aA
2019 metų įvykiai pasitarnavo kaip priminimas, koks vis dėlto pažeidžiamas yra pasaulio naftos tiekimas. Iranas buvo kaltinamas dėl išpuolių prieš laivus, naftotiekius ir perdirbimo gamyklas Artimuosiuose Rytuose. Tačiau pasaulyje, iki šiol abejingame naftos geopolitikai, netruko pasijusti išpuolių pasekmės.
© Reuters / Scanpix

Dabar, kai JAV nužudė Qassemą Soleimanį, Irano generolą, kuris vadovavo revoliucijos gvardijos korpuso pajėgoms, virš rinkos pakibo didysis klausimas: ar atsakydamas Iranas kaip ginklu nepasinaudos nafta?

Nėra jokios ypatingos priežasties manyti, kad Irano atsakomieji veiksmai bus nukreipti į naftą, išskyrus tai, kad net labiausiai saugomi pramonės įrenginiai pasirodė esantys pažeidžiami, o nuolatinis naftos tanklaivių srautas, plaukiantis per Hormuzo sąsiaurį, suteikia į valias galimybių sutrikdyti tiekimą. Remiantis „Bloomberg“ surinkta informacija, praėjusį mėnesį iš Persijos įlankos ir link JAV uostų per kanalą praplaukė apytiksliai 34 milijonai barelių naftos iš Saudo Arabijos, Irako ir Kuveito.

Rugsėjo mėnesio išpuoliai prieš Saudo Arabijos naftos perdirbimo įrenginius Abkaiko ir Churaiso kompleksuose trumpam nutraukė 5,7 milijonų barelių kasdieninį tiekimą – tai tapo kol kas didžiausio masto tiekimo sutrikimu. Pagaliau pasaulis pajuto, kad naftos atsargos – gamybos pajėgumai, beveik išimtinai valdomi Saudo Arabijos – nė iš tolo nėra tokios saugios, kaip kadaise manyta.

Nors atsakomybę už išpuolius prisiėmė [Irano remiamos] Jemeno „Houthi“ pajėgos, kurias nuo 2015 m. bombarduoja Saudo Arabijos vadovaujamos oro antskrydžių kampanijos, JAV ir Saudo Arabija apkaltino tiesiogiai Iraną. Į Saudo Arabiją nusiųsti Jungtinių Tautų tyrėjai nesugebėjo patvirtinti amerikiečių ir saudo arabų kaltinimų, jog už išpuolius atsakingas Iranas. Pats Iranas neigia juose dalyvavęs.

Oro antskrydžiai trumpam pašokdino naftos kainas, tačiau kainų siautulys buvo trumpalaikis. Dėl niūrios naftos paklausos perspektyvos ir greitų saudo arabų veiksmų (jie nuramino rinkas praėmę naftos atsargas ir panaudoję laisvus pajėgumus) vos po kelių dienų kainos buvo mažesnės nei prieš išpuolius.

Tačiau dabar viskas atrodo kiek kitaip. Naftos kainos kilo aukštyn nuo pat spalio pradžios, o generolo Q. Soleimanio nužudymas išpūtė jas iki aukščiausio lygio nuo balandžio mėnesio.

Naftos atsargos
Naftos atsargos
© AP / Scanpix


Nors naftos paklausos augimo prognozės pirmajam 2020 m. pusmečiui dar nepasitaisė, pažadas, kad vėliau šį mėnesį bus pasirašytas „pirmojo etapo“ prekybos susitarimas tarp JAV ir Kinijos įnešė šiek tiek daugiau optimizmo. Tuo tarpu pasiūla gali sumažėti, nors aš ir toliau skeptiškai vertinu tai, kiek realių atsargų bus pašalinta iš rinkos naujuoju susitarimu tarp naftą eksportuojančių šalių organizacijos ir jos didžiųjų naftą gaminančių partnerių (bendrai žinomų kaip OPEC+).

Saudo Arabijos įsipareigojimas atsisakyti papildomų 400 000 barelių per dieną, viršijant sutartą planą, tik sugrąžins produkciją atgal į vidutinį lygį, kurį šalis pumpuoja nuo kovo mėnesio. Rusijos naftos ir kondensato (tam tikros lengvos naftos, išgaunamos iš dujų telkinių) gamyba pasiekė posovietines aukštumas. Neįtraukus kondensato į naująją kvotą, kuri pastatys Rusiją į vieną eilę su OPEC šalimis, bus lengviau įvykdyti naują produkcijos tikslą – ketvirtadalis naftos produkcijos sumažėjimo iki gruodžio pabaigos buvo kompensuota didesne kondensato gamyba, praneša šalies energetikos ministerija.

