aA
Europa bunda po pandemijos: vėl atidaromos kavinės Paryžiuje, ledainės Romoje ir alaus sodai Bavarijoje. Tai bus didysis regiono sveikatos ir ekonomikos atsigavimo išbandymas.
Nuo Paryžiaus kavinių iki Romos ledainių: atsidarantys verslai mano, kad nebebus taip, kaip anksčiau
© Sipa / Scanpix

Valdžia visame žemyne švelnina apribojimus, kadangi infekcijų lygis mažėja ir didėja vakcinacija. Italija, pradinis Europos krizės epicentras, artimiausiomis savaitėmis atsisakys nacionalinės komendanto valandos. Visoje Vokietijoje palaipsniui švelnėja griežtos karantino taisyklės. Prancūzijoje restoranai nuo trečiadienio gali aptarnauti lauko svečius, o muziejai, įskaitant Luvrą, vėl planuoja pasitikti lankytojus.

Paryžiaus kavinėms – tarp jų Ernesto Hemingway’jaus pamėgtam „Les Deux Magots“ – ruošiantis atsidarymui, garsusis „Moulin Rouge“ šią savaitę taip pat prisijungė prie visuotinio jaudulio, išsiųsdamas į gatves kankano šokėjas, kad šios skelbtų planuojamą kabareto atidarymą rugsėjį: didžioji data buvo išsiuvinėta jų sijonų vidinėje pusėje.

Nepaisant sujudimo, virš regiono, kuris ne kartą patyrė atkryčių, bandydamas įveikti „Covid-19“, vis dar pakibę tamsūs debesys. Visose šalyse sparčiai plintant naujai užkrečiamai atmainai, kilusiai iš Indijos, priemonės infekcijai stabdyti ir toliau išliks matomos. Berlyne norint vakarieniauti lauko restoranuose, kurie greičiausiai atsidarys jau šį penktadienį, reikės atlikti testą, o Paryžiaus gatvės gyvenimas bus ne toks bruzdus, koks buvo prieš pandemiją.

„Džiaugiamės vėl atsidarę ir esame palaiminti įsikūrę tokioje nuostabioje lokacijoje, – sakė 66-erių metų Paolo Viglianisi, restorano „Paparazzi“, įsikūrusio ramiame skvere iškart už Paryžiaus operos teatro, savininkas. – Bet jau niekas nebebus taip, kaip anksčiau.“

Prieš krizę restorane dirbo 39 darbuotojai. P. Viglianisi sako, kad trečiadienį jis pradės dirbti su maždaug 15 darbuotojų. Ilgainiui jis tikisi aptarnauti maždaug 100 svečių per pietus ir dar 100 per vakarienę – maždaug du trečdalius to, kas buvo iki krizės.

„Saulė ir atšilę orai padės, bet teks iš naujo save perkurti“, – kalbėjo jis, ruošdamasis atsidarymui.

Rizika didelė. Po vangios vakcinacijos kampanijos pradžios Europos atsidarymo tempas atsilieka nuo JK ir JAV, o regionas negali sau leisti dar labiau vėluoti. Europos Komisija praėjusią savaitę atnaujino savo 2021 m. euro zonos augimo perspektyvas iki 4,3 proc., atsižvelgdama į bloko 800 mlrd. eurų bendrą atkūrimo fondą. Tačiau toks tempas vis tiek nepasieks 6 proc. atsigavimo, kurį ekonomistai prognozuoja JAV ir JK.

Politiškai žemyno lyderiai turi pasiekti tinkamą pusiausvyrą tarp ekonomikos gaivinimo ir visuomenės sveikatos saugojimo. Kanclerės Angelos Merkel konservatoriai kovoja su Vokietijos žaliaisiais dėl to, kas valdys didžiausią Europos ekonomiką, o Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas, bergždžiai mėginęs išvengti trečio karantino, kitais metais susidurs su perrinkimo iššūkiu.

