aA
2019 metų įvykiai pasitarnavo kaip priminimas, koks vis dėlto pažeidžiamas yra pasaulio naftos tiekimas. Iranas buvo kaltinamas dėl išpuolių prieš laivus, naftotiekius ir perdirbimo gamyklas Artimuosiuose Rytuose. Tačiau pasaulyje, iki šiol abejingame naftos geopolitikai, netruko pasijusti išpuolių pasekmės.
Parankiausiu Irano ginklu gali tapti nafta
© Reuters / Scanpix

Dabar, kai JAV nužudė Qassemą Soleimanį, Irano generolą, kuris vadovavo revoliucijos gvardijos korpuso pajėgoms, virš rinkos pakibo didysis klausimas: ar atsakydamas Iranas kaip ginklu nepasinaudos nafta?

Nėra jokios ypatingos priežasties manyti, kad Irano atsakomieji veiksmai bus nukreipti į naftą, išskyrus tai, kad net labiausiai saugomi pramonės įrenginiai pasirodė esantys pažeidžiami, o nuolatinis naftos tanklaivių srautas, plaukiantis per Hormuzo sąsiaurį, suteikia į valias galimybių sutrikdyti tiekimą. Remiantis „Bloomberg“ surinkta informacija, praėjusį mėnesį iš Persijos įlankos ir link JAV uostų per kanalą praplaukė apytiksliai 34 milijonai barelių naftos iš Saudo Arabijos, Irako ir Kuveito.

Rugsėjo mėnesio išpuoliai prieš Saudo Arabijos naftos perdirbimo įrenginius Abkaiko ir Churaiso kompleksuose trumpam nutraukė 5,7 milijonų barelių kasdieninį tiekimą – tai tapo kol kas didžiausio masto tiekimo sutrikimu. Pagaliau pasaulis pajuto, kad naftos atsargos – gamybos pajėgumai, beveik išimtinai valdomi Saudo Arabijos – nė iš tolo nėra tokios saugios, kaip kadaise manyta.

Nors atsakomybę už išpuolius prisiėmė [Irano remiamos] Jemeno „Houthi“ pajėgos, kurias nuo 2015 m. bombarduoja Saudo Arabijos vadovaujamos oro antskrydžių kampanijos, JAV ir Saudo Arabija apkaltino tiesiogiai Iraną. Į Saudo Arabiją nusiųsti Jungtinių Tautų tyrėjai nesugebėjo patvirtinti amerikiečių ir saudo arabų kaltinimų, jog už išpuolius atsakingas Iranas. Pats Iranas neigia juose dalyvavęs.

Oro antskrydžiai trumpam pašokdino naftos kainas, tačiau kainų siautulys buvo trumpalaikis. Dėl niūrios naftos paklausos perspektyvos ir greitų saudo arabų veiksmų (jie nuramino rinkas praėmę naftos atsargas ir panaudoję laisvus pajėgumus) vos po kelių dienų kainos buvo mažesnės nei prieš išpuolius.

Tačiau dabar viskas atrodo kiek kitaip. Naftos kainos kilo aukštyn nuo pat spalio pradžios, o generolo Q. Soleimanio nužudymas išpūtė jas iki aukščiausio lygio nuo balandžio mėnesio.

Naftos atsargos
Naftos atsargos
© AP / Scanpix


Nors naftos paklausos augimo prognozės pirmajam 2020 m. pusmečiui dar nepasitaisė, pažadas, kad vėliau šį mėnesį bus pasirašytas „pirmojo etapo“ prekybos susitarimas tarp JAV ir Kinijos įnešė šiek tiek daugiau optimizmo. Tuo tarpu pasiūla gali sumažėti, nors aš ir toliau skeptiškai vertinu tai, kiek realių atsargų bus pašalinta iš rinkos naujuoju susitarimu tarp naftą eksportuojančių šalių organizacijos ir jos didžiųjų naftą gaminančių partnerių (bendrai žinomų kaip OPEC+).

Saudo Arabijos įsipareigojimas atsisakyti papildomų 400 000 barelių per dieną, viršijant sutartą planą, tik sugrąžins produkciją atgal į vidutinį lygį, kurį šalis pumpuoja nuo kovo mėnesio. Rusijos naftos ir kondensato (tam tikros lengvos naftos, išgaunamos iš dujų telkinių) gamyba pasiekė posovietines aukštumas. Neįtraukus kondensato į naująją kvotą, kuri pastatys Rusiją į vieną eilę su OPEC šalimis, bus lengviau įvykdyti naują produkcijos tikslą – ketvirtadalis naftos produkcijos sumažėjimo iki gruodžio pabaigos buvo kompensuota didesne kondensato gamyba, praneša šalies energetikos ministerija.