Pasiūlos santūrumas labiau tikėtinas dėl sulėtėjusio JAV produkcijos augimo ir galimai vis mažesnio tiekimo iš OPEC „abejotino šešetuko“. Dėl aukštesnių naftos kainų JAV skalūnų gamintojai galėjo apdrausti didesnę dalį savo 2020 m. produkcijos, tačiau tai nebūtinai reikš suaktyvėjusią gavybą ir tiekimą, nes investuotojai ir toliau reikalauja griežtesnės fiskalinės disciplinos.

Ką tik paskelbti oficialūs JAV spalio mėnesio gamybos duomenys rodo, kad rugsėjį dienos norma siekė visus 170 000 barelių. Vis dėlto tai yra 90 000 barelių per dieną mažiau, nei numatė Energetikos informacijos administracija. Nepakankamas skalūnų tiekimas per ateinančius mėnesius gali dar labiau sumažinti pasiūlą.

Tokia įtampa rinkoje reiškia, kad bet koks išpuolis prieš regioninius naftos įrenginius gali turėti ilgesnį poveikį, nei tai nutiko rugsėjį. Ne veltui naftos rinkos tokios susinervinusios.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(11 žmonių įvertino)
3.3636

Paneigė dažnai išsakomą nuomonę dėl neigiamų palūkanų normų (5)

Naujas Jeilio profesoriaus Paulo Schmelzingo straipsnis mums primena, kad problemų paprastai sukelia...

Taupant kaštus, „Danske“ 2000 darbuotojų pasiūlė išeiti iš darbo (58)

„ Danske Bank A/S“ 2000 savo darbuotojų Danijoje siūlo patrauklų išėjimo iš darbo paketą,...

Irano sprendimas rusų propagandistus užklupo visiškai nepasirengusius (197)

Margarita Simonian, Rusijos propagandinio kanalo, skirto užsienio auditorijai, RT vyriausioji...

Kaip naftos rinka moko mus gyventi, kol Artimieji Rytai skendi liepsnose (2)

Dramatiškas JAV dronų antskrydis užmuša svarbiausią Irano generolą. Teheranas žada...

Įmonės skuba skolintis pigiai, kol dar gali (2)

Įmonės viso pasaulio mastu, sunerimusios, jog padidėjusi įtampa tarp Jungtinių Valstijų ir Irano...

Top naujienos

Žmogus, turėjęs užimti Landsbergio vietą: didžiausias gyvenimo nuopuolis ir mįslinga sūnaus mirtis (59)

Idėjinis nepriklausomybės lyderis, valstybės kūrėjas, Sąjūdžio juodadarbis ir smegenys – tai...

Įprasto grafiko nepavejantis Jasikevičius: šiame klube vaikučiai verčiami išvykoje nukauti grandus specialiai Krepšinis.lt iš Atėnų (15)

Skirtumas tarp pergalės ir pralaimėjimo kartais būna plonesnis nei kiaurai permatomi popieriniai...

Darbdaviai giria atvykstančius imigrantus: žmonės nori dirbti ir užsidirbti (78)

Sakoma, kad gera vieta tuščia ilgai nebūna. Su darbo jėgos trūkumu susiduriančios įmonės jau...

Magistraliniame kelyje BMW taip rėžėsi į pėsčiąjį, kad iš pradžių net nebuvo aiški žuvusiojo lytis papildyta (253)

Sausio 17-osios vakarą, apie 20.05 val., Šiaulių r., magistraliniame kelyje A12, ties Domantų...

Kapituliuoti nesutikęs „Žalgiris“ po dramatiškos kovos krito Atėnuose (338)

Penktadienio vakarą finišavo 20-asis Eurolygos reguliariojo sezono turas. Paskutinėse jo...

Policija: nebuvo tokio įvykio kaip pagrobimas papildyta (733)

Penktadienio vakarą policijos pareigūnai sušaukė spaudos konferenciją naujienoms apie galimą...

Tragiška paskutinės raupų aukos istorija: manė, kad liga jau išnaikinta, bet vėl smogė pačiu netikėčiausiu metu (26)

1978 metų vasarą viso pasaulio mokslininkai ėmė kalbėti apie grandiozinį pasiekimą, kurio...

Norite išvengti širdies ligų – privalote žinoti svarbų kraujo rodiklį: tuo pasirūpinti reikia kuo anksčiau (20)

Neseniai atlikto tyrimo autoriai pabandė atsakyti į klausimą, ar, atsižvelgiant į cholesterolio...

Dailius Dargis prabilo apie Remio ir OG Version tėvus: jie – skandalingi nusikalstamo pasaulio veikėjai (99)

Žinomas knygų apie mafiją autorius Dailius Dargis neliko abejingas ir pastaruoju metu aktualiems...

Tokio prekybininkų šou lietuvis dar nebuvo matęs: vokiečiai ten šėlsta nuo pat ankstaus ryto (24)

Šį kartą Orijus lankėsi Hamburge – viename įdomiausių ir gražiausių miestų Vokietijoje ....