aA
Kanclerei Angelai Merkel jos žvalgybos tarnyba ir partijos kolegos daro spaudimą sugriežtinti vyriausybės poziciją Kinijos įrangos tiekėjo „Huawei Technologies Co.“ atžvilgiu, užtikrinant, kad vokiečių duomenys išliks saugūs tuo metu, kai šalis kuria savo penktosios kartos tinklus.
Angela Merkel
Angela Merkel
© AFP / Scanpix

Saugumo ir žvalgybos pareigūnai įtaria, kad A. Merkel ir jos sąjungininkai Ūkio ministerijoje sušvelnino apribojimus „Huawei“, siekdami išsaugoti prekybos ryšius su Pekinu, teigia du anonimiškumo prašę Vokietijos pareigūnai.

Kritikai A. Merkel krikščionių demokratų partijos viduje tvirtina, kad vyriausybės taisyklės nepakankamai griežtai užtikrina, kad „Huawei“ įranga nebūtų naudojama Vokietijos 5G tinklo šerdyje, todėl svarbios korporacijų ir vyriausybių operacijos gali būti neapsaugotos nuo kinų špionažo ar sabotažo.

„Huawei“ dilema iliustruoja subalansavimo aktą, kurį turi sugalvoti A. Merkel, siekdama apginti Vokietijos interesus, bet tuo pačiu nesusipykti su Kinija, kuri yra pagrindinė vokiečių eksporto rinka. Vokietijos vadovė, užmezgusi draugiškus ryšius su prezidento Xi Jinpingo vyriausybe, praėjusį mėnesį 12-ąjį kartą kaip kanclerė apsilankė Kinijoje.

Vokietijos kompanijos yra linkusios naudoti „Huawei“ aparatūrą, kad galėtų kuo greičiau ir pigiau žengti į 5G technologijų rinką, o Pekino pareigūnai jautriai reaguoja į bet kokius įtarimus, kad jų kompanija gali būti boikotuojama. Tačiau žvalgybos pareigūnai „Huawei“ ryšius su Kinijos vyriausybe vertina atsargiai ir nerimauja dėl 5G tinklų pažeidžiamumo.

Per švelni Merkel „Huawei“ strategija sulaukė rimtos kritikos: peilius į nugarą galanda net savi
© AP / Scanpix


Šnipų atsakas

JAV administracija dar labiau sustiprino A. Merkel galvos skausmą, paversdama „Huawei“ bylą Vakarų šalių lojalumo išbandymu prekybos kare su Kinija. Baltieji rūmai taip pat reikalauja griežtesnių apribojimų ir grasina nutraukti žvalgybos bendradarbiavimą su Vokietija, jei A. Merkel atsisakys paklusti.

Antradienį A. Merkel pažadėjo, kad Vokietijos kompanijos netrukus turės prieigą prie 5G technologijos už priimtiną kainą. „Deutsche Telekom AG“ pranešė, kad 5G įdiegimas bus atidėtas mažiausiai porai metų ir industrijai kainuos milijardus, jeigu bus įvestas visapusiškas draudimas bendradarbiauti su „Huawei“.

Bruno Kahlas, vadovaujantis Federalinei žvalgybos tarnybai (BND) antradienį paskelbė įspėjimą, sakydamas, kad „Huawei“ yra per daug priklausomas nuo Kinijos komunistų partijos ir „juo negalima visiškai pasitikėti“. Komentaras buvo išplatintas praėjus savaitei po pranešimų, kad Vokietijos kanceliarija nutarė sušvelninti saugumo priemones, iš esmės atmesdama bet kokius bandymus boikotuoti „Huawei“.

„Nepaisant labai intensyvių diskusijų, trukusių daugybę mėnesių, vyriausybės pozicija nėra aiški – matyt, net ir žvalgybos tarnybų vadovams“, – vėliau „Bloomberg“ pažymėjo Konstantinas von Notzas, opozicinės Žaliųjų partijos įstatymų leidėjas, pasikalbėjęs su BND vadovu. A. Merkel vyriausybė „iki šios dienos nesugebėjo“ nustatyti griežtų gairių.

Angela Merkel
Angela Merkel
© AFP / Scanpix


Vokietijos vyriausybės atstovas spaudai Steffenas Seibertas pareiškė, kad saugumo priemonės vis dar tobulinamos ir kad valdžios institucijos turės tinkamų priemonių atsijoti „nepatikimus“ pardavėjus. Jis pažymėjo, kad atsižvelgiama ir į žvalgybos agentūrų komentarus.

„Tarnybų ir kitų saugumo institucijų informacija ir išvados visada turi reikšmės vyriausybės veiksmams“, – trečiadienį žurnalistus patikino S. Seibertas.

„Huawei“, visame pasaulyje aptarnaujanti tris milijardus žmonių, pabrėžė, kad kaltinimai dėl nepatikimumo yra nepagrįsti.

„Mums niekada ir į galvą neateitų savo gaminiuose įdiegti vadinamąsias „galines duris“, – atsakydami į užklausą elektroniniame laiške pažymėjo „Huawei“. – Jokia vyriausybinė agentūra ar išorinė organizacija neturi „Huawei“ akcijų ir niekaip „Huawei“ nekontroliuoja.