Pasiūlos santūrumas labiau tikėtinas dėl sulėtėjusio JAV produkcijos augimo ir galimai vis mažesnio tiekimo iš OPEC „abejotino šešetuko“. Dėl aukštesnių naftos kainų JAV skalūnų gamintojai galėjo apdrausti didesnę dalį savo 2020 m. produkcijos, tačiau tai nebūtinai reikš suaktyvėjusią gavybą ir tiekimą, nes investuotojai ir toliau reikalauja griežtesnės fiskalinės disciplinos.

Ką tik paskelbti oficialūs JAV spalio mėnesio gamybos duomenys rodo, kad rugsėjį dienos norma siekė visus 170 000 barelių. Vis dėlto tai yra 90 000 barelių per dieną mažiau, nei numatė Energetikos informacijos administracija. Nepakankamas skalūnų tiekimas per ateinančius mėnesius gali dar labiau sumažinti pasiūlą.

Tokia įtampa rinkoje reiškia, kad bet koks išpuolis prieš regioninius naftos įrenginius gali turėti ilgesnį poveikį, nei tai nutiko rugsėjį. Ne veltui naftos rinkos tokios susinervinusios.

Bloomberg
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(11 žmonių įvertino)
3.3636

Turtingoje Europos šiaurėje NT rinka muša rekordus: kainos vis kyla (36)

Šiaurės Europos nekilnojamojo turto rinka yra karštesnė nei bet kada, nes vis daugiau užsienio...

Putinas kuria planus, kaip paspartinti ekonomikos augimą: vardijami keli variantai (113)

Vladimiras Putinas nori, kad Rusijos ekonomika pasibaigus pandemijai vėl augtų, o išlaidos...

„Brexit“ šimtadienis: ar tikrai buvo taip blogai, kaip prognozuota? (14)

Prognozės buvo rūsčios. Balsavimas dėl pasitraukimo iš Europos Sąjungos, pasak Didžiosios...

Turkija dėl Ukrainos sulaukė nedviprasmiškų užuominų iš Rusijos, stabdomas susisiekimas oro transportu Rusija tikina, kad dėl COVID-19 (365)

Rusija sustabdė didžiąją dalį kelionių oro transportu į Turkiją dėl, jos teigimu,...

Nobelio premijos ekonomistas atkalbinėja nuo pandeminio turto mokesčio įvedimo (29)

Turto mokestis būtų netikęs būdas sumokėti pandemijos skolas ir tikriausiai vėliau taptų...

Top naujienos

Paviešinti siūlymai dėl karantino laisvinimų: dalis įsigaliotų dar iki galimybių paso

Ekonomikos ir inovacijų ministerija Vyriausybės pasitarimui teikia siūlymus dėl karantino...

Kaip gyvena „nukryžiuoto berniuko“ autorė: Kremlius ja pasinaudojo, paliko skurde ir savigraužoje (169)

Berniuką nukryžiavo, pati savo akimis mačiau. Tokią kraupią istoriją apie tariamus ukrainiečių...

Seime vežėjų atlyginimams siūlo apynasrį be išlygų – mokėti tik pavedimu dalis verslo idėją palaiko

Vežėjams Seimas ruošia prievolę mokėti atlyginimus tik pavedimais į bankų ar kitų mokėjimo...

Vakcinavimui ir kitoms sveikatos išlaidoms Lietuvai trūksta per 300 milijonų eurų – tikslins biudžetą (133)

Valstybės biudžete vakcinavimui skirta 65 mln. eurų, tačiau dabar aiškėja, kad priereiks bent...

Svarsto, kaip keisti pelno mokesčio sistemą Lietuvoje: peržiūrimos trys alternatyvos (3)

Trečiadienį įvyko antrasis mokesčių lengvatų peržiūros darbo grupės susitikimas, kuriame...

VLKK priėmė sprendimą dėl žodžio „pederastas“ (92)

Valstybinės lietuvių kalbos komisijos (VLKK) Žodyno pakomisė konstatavo, kad žodis...

Rusijos karo atašė Latvijoje kaimynams pasirodė visu gražumu (204)

Kovo pabaigoje viename iš Rygos Kergaragsės rajono privačių namų, nepaisant karantininių...

Vaida Kurpienė: maisto išmestume mažiau, jei susitvarkytume šaldytuvą 9 tvarkingo šaldytuvo taisyklės (1)

Ar dažnai tenka išmesti nesuvartotą ar su pasibaigusio galiojimo data maistą ? Jungtinių Tautų...

Prabilo apie karantino padarinius vaikams: šią patirtį lygina su išgyvenimu karo zonose (74)

Vienas iš šios Vyriausybės prioritetų karantino metu buvo švietimas ir mokinių sugrąžinimas...

„Kauno baldai“ į naują gamyklą investuos beveik 20 mln. eurų

Koncerno SBA valdoma minkštų baldų gamintoja bendrovė „ Kauno baldai “ į naują gamyklą...