aA
Didėja spaudimas dėl palūkanų normų mažinimo, o tai gali įstumti besiformuojančias ekonomikas į nevaldomos infliacijos bei silpnų valiutų klampynę.
Palūkanų normų mažinimas gali atsigręžti prieš pačias besiformuojančias rinkas
© Reuters / Scanpix

Taip yra dėl to, kad vidutinis faktinis pajamingumas besiformuojančiose rinkose galbūt jau persirito į neigiamą trajektoriją, jeigu remsimės pirmojo ketvirčio infliacijos prognozėmis. Net didesnės ekonomikos, tokios kaip Indija, Taivanas ir Turkija, siūlo žemesnę už kainų augimą grąžą iš obligacijų, palikdamos nedaug erdvės skolinimosi kainai kristi toliau.

Skurdesnėms valstybėms keliamas reikalavimas sekti JAV federalinio atsargų banko (FED) pavyzdžiu kovojant su koronaviruso poveikiu gali būti netinkamas dėl dviejų priežasčių. Priešingai nei Jungtinės Valstijos ar Europa, dauguma besivystančių šalių susiduria su didėjančia infliacija, tad palūkanų normų didinimas joms atrodo daug tinkamesnis sprendimas. Be to, šiose šalyse palūkanų normų konvertavimas į ekonominį augimą duoda prastų rezultatų - pinigų politikos perdavimo problema.

Lankstesnės prognozės pastūmėjo besivystančių šalių akcijas link didžiausio savaitinio prieaugio nuo 2018 metų lapkričio, o valiutas – link geriausios savaitės per šiuos metus. Bet vidutinis obligacijų pajamingumas nukrito iki rekordinių žemumų, tuo tarpu infliacija siekia aukščiausią lygį nuo 2014 metų. Būtų pirmas kartas per daugiau nei trejus metus, jei realiosios palūkanų normos būtų neigiamos, o investuotojų grąža – žemiausia per daugiau nei dešimtmetį.

Tolesnis grąžos mažėjimas gali pakurstyti valiutų išpardavimą, ir kova su infliacija būtų pralaimėta, dar jai neprasidėjus.

Žemiau vardijamos šalys per pastaruosius šešis mėnesius susidūrė su situacija, kai pakoreguotos pagal infliaciją bazinės palūkanų normos perėjo į neigiamą teritoriją arba bent jau priartėjo prie jos:

Indija

Dar prieš koronaviruso protrūkį Pietų Azijos šalies ekonomikos augimas sulėtėjo dėl krintančios vartotojų paklausos, sunkumų žemės ūkyje ir šešėlinės bankininkystės krizės. Palūkanų normų sumažinimas iš viso 135 baziniais punktais nė kiek nepadėjo sustabdyti smukimą. Infliacijos šuolis pernai gruodį, iš pradžių kai kurių ekonomistų įvertintas kaip vienkartinis sukrėtimas, pasikartojo ir sausį; infliacijos rodiklis pakilo iki aukščiausio lygio per visus šešerius metus, kai šalies ministrų kabinetui vadovauja Narendra Modis.

Net pigesnė nafta nesumažino infliacijos, nes vidaus degalinėse pardavinėjamų degalų kainos nekrinta taip pat greitai, kaip tarptautinės žaliavinės naftos kainos, be to, įtakos turi ir silpnesnė rupija.

Turkija

Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas, kuris iki šiol buvo įsitikinęs, jog palūkanų normų mažinimas mažina infliaciją, jau pradėjo abejoti šia idėja, po to, kai kainų augimas spartėjo keturis iš eilės mėnesius, nors palūkanų normos buvo sumažintos 1,325 bazinių punktų. Spaudimą vietos ištekliams didina ir Turkijos pabėgėlių krizė, ir šalis tvirtai laikosi neigiamų faktinių palūkanų normų režimo, nepaisant dviženklio dešimties metų trukmės vyriausybės vertybinių popierių pajamingumo.

Palūkanų normų mažinimas gali atsigręžti prieš pačias besiformuojančias rinkas
© Reuters / Scanpix


Taivanas

Taivano dešimties metų trukmės pajamingumas nukrito iki rekordinių žemumų po skolos vertybinių popierių aukciono, smukdydamas infliacijos pakoreguotą grąžą.

Kenija

Infliacija Kenijoje šių metų vasarį paspartėjo po nežymaus sulėtėjimo sausį, nes nesezoninės liūtys sunaikino derlius ir pakilo degalų kainos. Šalis susiduria su įvairiomis problemomis – nuo kylančių maisto prekių kainų iki skėrių keliamos grėsmės žemės ūkio produkcijai. Tuo tarpu centrinio banko sprendimas padidinti užsienio atsargas jau pakenkė Kenijos šilingui.

Tailandas

Šią savaitę Pasaulio banko (PB) paskelbtoje ataskaitoje, iš kurios paaiškėjo, kad Tailando skurdo lygis išaugo, perspėjama, jog bet koks tolesnis ekonomikos silpnėjimas gali skaudžiai kirsti namų ūkiams. Infliacija dar nekelia problemos, o štai viruso protrūkio neigiamas poveikis turizmo pramonei gali paskatinti sprendimą mažinti palūkanų normas. Bet pajamingumas jau siekia rekordines žemumas, ir užsienio investuotojai atsiima savo lėšas.

