aA
Pietų Korėja antradienį prie savo šiaurinės sienos siųs karinius snaiperius ir civilius medžiotojus, kad šie sunaikintų nekontroliuojamas, užkratą nešiojančias kiaules, pasprukusias iš kaimyninės Kim Jong Uno vadovaujamos valstybės.
© AP / Scanpix

Vyriausybė taip pat pasitelks šiluminio matymo dronus, ieškodama afrikiniu kiaulių maru užkrėstų šernų, kurie bastosi netoli civilinės pasienio linijos – buferinio regiono netoli Korėjos pusiasalį dalijančios žemės atkarpos, sekmadienį pranešė žemės ūkio ministerija. Šiomis intensyviomis priemonėmis tikimasi išnaikinti sergančias kiaules tokiose vietovėse kaip Inčonas, Seulas, Goseongas ir Bukhano upės pakrantės.

Šį mėnesį pasienio rajonuose ar netoli jų buvo rasti penki negyvi šernai, kuriems buvo nustatyta virusinė hemoraginė liga, pranešė Pietų Korėjos pareigūnai. Radinys liudija, kad gyvūnams leidžiama laisvai klajoti po apylinkes. Panašu, kad mirtinas virusas gali peržengti Šiaurės Korėjos ribas, kur, kaip leidžia spėti neoficialūs pranešimai, liga plinta nekontroliuojamai.

Afrikinis kiaulių maras pasiekė beveik visas Šiaurės Korėjos teritorijas, o vakarinėje Šiaurės Pchenjano provincijoje sergančios kiaulės buvo „sunaikintos“, teigė Lee Hye-hoonas, pirmininkaujantis Nacionalinės asamblėjos žvalgybos komitetui, cituodamas Pietų Korėjos nacionalinę žvalgybos tarnybą.

Remiantis oficialiomis naujienomis, Rytų Azijoje siautėjantis virusas per plauką neaplenkė Šiaurės Korėjos. Gegužės mėnesį jis išguldė vos 22 kiaules kooperatiniame ūkyje, esančiame maždaug už 260 kilometrų į šiaurę nuo Pchenjano, netoli sienos su Kinija, gegužės 30 d. pranešė Šiaurės Korėjos žemės ūkio ministerija ataskaitoje Pasaulio gyvūnų sveikatos organizacijai (OIE).

Tačiau nuo tada Paryžiuje įsikūrusi veterinarijos agentūra negavo jokių tolesnių pranešimų, o valstybinė žiniasklaida įvykiu iš esmės nesidomėjo.

Pietų Korėjos snaiperiai medžios ligotas Šiaurės Korėjos kiaules
© AFP / Scanpix


JT delegatas

Maisto ir žemės ūkio organizacija (FAO) neturi kitos informacijos, tik OIE gautą ataskaitą, teigia Jungtinių Tautų agentūros Tarpvalstybinių gyvūnų ligų skubios pagalbos centro regioninė vadovė Wantanee Kalpravidh. FAO laukia patvirtinimo, kad nusiųstų delegatą į Šiaurės Korėją, patikslino ji penktadienį žinute.

Dėl plačiai paplitusio afrikinio kiaulių maro, kuris, kiek žinoma, nėra žalingas žmogui, tačiau vos per savaitę nužudo daugumą kiaulių, rimtų pavojų gali kilti Šiaurės Korėjos maisto atsargoms.

Prognozuojama, kad šalyje iki 2019 m. pabaigos augalininkystės produkcija bus mažesnė nei įprasta dėl kritulių, kurių iškrito mažiau nei vidutiniškai, ir nepakankamų vandens atsargų drėkinimui, praėjusį mėnesį pranešė FAO. Manoma, kad maždaug 40 proc. gyventojų, arba 10,1 mln. žmonių, gali trūkti maisto ir jiems skubiai reikalinga humanitarinė pagalba, remiantis praėjusių metų balandį atliktu JT įvertinimu.

