aA
Koronavirusas pasaulio ekonomikai smogė dvigubą smūgį, paguldydamas ją ant menčių keliems artimiausiems mėnesiams ir versdamas investuotojus perkainoti akcijas ir obligacijas, kol įmonių pajamos mažėja.
Pasaulinę ekonomiką ištiko dvigubas pasiūlos ir paklausos šokas
© Zuma Press / Scanpix

Iš vienos pusės, epidemija sutrikdė prekių gamybą: daugelis Kinijos fabrikų ir toliau stovi uždaryti, o darbininkai sėdi užsidarę namuose. Tai stabdo produkciją Kinijoje ir trukdo kitoms šalims gauti medžiagas, reikalingas jų pačių verslui.

Šis tiekimo šokas iš pradžių buvo laikomas trumpalaikiu sutrikimu, lengvai pašalinamu, kai tik virusas bus suvaldytas. Buvo prognozuojama, kad pasaulinis augimas vyks pagal V formos trajektoriją: pirmąjį ketvirtį staigiai sumažės, bet per ateinančias savaites vėl atsities.

Ankstyvosios 2020 m. augimo prognozės nuėjo šuniui ant uodegos, nes dabar mažėja ir paklausa. Kadangi virusas peržengė Kinijos ribas, vis labiau nerimaujantys vartotojai visame pasaulyje linkę apskritai nieko nebepirkti, niekur nekeliauti ir valgyti namuose. Dėl šios priežasties kompanijos ne tik siunčia darbuotojus namo, bet išvis nutraukia samdymą ar investavimą – ir dėl to dar labiau sumažėja išlaidos.

Galimos šio dvigubo šoko pasekmės sukėlė įvairių diskusijų tarp ekonomistų. Harvardo universiteto profesorius Kennethas Rogoffas šią savaitę rašė, kad negalima atmesti aštuntojo dešimtmečio stiliaus pasiūlos trūkumo sukeltos infliacijos. Kiti svarsto, kad laukia dar vienas infliacijos silpnėjimo etapas.

Centrinius bankus ir vyriausybes labiausiai neramina tai, kad jie greičiausiai patirs dar didesnį spaudimą įgyvendinti ekonomines paskatas.

„Klasikinė recesija reiškia paklausos trūkumą pasiūlos atžvilgiu, – šią savaitę ataskaitoje pažymėjo Davidas Wilcoxas, buvęs Federalinės rezervų sistemos pareigūnas, dabar dirbantis Petersono tarptautinės ekonomikos institute. – Įprastesnėje situacijoje ekonomikos politikos formuotojai žinotų, kaip padėti kompensuoti trūkstamą paklausą. Tačiau šis atvejis yra sudėtingesnis, nes apima neigiamus padarinius tiek pasiūlai, tiek paklausai.“

Pasaulinę ekonomiką ištiko dvigubas pasiūlos ir paklausos šokas
© Sipa / Scanpix


Blogiausia situacija nuo 2009-ųjų

Smūgiai pasiūlai ir paklausai paaiškina, kodėl pasaulio ekonomika juda link silpniausios plėtros nuo pat 2009 m. recesijos laikų, o politikos formuotojams infliacijos tikslai tampa vis labiau nepasiekiami. Tokios kompanijos kaip „Hyatt Hotels Corp.“ ir „United Airlines Holdings Inc.“ jau atšaukė savo pajamų prognozes, o gamintojai, kaip antai „Samsung Electronics Co.“ ir „Toyota Motor Corp.“, deda visas pastangas, kad jų produkcija vėl atsigautų.

Šie smūgiai taip pat paaiškina, kodėl didžiausias Federalinių rezervų sistemos palūkanų normų sumažinimas nuo 2008 m. – kritinis žingsnis, kurį buvo nutarta priimti antradienį, – iš pradžių nesugebėjo išjudinti akcijų rinkos. Nepaisant K. Rogoffo perspėjimo dėl produktų trūkumo, prekybininkai artimiausių dešimties metų infliaciją dabar vertina vos 1,48 proc., palyginti su 1,8 proc. 2020 m. pradžioje, kaip rodo JAV iždo vertybiniai popieriai.

Centriniams bankams nerimą kelia tai, kad sumažinus palūkanų normas fabrikai vis tiek neatsidarys, o darbuotojai nesugrįš į darbą. Norėdami išlaikyti paklausą ir tada, kai virusas bus praėjęs, jie greičiausiai turės būti dar išradingesni ir suderinti normų mažinimą su tikslinėmis programomis, kad grąžintų pasitikėjimą ir išlaikytų kredito srautus. Kita priežastis – daugeliui centrinių bankų jau dabar trūksta amunicijos po ankstesnių palūkanų normų sumažinimų.

Federalinei rezervų sistemai žengus pirmąjį netvirtą žingsnį, vyriausybės patiria vis didesnį spaudimą daryti dar daugiau. JAV Atstovų rūmai priėmė 7,8 mlrd. dolerių neatidėliotinų išlaidų įstatymą, skirtą reaguoti į viruso protrūkį – padėti atkurti akcijų lygį, smukusį iškart po Federalinės rezervų sistemos veiksmų.

