aA
Pastaruosius tris dešimtmečius amerikiečių privataus kapitalo investuotojas Michaelas Calvey savo fondams uždirbo milijardus, žinodamas, kaip žaisti pagal – rašytas ir nerašytas – Rusijos taisykles. Dabar jis sėdi Maskvos kalėjime, kaltinamas sukčiavimu nevykusiai susiklosčiusiame sandoryje.
Michaelas Calvey
© Reuters / Scanpix

Jo „Baring Vostok“ fonde „konstruktyvūs santykiai“ su valdžios institucijomis nurodoma kaip septintoji iš 10 sėkmingo investavimo Rusijoje taisyklių. Jis pasamdė visoje šalyje žinomą buvusį sovietinį kosmonautą, kad šis padėtų išspręsti bet kokią kilusią įtampą.

Pasklidus kalboms apie sulaikymą, M. Calvey sulaukė kai kurių svarbiausių šalies verslininkų rekomendacijų ir paramos. Tarp jų – paties Kremliaus verslo ombudsmenai, kurie areštą pavadino „nelegaliu“ veiksmu, „sukrėtusiu verslo bendruomenę“.

Prezidentas Vladimiras Putinas, susipažinęs su M. Calvey dar tada, kai gerinosi užsienio investuotojams, pasak atstovo spaudai Dmitrijaus Peskovo, atidžiai seka bylą. Nepaisant kontroversijos, Kremlius nemano, kad tai galėtų pakenkti Rusijos investiciniam klimatui.

Tačiau net ilgalaikiai investuotojai, įpratę prie rusiškų siurprizų ir nuolatinės geopolitinės rizikos, teigia, jog buvo sukrėsti tokio atsargaus ir atsidavusio rinkos veterano kaip M. Calvey arešto. Tai sukėlė nuo lapkričio mėnesio didžiausią pinigų nutekėjimą iš stambiausio biržoje prekiaujančio Rusijos fondo, o vietinės akcijos ėmė kristi.

„M. Calvey mūsų pramonėje nepaprastai gerbiamas, – patvirtino Julianas Rimmeris, „Investec“ prekiautojas, padėjęs organizuoti „Baring Vostok“ investuotojų susitikimus Londone 2016 m. – Jis dirba Rusijoje jau daugelį metų, todėl yra laikomas lyg ir „insaideriu“, ar bent jau kažkuo, ką režimas akivaizdžiai laiko savu.“

Vienutė

Šiuo metu M. Calvey laikomas vienutėje karantine, kaip ir visi naujokai Maskvos Matroskaja Tišina kalėjime, patvirtino jo advokatas Dmitrijus Kletočkinas pokalbyje telefonu po susitikimo su juo pirmadienį. „Jis nusiteikęs kovoti“, – pridūrė D. Kletočkinas. M. Calvey neigia bet kokį neteisėtą elgesį. Teismas įsakė jį sulaikyti mažiausiai dviem mėnesiams.

Po mįslingo arešto investuotojai svarsto, ar bent kam nors Rusijoje yra saugu
© Bloomberg

M. Calvey, kuriam šiuo metu 51-eri, įsteigė „Baring Vostok“ 1994 m. ir atlaikė visas vėliau sekusias krizes, orientuodamasis daugiausia į žemo profilio kompanijas, kurias kiti investuotojai praleisdavo pro akis.

„Baring Vostok“ įgijo „savos“ įmonės reputaciją tarp Londono ir Niujorko pinigų valdytojų, ieškančių galimybių įsiskverbti į Rusijos vartotojų sektorių, išaugusį iš Sovietų Sąjungos pelenų. Fondas geriausiai žinomas dėl sėkmingų ankstyvų investicijų į technologijų kompanijas, įskaitant 500 kartų didesnę grąžą, gautą iš pagrindinės Rusijos paieškos sistemos „Yandex NV“.