Didesnis alkis

Afrikinis kiaulių maras dar labiau padidins badą ir neprievalgį, teigia Cho Chunghi, kuris 2011 m. pabėgo iš Šiaurės Korėjos, dešimtmetį pradirbęs vyriausybės gyvūnų ligų kontrolės programoje. Daugelis Šiaurės Korėjos namų ūkių augina kiaules, kad užsidirbtų pinigų ryžiams.

„Kiauliena sudaro apie 80 proc. visų Šiaurės Korėjos gyventojų suvartojamų baltymų ir, atsižvelgiant į visuotines sankcijas, šaliai bus nelengva rasti alternatyvių baltymų šaltinį, – teigia Cho, dabar dirbantis Seulo „Good Farmers“ – nevyriausybinėje organizacijoje, remiančioje besivystančias šalis, kad šios gautų pelną vykdydamos žemės ūkio veiklą.

„Šis virusas yra nepaprastai destruktyvus, nes žmonės nebegali užsidirbti pinigų augindami kiaules, o šalies ekonomika yra suvaržyta“, – pridūrė jis.

Privačiuose ūkiuose užaugintos kiaulės skaičiumi lenkia valstybines ir kolūkiuose augančias kiaules, todėl plitimo sustabdyti beveik neįmanoma, ypač atsižvelgiant į Šiaurės Korėjos nepatyrimą siekiant užkirsti kelią gyvūnų epidemijoms, paaiškino Cho.

Pietų Korėjos snaiperiai medžios ligotas Šiaurės Korėjos kiaules
© AFP / Scanpix


Rusija, Kinija

Šis pajėgumų trūkumas kelia grėsmę visam Korėjos pusiasaliui, kur virusas gali tapti endemija ir išplisti visur. Tai trukdytų pašalinti ligą įprastais būdais – karantinu ir skerdimu. Be to, iš Korėjos pusiasalio liga galėtų vėl patekti į kaimyninę Kiniją ir Rusiją.

Kariniai ir civiliai medžiotojai nuo antradienio bus siunčiami į Padžu, Hvačhoną, Indže, Jangu ir Kosoną šaudyti laukinių kiaulių, pranešė Seulo pareigūnai, pridurdami, kad kiaulių žudytojų skaičius bus nuspręstas pirmadienį.

Jei bus įrodyta, kad tokia strategija yra veiksminga ir saugi, vyriausybė apsvarstys galimybę medžioklės teritorijoje dislokuoti dar daugiau snaiperių.

Pietų Korėja dislokavo septynis sraigtasparnius, kurie dezinfekuoja 250 kilometrų ilgio pasienio sritį, netoli kurios per pastarąjį mėnesį užfiksuota daugiau nei tuzinas viruso protrūkių.

Dirvožemio tyrimai

Remiantis šalies žemės ūkio ministerijos spalio 14 d. duomenimis, pareigūnai 94 ūkiuose išnaikino 154 548 kiaules. Įprastiniai viruso tyrimai kiaulėms buvo paskelbti dar prieš tai, kai Pchenjanas pranešė apie ligos protrūkį, rašoma spalio 9 d. Aplinkos ministerijos ataskaitoje. Šiuo metu tiriami upeliai ir dirvožemis netoli pasienio.

„Kol kas Pietų Korėjos veterinarijos institucijoms pavyko užkirsti kelią afrikinio kiaulių maro plitimui iš pasienio teritorijos į pietus, – rašoma Tarptautinės užkrečiamųjų ligų draugijos „ProMED“ pirmadienio pranešime. – Tačiau pakartotinis viruso įsiveržimas iš Šiaurės Korėjos, greičiausiai pernešamas laukinių šernų, gali sužlugdyti visas jų pastangas.“

Pietų Korėja ne kartą prašė Pchenjano prisijungti prie bendrų veiksmų kovojant su ligos plitimu, tačiau šiaurinė kaimynė nereagavo.