„Esame ankstyvoje šios krizės valdymo stadijoje“, – kalbėjo buvęs JAV iždo sekretorius Lawrence'as Summersas.

Kai kurie ekonomistai teigia, kad tai, kas nutiko, iš esmės yra pasiūlos šokas, tačiau kiti tvirtina, kad nukentėjo ir paklausa, todėl svarbu atskirti viena nuo kito.

Pasaulinę ekonomiką ištiko dvigubas pasiūlos ir paklausos šokas
© Zuma Press / Scanpix


Pasiūlos šokas iš principo kelia daugiau problemų politikos formuotojams, nes nėra paprasta greitai atkurti gamybos, transporto ir komunikacijos tinklus ar gamtos išteklių produkciją, paveiktą netikėto smūgio.

Dažniausiai tokiais atvejais įsikiša fiskalinės valdžios institucijos, kurios iki šiol sėdėjo gale, užleisdamos vairą centriniams bankams. JAV, Japonija, Italija ir Pietų Korėja yra tarp tų, kurios ėmėsi kurti paketus viruso trikdžiams šalinti, nors daugeliu atveju jie yra susiję su sveikatos priežiūros pramone ir gydymu bei prevencija, o ne su platesne ekonomika.

Normos „bejėgės“

„Suprantama, normų mažinimas nepadės pripildyti ištuštėjusių maisto prekių lentynų, – teigia „Principal Global Investors“ vyriausioji strategė Seema Shah. – Monetarinė politika tampa bejėgė, kai pasiūla tiesiog negali patenkinti paklausos“, – sako ji.

Kalbant apie paklausos šoką, kai centriniai bankininkai paprastai tampa pirmaisiais pagalbos teikėjais, dėl paties šoko pobūdžio šį kartą platesnis monetarinis atsakas gali būti mažiau veiksmingas. Nors mažesnės skolinimosi išlaidos gali suteikti namų ūkiams didesnę perkamąją galią, ši priemonė yra ribota, kai milijonai žmonių užsidaro namuose dėl antivirusinių taisyklių – arba tiesiog bijodami užsikrėsti.

Tai gali padėti paaiškinti Kinijos Liaudies Banko sprendimą pasitelkti tikslines kredito priemones, o ne didelio masto palūkanų normų sumažinimą po to, kai šių metų pradžioje šalyje išplito virusas. Kinijos reguliavimo institucijos leido bankams skirti daugiau neveiksnių paskolų ir sušvelnino obligacijų pardavimo gaires.

Federalinei rezervų sistemai taip pat gali tekti imtis ekspansyvesnių veiksmų, teigia „Credit Suisse Group AG“ analitikai. Zoltanas Pozsaras ir Jamesas Sweeney antradienį pabrėžė, kad sutrikimai pasaulinėje tiekimo grandinėje savo ruožtu gali sukelti mokėjimo trikdžius ir priversti sugriežtinti finansavimo sąlygas.

„Tiekimo grandinė – tai atvirkštinė mokėjimo grandinė“, – rašė analitikai. Jie paragino teikti „neterminuotą likvidumo palaikymą pasitelkus balansą“.

Pasaulinę ekonomiką ištiko dvigubas pasiūlos ir paklausos šokas
© AFP / Scanpix


Europos Komisija taip pat ruošiasi galimiems sukrėtimams užsitęsusios epidemijos atveju. „Dėl likvidumo trūkumo įmonėse, kurioms tenka sustabdyti gamybą, gali kilti kaskadinis poveikis, kurį dar labiau sustiprins ir išplės finansų rinkos“, – nurodoma komisijos pranešime, kurį matė „Bloomberg“.

Praėjusią savaitę buvo stebimas didžiausias pasaulinių akcijų nuosmukis po kredito krizės – staigus krytis iš rekordinių „MSCI All Country World Index“ aukštumų, pasiektų dar visai neseniai, vasario 12 d. Rodiklis išlieka maždaug 8 proc. žemesnis už minėtąjį aukščiausią tašką po 2,7 proc. padidėjimo trečiadienį, kurį paskatino JAV sprendimas dėl išlaidų ir kai kurių investuotojų nusiraminimas, susijęs su tuo, kad demokratų kandidatui į prezidentus Joe Bidenui puikiai sekėsi preliminariame „Super Tuesday“ balsavime. Vis dėlto neatmestina tolesnių rinkos sutrikimų rizika.

„Nors Federalinės rezervų sistemos tarifų mažinimas tarnavo jos tikslams iki pat 2019 m. pabaigos, tolesnis mažinimas šiuo metu gali teikti ribotą paramą rinkoms“, – pabrėžė Jingyi Pan, Singapūro „IG Asia Pte“ rinkos strategė.

