aA
Pasaulio ekonomika pasitrauks iš pandemijos slegiama didesnės skolų naštos ir išaugusios nelygybės, o tai, savo ruožtu, gali sutrikdyti augimą ilgesnėje perspektyvoje.
Asociatyvi nuotr.
Asociatyvi nuotr.
© Shutterstock

Nors plačiai tikimasi, kad pasaulinis augimas sustiprės paskiepijus vis daugiau žmonių, vyriausieji ekonomistai, virtualiai dalyvavę tris dienas trukusioje metinėje Amerikos ekonomikos asociacijos konferencijoje, pagrindinį dėmesį skyrė per pandemiją išryškėjusiai akį rėžiančiai nelygybei ir netikėtoms kovos su COVID-19 pasekmėms.

„Kiekvieną netolimoje praeityje vykusią krizę pasitinkame su vis agresyvesnėms centrinių bankų priemonėmis ir vis didesniais ekonominiais svertais, tiek valstybiniais, tiek privačiais“, – sakė buvęs Indijos atsargų banko valdytojas Raghuramas Rajanas. – Kyla realus klausimas: ar tai ydingas ratas? Ar jis ir toliau suksis, kol galiausiai bus priverstas sustoti?“

Remiantis Vašingtone įsikūrusio Tarptautinių finansų instituto (IIF) informacija, pasaulinės skolų apimtys pernai padidėjo daugiau nei 15 trln. dolerių, iki rekordinio 277 trln. JAV dolerių lygio, prilygstančio 365 proc. pasaulinio bendrojo vidaus produkto (BVP). Skolų mastas iš visų sektorių – nuo namų ūkio iki vyriausybinių ir įmonių obligacijų – išaugo, rodo duomenys iš IIF, kuriam priklauso svarbiausios pasaulio finansinės institucijos.

Taip pat išaugo ir nelygybė – tiek šalių viduje, tiek tarp šalių, – nes pandemija ypač skaudžiai kirto skurdžiausiesiems. Jungtinėse Valstijose tarp juodaodžių ir ispanakalbių užfiksuota proporcingai daugiau mirčių nei tarp baltųjų, tuo tarpu mažas pajamas uždirbantys darbuotojai, dirbantys tokiose pramonėse kaip laisvalaikio ir svetingumo sektoriai, patyrė stipriausią atleidimų smūgį nei tie, kurie tęsia darbus iš namų.

„Pandemija apnuogino nelygybės mastą, ir daugeliu atvejų tik dar labiau pagilino tokias nelygybes“, – sakė Nobelio ekonomikos premijos laureatas Josephas Stiglitzas.

Nors turtingos valstybės, tokios kaip Jungtinės Valstijos, sušvelnino smūgį savo piliečiams skirdamos didelio masto vyriausybinę paramą, skurdesnės šalys to daryti neįstengė. Pasak J. Stiglitzo, Kolumbijos universiteto profesoriaus, 46-ioms mažiausiai išsivysčiusioms šalims teko tik 0,002 proc. iš 12,7 trln. dolerių valstybinių finansinio skatinimo priemonių, skirtų kovoje prieš koronaviruso pandemiją.

„Daugeliu atžvilgiu po šios pandemijos per dešimtmečius pasiekta pažanga siekiant sumažinti pasaulinę nelygybę gali pavirsti niekais“, ypač skurdžiausiose šalyse, sakė Harvardo universiteto profesorius ir buvęs tarptautinio valiutos fondo (TVF) vyriausiasis ekonomistas Kennethas Rogoffas.

Žinoma, ne visos naujienos, pasitraukus iš pandemijos, bus blogos. Neįtikimas greitis, kokiu buvo sukurtos vakcinos, ir spartus telemedicinos augimas yra išties sveikintini įvykiai.

Ekonomistas Nicholasas Bloomas iš Stanfordo universiteto taip pat atkreipė dėmesį į galimą produktyvumo augimą, daugiau laiko skiriant darbui iš namų – jo manymu, ši tendencija išliks ir po pandemijos.

Anot profesoriaus R. Rajano, šiuo metu dirbančio Čikagos universitete, atsiliekančios Amerikos kaimo vietovės taip pat gali pajausti apčiuopiamą naudą, nes pasiturintieji bus linkę bėgti iš perpildytų didmiesčių į didesnes namų erdves kitose vietovėse.

Skolų našta

Dar iki pandemijos Jungtinės Valstijos, Kinija ir daugelis kitų šalių susidūrė su augančia nelygybe ir didėjančiomis skolomis. Kai koronaviruso krizės atslūgs, šios dvi tendencijos gali susijungti ir sukelti problemų pasaulio ekonomikai.

COVID-19 „smarkiai pagilino nelygybę, kartu iškeldama finansinio nestabilumo klausimą“, teigė Pasaulio banko (PB) vyriausioji ekonomistė Carmen Reinhart.

Pavyzdžiui, nemažai nedideles pajamas gaunančių namų ūkių turi didelių skolų ir gali susidurti su nemažais sunkumais, kai laikini atidėjimai mokėjimams už hipoteką ir nuomą bus atšaukti, sakė ji.

Anot R. Rajano, smulkios verslovės taip pat gali nukentėti, nes daugeliui jų išsilaikyti padėjo JAV „Paycheck“ apsaugos programa (PPP) ir kitos vyriausybinės priemonės. „Ateina didelė galimų bankrotų banga“, – sakė jis.

„Pasauliniai padariniai“

Kai kurioms besivystančioms rinkos ekonomikoms ir skurdesnėms šalims ši problema yra dar opesnė. Iš tiesų, J. Stiglitzas įžvelgia „skolų krizės su pasauliniais padariniais riziką“. „Daugelis šalių dar iki pandemijos buvo pernelyg įsiskolinusios, o pastebimai sumažėjusios jų pajamos žada būsimus sunkumus aptarnaujant skolą“, sakė jis.