Tvyranti nuotaika – atsargus optimizmas. Karantino priemonės pastebimai sulėtino viruso plitimą, o vakcinacijos rodikliai sparčiai auga. Tačiau atsirandant naujoms atmainoms, tokioms kaip indiškoji, rizika išlieka. Panašu, kad valdžia pasimokė iš praėjusio pavasario, kai liga atrodė suvaldyta, bet rudenį sugrįžo su nauja jėga.

„Galime elgtis užtikrintai, bet negalime elgtis neapdairiai“, – šią savaitę sakė A. Merkel atstovas spaudai Steffenas Seibertas. Kadangi infekcijų lygis vis dar gerokai aukštesnis nei prieš metus, „mes dar nepasiekėme situacijos, kurioje galėtume mėgautis tokia atsipalaidavusia vasara kaip prieš metus“.

Išliekantis rūpestis reiškia atsargų atgimimą tokiems verslams kaip alaus sodas „Chinesischer Turm“ Miunchene, kuris praėjusią savaitę vėl atsidarė po to, kai vietiniai infekcijų rodikliai nukrito žemiau rizikos lygmens. Paprastai kirsti dešreles ir srėbti alų prie bendrų stalų gali maždaug 7000 svečių, tačiau dėl nedidelio užsienio turistų skaičiaus ir niūrių orų verslas buvo menkas, be to, išlieka naujų sugriežtintų apribojimų grėsmė.

„Kol galime dirbti, tol esame laimingi, – sakė alaus sodo darbuotoja Maria Pinzger. – Tačiau išlieka pavojų, tokių kaip naujos „Covid“ atmainos, kurių dabar tiesiog negalime įvertinti.“

Ispanijos restoranai ir teatrai atsidarė maždaug prieš dvi savaites, tačiau daugumoje regionų ribojami tiek pajėgumai, tiek darbo valandos. Barselonoje vietinių gyventojų paklausa neatstoja milijonų turistų, kurie anksčiau užplūsdavo miestą, teigia Sergi Ferreras, parduotuvių savininkų asociacijos prezidentas iš Barselonetos.

„Jei šią vasarą nesulauksime turistų, mums ji bus sugadinta, – sako S. Ferreras, valdantis restoraną miesto prieplaukoje. – Penktadieniais, šeštadieniais ir sekmadieniais restoranas dienos metu prisipildo vietinių gyventojų, tačiau situacija kol kas nepakankamai gera, kad dirbtume ir vakarais.“

Romoje pratęsus komendanto valandą po 22 val. tai atsilieptų tokiems verslams kaip „Ripa 12“ žuvies restoranas madingame Trasteverės rajone. Nors restoranas veikia nuo balandžio pabaigos, ankstyvą pavakarę lauko stalai stovi tušti, o tai rodo, kad atgimimas greičiausiai bus laipsniškas.

„Mūsų klientai yra profesionalai, dirbantys iki vėlumos, todėl prieš 21 val. jie paprastai neužsuka“, – pasakoja savininkas Vincenzo Colao. Kadangi iki šios savaitės buvo įvesta ankstyva komendanto valanda, „daugelis jų nė nesirodydavo“, sako jis pridurdamas, kad pajamos nuo pandemijos pradžios sumažėjo apie 70 proc.

Panašiai ir Paryžiuje, kur restorano „Paparazzi“ lauko stalai bus skirti ne daugiau kaip šešiems asmenims, o tarp jų reikės palikti užtektinai vietos. Meniu taip pat sutrumpintas. P. Viglianisi spėja, kad daugelis bankininkų ir teisininkų, kuriuos jis kadaise aptarnaudavo, nebeužsuks taip dažnai, kaip anksčiau.

