aA
Kanclerei Angelai Merkel jos žvalgybos tarnyba ir partijos kolegos daro spaudimą sugriežtinti vyriausybės poziciją Kinijos įrangos tiekėjo „Huawei Technologies Co.“ atžvilgiu, užtikrinant, kad vokiečių duomenys išliks saugūs tuo metu, kai šalis kuria savo penktosios kartos tinklus.
Angela Merkel
© AFP / Scanpix

Saugumo ir žvalgybos pareigūnai įtaria, kad A. Merkel ir jos sąjungininkai Ūkio ministerijoje sušvelnino apribojimus „Huawei“, siekdami išsaugoti prekybos ryšius su Pekinu, teigia du anonimiškumo prašę Vokietijos pareigūnai.

Kritikai A. Merkel krikščionių demokratų partijos viduje tvirtina, kad vyriausybės taisyklės nepakankamai griežtai užtikrina, kad „Huawei“ įranga nebūtų naudojama Vokietijos 5G tinklo šerdyje, todėl svarbios korporacijų ir vyriausybių operacijos gali būti neapsaugotos nuo kinų špionažo ar sabotažo.

„Huawei“ dilema iliustruoja subalansavimo aktą, kurį turi sugalvoti A. Merkel, siekdama apginti Vokietijos interesus, bet tuo pačiu nesusipykti su Kinija, kuri yra pagrindinė vokiečių eksporto rinka. Vokietijos vadovė, užmezgusi draugiškus ryšius su prezidento Xi Jinpingo vyriausybe, praėjusį mėnesį 12-ąjį kartą kaip kanclerė apsilankė Kinijoje.

Vokietijos kompanijos yra linkusios naudoti „Huawei“ aparatūrą, kad galėtų kuo greičiau ir pigiau žengti į 5G technologijų rinką, o Pekino pareigūnai jautriai reaguoja į bet kokius įtarimus, kad jų kompanija gali būti boikotuojama. Tačiau žvalgybos pareigūnai „Huawei“ ryšius su Kinijos vyriausybe vertina atsargiai ir nerimauja dėl 5G tinklų pažeidžiamumo.

Per švelni Merkel „Huawei“ strategija sulaukė rimtos kritikos: peilius į nugarą galanda net savi
© AP / Scanpix


Šnipų atsakas

JAV administracija dar labiau sustiprino A. Merkel galvos skausmą, paversdama „Huawei“ bylą Vakarų šalių lojalumo išbandymu prekybos kare su Kinija. Baltieji rūmai taip pat reikalauja griežtesnių apribojimų ir grasina nutraukti žvalgybos bendradarbiavimą su Vokietija, jei A. Merkel atsisakys paklusti.

Antradienį A. Merkel pažadėjo, kad Vokietijos kompanijos netrukus turės prieigą prie 5G technologijos už priimtiną kainą. „Deutsche Telekom AG“ pranešė, kad 5G įdiegimas bus atidėtas mažiausiai porai metų ir industrijai kainuos milijardus, jeigu bus įvestas visapusiškas draudimas bendradarbiauti su „Huawei“.

Bruno Kahlas, vadovaujantis Federalinei žvalgybos tarnybai (BND) antradienį paskelbė įspėjimą, sakydamas, kad „Huawei“ yra per daug priklausomas nuo Kinijos komunistų partijos ir „juo negalima visiškai pasitikėti“. Komentaras buvo išplatintas praėjus savaitei po pranešimų, kad Vokietijos kanceliarija nutarė sušvelninti saugumo priemones, iš esmės atmesdama bet kokius bandymus boikotuoti „Huawei“.

„Nepaisant labai intensyvių diskusijų, trukusių daugybę mėnesių, vyriausybės pozicija nėra aiški – matyt, net ir žvalgybos tarnybų vadovams“, – vėliau „Bloomberg“ pažymėjo Konstantinas von Notzas, opozicinės Žaliųjų partijos įstatymų leidėjas, pasikalbėjęs su BND vadovu. A. Merkel vyriausybė „iki šios dienos nesugebėjo“ nustatyti griežtų gairių.

Angela Merkel
Angela Merkel
© AFP / Scanpix


Vokietijos vyriausybės atstovas spaudai Steffenas Seibertas pareiškė, kad saugumo priemonės vis dar tobulinamos ir kad valdžios institucijos turės tinkamų priemonių atsijoti „nepatikimus“ pardavėjus. Jis pažymėjo, kad atsižvelgiama ir į žvalgybos agentūrų komentarus.

„Tarnybų ir kitų saugumo institucijų informacija ir išvados visada turi reikšmės vyriausybės veiksmams“, – trečiadienį žurnalistus patikino S. Seibertas.

„Huawei“, visame pasaulyje aptarnaujanti tris milijardus žmonių, pabrėžė, kad kaltinimai dėl nepatikimumo yra nepagrįsti.

