aA
Pasiuntinukai ir registratoriai, virėjai ir konsjeržai – panašu, kad Japonijos viešbučių darbuotojai ras daugiau laiko žiūrėti olimpiadą nei kada nors galėjo tikėtis.
Tokijas
Tokijas
© Reuters / Scanpix

Ketvirtoji „Covid“ ekstremali situacija Tokijuje ir sprendimas uždrausti žiūrovams dalyvauti pagrindiniuose sporto renginiuose paskatino viešbučių kambarių registracijų atšaukimo bangą. Ši naujausia nesėkmė daro dar didesnį spaudimą viešbučių pramonei, kuri visas viltis dėjo į vasaros žaidynes, turėjusias tapti tramplinu siekiant platesnio Japonijos ekonomikos tikslo per metus pritraukti 40 milijonų užsienio svečių.

Nors dideli viešbučių tinklai, turintys pakankamas grynųjų pinigų atsargas, gali nusiteikti lėtesniam atsigavimui ir laukti svečių jau pasibaigus „Covid“, mažesniems operatoriams pandemijos sužlugdyta olimpinė svajonė reiškia verslo ištvermės išbandymą, sektoriuje jau įsibėgėjant bankrotams.

„Mes dėjome tikrai daug vilčių ir lūkesčių į olimpines žaidynes, – prisipažįsta Makiko Furusato, valdanti mažytį tradicinio japoniško stiliaus viešbutį, įsikūrusį 15 minučių atstumu nuo keturių pagrindinių žaidynių lokacijų. – Atsidarėme 2019 m. spalį ir mums iškart smogė pandemija. O dabar dar tai, ir kaip tik tada, kai tikėjomės pagaliau užsidirbti.“

M. Furusato su vyru anksčiau padėjo prižiūrėti viešbutį kurortiniame miestelyje į vakarus nuo Tokijo. Žaidynės jiems atrodė kaip kartą gyvenime pasitaikanti galimybė persikelti ir įkurti nuosavą viešbutuką. Lokaciją jam parinko turėdami galvoje būtent olimpines žaidynes.

Tačiau užuot džiaugusis šurmuliuojančiais žaidynių svečiais, dabar M. Furusato užsiima rezervacijų atšaukimu ir mėgina konkuruoti su kitais viešbučiais, kurie sumažino olimpiniu laikotarpiu įprastas kainas iki trečdalio.

„Barai ir restoranai taip pat pakliuvo į baisią bėdą, bet jie bent jau gauna šiokią tokią kompensaciją iš vyriausybės, – sako ji, pabrėždama nusivylimą, kad ministras pirmininkas Yoshihide Suga nepadarė daugiau, kad padėtų tokiems žmonėms kaip ji. – Mūsų pramonė jiems tiesiog nerūpi.“

Sprendimas uždrausti žiūrovams dalyvauti žaidynėse gali reikšti daugiau nei milijoną atšauktų rezervacijų ar planų apsistoti viešbučiuose. Šis skaičius, kaip nurodė olimpinių žaidynių ministrė Seiko Hashimoto, paremtas 30 proc. parduotų bilietų į žaidynes, žiūrovams atvykstant už Tokijo apskrities ribų ir kiekvienam iš jų planuojant bent vienai nakčiai apsistoti viešbutyje.

Tokijas
Tokijas
© Reuters / Scanpix

„Šis pastarasis smūgis greičiausiai sukels dar daugiau bankrotų, – pažymėjo ekonomistas Hideo Kumano iš „Dai-Ichi Life Research Institute“. – Ir negalima atmesti olimpiados be žiūrovų įtakos nacionalinei nuotaikai.“

Šis niuansas bent iš dalies paaiškina paramos Y. Suga vyriausybei mažėjimo, o naujausios apklausos rodo, kad gyventojų palankumas valdžiai nusmuko iki rekordiškai žemo lygio.

Vyriausybė vėlavo kiekviename žingsnyje, – sakė 49 metų Kanako Miyake, turėjęs bilietus į futbolo renginį atidarymo ceremonijos dieną. – Jie tikrai turėjo paskiepyti daugumą žmonių dar prieš prasidedant olimpiadai. Galėjo pagaminti skiepų pasus, kad vakcinuoti žmonės galėtų žiūrėti žaidynes.“

H. Kumano skaičiuoja, kad viešbučių kambarių atšaukimų skaičius bus arčiau 700 000, o ekonominis tokio sprendimo poveikis viešbučiams sieks maždaug 50 milijardų jenų (456 mln. dolerių), viešbučiams šiuo metu gaunant nedaug papildomos vyriausybės pagalbos.