Visa tai įpareigoja politikos formuotojus imtis išradingesnių veiksmų. Vyriausybės išlaidos gali nepajėgti sustabdyti viruso plitimo, tačiau jos gali padėti atstatyti krentančią vartotojų paklausą. „Morgan Stanley“ vyriausiasis ekonomistas Chetanas Ahya prognozuoja, kad keturiose pagrindinėse išsivysčiusiose ekonomikose ir Kinijoje šiais metais fiskalinis deficitas padidės bent iki 4,7 proc. bendrojo vidaus produkto – daugiausiai nuo 2011 m. ir daugiau nei pernai (4,1 proc.).

„COVID-19 yra ypač pražūtingas ekonominis šokas, nes sukrėtimą išgyvena tiek pasiūla, tiek paklausa“, – teigia Markas Zandi, „Moody's Analytics“ vyriausiasis ekonomistas.

Bloomberg
Viskas apie pinigus. Finansų konsultantė atsako
Reikia patarimo, kaip planuoti išlaidas, kaip sutaupyti, o gal – kaip daugiau uždirbti? Užduokite klausimą nepriklausomai finansų konsultantei Ievai Jazavitienei.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(12 žmonių įvertino)
4.9167
Verslas PliusYoolim Lee; Olivia Poh

Milijardieriams atėjo sunkūs laikai: Singapūro turtuolis atsivėrė darbuotojams

Praėjusį pirmadienį bendrovės „Sea Ltd.“ darbuotojams darbo savaitė prasidėjo gavus...

Verslas PliusMaeva Cousin, Tom Orlik ir Bryce Baschuk

Nepritekliaus laikai prasideda nuo 1,6 trilijono dolerių smūgio pasaulio ekonomikai (1)

Saitai, rišantys pasaulio ekonomiką, ir po visą pasaulį pristatomų prekių gausa pradėjo...

Verslas PliusSiddharth Philip

Pigių skrydžių bendrovei pavyko sumažinti nuostolius, bet ateitis vis dar neaiški

„ EasyJet “ sumažino pirmojo pusmečio nuostolius ir pranešė apie vasaros užsakymų bangą,...

Verslas PliusBloomberg News

Rusija teigia, kad pusė „Gazprom“ klientų užsienyje atsidarė sąskaitas pervedimams rubliais

Pasak Rusijos ministro pirmininko pavaduotojo Aleksandro Novako, maždaug pusė „Gazprom PJSC“...

Verslas PliusStephanie Baker, Jonathan Browning

JAV: „fiktyvus savininkas“ slepia milijardo vertės rusiškas jachtas

Jungtinių Valstijų institucijos, skubančios areštuoti sankcionuotųjų Rusijos milijardierių...

Top naujienos

Dėl karieso kaltas ne vien maistas: gydytoja išvardijo kitas dantų gedimo priežastis

Viena dažniausių apsilankymo pas odontologus priežasčių yra dantų ėduonis , kitaip –...

Hegemonas nuverstas: „Lietkabelis“ pirmą kartą istorijoje paliko „Žalgirį“ be LKL finalo (6)

Panevėžio „Lietkabelis“ pakeitė „Betsafe-LKL“ istoriją – pusfinalyje triskart iš eilės...

„Bellingcat“ vadovas: jėgos struktūros jau išduoda Putiną (2)

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas suprato grėsmes savo šalies viduje ir privalėjo rasti...

Karas Ukrainoje. Rusija skelbia sunaikinusi Ukrainoje didelį Vakarų perduotos ginkluotės krovinį Rusija uždraudė į šalį atvykti JAV prezidentui Bidenui (12)

Rusijos pajėgos toliau puola Lysyčansko ir Severodonecko miestus Ukrainos rytiniame Luhansko...

Statybų pažyma brango 17 kartų: dėl įvestų pokyčių sutrikę liko ir politikai (1)

Statant namą ar daugiabutį viena iš pažymų pabrango keliolika kartų. Aplinkos ministras sutinka,...

Egidijus Dragūnas turi nugriauti regioniniame parke pastatytą namą, mano statybų inspekcija (7)

Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija mano, kad Vilniuje , Pavilnių...

Delfi PliusAgnė Keizikienė

Dėl šių procedūrų moterys pametė galvas: žada stebuklingą sulieknėjimą be chirurginio įsikišimo

Kūnas yra mūsų tvirtovė, todėl turime juo rūpintis, jį gerbti ir mylėti. Deja, pamilti jį...

„Delfi agro“. Kritinės klaidos į šiltnamį persodinant pomidoro daigus ir ko negalima dėti į kompostą

Su Eligijumi Debesiūnu, „Dzūkų ūkio“, auginančio daigus, savininku, kalbamės apie tai, kaip...

Pergalingas Šaro finišas Eurolygos finalo ketverte: „Barcelonai“ – trečia vieta nuolat atnaujinama

Belgrade vykstančiame Eurolygos finalo ketverte pergalingai tarptautinį sezoną užbaigė Šarūno...

Delfi PliusVilma Danauskienė

Vis daugiau duomenų, kad Rusijos prezidentas turi per daug priešų: kas taps Vladimiro Putino įpėdiniu (7)

Kai pernai viename propagandiniame Rusijos televizijos kanale rodomos laidos vedėjas Vladimirui...