Libanas

Vyriausybė pirmadienį turi grąžinti 1,2 mlrd. JAV dolerių skolą, bet dar prieš tai ji turi tvirtai įsipareigoti, jog jai pavyks tą padaryti. Svarstomas dalinis restruktūrizavimas , kuris bent iš dalies padėtų grąžinti skolas užsieniečiams. Tačiau investuotojų pasitikėjimas po kovo 9 dienos priklausys nuo šalies ekonominės būklės ir jos gebėjimo suvaldyti visuomenės pyktį dėl prastėjančių gyvenimo sąlygų.

Libane realios palūkanų normos per pastaruosius šešis mėnesius nukrito itin smarkiai – nuo 8,55 proc. iki nežymaus neigiamo rodiklio. Anot Tarptautinio valiutos fondo (TVF), Libano svaras yra pervertintas. Didelis einamosios sąskaitos deficitas (20 proc. bendrojo vidaus produkto (BVP) toliau didina spaudimą valiutos susiejimui.

Brazilija

Netinkamu laiku palūkanų normų sumažinimo poveikis jau gąsdina investuotojus. Brazilijos, kurios realiosios palūkanų normos nukrito beveik iki nulio nuo tvirto 2,8 proc. rodiklio pernai rugsėjį, valiutos vertė nukrito iki beprecedenčio lygio, 4,6 už JAV dolerį. Ir tokia dinamika įtvirtino Brazilijos realo, kaip prasčiausios pasaulio valiutos, statusą šiais metais, po to, kai šalies centrinis bankas atvėrė duris tolesniam politikos lengvinimui.

Bloomberg
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(3 žmonės įvertino)
3.6667

IT įmonė atšaukia sutartį su Baltarusija: kurtą produktą valdžia pasitelkė blokuodama interneto prieigą (30)

Privataus kapitalo įmonės „Francisco Partners“ remiama technologijų kompanija „Sandvine...

Ispanija gali ilgam įstrigti su savo 20 proc. nedarbu (8)

Ispanijoje nedarbo lygis gali siekti apie 20 proc. iki bent 2022 metų, nes ekonomikai sunkiai sekasi...

Kaip viešbučiai savo kaimynams padeda kovoti su pandemija

Kai Gvatemalos Atitlano ežero šlaituose įsikūręs jaukus 15 kambarių viešbutis „Casa...

„Bloomberg“ apžvalgininkė: bankininkai priėjo darbo iš namų ribą (13)

Kol finansinės Volstrito ir Londono Sičio milžinės svarsto, ką reikės keisti savo veikloje...

Turkijai – griežtas įspėjimas iš ES: dabar kritinis momentas (42)

Anot Europos Sąjungos (ES) užsienio politikos vadovo Josepo Borellio, ES santykiai su Turkija...

Top naujienos

Žmogus, iliustravęs epochą: lietuvis tapo septintojo dešimtmečio legenda (5)

Nors Stasio Krasausko pavardė šiandien gal ir nėra plačiai žinoma, šis lietuvis buvo tikra...

Sutrumpinusi darbo savaitę įmonė skaičiuoja rekordinius metus: kiti mums sukioja pirštą prie galvos (10)

Prieš kelis metus statybinės chemijos produktų vystymo ir platinimo įmonė „Tegra State“...

Atvykę į nuostabaus grožio paplūdimį poilsiautojai gailisi: verslininkų įžūlumas siutina ne tik lietuvius (71)

Nors daug žmonių atvykę į vieną gražiausių Europos vietų – Pozitaną, Amalfio pakrantėje...

Sinoptikai perspėja: atkeliauja pirmosios šalnos (5)

Iš šiaurės besileidžiantis šaltasis atmosferos frontas atneš nedaug lietaus, tačiau oras keletu...

Net vidurinės nebaigęs vyras sugebėjo metus laiko dirbti gydytoju kolegoms nieko neįtariant (71)

Leidykla „Briedis“ pristato pasauliniu bestseleriu tapusią tikrą istoriją apie ano amžiaus...

Mokytojos pastaba kaukę pamiršusiam vaikui įsiutino mamą: pasiūlė paskaičiuoti, kiek tai kainuoja (399)

Išpuolis mokykloje, kurį patyrė kaukę pamiršęs vaikas, privertė jo motiną susimąstyti, ar...

Atnaujintas paveiktų šalių sąrašas: praneša apie izoliacijos pokyčius (97)

Nuo pirmadienio, izoliuotis reikės atvykus iš Švedijos, Norvegijos, Bulgarijos, Gruzijos, Kanados,...

Brangiausių automobilių TOP 3: kokie modeliai bei kainos dominuoja Baltijos šalyse, Ukrainoje ir Baltarusijoje? (40)

„Porsche“, „Ferrari“, „Lamborghini“, „Bentley“ savo savininkus dažniausiai randa...

Amanda apie santykių formą, kurią praktikuoja retas: daugelis tai supranta kaip mano sutikimą miegoti su visais (55)

Amsterdame gyvenanti Amanda savo tikrojo vardo atskleisti nenori. Mergina atvira – ne visa jos...

CSKA nepaliko jokių vilčių Maksvyčio komandai – laimėjo Gomelskio taurę (2)

Maskvos CSKA penktadienį triuškinamai net 91:51 nugalėjo Permės „Parma“, kurią treniruoja...

|Maža didelių žinių kaina