aA
Nepaisant paniško pirkimo maisto parduotuvėse ir nerimavimo dėl pagrindinių tiekėjų pastaraisiais mėnesiais taikomų apribojimų kviečių eksportui, pasaulis užtvindomas grūdų.
Kviečių derlius
Kviečių derlius
© Reuters / Scanpix

Nors pagrindinės eksportuotojos, nuo Rusijos iki Rumunijos, nusprendė riboti eksportą, kad apsaugotų vidaus atsargas purtant sveikatos krizei – kai kurios priemonės tebegalioja, – poveikis prekybai nėra labai didelis, ir atsargos turėtų toliau augti. Daugeliui šalių ruošiantis dideliems derliams, pasaulinės kviečių atsargos šiais metais greičiausiai bus rekordinės, o 2021 metais, tikėtina, išaugs dar labiau.

Žinoma, nepalankios oro sąlygos gali pakoreguoti tokias prognozes, tačiau jau matyti, kad per karantiną kilęs nerimas dėl grūdų trūkumo truko neilgai. Tiekimo grandinės išliko nepaveiktos, eksporto apribojimai buvo pakankamai švelnūs, kad būtų galima išlaikyti pardavimų srautus. Be to, pandemija smukdo pasaulinę grūdų paklausą.

„Nėra didelių tiekimo trikdymų, – sakė Jamesas Bolesworthas, „CRM Agri Commodities“ (Anglija) direktorius. „Tai, ką matėme kviečių rinkoje, labai panašu į tai, ką matėme mažmeninėje rinkoje, kai buvo pešamasi dėl tualetinio popieriaus: akivaizdu, būta panikos elementų“, kol galiausiai tapo aišku, kad „verslas tekės savo įprasta vaga“, sakė jis.

Nuo kovo pabaigos, kai kainos šoktelėjo, nes vartotojai ėmė kaupti kviečių gaminių, tokių kaip miltai, atsargas, o šalys, tokios kaip Rusija, Rumunija ir Kazachstanas nusprendė riboti eksportą, rinka faktiškai atsikratė nerimo dėl tiekimo trikdymų.

Pagrindiniai ateities sandoriai smuko iki beveik žemiausio lygio nuo praėjusių metų spalio.

Kai kurios šalys jau atsisako eksporto apribojimų. Rumunija balandį nutraukė netikėtai įvestą draudimą grūdų pardavimams už bloko ribų, galiojusį tik savaitę, tuo tarpu Kazachstano žemės ūkio ministras pranešė apie šalies planus panaikinti grūdų bei miltų eksporto kvotas nuo birželio 1 dienos.

Dabar ypatingas dėmesys kreipiamas į didelius derlius pagrindinėse augintojose, nuo Rusijos iki Kanados. Pasaulinės produkcijos apimtys artimiausią sezoną turėtų išaugti 0,5 proc. iki rekordinio lygio, rodo JAV vyriausybės duomenys. Dėl to atsargos gali šoktelėti 5 proc. iki 310,1 mln. tonų, kiekio, kuris atitiktų maždaug penkis pasaulinės paklausos mėnesius.

„Panašu, kad galime sulaukti dar vieno gausaus kviečių derliaus sezono, – sakė Olė Hansenas, „Saxo Bank A/S“ žaliavinių atsargų strategijos skyriaus vadovas – Nėra pagrindo nerimauti.“

Kviečių rinkoje taip pat jaučiamas spaudimas, viruso protrūkiui apribojus grūdų vartojimą. Sustojus restoranų verslams ir užsidarius etanolio gamykloms, sumažėjo paklausa grūdų, iš kurių gaminamas biokuras, o užsidarius mėsos gamybos įmonėms sumažėjo ir gyvūnų pašarų paklausa. Atsižvelgiant į papildomas atsargas tokių kultūrų kaip kukurūzai, spaudimas kviečių rinkai dar labiau stiprėja.

Vis dėlto likus kelioms savaitėms iki prasidedant daugelyje šalių derliaus nuėmimui, atsiranda rizikų, kurių vyriausybės neturi galių suvaldyti: orai. Pavyzdžiui, neseniai fiksuotos sausros sukėlę grėsmę derliams Juodosios jūros teritorijoje ir Vakarų Europoje, tuo tarpu sausra Vakarų Afrikoje padidins regiono importo poreikį. Pietiniame pusrutulyje tokios šalys kaip Argentina tik pradeda sėti javus.

JAV vyriausybės prognozėmis, didžiausių aštuonių pasaulio eksportuotojų atsargos išaugs „nežymiai“, lyginant su žemiausiu per šešerius metus lygiu, pasiektu per 2019–2020 metų sezoną.

„Kalbant apie kviečių pasiūlą ir paklausą, pasaulis, regis, gana sėkmingai atrėmė pradinę pandemijos fazę, – sakė Amy Reynolds, Tarptautinės grūdų tarybos, esančios Londone, vyresnioji ekonomistė. – Bet vis dar kyla nemažai klausimų, reikalaujančių atsakymų.“

Bet koks orų poveikis pasėliams gali taip pat paskatinti pagrindinius tiekėjus pratęsti arba atnaujinti eksporto apribojimus, ypač jeigu koronaviruso krizė užsitęstų. Rusija, kuri yra ne kartą patyrusi kviečių rinkos trikdymų dėl apribojimų ar mokesčių, užsiminė svarstanti galimybę naudoti kvotas pasibaigus sezonui.

