aA
Iki pirmadienio vidurnakčio Europos Sąjungos taisyklių sąvado gynėjai galiausiai pateiks savo pirmąjį Italijos populistinio biudžeto projekto įvertinimą.
Matteo Salvini
© LaPresse / Scanpix

Po kelias savaites trukusių prieštaringų žinučių iš Romos, rinkų sumaišties ir išankstinio perspėjimo, esą šalies išlaidų planavimas galimai pažeidžia Europos Sąjungos (ES) biudžeto taisykles, Europos Komisija (EK) pradeda vertinti Italijos planus įgyvendinti brangiai kainuosiančius rinkimų pažadus.

Populistinė vyriausybė ne tik turi tesėti koalicinį susitarimą. Ji turi taip pat parodyti rinkėjams, kad jie gali laimėti prieš Briuselio autokratus, artėjant kitų metų gegužę vyksiantiems Europos Parlamento (EP) rinkimams.

„Visi tik laido kritikos strėles į mus – nepraeina nė vienos dienos be naujienų biuletenių, pranešimų iš Europos Komisijos (EK), Italijos centrinio banko, valstybinių apskaitos situacijų ar statistikos agentūrų, kurios tvirtina, kad to negalime daryti“, – savo rėmėjams sakė šalies vicepremejras Matteo Salvinis, kalbėdamas savaitgalį šiaurinėje Italijoje vykusiame kampanijos renginyje. – Jūsų balsai suteikia man jėgų vykti į Briuselį ir pareikšti, kad sprendžia italai, ne jie“.

Italijos obligacijų pajamingumui artėjant prie ketverių metų maksimumo, šalies viešųjų finansų prognozės kelia vis didesnį susirūpinimą pasaulio rinkose. Balyje, kur politikos formuotojai suvažiavo į metinius Tarptautinio valiutos fondo (TVF) ir Pasaulio banko (PB) metinius susirinkimus, italas Mario‘us Draghis, Europos centrinio banko (ECB) prezidentas, mėgino nuraminti savo kolegas, esą bus pasiektas kompromisas tarp vyriausybės ambicijų ir finansinio stabilumo reikalavimų.

Tiek M. Salvinis, kraštutinių dešiniųjų „Šiaurės lygos“ (Lega Nord) partijos, tvirtai nusistačiusios prieš migrantus, lyderis, tiek jo kolega Luigi Di Maio ne kartą yra pareiškę Europos Komisijai, jog neatsisakys savo pozicijos dėl tokių priemonių kaip, tarkim, „bazinės piliečio pajamos“ skurstantiesiems, mokesčių mažinimas ir pensinio amžiaus trumpinimas.

Vis dėlto L. Di Maio ir M. Salvinis nesutaria dėl fiskalinių priemonių, įtraukiamų į biudžeto įstatymą, pirmadienio ryte skelbė laikraštis „La Repubblica“ necituodamas savo šaltinių.

Italijos ministras pirmininkas Giuseppė Contė mėgins apginti savo vyriausybės standartus per trečiadienį ir ketvirtadienį vyksiantį viršūnių susitikimą Briuselyje, kuriame dalyvaus Vokietijos kanclerė Angela Merkel, Prancūzijos prezidentas Emanuelis Macronas ir Europos Komisijos prezidentas Jeanas-Claude‘as Junckeris.

Jeigu Europos Komisija, aukščiausioji Bendrijos vykdomosios valdžios institucija, manys, kad esama rizikų dėl Italijos viešųjų finansų būklės, ji turi per savaitę pranešti apie galimą pavojų šalies vyriausybei.

„Alitalia“

Spaudimas iš Europos Komisijos ir iš finansinių rinkų, didina įtampą šalies vyriausybėje Romoje, – Italijos finansų ministras Giovannis Tria šių metų rugsėjį pralaimėjo savo kovą dėl mažesnio biudžeto deficito.

Naujausias nesutarimas kilo dėl L. Di Maio pasiūlymo iš valstybės lėšų pagelbėti sunkumų nualintoms oro linijoms „Alitalia SpA“. G Tiar paprieštaravus dėl šios idėjos, M. Slavinis pareiškė jam, kad šis privaląs laikytis partijos linijos.

ES pareigūnai pažymėjo, kad bus labai nelengva neatmesti šalies išlaidų planavimo, jei vyriausybė tiksliniai rodikliai išliks nepakitę. Ir ne tik todėl, kad planuotas 2,4 proc. nominaliojo deficito rodiklis yra per aukštas, kad atitiktų ES leistiną ribą.

Vadinamasis struktūrinis valdžios sektoriaus deficitas, pagrindinė Europos Komisijos naudojama priemonė, taip pat neatitinka reikalaujamo rodiklio. Italijos prognozėmis, struktūrinis deficitas padidės 0,8 proc., – arba 0,6 proc. viršys Briuselio siektiną rodiklį. Neatmetama galimybė, kad Europos Sąjunga grąžins biudžeto projektą į Romą, teigia pareigūnai.