Kai sandoriai susidurdavo su problemomis, M. Calvey kreipdavosi į savo ryšius viršūnėse ir viską sutvarkydavo. Kosmonautas Aleksejus Leonovas, pirmasis į atvirą kosmosą žengęs žmogus, dalį laiko dirba fondui ir jau padėjo „Baring Vostok“ atlaikyti daugybę „atakų“, leidiniui „Kommersant“ 2010 m. patvirtino fondo partneris Aleksejus Kalininas. Jis turėjo omenyje įprastą Rusijos verslui metodą, kai investuotojai pasitelkia teismus, policiją ir kitą teisinį spaudimą, kad priverstų konkurentus pigiai išsiparduoti.

A. Leonovas, kuriam dabar 84-eri, išvyko iš Rusijos vasario 6 d. gydymosi sumetimais, antradienį patvirtino jo žmona.

„Baring Vostok“ siekė išlaikyti žemą profilį ir pasitraukdavo iš investicijų, kai jos pasidarydavo tokios didelės, kad galėtų pritraukti nepageidaujamą dėmesį. Pasak „Investec's Rimmer“, privačiuose pokalbiuose su pinigų valdytojais Londone M. Calvey visada teigiamai atsiliepdavo apie galimybes investuoti Rusijoje.

Metų metais šis metodas pasiteisindavo. Pasak kompanijos tinklalapio, nuo savo įkūrimo 1994 m. „Baring Vostok“ sukaupė 3,7 mlrd. dolerių kapitalo ir atnešė daugiau nei 2 mlrd. dolerių grąžą.

Michaelas Calvey
Michaelas Calvey
© Reuters / Scanpix

Bankininkų ginčas

M. Calvey teisinės problemos kilo po ginčo su kitais „Bank Vostochny Express“, vartojimo paskolų teikėjo, kurio akcijų „Baring Vostok“ įsigijo beveik prieš dešimtmetį, investuodamas į mažmeninės rinkos augimą, akcininkais. Pastaraisiais metais, Rusijos ekonomikai susidūrus su recesija, bankas patyrė sunkumų ir buvo sujungtas su kitu banku, priklausančiu Artiomui Avetisjanui, rusų investuotojui, garsėjančiam ryšiais su saugumo tarnybomis ir savo vaidmeniu vyriausybės patariamosiose grupėse verslo aplinkos gerinimo klausimais.

Kai praėjusių metų pabaigoje centrinis bankas liepė „Bank Vostochny Express“ įgyti daugiau kapitalo, kad padengtų silpną paskolų portfelį, M. Calvey fondas ir kiti akcininkai negalėjo susitarti dėl to, kas prisidės prie kapitalo didinimo. „Baring Vostok“ bylinėjosi su kitais Londone, kaltindamas juos išpardavus aktyvus, kurie buvo įgyti bankams susijungus. A. Avetisjanas į prašymus pakomentuoti neatsakė.

M. Calvey ir trys kiti „Baring Vostok“ darbuotojai, taip pat dar du asmenys, buvo sulaikyti penktadienį. Byla perduota Federalinei saugumo tarnybai – sovietinio KGB įpėdinei.

Kremliaus verslo ombudsmenas Borisas Titovas pareiškė, kad byla, be jokios abejonės, turėjo atitekti civiliniam, o ne baudžiamajam teismui, tačiau Rusijoje tokiuose ginčuose dažnai dalyvauja ir policija bei prokurorai. „Tai sisteminė problema“, – pirmadienį „Vedomosti“ pakomentavo B. Titovas.

Kiti svarsto, kad konfliktą galėjo paaštrinti JAV ir Rusijos santykių atšalimas, tačiau Kremlius tokius įtarimus paneigė.

