aA
Nepaisant paniško pirkimo maisto parduotuvėse ir nerimavimo dėl pagrindinių tiekėjų pastaraisiais mėnesiais taikomų apribojimų kviečių eksportui, pasaulis užtvindomas grūdų.
Kviečių derlius
Kviečių derlius
© Reuters / Scanpix

Nors pagrindinės eksportuotojos, nuo Rusijos iki Rumunijos, nusprendė riboti eksportą, kad apsaugotų vidaus atsargas purtant sveikatos krizei – kai kurios priemonės tebegalioja, – poveikis prekybai nėra labai didelis, ir atsargos turėtų toliau augti. Daugeliui šalių ruošiantis dideliems derliams, pasaulinės kviečių atsargos šiais metais greičiausiai bus rekordinės, o 2021 metais, tikėtina, išaugs dar labiau.

Žinoma, nepalankios oro sąlygos gali pakoreguoti tokias prognozes, tačiau jau matyti, kad per karantiną kilęs nerimas dėl grūdų trūkumo truko neilgai. Tiekimo grandinės išliko nepaveiktos, eksporto apribojimai buvo pakankamai švelnūs, kad būtų galima išlaikyti pardavimų srautus. Be to, pandemija smukdo pasaulinę grūdų paklausą.

„Nėra didelių tiekimo trikdymų, – sakė Jamesas Bolesworthas, „CRM Agri Commodities“ (Anglija) direktorius. „Tai, ką matėme kviečių rinkoje, labai panašu į tai, ką matėme mažmeninėje rinkoje, kai buvo pešamasi dėl tualetinio popieriaus: akivaizdu, būta panikos elementų“, kol galiausiai tapo aišku, kad „verslas tekės savo įprasta vaga“, sakė jis.

Nuo kovo pabaigos, kai kainos šoktelėjo, nes vartotojai ėmė kaupti kviečių gaminių, tokių kaip miltai, atsargas, o šalys, tokios kaip Rusija, Rumunija ir Kazachstanas nusprendė riboti eksportą, rinka faktiškai atsikratė nerimo dėl tiekimo trikdymų.

Pagrindiniai ateities sandoriai smuko iki beveik žemiausio lygio nuo praėjusių metų spalio.

Kai kurios šalys jau atsisako eksporto apribojimų. Rumunija balandį nutraukė netikėtai įvestą draudimą grūdų pardavimams už bloko ribų, galiojusį tik savaitę, tuo tarpu Kazachstano žemės ūkio ministras pranešė apie šalies planus panaikinti grūdų bei miltų eksporto kvotas nuo birželio 1 dienos.

Dabar ypatingas dėmesys kreipiamas į didelius derlius pagrindinėse augintojose, nuo Rusijos iki Kanados. Pasaulinės produkcijos apimtys artimiausią sezoną turėtų išaugti 0,5 proc. iki rekordinio lygio, rodo JAV vyriausybės duomenys. Dėl to atsargos gali šoktelėti 5 proc. iki 310,1 mln. tonų, kiekio, kuris atitiktų maždaug penkis pasaulinės paklausos mėnesius.

„Panašu, kad galime sulaukti dar vieno gausaus kviečių derliaus sezono, – sakė Olė Hansenas, „Saxo Bank A/S“ žaliavinių atsargų strategijos skyriaus vadovas – Nėra pagrindo nerimauti.“

Kviečių rinkoje taip pat jaučiamas spaudimas, viruso protrūkiui apribojus grūdų vartojimą. Sustojus restoranų verslams ir užsidarius etanolio gamykloms, sumažėjo paklausa grūdų, iš kurių gaminamas biokuras, o užsidarius mėsos gamybos įmonėms sumažėjo ir gyvūnų pašarų paklausa. Atsižvelgiant į papildomas atsargas tokių kultūrų kaip kukurūzai, spaudimas kviečių rinkai dar labiau stiprėja.

Vis dėlto likus kelioms savaitėms iki prasidedant daugelyje šalių derliaus nuėmimui, atsiranda rizikų, kurių vyriausybės neturi galių suvaldyti: orai. Pavyzdžiui, neseniai fiksuotos sausros sukėlę grėsmę derliams Juodosios jūros teritorijoje ir Vakarų Europoje, tuo tarpu sausra Vakarų Afrikoje padidins regiono importo poreikį. Pietiniame pusrutulyje tokios šalys kaip Argentina tik pradeda sėti javus.

JAV vyriausybės prognozėmis, didžiausių aštuonių pasaulio eksportuotojų atsargos išaugs „nežymiai“, lyginant su žemiausiu per šešerius metus lygiu, pasiektu per 2019–2020 metų sezoną.

„Kalbant apie kviečių pasiūlą ir paklausą, pasaulis, regis, gana sėkmingai atrėmė pradinę pandemijos fazę, – sakė Amy Reynolds, Tarptautinės grūdų tarybos, esančios Londone, vyresnioji ekonomistė. – Bet vis dar kyla nemažai klausimų, reikalaujančių atsakymų.“

Bet koks orų poveikis pasėliams gali taip pat paskatinti pagrindinius tiekėjus pratęsti arba atnaujinti eksporto apribojimus, ypač jeigu koronaviruso krizė užsitęstų. Rusija, kuri yra ne kartą patyrusi kviečių rinkos trikdymų dėl apribojimų ar mokesčių, užsiminė svarstanti galimybę naudoti kvotas pasibaigus sezonui.