Pagal Europos Sąjungos taisykles nei viena šalis neturėtų turėti didesnio nei 3 proc. bendrojo vidaus produkto (BVP) deficito arba skolos, viršijančios 60 proc. BVP, ir iš vyriausybių reikalaujama, kad jos nustatytų metinius tikslinius rodiklius, kurie rodytų, kad juntama teisinga kryptimi. Net jeigu Italija nepažeistų deficito tikslinio rodiklio, ji vis tiek neatitiktų ES taisyklių, jeigu deficitas nesumažės per sutartą laikotarpį. Italijos vyriausybės skelbiamos augimo prognozės gali būti įvertintos kaip pernelyg optimistinės, o tai reikštų, kad šalies deficito ir skolos lygiai būtų dar didesni nei planuota.

Jeigu Briuselis grąžins biudžeto projektą ir pareikalaus, kad jis būtų peržiūrėtas, Italijai turės tris savaites pateikti naujus planus. Europos Sąjungos pareigūnai tikisi, kad per šį laikotarpį Italijos vyriausybė bus atvira diskusijoms su ES ir pakoreguos savo biudžetą, nors jie vieningai laikosi nuomonės, kad labai daug kas priklausys nuo to, kaip į šią aklavietę sureaguos investuotojai, ir nuo to, kiek šalies vadovybė pasiruošusi pasiduoti rinkos spaudimui.

Procesas, kuris galiausiai gali nulemti sankcijas, greičiausiai nebus inicijuotas iki kitų metų pavasario, kai Europos Komisija turės jau galutinius 2018 metų duomenis. Ir net jeigu Komisija nuspręstų pradėti procedūrą anksčiau, sankcijos dar gana ilgą laiką pradėtų galioti.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Ekspertas: prekybos karštligė per Vienišių dieną – vienas beprasmiškiausių prekybos renginių (3)

Didžiausias pasaulyje išpardavimų renginys – Vienišių diena – atėjo ir praėjo. Sumušti...

Viena iš daugiausiai uždirbančių šiuolaikinių kūrėjų visame pasaulyje: nuotrauka gali kainuoti nuo 500 iki 4 mln. JAV dolerių (6)

„ Bloomberg Pursuits“ reportaže Jamesas Tarmy kalbina meno ekspertę Lisą Schiff iš...

Europa sulaikiusi kvėpavimą laukia sprendimo dėl Italijos: gali baigtis blogiau nei su Graikija (56)

Europos Komisija ( EK ) pasirengusi nenusileisti savo kovoje dėl Italijos biudžeto. Nepaisydami...

Svaro išklibintas euras nekantriai laukia „Brexit“ atomazgos (6)

Porelė ketina skirtis, tačiau valiutos prekiautojams jie atrodo beveik tokie pat artimi, kaip...

Tailandas atsidūrė investuotojų žemėlapyje: labiausiai pasaulyje lankomame mieste nekilnojamojo turto kainos šoktelėjo dvigubai (1)

Ieškote įperkamo, bet ultramodernaus buto? Išmėginkite labiausiai pasaulyje lankomą miestą....

Top naujienos

Iš emigracijos grįžusi lietuvė ir toliau renkasi mokėti mokesčius Britanijai (132)

Laisvas darbo jėgos judėjimas Europos Sąjungoje (ES) leidžia per savo karjeros metus lengvai...

Kalėjimų sistemoje bręsta naujas skandalas (31)

Skandalas Kauno tardymo izoliatoriuje. Nukentėjusysis tvirtina, kad prieš pat teismo posėdį į...

Į Maroką sugrįžti nenorėtų: vietiniai dedasi šventais, o išdarinėja velniai žino ką (2)

Manau, visi nors kažką girdėję apie Marakešą žino tą chrestomatinę situaciją, kai žioplam...

Seimo narė Šakalienė sulaukė rimtų grasinimų: frakcija kreipiasi į prokuratūrą (987)

Kilus vaikų paėmimo skandalams socialiniuose tinkluose pradėjo virti diskusijos, kurių metu ne...

JK ir ES pasiekė susitarimą dėl „Brexit“ papildyta 18.58 (46)

Didžioji Britanija ir Europos Sąjunga pasiekė susitarimą dėl „Brexit“, kurį JK vyriausybė...

Gyvai / Europos taurė: Vilniaus „Rytas“ – Kazanės „Unics“ (30)

Vilniaus „Ryto“ krepšininkai turi galimybę perkelti vieną koją per Europos taurės „Top...

Blusų turguje jau perkami kalėdiniai niekučiai (5)

Dituvos sendaikčių turgus – savotiškas Klaipėdos rajono traukos centras. Jam negresia...

Konditerija susižavėjusios kaunietės savo kuriamus stebuklus pasiruošusios parodyti visam pasauliui (1)

Jau kitą savaitę – lapkričio 22–29 d. į Nacionalinę šefų rinktinę susibūrę mūsų...

Psichologas Paulius Rakštikas: laimė yra būti vidutiniam (6)

Pirmiausia pristatau dvi moteris, kurias jau galbūt pažįstate.