Net jei ir taip, pardavimų ribojimai viename regione gali leisti kitiems eksportuotojams užpildyti spragas, jeigu pasiūla bus pakankama. Neseniai praūžusios liūtys didžiausioje ES kviečių eksportuotojoje Prancūzijoje kiek pagelbėjo perdžiūvusiems laukams, nors šiais metais čia ir prognozuojamas kiek mažesnis derlius, teigia lobistinė grupė „France Export Cereales“.

„Mes visada sakome, kad birželis – lemiamas mėnuo derliaus nuėmimo sezonu“, – teigia Philippė Heuselė, grupės prezidentas. Visur kitur taikyti ribojimai šiais metais „parodė mūsų klientams, kad mūsų pasiūla yra gana patikima“, pažymėjo jis.

Bloomberg
Turite teisinį klausimą?
Aiškiai ir konkrečiai aprašykite savo situaciją – jos teisinį vertinimą ir savo įžvalgas „Delfi Plius“ platformoje pateiks Lietuvos jaunųjų advokatų asociacijos nariai.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(17 žmonių įvertino)
3.1176
Verslas PliusBloomberg News

Putino karas per vieną ketvirtį nubloškė jo ekonomiką ketverius metus atgal

Prezidento Vladimiro Putino invazija į Ukrainą per pirmąjį pilną ketvirtį nuo karo pradžios...

Delfi PliusBloomberg News

Rusija verčia naują puslapį: apsivalo nuo „priešų“, „draugams“ – atsilygina

Praėjus beveik šešiems mėnesiams po to, kai Rusija dėl invazijos į Ukrainą buvo atjungta nuo...

Verslas PliusEvelyn Yu

Nemaloni ataskaita Londono Sičiui: kyla grėsmė produktyvumui ir konkurencingumui

Akivaizdi Londono Sičio klasinė atskirtis kelia grėsmę jo produktyvumui ir konkurencingumui,...

Verslas PliusDebby Wu, Jeran Wittenstein ir Ian King

Itin perspektyviam sektoriui – juodžiausias nuosmukis per dešimtmetį

Puslaidininkių akcijų vertė smuko po to, kai bendrovė „Micron Technology Inc.“ įspėjo dėl...

Verslas PliusYoolim Lee; Faris Mokhtar; David Ramli; Olivia Poh

Legenda tapusio startuolio žlugimas sukrėtė rinką: darbuotojai sukandę dantis kentė 30-metės milijonierės vadovavimą

Iš pirmo žvilgsnio visų liaupsinto mados startuolio „ Zilingo “ žlugimas atrodė...

Top naujienos

Karo ekspertai: fiksuojami sunkiai suprantami Rusijos pajėgų veiksmai Kryme prasideda medžioklės sezonas

Pilietinio gynybos ir saugumo analizės centro „Locked N’ Loaded“ ekspertai feisbuke antradienio...

Kreivys apie baisiausią dieną Lietuvos elektros energetikos istorijoje: įvyko paradoksali situacija (1)

Energetikos ministras Dainius Kreivys sako, kad rekordinė elektros kaina „ Nord Pool “ biržos...

Prabilo apie kosmines elektros kainas: Lietuvą apiplėšinėja, o Landsbergis su Kreiviu toliau miega (10)

Opoziciniai socialdemokratai užsienio reikalų ministrą Gabrielių Landsbergį ir energetikos...

Žiniasklaida: po Blinkeno klausimo Lavrovas tylomis paliko salę JAV perspėjimais patikėjo tik Baltijos šalys ir JK (5)

JAV politinė vadovybė apie Rusijos prezidento Vladimiro Putino planus pulti Ukrainą sužinojo...

Po naujo COVID–19 atvejų šuolio nurodė, kur situacija prasčiausia

Per praėjusią parą nustatyti 2832 nauji COVID–19 atvejai, mirė trys žmonės, rodo...

Vienas lankomiausių Lietuvos turizmo objektas užveria vartus Rusijos piliečiams: numatytos vos dvi išimtys Apklausa dėl kitų Lietuvos lankytinų objektų

Europoje vis dažniau pasigirsta iniciatyvų nebeįsileisti Rusijos turistų į lankomiausius šalių...

Karas Ukrainoje. Rusų okupantai pranešė apie uždarytą Krymo tiltą – turi planą Kryme esantiems ukrainiečiams – svarbus įspėjimas

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis paragino laikinai okupuoto Krymo gyventojus nesiartinti...

Laimingesnį gyvenimo etapą pradėjusi Meilutytė – apie depresiją, diskvalifikacijos dėmę ir karą (1)

„ Rūta Meilutytė ir teisė sustoti“ – taip straipsnį apie medalius vėl renkančią Lietuvos...

Tiesioginė transliacija / Delfi tema. Ar pakankamai apginti vartotojų interesai Lietuvoje – ką galima daryti geriau?

Vasaros įkarštyje elektros tiekėjų pasirinkimą sukrėtė skandalas, į diskusijas įsitraukė...

Majausko ultimatumas bankams: iki rudens neįgyvendinus pažado – priimsime įstatymą (1)

Įgyvendinant memorandumą, skirtą didinti grynųjų pinigų prieinamumą regionų gyventojams, 72...