. - Apskritai jaučiamas didelis nerimas dėl galimų svaro svyravimų ir santykių su Europos Sąjunga per artimiausius metus ar dvejus“.

Svaro kursas jau susilpnėjo maždaug 13 proc. nuo britų referendumo. Rizikos draudimo fondo vadovas ir „Brexit“ šalininkas Crispinas Odey šią savaitę sakė, kad, jo nuomone, Jungtinė Karalystė galiausiai liks Europos Sąjungoje, o dėl to svaro kursas greičiausiai bus linkęs kilti.

Bloomberg
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0
Chris Kay, P R Sanjai | D+

Didžiausia vakcinų gamintoja pasaulyje patiria rimtų problemų: gaisras buvo tik pradžia

Virtinėje pasaulio šalių, nuo Bangladešo iki Nepalo ir Ruandos, kur fiksuojami koronaviruso...

Ekspertas: COVID-19 židinyje atsidūrę žmonės priėmė nepaprastai pavojingą sprendimą situaciją vadina kritine (24)

Brazilija šeštadienį pasiekė grėsmingą pusės milijono mirčių nuo COVID-19 ribą, – tai...

Lenktynėse dėl pasaulinės mokesčių revoliucijos finišo tiesiojoje galimos kliūtys

Turtingiausios pasaulio valstybės paruošė dirvą revoliucijai įmonių mokesčių sistemoje, bet...

Įspūdingus skiepijimo mastus demonstruojančioje Anglijoje – visiška sumaištis: užsimenama apie dar vieną karantiną (223)

Augantis koronaviruso infekcijos mastas Jungtinėje Karalystėje didina nesutarimus tarp oro linijų...

Rusijos „Gazprom“: avarija vamzdyne sukėlė didžiulį metano nuotėkį (77)

Didžiulis metano šleifas nustatytas kiek anksčiau birželį, kurį Rusija sieja su skubiais...

Top naujienos

Į nekilnojamojo turto rinką grįžo ilgai nematyti spekuliantai: įspėjama dėl dirbtinai keliamų kainų LB siūlo keisti įstatymus (52)

Gyventojams šiandien būstus perkant greičiau nei juos spėjama statyti, nekilnojamo turto rinkoje...

Įspūdingas praėjusio finalo pakartojimas sudėliojo aštuntfinalio poras skirti trys 11 m baudiniai (38)

Trečiadienį vėlai vakare baigėsi Euro 2020 grupių etapas, po kurio paaiškėjo visos...

Užkalnis. Gyvenimas jau per geras ir eina dar geryn (413)

Kartais būna taip, kad apsidairai, ir matai, kad viskas tiesiog taip puiku, kad geriau mes nesame...

Lietus su perkūnija niekur nedings: sinoptikai žada permainingus orus (7)

Šiandien per Lietuvą lėtai slinks atmosferos frontas. Dienos pradžia bus gana saulėta ir sausa,...

Audra atkeliavo į Lietuvą: stichija Kaune vartė medžius PAGD: su stichija susiję apie 50 pranešimų (187)

Kaip ir žadėta, per Lietuvą birželio 23-osios vakarą slenka audros debesys. Nors didžiųjų...

Incidentas Pabradėje: migrantai sukėlė riaušes, pasieniečiai panaudojo ašarines dujas, aidėjo šūviai papildyta (545)

Trečiadienį vakare VSAT Užsieniečių registracijos centre (URC) Pabradėje apgyvendintiems...

Į bedugnę svirusią Vokietijos rinktinę paskutinę akimirką nutvėrė atsarginis UEFA uždrausta vaivorykšte prieš vengrus mojavo protestuotojas (146)

15 metų trukęs Joachimo Lowo reichas Vokietijos nacionalinėje komandoje vos nesibaigė bent...

Po vartininko liapsuso pakrikę slovakai patyrė ispanišką egzekuciją ir praleido tolyn Ukrainą (59)

Paskutinis Europos futbolo čempionato grupių etapo vakaras virto asmenine Slovakijos rinktinės...

Chris Kay, P R Sanjai | D+

Didžiausia vakcinų gamintoja pasaulyje patiria rimtų problemų: gaisras buvo tik pradžia

Virtinėje pasaulio šalių, nuo Bangladešo iki Nepalo ir Ruandos, kur fiksuojami koronaviruso...