„Tai, kad Šiaurės Korėja pranešė apie protrūkį tarptautinei organizacijai, rodo, kad situacija greičiausiai jau sprūsta jai iš rankų, – pažymėjo buvęs Šiaurės Korėjos kareivis Ahn Chan-ilas, dezertyravęs 1979 m. ir dabar vadovaujantis Pasauliniam Šiaurės Korėjos studijų institutui. – Stebime apokalipsės gimimą.“

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(6 žmonės įvertino)
4.1667

Sočyje – Putino akibrokštas Netanyahu: įžeidimas mestas tikslingai (5)

Vladimiras Putinas niekada nepraleidžia progos pasinaudoti geopolitiniu silpnumu, net jei tai...

Ekspertas: santykiai tarp Prancūzijos ir Vokietijos ėmė smarkiai pleišėti (21)

Dabar, kai Vokietijos lyderiai sureagavo į Prancūzijos prezidento Emmanuelio Macrono...

Macronas ir Merkel įtraukti į naują šaltąjį karą (26)

„Technologinis suverenumas“ yra vienas iš šiais laikais madingesnių terminų, reiškiantis...

„Snapchat“ įkūrėjo sesuo pristatė garsinės erotikos svetainę (8)

Caroline Spiegel nesivaržo kalbėti apie seksą . 22-ejų metų verslininkė ir jaunesnioji...

Fukušima panaudos radiacijos užterštą žemę – taps saulės ir vėjo energetikos centru (2)

Japonija vykdo 300 mlrd. jenų (2,75 mlrd. JAV dolerių) projektą, skirtą pertvarkyti nelaimių...

Top naujienos

Sočyje – Putino akibrokštas Netanyahu: įžeidimas mestas tikslingai (5)

Vladimiras Putinas niekada nepraleidžia progos pasinaudoti geopolitiniu silpnumu, net jei tai...

Buvęs LVŽS atstovas spaudai: valstiečių reitingai pradėjo ristis žemyn po konkretaus įvykio (134)

Naujausių visuomenės apklausų rezultatai neturėtų patikti Lietuvos valstiečių ir žaliųjų...

Skandalingas Matijošaičio sprendimas dėl „svetimų vaikų“ įsigalios nuo sausio

Nuo 2020-ųjų sausio 1-osios įsigalios, anot „Lietuvos tėvų forumo“, „skandalingas ir...

Įmonės išbando būdą, kaip surasti naujų darbuotojų: jaunimui atsivėrė ypatinga galimybė (4)

Studijų metu aukštųjų mokyklų organizuojamos praktikos studentams leidžia ne tik darbo rinkai...

Į Egidijaus Dragūno keiksmų tiradą arenos rūbinėje sureagavo ir vaiko teisių tarnyba: ėmė tirti grėsmės lygį

Atlikėjas Egidijus Dragūnas -Selas įsivėlė į naują skandalą. Šeštadienį Vilniuje per...

Vaikų atėmimo dramą išgyvenusi Kručinskienė paskelbė apie dalyvavimą kitų metų Seimo rinkimuose papildyta (707)

Kaunietė Eglė Kručinskienė , pernai išgyvenusi vaikų atėmimo dramą, nusprendė kandidatuoti...

Paviešino naujų tyrimų Alytuje rezultatus: dioksinais užterštas ne tik pienas ūkininkams rekomenduota jokiu būdu žole nešerti gyvulių (195)

Vyriausybės Ekstremalių situacijų komisija pirmadienį rinkosi dar kartą aptarti gaisro padarinių...

Po rinkimų Baltarusijoje – įspėjimas iš ESBO Lukašenka: nesu pratęs dėl to nervintis (44)

Baltarusijoje sekmadienį vykę parlamento rinkimai, per kuriuos opozicija negavo nė vienos vietos,...

Metų nokautas? UFC veteranas iš koto išverstas itin efektingu būdu (3)

Savaitgalį Anglijoje, Esekse vykusiame Mišrių kovos menų (MMA) turnyre nesėkmę patyrė ilgametis...

Vairuojantys „dyzelius“ gali išvengti bėdų su DPF: apie „ligas“ išduoda keli signalai (40)

Dyzelinis automobilis su įdiegtomis ir tinkamai veikiančiomis išmetamųjų dujų neutralizavimo...