„Darbas iš namų niekur nedings, – sako jis. – Žmonės sugrįš į biurus dviem ar trim dienoms per savaitę, o paskui skubės atgal į kaimus. Elgčiausi taip pat, jei tik galėčiau.“

Bloomberg
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(4 žmonės įvertino)
4.5000

BMW praleido progą pamaloninti pirkėjus Kinijoje dėl neįprastos priežasties: kaltas dainavimas automobilyje

„ BMW AG“ retai sulaukia tokio klausimo Vakarų šalių autosalonuose, tačiau vis dažniau jį...

Dviejose skiepytis delsusiose Rytų Europos valstybėse – drastiški pokyčiai

Dvi Rytų Europos valstybės, kurių gyventojai anksčiau itin skeptiškai vertino vakcinas nuo...

James Paton | D+

Prie „Merck“ COVID-19 tabletės jau rikiuojasi eilės, baiminamasi liūdno scenarijaus

Grupelės šalių skubėjimas įsigyti daug žadančios „ Merck & Co.“ COVID-19 tabletės...

Senyvo amžiaus porelė dėl COVID-19 Kinijai pridarė didelių bėdų (15)

Taisyklių nepaisanti senyvo amžiaus pora, lankiusi Kinijos turistines vietas, atsidūrė naujausio...

Neeilinė situacija ES: slepiama informacija apie šalies prezidentą (47)

Čekijos politinį gyvenimą lydi savotiškas Šaltojo karo laikų šnipų romano šleifas, o...

Top naujienos

Karštus nuotykius išdavė feisbukas: 15-metė tapo motina, vaiko tėvas – nuteistasis (19)

Dvidešimtmečio vilniečio naktinės linksmybės su penkiolikmete mergina baigėsi ne taip, kaip...

Pavojingą bakteriją turi kone kas trečias – kol žmogus nieko nejaučia, kiti sėkmingai užsikrečia (16)

„Epidemijos ir pandemijos prasideda ir baigiasi, vienintelė tuberkuliozė yra amžina“, –...

Tokių vaizdų Lietuva nematė jau seniai: podiumu žingsniavo ir pusnuogiai, ir apsirengę (52)

Ryškiausias mados įvykis Lietuvoje – „ Mados infekcija “, vienam vakarui atvėrė buvusio...

Vytautė Merkytė | D+

Po baisiausios visų laikų aviacijos katastrofos Tenerifėje pritrūko karstų: iš pradžių niekas nesuvokė, kaip ant pakilimo tako galėjo susidurti du lėktuvai (3)

Kanarų salos yra pamilta lietuvių ir kitų europiečių atostogų vieta. Dar prieš pandemiją...

Žaibiškai išdygę daugiabučiai verčia abejoti jų kokybe ir verte: ar patenkinami gyventojų lūkesčiai? (65)

Šiandien vienas po kito dygsta gyvenamieji ir komerciniai pastatai. Verslininkai nori užsidirbti,...

Bauda vairuotojui virto detektyvu: nubausta ir visa virtinė kitų automobilių savininkų (8)

Panevėžyje siaurutės Kauno gatvelės gyventojas Rimantas Mikėnas užkūrė tikrą detektyvą...

Agnė Kulitaitė: mane apsvaigino ir išprievartavo. Mano istorija – viena iš milijono? (35)

Rugpjūčio mėn. „Delfi Plius“ publikuotas Agnės Kulitaitės tekstas su skausmingomis moterų...

Vienuolika „Šok su žvaigžde“ porų stoja prieš komisijos ir žiūrovų teismą: kuriuos dalyvius palaikote jūs? Kviečiame dalyvauti balsavime (8)

Šeštadienio vakarą LRT televizijos eteryje su žiūrovais jau trečią savaitę sveikinasi pasaulį...

5 gardūs receptai išskirtiniams ir ilgiems pusryčiams – skirkite laiko sau ir savo artimiesiems (1)

Jei darbo dieną retas kuris galime pasimėgauti neskubiais pusryčiai s, savaitgalį yra tas metas,...