Net jei ir taip, pardavimų ribojimai viename regione gali leisti kitiems eksportuotojams užpildyti spragas, jeigu pasiūla bus pakankama. Neseniai praūžusios liūtys didžiausioje ES kviečių eksportuotojoje Prancūzijoje kiek pagelbėjo perdžiūvusiems laukams, nors šiais metais čia ir prognozuojamas kiek mažesnis derlius, teigia lobistinė grupė „France Export Cereales“.

„Mes visada sakome, kad birželis – lemiamas mėnuo derliaus nuėmimo sezonu“, – teigia Philippė Heuselė, grupės prezidentas. Visur kitur taikyti ribojimai šiais metais „parodė mūsų klientams, kad mūsų pasiūla yra gana patikima“, pažymėjo jis.

Bloomberg
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(17 žmonių įvertino)
3.1176

Dėl COVID-19 virš Europos tvenkiasi juodi debesys: liūdnas pavyzdys jau yra PSO: nekartokime klaidos (533)

Europoje nerimą kelia itin sparčiai plintanti delta koronaviruso atmaina, pirmiausiai aptikta...

Turtingiausiems SEB klientams dalyje šalių ruošiamos išskirtinės paslaugos (10)

SEB AB, vienas iš didžiausių Švedijos bankų, planuoja teikti naują komplektą paslaugų...

Borisui Johnsonui – piktas perspėjimas: tai paskutinis kartas (27)

Premjero Boriso Johnsono sprendimas pratęsti koronaviruso karantiną Anglijoje – tai paskutinis...

Grįžęs į Rusiją Putinas ėmėsi „ginti“ Bideną, bet užsipuolė jo atstovę (178)

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas po trečiadienį Ženevoje vykusio viršūnių susitikimo...

Milijonai trūkstamų darbo vietų verčia infliacijos „vanagus“ gerai pagalvoti (32)

Viena iš priežasčių, kodėl tiek daug politikos formuotojų nepanikuoja dėl infliacijos, yra ta,...

Top naujienos

Vytautas Jokubauskas | D+

Ekspertas apie situaciją viename karščiausių pasaulio taškų: tai – tiksinti bomba

Vos tik spėjęs paskelbti savo nepriklausomybę Izraelis buvo įmestas į kovą už savo...

Būsimų rinkimų intriga: „laisviečiai“ žada pasiūlyti jiems ideologiškai priimtiną kandidatą į prezidentus (2)

Laisvės partija neapsiriboja ambicijomis Seime. Partijos pirmininkė Aušrinė Armonaitė svarsto,...

Kardiologo receptai, norintiems išvengti širdies ligų: dėmesį reikia atkreipti į kojas

Apie kardiologines problemas vis daugiau kalbama ir pandemijos kontekste – sveikatos specialistai...

Loreta Anilionytė | D+

Miniažmogiai ir jų naujasis elitas – nuomonės formuotojai: O asilas pritardamas mekeno T-I-A-A-A-I-P

„Šiandien šviečia saulė“ – parašė „Facebooke“ eilinis žmogus. 10 „like‘ų“....

Lietuvoje – vos 50 naujų COVID-19 atvejų, mirė 2 žmonės, per parą antra doze paskiepyta daugiau nei 5 tūkst. žmonių ligoninėse šiuo metu gydomi 266 COVID-19 pacientai (107)

Praėjusią parą šalyje nustatyta 50 naujų COVID-19 atvejų, nuo šios infekcinės ligos mirė du...

Vokietis suvedė sąskaitas su Ronaldo: šįkart jo marškinėlių nebeprašiau (1)

Cristiano Ronaldo pelnė įvartį bei atliko rezultatyvų perdavimą, bet lygiai tą patį padarė...

Lietuvos krašte, kuriame nėra ežerų – gamina laivus: lietuviai tokių sau leisti nelabai gali (49)

Šalčininkų rajonas nepasižymi nei ežerų, nei upių gausa, tačiau čia, Emiliškių kaime,...

Metė pelningą darbą ir gyvenimą pradėjo nuo nulio: buvo kažkoks keistas su stebuklu susijęs reikalas (17)

Gintaras Knieža gimė aklas. Vėliau, būdamas 4-5 m., praregėjo, tačiau teko nešioti labai...

Veryga prabilo apie tai, kas mūsų laukia rudenį: dabar – kritinis taškas (471)

Epidemiologinei situacijai sparčiai gerėjant, svarbu neprarasti budrumo, sako Seimo Sveikatos...

Dėl COVID-19 virš Europos tvenkiasi juodi debesys: liūdnas pavyzdys jau yra PSO: nekartokime klaidos (533)

Europoje nerimą kelia itin sparčiai plintanti delta koronaviruso atmaina, pirmiausiai aptikta...