aA
Didėja spaudimas dėl palūkanų normų mažinimo, o tai gali įstumti besiformuojančias ekonomikas į nevaldomos infliacijos bei silpnų valiutų klampynę.
Palūkanų normų mažinimas gali atsigręžti prieš pačias besiformuojančias rinkas
© Reuters / Scanpix

Taip yra dėl to, kad vidutinis faktinis pajamingumas besiformuojančiose rinkose galbūt jau persirito į neigiamą trajektoriją, jeigu remsimės pirmojo ketvirčio infliacijos prognozėmis. Net didesnės ekonomikos, tokios kaip Indija, Taivanas ir Turkija, siūlo žemesnę už kainų augimą grąžą iš obligacijų, palikdamos nedaug erdvės skolinimosi kainai kristi toliau.

Skurdesnėms valstybėms keliamas reikalavimas sekti JAV federalinio atsargų banko (FED) pavyzdžiu kovojant su koronaviruso poveikiu gali būti netinkamas dėl dviejų priežasčių. Priešingai nei Jungtinės Valstijos ar Europa, dauguma besivystančių šalių susiduria su didėjančia infliacija, tad palūkanų normų didinimas joms atrodo daug tinkamesnis sprendimas. Be to, šiose šalyse palūkanų normų konvertavimas į ekonominį augimą duoda prastų rezultatų - pinigų politikos perdavimo problema.

Lankstesnės prognozės pastūmėjo besivystančių šalių akcijas link didžiausio savaitinio prieaugio nuo 2018 metų lapkričio, o valiutas – link geriausios savaitės per šiuos metus. Bet vidutinis obligacijų pajamingumas nukrito iki rekordinių žemumų, tuo tarpu infliacija siekia aukščiausią lygį nuo 2014 metų. Būtų pirmas kartas per daugiau nei trejus metus, jei realiosios palūkanų normos būtų neigiamos, o investuotojų grąža – žemiausia per daugiau nei dešimtmetį.

Tolesnis grąžos mažėjimas gali pakurstyti valiutų išpardavimą, ir kova su infliacija būtų pralaimėta, dar jai neprasidėjus.

Žemiau vardijamos šalys per pastaruosius šešis mėnesius susidūrė su situacija, kai pakoreguotos pagal infliaciją bazinės palūkanų normos perėjo į neigiamą teritoriją arba bent jau priartėjo prie jos:

Indija

Dar prieš koronaviruso protrūkį Pietų Azijos šalies ekonomikos augimas sulėtėjo dėl krintančios vartotojų paklausos, sunkumų žemės ūkyje ir šešėlinės bankininkystės krizės. Palūkanų normų sumažinimas iš viso 135 baziniais punktais nė kiek nepadėjo sustabdyti smukimą. Infliacijos šuolis pernai gruodį, iš pradžių kai kurių ekonomistų įvertintas kaip vienkartinis sukrėtimas, pasikartojo ir sausį; infliacijos rodiklis pakilo iki aukščiausio lygio per visus šešerius metus, kai šalies ministrų kabinetui vadovauja Narendra Modis.

Net pigesnė nafta nesumažino infliacijos, nes vidaus degalinėse pardavinėjamų degalų kainos nekrinta taip pat greitai, kaip tarptautinės žaliavinės naftos kainos, be to, įtakos turi ir silpnesnė rupija.

Turkija

Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas, kuris iki šiol buvo įsitikinęs, jog palūkanų normų mažinimas mažina infliaciją, jau pradėjo abejoti šia idėja, po to, kai kainų augimas spartėjo keturis iš eilės mėnesius, nors palūkanų normos buvo sumažintos 1,325 bazinių punktų. Spaudimą vietos ištekliams didina ir Turkijos pabėgėlių krizė, ir šalis tvirtai laikosi neigiamų faktinių palūkanų normų režimo, nepaisant dviženklio dešimties metų trukmės vyriausybės vertybinių popierių pajamingumo.

Palūkanų normų mažinimas gali atsigręžti prieš pačias besiformuojančias rinkas
© Reuters / Scanpix


Taivanas

Taivano dešimties metų trukmės pajamingumas nukrito iki rekordinių žemumų po skolos vertybinių popierių aukciono, smukdydamas infliacijos pakoreguotą grąžą.

Kenija

Infliacija Kenijoje šių metų vasarį paspartėjo po nežymaus sulėtėjimo sausį, nes nesezoninės liūtys sunaikino derlius ir pakilo degalų kainos. Šalis susiduria su įvairiomis problemomis – nuo kylančių maisto prekių kainų iki skėrių keliamos grėsmės žemės ūkio produkcijai. Tuo tarpu centrinio banko sprendimas padidinti užsienio atsargas jau pakenkė Kenijos šilingui.

Tailandas

Šią savaitę Pasaulio banko (PB) paskelbtoje ataskaitoje, iš kurios paaiškėjo, kad Tailando skurdo lygis išaugo, perspėjama, jog bet koks tolesnis ekonomikos silpnėjimas gali skaudžiai kirsti namų ūkiams. Infliacija dar nekelia problemos, o štai viruso protrūkio neigiamas poveikis turizmo pramonei gali paskatinti sprendimą mažinti palūkanų normas. Bet pajamingumas jau siekia rekordines žemumas, ir užsienio investuotojai atsiima savo lėšas.