Bet Jungtinės Valstijos ir kitos turtingesnės šalys nebus apsaugotos nuo būtinybės imtis priemonių pažaboti augančią vyriausybės skolą, vos tik pasibaigs koronaviruso krizė, teigia buvusi Baltųjų rūmų vyriausioji ekonomistė Christina Romer.

JAV biudžeto deficitas per fiskalinius metus, pasibaigsiančius rugsėjo 30 dieną, pasieks 2,3 trln. dolerių, arba daugiau nei 10 proc. bendrojo vidaus produkto (BVP); per fiskalinius 2020 metus biudžeto deficitas siekė 3,1 trln. dolerių, praneša Atsakingo federalinio biudžeto komitetas.

„Kai pandemija pasibaigs, mums reikės sutvarkyti savo fiskalinę politiką, – sakė Ch. Romer, kuri šiuo metu dirba Kalifornijos universitete, Berklyje. – Mums prireiks iš esmės sumažinti savo skolų naštą, kad būtume pasiruošę įveikti kitą krizę, pandemiją ar kokį kitą užgriūsiantį išbandymą.“

Bloomberg
Viskas apie pinigus. Finansų konsultantė atsako
Reikia patarimo, kaip planuoti išlaidas, kaip sutaupyti, o gal – kaip daugiau uždirbti? Užduokite klausimą nepriklausomai finansų konsultantei Ievai Jazavitienei.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(13 žmonių įvertino)
4.0000
D+Jinshan Hong

Nerimas Honkonge: COVID-19 atkeliauja iš neįprastų šaltinių, turėsime rimtą bėdą (3)

Vis augantis naujų susirgimų koronavirusu skaičius Honkonge, kuris paskutiniu metu garsėjo...

Skambina pavojaus varpais dėl mirtinai pavojingų infekcijų: dalis jų atsparios net stipriausiems antibiotikams

2019 metais dėl atsparumo antibiotikams mirė daugiau žmonių nei nuo ŽIV ar maliarijos, nes...

Elektros energijos ir transporto rinkų ateitis – decentralizacija

Per atostogas aš kiek įmanoma daugiau leidau laiką lauke ir kiek įmanoma mažiau priešais...

D+Marc Champion

Apie Rusijos invaziją jie sužinotų pirmieji: Putino kariai sveikinimų nesulauktų (7)

Rusijai deklaruojant, kad diplomatija pasiekusi akligatvį, arti fronto linijos Ukrainoje esantis...

Macrono siekis, kad ES įgyvendintų pasaulinį mokesčių susitarimą, susiduria su kliūtimis (4)

Europos Sąjungos valstybės skeptiškai vertina perspektyvą, kad prezidentas Emmanuelis Macronas...

Top naujienos

Po kelių skambučių, kurie netenkins Putino, galime turėti bet kurį scenarijų: karinei operacijai Rusijoje jau pasiruošta (5)

Rusija neatsitrauks tuščiomis: arba pradės karą, arba lauks nuolaidų iš Vakarų, tikina...

D+Joana Balčiuvienė

Serijinis žudikas angelo veidu: duodamas parodymus lietuvis prisiminė, kaip po senolės egzekucijos gėrė šampaną

Antanas Varnelis – Lietuvos serijinis žudikas, nužudęs septynis žmones ir dar tris bandęs...

D+Roma Macijauskaitė

Investuojate į nekilnojamajį turtą ar kaupiate indėlius banke? Pasakė, kaip tradicinės lietuvio investicijos pasikeis per 5 metus

Nedideliam – 14 žmonių – kolektyvui vadovaujantis elektroninių pinigų įstaigos „Guru Pay“...

Ar Kremlius dar gali pasirinkti kitokią galimybę nei karas: tai gali būti nelengvas sprendimas Vakarams (242)

Situacijai regione išliekant sudėtingai, kyla klausimas, ar Rusija turi galimybę išeiti iš tos...

Vilnietė net neįtarė, ką reiškia tokia jos šuns poza: laiku nesureagavus, vaistai nuo skausmo tampa kasdienybe (10)

Šuo tapo vangus, nežaidžia ir neėda – klasikinis pavyzdys, kad šuns šeimininkui metas kreiptis...

Šalia Vilniaus susidūrė BMW ir „Opel“, paaiškėjo, kad viena vairuotoja visiškai girta (3)

Antradienio vakarą, apie 20 val., šalia Vilniaus, prie Minsko pl. ir kelio Naujoji Vilnia-Rudamina...

Daugelyje vietovių sniegą keis šlapdriba, o ją – lietus

Antradienio dieną sulaukėme teigiamų temperatūrų ir atodrėkio, o trečiadienio naktį orus lemia...

Kibinų ir vestuvinių fotosesijų stotele tituluoti Trakai nori drastiškai keistis: tai seniai lauktas žingsnis (6)

Ilga laiką kibinų ir vestuvinių nuotraukų trumpalaike stotele tituluoti Trakai drastiškai nori...

Eurolygoje karaliaujantis „Real“ užsmaugė ir UNIKS klubą (1)

Antradienio vakarą buvo sužaistos trejos atidėtos Eurolygos rungtynės. Visose jose pergales...

Vykdydami ministerijos nurodymus susiduria su karčia realybe: dėl smulkmenos tenka blaškytis po miestą (12)

Išaugęs sergamumas COVID-19 liga ir nauji Sveikatos apsaugos ministerijos nutarimai dėl asmens...