„Mums niekada ir į galvą neateitų savo gaminiuose įdiegti vadinamąsias „galines duris“, – atsakydami į užklausą elektroniniame laiške pažymėjo „Huawei“. – Jokia vyriausybinė agentūra ar išorinė organizacija neturi „Huawei“ akcijų ir niekaip „Huawei“ nekontroliuoja.

Nesutarimai

A. Merkel bloko įstatymų leidėjų grupė, vadovaujama parlamento užsienio reikalų komiteto pirmininko Norberto Roettgeno, praėjusią savaitę taip pat prisidėjo prie nesutarimų, paskelbusi atvirą laišką Vokietijos dienraštyje „Handelsblatt“, kuriame pareikalavo Bundestago perimti 5G įrangos tiekėjų patikimumo kontrolę. Vokietijos vidaus reikalų ministerija pakluso išsakytai kritikai ir pažadėjo pasverti politinius veiksnius, vertindama 5G komponentus, pranešė „Handelsblatt“.

BND ir užsienio bei vidaus reikalų ministerijų pareigūnai nereikalauja visiškai boikotuoti „Huawei“, tačiau nori turėti galimybę laikyti kompaniją nuošalyje, jei nuspręstų, kad ji kelia pavojų šalies saugumui. Tikimybė, kad Vokietijos valdžios institucijos nustatys, jog įrangoje yra slaptos „galinės durys“, kurios galėtų suteikti Kinijai prieigą prie duomenų, yra „labai menka, praktiškai neegzistuojanti“, pažymėjo B. Kahlas.

Net jei tai būtų įmanoma, pridūrė jis, programinės įrangos atnaujinimas galėtų „nedelsiant“ pakeisti tinklą ir atverti jį „sabotažui ar špionažui“.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(8 žmonės įvertino)
4.0000

Pompeo diskusijose dėl NATO dar įpylė žibalo (110)

Jungtinių Valstijų valstybės sekretorius Mike'as Pompeo pareiškė, kad NATO kyla grėsmė...

Vos 30 tūkst. km² valstybėje – naftos turtais paremta tironija (90)

Prezidentas Teodoro Obiangas Nguema Mbasogo Vakarų Afrikos šalį valdo beveik 40 metų, bet tik...

Paveikslas keičiasi iš esmės: kodėl Kremlius nepergyvena dėl JAV sankcijų (379)

Problemos, susijusios su duomenimis apie užsienio tiesiogines investicijas – ypač svarbią...

Top naujienos

Paulauskas – apie JAV atmestus kaltinimus Venckienei: manęs toks argumentas neįtikina (235)

Į Lietuvą sugrąžinta Neringa Venckienė už grotų praleis porą mėnesių. Tiesa, didelė dalis...

Neringos rūkyklas sujudinę kaimynai: žvejai kai ką nutyli (95)

Dėl rūkomos žuvies skundus parašę juodkrantiškiai nusprendė prabilti viešai: „nutylima...

Dar niekad neviešintos detalės apie Grybauskaitės darbą, vykdant užsienio politiką: viską galima apibendrinti vienu sakiniu (274)

Prezidentės Dalios Grybauskaitės užsienio politiką būtų galima apibūdinti vienu sakiniu:...

Žmogaus teisių stebėtojai aplankė Venckienę: įvertino kalėjimo sąlygas (225)

Lietuvos žmogaus teisių gynimo ascociacijos (LŽTGA) atstovai pirmadienį Kauno tardymo...

Mirė Audronės Skučienės sūnus Tadas Skučas (28)

Pirmadienį po pietų mirė Neringos Venckienės pusbrolis, Audronės Skučienės 43 metų sūnus...

Tai, ko oficialioje apžvalgoje neišvydote: Šaro klausimas Čeponiui – tai kiek jau laiko meti? (21)

Po „Betsafe- LKL “ čempionato rungtynių Alytuje, kur antroje mačo pusėje įsibėgėjęs Kauno...

Vargingoje šalyje apsilankęs lietuvis stebėjo, kaip linksminasi vietiniai: į gražias merginas svaido citrinas, bet tam yra rimta priežastis (9)

Skrendu į Adis Abebą – maždaug 2440 m virš jūros lygio įsikūrusią Etiopijos sostinę. Čia...

Didžiausiu galvos skausmu rusams tapęs Valančius buvo paruošęs aiškų planą: imperija turėjo griūti

Vyskupo Motiejaus Valančiaus laikais Lietuva priklausė Rusijos imperijai, o šioje galiojo degtinės...

Juškevičiaus šou nepakako: Maksvyčio „Parma“ per paskutinę minutę nusileido „Chimki“ ekipai (6)

Adas Juškevičius pasiekė šio sezono VTB lygos rezultatyvumo rekordą, o „Parma“ prasidėjus...

Į senutį „Peugeot 205“ sumontavo reaktyvinį variklį: rezultatas stulbinantis (3)

Automobiliai, į kuriuos sumontuoti reaktyviniai varikliai, visuomet įdomūs benzingalviams ,...