Takahide Kiuchi, „Nomura Research Institute Ltd.“ ekonomistas ir buvęs Japonijos banko valdybos narys, skaičiuoja, kad dėl sprendimo organizuoti žaidynes be žiūrovų bus prarasta 134 milijardai jenų (įskaitant bilietų kompensacijas ir prarastas kelionės išlaidas).

T. Kiuchi pažymi, kad egzistuoja didelės politinės kliūtys padėti viešbučiams, kurie praranda numatytą pelną.

Iki 2020 m. viskas atrodė visiškai kitaip. Rekordiniai 31,9 milijono svečių iš užsienio, kuriuos pritraukė olimpinės žaidynės, būtų leidę Japonijai nesunkiai pasiekti įspūdingą tikslą – 40 milijonų lankytojų per metus.

Viešbučių pramonė per trejus metus iki 2019 m. išleido 1,5 trilijono jenų (13,7 mlrd. dolerių), skubėdama papildyti ir atnaujinti savo patalpas, arba 50 proc. daugiau nei 2014–2016 m., skelbia „Bloomberg Economics“, remdamasi finansų ministerijos duomenimis.

O tada ištiko pandemija.

„Smulkesni operatoriai sudarė daugiau nei pusę visų kapitalo išlaidų ruošiantis 2020 m., ir žaidynės be žiūrovų jiems bus skaudus smūgis.“ – sake Yuki Masujima, Bloomberg ekonomistė.

„Covid-19“ prisidėjo prie to, kad 2020 m. viešbučių pramonės bankrotai pašoko 57 proc. iki aukščiausio lygio nuo 2011-ųjų – cunamio ir branduolinės katastrofos metų, rodo „Tokyo Shoko Research“ duomenys. Padėtis tikriausiai yra dar blogesnė, nes daugelis mažesnių verslo savininkų Japonijoje yra linkę nutraukti operacijas prieš sukaupdami pakankamai dideles skolas, kad būtų užregistruoti statistikoje.

Dabartinis Japonijos viešbučių asociacijos narių užimtumas išlieka mažesnis nei 30 proc., teigia direktorius Koichiro Kakee – nepalyginsi su maždaug 80 proc. iki pandemijos.

Pasak K. Kakee, viešbučių pramonei vyriausybės parama išlieka gyvybiškai svarbi, kaip ir bet kokie žingsniai švelninant nekilnojamojo turto mokesčius.

„Viešbučių pramonė kentėjo visos pandemijos metu, tačiau šis naujas smūgis dar labiau padidina skausmą“, – pažymėjo K. Kakee.

Vis dėlto tiems viešbučiams, kurie pajėgs išgyventi ir po olimpinių žaidynių, šviesa tunelio gale tikrai yra, sako ekonomistai, nes vakcinacijos lygis didėja. Remiantis „Bloomberg“ „Covid-19“ vakcinų sekimo programa, iki šiol pilnai paskiepyta apie 21,7 proc. Japonijos gyventojų.

H. Kumano prognozuoja, kad iki rugsėjo pabaigos turėtų būti paskiepyta daugiau nei pusė gyventojų.

Kitas svarbus žingsnis galėtų būti skiepų pasų išdavimas: savivaldybės paraiškas pradeda priimti nuo kitos savaitės, pranešė vyriausybės ministras sekretorius Katsunobu Kato.

„Jei privatus sektorius sugebės tinkamai panaudoti skiepų pasus, tai gali pagelbėti paklausai“, – teigė H. Kumano, pažymėdamas, kad pensininkai, kurių vakcinacijos lygis pakankamai aukštas, yra pasirengę vėl keliauti.

Vyriausybė taip pat turi net 1,3 trilijono jenų nepanaudotų lėšų savo kelionių šalies ribose kampanijai „Go To“, kuri praėjusiais metais buvo labai populiari, kol nebuvo nutarta, kad ji prisideda prie viruso platinimo.

Programa bus atnaujinta veikiausiai tik po rudens – dėl prieštaringos žinutės, kurią siųstų, teigia T. Kiuchi, tačiau kelionių pramonė tikisi, kad ji galiausiai sugrįš.