Nesutarimai

A. Merkel bloko įstatymų leidėjų grupė, vadovaujama parlamento užsienio reikalų komiteto pirmininko Norberto Roettgeno, praėjusią savaitę taip pat prisidėjo prie nesutarimų, paskelbusi atvirą laišką Vokietijos dienraštyje „Handelsblatt“, kuriame pareikalavo Bundestago perimti 5G įrangos tiekėjų patikimumo kontrolę. Vokietijos vidaus reikalų ministerija pakluso išsakytai kritikai ir pažadėjo pasverti politinius veiksnius, vertindama 5G komponentus, pranešė „Handelsblatt“.

BND ir užsienio bei vidaus reikalų ministerijų pareigūnai nereikalauja visiškai boikotuoti „Huawei“, tačiau nori turėti galimybę laikyti kompaniją nuošalyje, jei nuspręstų, kad ji kelia pavojų šalies saugumui. Tikimybė, kad Vokietijos valdžios institucijos nustatys, jog įrangoje yra slaptos „galinės durys“, kurios galėtų suteikti Kinijai prieigą prie duomenų, yra „labai menka, praktiškai neegzistuojanti“, pažymėjo B. Kahlas.

Net jei tai būtų įmanoma, pridūrė jis, programinės įrangos atnaujinimas galėtų „nedelsiant“ pakeisti tinklą ir atverti jį „sabotažui ar špionažui“.

Bloomberg
Viskas apie pinigus. Finansų konsultantė atsako
Reikia patarimo, kaip planuoti išlaidas, kaip sutaupyti, o gal – kaip daugiau uždirbti? Užduokite klausimą nepriklausomai finansų konsultantei Ievai Jazavitienei.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(8 žmonės įvertino)
4.0000

Izraelio mokslininkai pristatė rezultatus dėl ketvirtosios vakcinos dozės: kyla dilema

Ketvirta „ Pfizer “ ir „BioNTech“ sukurtos vakcinos dozė nepakankamai apsaugo nuo...

Naftos krovinių rinka klesti: perdirbimo įmonės išgraibsto nepaisydamos pabrangimo

Pasaulinė fizinė naftos rinka kaista, o tai suteikia postūmį vadinamiesiems „buliams“.

D+Alberto Nardelli, Jorge Valero, Arne Delfs

Putinas Europai ruošia naują realybę (7)

Didžiosios Europos valstybės vis labiau nerimauja, kad net jeigu Rusijos prezidentas Vladimiras...

D+Stefan Nicola

„Tesla“, lustai ir Kinija: automobilių istorijos, kurias reiktų stebėti 2022 metais (1)

Pirmosiomis Naujųjų metų dienomis paprastai žvelgiama į ateitį – prie to dar prieisime, –...

Įsismarkavusi infliacija kelia problemų Baltijos šalims: vėsinti situaciją itin sunku (16)

Naujausios euro zonos narės nesigaili prisijungusios prie valiutos bloko, tačiau susiduria su vienu...

Top naujienos

Seime – emocingos diskusijos dėl smurto lyties pagrindu: įžvelgia garsiosios konvencijos pėdsaką (29)

Seime antradienį vyko emocingos diskusijos dėl Smurto artimoje aplinkoje įstatymo projekto. Ypač...

Dundulis įvardijo, ką padarytų pirmiausia, jei Lietuva sumažintų PVM maisto prekėms (65)

Lenkijai nuo vasario mėnesio naikinant PVM maisto produktams, prekybos tinklo „ Norfa “ vadovas...

Rusija kelia sąlygas Vakarams: toliau jokių derybų (191)

Maskva antradienį atmetė naujas derybas dėl Ukrainos, kol Vakarai neatsakys į jos reikalavimus,...

Elektroninės parduotuvės vadovas Lingys susiviliojo nauju sprendimu: kol kas tai bus eksperimentas

Pandemijos metu suvešėjus elektroninei prekybai, apsidžiaugė ne tik patogiai prekes įsigyti...

Viename Lietuvos mieste – liūdni pokyčiai: du dešimtmečiai iš miesto atėmė 18 tūkst. gyventojų (4)

Per pastaruosius dvidešimt metų Kėdainiai smarkiai susitraukė. Čia nebeliko beveik 18 tūkst....

Medikų atstovė: nereikia galvoti, kad omikron yra švelnus virusas – jo pasekmės gali būti netikėtos

Seimui sprendžiant dėl privalomo medikų, socialines ir globos paslaugas teikiančių specialistų...

LRT etikos kontrolierė priėmė sprendimą dėl Editos Mildažytės laidos su Beata Tiškevič: laidos vedėja išreiškė apgailestavimą (49)

Šių metų sausio 6-ąją portale lrt.lt pasirodžiusi Editos Mildažytės laida „Svečiuose pas...

Seimas nepritarė atlaisvinti alkoholio prekybą (25)

Seimas antradienį atmetė valdančiųjų iniciatyvas liberalizuoti dabartinę alkoholio prekybos...

Čekijoje mirė specialiai koronavirusu užsikrėtusi dainininkė, skiepų priešininkė

Čekijoje mirė folkloro dainininkė, skiepų priešininkė, specialiai užsikrėtusi COVID-19, kad...

Architektas įsigijo 28 kv. m būstą ir įsirengė jį pagal savo poreikius: gyvenimas dar niekada nebuvo toks lengvas (6)

Su aukštomis būstų kainomis ir ribota butų, ypač centrinėse zonose, pasiūla susiduria dauguma...