aA
Pigūs makaronai? Deja, jie gali tapti naujausiu pagrindiniu produktu, už kurį vartotojams teks mokėti daugiau po sausros, išdeginusios kietkviečių laukus Šiaurės Amerikoje, – šie daug baltymų turintys grūdai sumalami į rupius miltus, iš kurių vėliau gaminami spagečiai. Kietųjų kviečių produkcija didžiausioje eksportuotojoje Kanadoje šiemet sumažėjo beveik perpus, o derlius Jungtinėse Valstijose yra mažiausias per 60 metų.
Kviečiai
Kviečiai
© Shutterstock

Kietkviečių kainos vakarinėje Kanados provincijoje Albertoje nuo rugpjūčio pakilo daugiau nei 60 proc. ir šiuo metu siekia kone aukščiausią lygį nuo bent 2015 metų, rodo „Farmers Advanced Risk Management Co.“ (Vinipegas) duomenys.

„Kainos kiek pakilusios palyginti su birželio pabaiga, ir baimės, kurios tuo metu slėgė kiekvieną, pasiteisino, – sakė Jimas Meyeris, Sent Luise įsikūrusios bendrovės „Italgrani USA“, didžiausios Šiaurės Amerikoje kietkviečių malimo įmonės, prezidentas. – Visa tai atsilieps išlaidoms maisto prekių parduotuvėje.“

Šiaurės Dakotoje, JAV Vidurio Vakarų valstijoje, kurioje užauginama apie 80 proc. šalies derliaus, kainos grūdų saugyklose nuo birželio pašoko beveik dvigubai, sakė J. Meyeris. Nors aukštesnės kainos vargu ar sulėtins JAV gamintojų pirkimus, jis teigė, kad tai padidins išlaidas ir dar labiau apsunkins įmonių, susiduriančių su tiekimo grandinės sutrikimais ir darbuotojų trūkumu, padėtį.

Kietųjų grūdų augintojus problemos užgriuvo tuo metu, kai dėl derliaus sutrikimų, chaoso tiekimo grandinėje ir didelės paklausos Jungtinių Tautų maisto kainų indeksas per pastaruosius metus padidėjo beveik trečdaliu. Maisto perdirbimo įmonės pastebėjo, kad per vasarą ingredientų kainos pakilo, ir daugelis jų dabar perkelia šias išlaidas vartotojams, sakė Sylvainas Charlebois, Halifakso (Naujoji Škotija) Dalhousie universiteto Žemės ūkio ir maisto produktų analitinės laboratorijos direktorius. „Jie nelabai turi kito pasirinkimo kaip didinti kainas, – penktadienį telefonu kalbėjo S. Charlebois. – Bus tik blogiau.“

Itališki makaronai

Italijoje stambaus kapitalo makaronų gamintojai, didėjant gamybos sąnaudoms, stengiasi apsirūpinti kietųjų kviečių atsargomis. Dabartinis tiek kietųjų, tiek minkštųjų kviečių brangimas atsiliepia kepiniams, duonai ir kitiems maisto produktams, atsižvelgiant į tai, kad lygiagrečiai brangsta ir kitos žaliavinės prekės, įskaitant kukurūzus ir miežius, spalio 20 d. pareiškime teigė Italijos ūkininkų asociacija „Copagri“.

Dario Monnis, makaronų parduotuvės ir restorano „Tortello“ savininkas iš Čikagos sakė, kad rupūs kvietiniai miltai, kuriuos jis parsisiunčia iš savo gimtosios Italijos, nuo praėjusių metų pabrango 10-12 procentų. Jis tikisi, kad jam pavyks nedidinti meniu kainų, nors brangsta viskas – nuo maisto gamybos iki transportavimo.

„Priskiriu šias išlaidas verslo sąnaudoms ir tikiuosi, kad tai nesitęs amžinai, – sakė jis. – Bet, žinoma, jei tokia situacija užtruks, aš tikrai būsiu priverstas padidinti kai kurias kainas.“

Pavasarinių kviečių, naudojamų picų tešlai ir bandelėms gaminti, kaina penktadienį pirmą kartą nuo 2012 metų pasiekė 10 JAV dolerių už bušelį dėl sausros Jungtinėse Valstijose ir Kanadoje.

Mažmeninės makaronų kainos Kanadoje nuo gegužės pakilo 7 procentais, ir JAV žemės ūkio departamentas prognozuoja, kad didmeninės kviečių miltų kainos šiais metais padidės 15-18 procentų.

Sausra

Kanados prerijų teritorijose vyrauja didelė arba itin didelė sausra, ir kietųjų kviečių eksportas, kaip prognozuojama, dėl nepakankamos pasiūlos šiais metais turėtų sumažėti 46 proc., teigiama Kanados žemės ūkio ir maisto pramonės departamento spalio mėnesio ataskaitoje.