„Apmaudu, kad olimpiada turės vykti be žiūrovų, – el. laiške teigė didelio viešbučių tinklo operatoriaus „APA Hotel Ltd“ prezidentė Fumiko Motoya. – Bet kai „Covid-19“ bus suvaldytas, tikimės, kad atsinaujins „Go To“ ir mes vėl pamatysime vietinių kelionių paklausos augimą.“

Bloomberg
Turite teisinį klausimą?
Aiškiai ir konkrečiai aprašykite savo situaciją – jos teisinį vertinimą ir savo įžvalgas „Delfi Plius“ platformoje pateiks Lietuvos jaunųjų advokatų asociacijos nariai.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(3 žmonės įvertino)
1.0000
Verslas PliusBloomberg News

Putino karas per vieną ketvirtį nubloškė jo ekonomiką ketverius metus atgal

Prezidento Vladimiro Putino invazija į Ukrainą per pirmąjį pilną ketvirtį nuo karo pradžios...

Delfi PliusBloomberg News

Rusija verčia naują puslapį: apsivalo nuo „priešų“, „draugams“ – atsilygina

Praėjus beveik šešiems mėnesiams po to, kai Rusija dėl invazijos į Ukrainą buvo atjungta nuo...

Verslas PliusEvelyn Yu

Nemaloni ataskaita Londono Sičiui: kyla grėsmė produktyvumui ir konkurencingumui

Akivaizdi Londono Sičio klasinė atskirtis kelia grėsmę jo produktyvumui ir konkurencingumui,...

Verslas PliusDebby Wu, Jeran Wittenstein ir Ian King

Itin perspektyviam sektoriui – juodžiausias nuosmukis per dešimtmetį

Puslaidininkių akcijų vertė smuko po to, kai bendrovė „Micron Technology Inc.“ įspėjo dėl...

Verslas PliusYoolim Lee; Faris Mokhtar; David Ramli; Olivia Poh

Legenda tapusio startuolio žlugimas sukrėtė rinką: darbuotojai sukandę dantis kentė 30-metės milijonierės vadovavimą

Iš pirmo žvilgsnio visų liaupsinto mados startuolio „ Zilingo “ žlugimas atrodė...

Top naujienos

Delfi PliusTomas Janonis

Miestiečiams – nauja valdžios staigmena: teks pratintis prie kuklesnio gyvenimo (1)

Aplinkos ministras Simonas Gentvilas turi naują sumanymą. Jo planuose – miestų gyventojų...

Elektros biržoje pasiektas naujas kainos rekordas – tokio kilimo niekas nesitikėjo, situaciją prašoma ištirti (1)

Lietuvoje elektros valandinė didmeninė kaina trečiadienį pasiekė 4000 eurų už...

Verslas PliusBloomberg News

Putino karas per vieną ketvirtį nubloškė jo ekonomiką ketverius metus atgal

Prezidento Vladimiro Putino invazija į Ukrainą per pirmąjį pilną ketvirtį nuo karo pradžios...

Aistros dėl kone brangiausio NT Lietuvoje: už tualeto būdelę – 2 milijonai eurų

NT karštinė pajūryje blėsta, tačiau išskirtinės teritorijos visuomet išliks patrauklios....

Kristupas Dautartas

Investavimas kai kuriems tebėra tamsus miškas: kokia klaidas dažniausiai daro pradedantieji

Pagal tarptautinius tyrimus, Lietuvos gyventojų finansinis raštingumas – vienas prasčiausių...

Gimtadienį švenčianti Madonna vakarėliui surengti išleido dešimtis tūkstančių: 64-erių skandalingoji garsenybė pasirūpino ir bičiuliais

Rugpjūčio 16 dieną Madonnai sueina 64 metai, ir, kaip pranešama, šiai ypatingai dienai atšvęsti...

Delfi PliusViktorija Dačinskaitė

Karštos vasaros dienos – pats šių kenkėjų dauginimosi pikas: vaisius ir daržoves nugula šimtai kiaušinėlių Būdai, kurie padės jais atsikratyti

Vaisinės muselės yra, ko gero, vienas nemaloniausių virtuvėje įsikuriančių vabzdžių. Jos ne...

Dalis Lietuvos moterų senatvėje patiria skurdą: patarė, kaip tai pakeisti

Lietuvos Užimtumo tarnyboje tarp visų 151 tūkst. klientų vyrauja moterys . Oficialiai šiuo metu...

Delfi PliusOlga Stopinskaja. delfi.lv

Daug druskos, mažai vitaminų: kaip ruošti atsargas žiemai ir nepakenkti savo sveikatai

Kas galėtų atsisakyti traškaus marinuoto agurkėlio, švelnaus nedaug sūdyto grybuko ar...

Gydytoja patarė, kada geriausia gerti vandenį: prieš maistą, valgant ar pavalgius?

Kada geriausia gerti vandenį : prieš maistą, valgant ar jau pavalgius? Ar tikrai geriant vandenį...