„Baring Vostok“ vyrukai tikriausiai galvojo: „Mums taip tikrai nenutiks, mes esame verslas, ne politika“, – savaitgalį tviteryje pakomentavo opozicijos politikas Aleksejus Navalnas, kurį ne kartą už grotų sodino tas pats teisėjas, įkalinęs M. Calvey. – Aš nesišaipau, tiesiog svarbu suprasti, kad visi ir viskas šiuo metu yra politika.“

Įvertink šį straipnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
(38 žmonės įvertino)
4.0789
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Ekspertas: Kremlius parengs rusiškąją Nazarbajevo versiją (68)

Nursultanas Nazarbajevas , Kazachstano prezidentas nuo 1990 m., sulaukęs 78-erių pareiškė...

Krentantį „Boeing“ išgelbėjo ne tarnybos metu skridęs pilotas (149)

Kai oro linijų „ Lion Air “ lėktuvo įgula visomis išgalėmis stengėsi suvaldyti krentantį...

Švedijos bankų užuominos apie pasitraukimą ne juokais išgąsdino Estiją (103)

Estijos finansų reguliuotojas siekia, kad Švedijos bankai pasiliktų šalyje, kai po Europą...

Leonidas Beršidskis: Viktoras Orbanas skolingas Europai daugiau atsiprašymų (55)

Apsukrusis Vengrijos premjeras Viktoras Orbanas stengiasi visomis išgalėmis įrodyti, kad...

Stulbinama milijardierės Kylie Jenner sėkmė verčia sunerimti didžiuosius kosmetikos gamintojus (12)

21-ų metų Kylie Jenner debiutas milijardierių sąraše „ Bloomberg Billionaires Index“...

Top naujienos

Šalis, kur prostitucija – tiesiog verslas: kaip tai atrodo iš arti (52)

Na, va jums ir prašome, dar viena spalvinga spalvingos šalies pusė. Aš su prostitucija...

Tobulą atostogų vietą atradę lietuviai įspėja tautiečius: higienos sąskaita taupyti nevalia, todėl nekartokite mūsų klaidos (29)

Laoso Liaudies Demokratinė Respublika – nedidukė Pietryčių Azijos valstybėlė, gyventojų...

Lietuvoje siaučiant tymų protrūkiui Veryga pripažįsta veiksmų plano neturintis (129)

Lietuvoje – tymų proveržis: šiemet jau užfiksuoti 224 atvejai. Pernai tokių buvo 30.

Paaiškino, kodėl „klevai“ laikiną vairuotojo pažymėjimą turės 3 metus (6)

Keičiasi tvarka, nurodanti, kiek laiko galioja pradedantiesiems vairuotojams išduodamas laikinasis...

„Žalgirio“ svajonę pasvėręs Kuzminsko brolis: būtų nuostabu, jei tolyn patektų ir Kaunas, ir Milanas laida „Krepšinio zona“ (17)

Dar prieš tris savaites nekantriausi Lietuvos žurnalistai jau skubėjo laidoti Kauno „Žalgirio“...

Ekspertas apie išvadas dėl buvusio Putino bendražygio mirties: nieko panašaus nebuvau matęs (70)

Lūžęs kaklo kaulas, kuris lūžta labai retai, nebent smaugimo ar dusinimo atveju, kraujo...

Netrukus vėl suksime laikrodžius – miegosime trumpiau (212)

Paskutinį kovo sekmadienį vėl teks pasukti laikrodžių rodykles – šį kartą jas suksime pirmyn...

ES lyderiai spaudžia ir perspėja britus: viskas bus daug sunkiau siūlo atidėjimą iki gegužės 22-osios; papildyta 19.26 (166)

Europos Sąjungos lyderiai ketvirtadienį didino spaudimą Didžiosios Britanijos parlamentui paremti...

Keletas rimtų priežasčių, kodėl verta miegoti nuogai (7)

Ievos kostiumas miegant šalia išrinktojo teikia neabejotinų pranašumų. Vienas iš jų –...

Prakalbus apie staigų atlyginimų kilimą – Maurico pastaba: deja, yra vienas magiškas žodis (107)

Finansų ministerija blogina ekonomikos augimo prognozes : kaip situacija keičiasi lietuvių...