Šiais metais JAV grūdų produkcijos apimtys, palyginti su 2020 m. lygiu, sumažėjo 46 proc., nes Šiaurės Dakotos pasėlius išdegino didžiulė sausra ir metinės produkcijos mastas buvo mažiausias nuo 1961 metų. Vidaus rinkai tenka du trečdaliai JAV kietųjų kviečių paklausos. „Neabejotinai derlius yra mažiausias per pastaruosius 60 metų, jei ne ilgiau“, – elektroniniame laiške rašė Jimas Petersonas, Šiaurės Dakotos kviečių komisijos politikos ir rinkodaros direktorius.

Ši krizė prasidėjo tešlos gaminių paklausai nuolat augant, nes žmonės per pandemiją ėmė uoliai pildyti savo sandėliukų atsargas, sakė Vinipege įsikūrusios bendrovės „Cereals Canada“ vadovas Deanas Diasas. Kitais metais ūkininkai gali bandyti sėti daugiau kietųjų kviečių, jei kainos ir paklausa išliks aukšta, sakė jis.

„Net ir už didesnę kainą jie vis tiek bus pigus angliavandenis, ir žmonės juos pirks, – sakė Neilas Townsendas, „FarmLink“ vyriausiasis rinkos analitikas Vinipege. – Nemanau, kad Šiaurės Amerikos regione paklausa pastebimai sumažėtų.“

Bloomberg
Viskas apie pinigus. Finansų konsultantė atsako
Reikia patarimo, kaip planuoti išlaidas, kaip sutaupyti, o gal – kaip daugiau uždirbti? Užduokite klausimą nepriklausomai finansų konsultantei Ievai Jazavitienei.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(2 žmonės įvertino)
5.0000

„Lengvais“ įvardijami omikron atvejai gali būti apgaulingi

Pranešimus apie dažniausiai nesunkią COVID-19 ligą, kurią sukelia omikron atmaina, reikėtų...

Superjachtų įmonės vadovas: jei nesugebėsime to pasiekti, mūsų nebeliks

Yra keletas dalykų, kurių negali išvengti net milijardieriai , plaukiojantys savo prabangiomis...

Ekonomistai spekuliuoja, kaip omikron paveiks pasaulinį atsigavimą (29)

Omikron atmaina sudavė smūgį optimistinėms viltims, kad pasaulio ekonomika į 2022 m. įžengs...

D+Siddharth Philip

Nauji apribojimai dėl omikron kelia oro kelionių sumaištį: kokių sprendimų ėmėsi šalys

Oro linijų bendrovėms, keleiviams ir įmonėms teko reaguoti į kelionių apribojimų potvynį,...

D+John Follain, Suzi Ring

COVID-19 šmėkla vėl smogė visu pajėgumu: laukia dar daugiau nemalonių „siurprizų“

Lapkričio 22 d. ryte beveik devyni milijonai Austrijos gyventojų pabudo karantino gniaužtuose. Po...

Top naujienos

D+ Tomas Janonis

Teismo kirtis gražiausiame pajūrio draustinyje vilą pasistačiusiam verslininkui: prabangų namą gali tekti tiesiog nugriauti (4)

Į Pajūrio regioninį parką įsisukę archeologai, ieškantys pradingusių sodybų, sulaukė teismo...

Nemokamo vandens laikai ūkininkams baigiasi: po malonės už nelegalius gręžinius teks susimokėti (222)

Lietuvoje siekiama surasti ir legalizuoti apie 30 tūkst. vandens gręžinių – iki 2024 metų juos...

„Lengvais“ įvardijami omikron atvejai gali būti apgaulingi

Pranešimus apie dažniausiai nesunkią COVID-19 ligą, kurią sukelia omikron atmaina, reikėtų...

Čmilytė-Nielsen apie privalomus skiepus: svarstyti tikrai verta (1)

Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen teigia, kad siūlymą kai kurių profesijų atstovams...

VSAT pateikė daugiau informacijos apie migrantų grupę su nepilnamečiais: specialistai dirbo iki vėlumos (6)

Valstybės sienos apsaugos tarnyba ( VSAT ) praneša, jog per praėjusią parą, nuo antradienio...

Nuo šiandien – nauja tvarka dėl galimybių paso, testų ir kaukių (69)

Nuo trečiadienio galimybių pasui gauti nebetiks antigeno testas – galios tik PGR , o nevakcinuoti...

Apie asmeninį gyvenimą neatviraujantis Edmundas Kučinskas užminė mįslę apie naują šeimą ir gimusį sūnų (43)

Edmundas Kučinskas pastaruoju metu žiūrovus džiugino dalyvaudamas projekte „Kaukės“ . Apie...

Ekonomistai spekuliuoja, kaip omikron paveiks pasaulinį atsigavimą (29)

Omikron atmaina sudavė smūgį optimistinėms viltims, kad pasaulio ekonomika į 2022 m. įžengs...

Danguje žada įspūdingą susidūrimą: viena į kitą lekia dvi supermasyvios juodosios bedugnės (37)

Atrastos dvi supermasyvios juodosios bedugnės , tarp kurių vos 1600 šviesmečių tarpas, ir po...