Libanas

Vyriausybė pirmadienį turi grąžinti 1,2 mlrd. JAV dolerių skolą, bet dar prieš tai ji turi tvirtai įsipareigoti, jog jai pavyks tą padaryti. Svarstomas dalinis restruktūrizavimas , kuris bent iš dalies padėtų grąžinti skolas užsieniečiams. Tačiau investuotojų pasitikėjimas po kovo 9 dienos priklausys nuo šalies ekonominės būklės ir jos gebėjimo suvaldyti visuomenės pyktį dėl prastėjančių gyvenimo sąlygų.

Libane realios palūkanų normos per pastaruosius šešis mėnesius nukrito itin smarkiai – nuo 8,55 proc. iki nežymaus neigiamo rodiklio. Anot Tarptautinio valiutos fondo (TVF), Libano svaras yra pervertintas. Didelis einamosios sąskaitos deficitas (20 proc. bendrojo vidaus produkto (BVP) toliau didina spaudimą valiutos susiejimui.

Brazilija

Netinkamu laiku palūkanų normų sumažinimo poveikis jau gąsdina investuotojus. Brazilijos, kurios realiosios palūkanų normos nukrito beveik iki nulio nuo tvirto 2,8 proc. rodiklio pernai rugsėjį, valiutos vertė nukrito iki beprecedenčio lygio, 4,6 už JAV dolerį. Ir tokia dinamika įtvirtino Brazilijos realo, kaip prasčiausios pasaulio valiutos, statusą šiais metais, po to, kai šalies centrinis bankas atvėrė duris tolesniam politikos lengvinimui.

Bloomberg
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(3 žmonės įvertino)
3.6667

Signalai iš besivystančių rinkų neramina: gelbėjimo priemonės vargiai byloja apie slūgstantį potvynį

Besiformuojančių rinkų struktūroje, kaip niekad anksčiau, atsiranda įtrūkių ir spragų. Tuo...

Dėl pandemijos pasaulyje gali pasibaigti prezervatyvų atsargos (90)

Didžiausias pasaulyje prezervatyvų gamintojas perspėjo apie galimą visuotinį trūkumą, nes...

Japonijos atvejis glumina ekspertus: laukia sprogimas? (84)

Japonija buvo viena iš pirmųjų šalių, be Kinijos, kuriai smogė koronavirusas , ir dabar ji yra...

Antroji viruso sukrėtimo banga kerta Kinijos gamykloms (70)

Nuo praėjusios savaitės į eksporto valdytojos Grace Gao elektroninio pašto dėžutę plūsta...

Dizaineriai neria į naują nišą: kaukes parduoda po 200 dolerių (59)

Gwyneth Paltrow pirmadienį instagrame paskelbė nuotrauką, kurioje ji grįžta iš ūkininkų...

Top naujienos

Sutuoktiniai po skambučio į karštąją liniją – įbauginti: sudvejojome, ar verta tikrintis (59)

Pokalbis su karštosios linijos savanore dėl koronaviruso tyrimo vyrui ir jo žmonai pasirodė labai...

Patarimas darbuotojams: jei sutinkate su mažesne alga, turi mažėti ir darbo krūvis (17)

Su sunkumais dėl karantino susiduriančiose įmonėse darbuotojų gali būti prašoma susimažinti...

Mokslininkas – apie virusui atvertą užnugarį: kai kurias klaidas dar galima ištaisyti

Lietuvoje jau daugiau nei pusė tūkstančio medikų turėjo izoliuotis dėl kontaktų su koronavirusu...

Koronavirusu užsikrėtusi aktorė izoliavosi psichikos sveikatos centre: norėčiau nusikeikti, bet geriau sukalbėsiu maldą (17)

„Pradėsiu pozityviai“, – pirmadienio vakarą savo mintimis dalijosi Ieva Labanauskaitė ....

Signalai iš besivystančių rinkų neramina: gelbėjimo priemonės vargiai byloja apie slūgstantį potvynį

Besiformuojančių rinkų struktūroje, kaip niekad anksčiau, atsiranda įtrūkių ir spragų. Tuo...

Adam Tooze

Ar koronaviruso sukelta finansinė krizė bus didesnė už 2008 m. krizę?

Paskutinioji ekonominė krizė buvo finansinis širdies smūgis. O ši gali būti panaši į viso...

Itin slapta lietuvių grupė feisbuke sudomino JAV pareigūnus: po Vilniuje atliktų kratų – neįtikėtini liudijimai (248)

Iš Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) į Lietuvą atskriejęs pranešimas apie socialinio tinklo „...

Kol valdžios žmonės galvojo, koronavirusu užsikrėtęs Mantas greitųjų testų gavo iš draugo (254)

Tik po savo istorijos paviešinimo medikų dėmesio sulaukęs renginių vedėjas Mantas Kazlauskas...

Griežto karantino Čečėnijoje metu – bauginantys vaizdai socialiniuose tinkluose (180)

Čečėnijos Respublikos vadovas Ramzanas Kadyrovas pareiškė, jog bet kuris asmuo, pažeidęs...

Maksvytis – apie „vėluojantį“ koronavirusą Rusijoje, keistą išsiskyrimą ir neregėtas algas vietiniams (43)

Debiutinis Kazio Maksvyčio sezonas Rusijoje neprisvilo. Sunkiai įsibėgėjusi lietuvio vadovaujama...

|Maža didelių žinių kaina