aA
Regis, kiekvieną finansinį burbulą lydi koks nors visiems žinomas anekdotas apie tai, kaip kažkas iš aukščiau tvirtino, jog jis tikrai niekada nesprogs. Kalbant apie akcijų biržos burbulą, privedusį prie Didžiosios depresijos, tai buvo ekonomistas Irvingas Fisheris, kuris „New York Times“ iškilmingai paskelbė, kad akcijos „pasiekė tai, kas atrodo kaip stabili aukštuma“ – likus kelioms dienoms iki didžiojo žlugimo, per kurį akcijos prarado 89 proc. vertės. 2007 ir 2008 m. nuskambėję optimistiniai dabartinio Nacionalinės ekonomikos tarybos direktoriaus Larry'io Kudlowo pareiškimai taip pat pasirodė pragaištingai klaidingi.
© Vida Press

Didžiojo bitkoino burbulo atveju garbė tenka kompiuterinės saugos kompanijos „McAfee LLC“ steigėjui Johnui McAfee – aistringam kriptovaliutos apaštalui. 2017 m. gruodžio 7 d. jis rašė:

Po kelių dienų bitkoino kaina trumpam pašoko iki 19 511 dolerių, o tada sekė epinis nuosmukis, per kurį, kaip čia rašoma, kriptovaliuta prarado maždaug 82 proc. vertės.

Ar tai reiškia, kad bitkoinas mirė? Nebūtinai – kriptovaliuta atsigavo po kelių ankstesnių burbulų ir sprogimų, tarp jų 2011 m., kuris buvo bemaž toks pat skausmingas.

Be to, verta paminėti, kad net jei su pirmaisiais bitkoinais nepasisekė, ankstyvieji investuotojai šiuo metu vis dar laimi – dabartinė bitkoino kaina, nors ir įspūdingai žemai nusmukusi, vis dar yra daugiau nei trigubai didesnė nei 2017 m. pradžioje. Ir jeigu šie apsukrūs investuotojai pardavė dalį savo turto per patį piką ar netoli jo, kaip daugelis ir padarė, dabar jie turėtų būti netgi dar geresnės finansinės būklės.

Noah Smith. Taip, bitkoinas buvo klasikinis burbulas. Ir jis sprogo
© Archyvas

Tačiau paprastiems investuotojams, kurie neskuba išbandyti potencialiai revoliucingų naujų technologijų ir neturi pakankamai sumanumo ar sėkmės laiku įsibrauti į rinką, bitkoino burbulas turėtų tapti karčia mokymosi patirtimi. Svarbiausia pamoka yra ši: finansiniai burbulai yra tikri, ir, jeigu nebūsite atsargūs, jie paleis jūsų gyvenimo santaupas vėjais.

Formaliai finansinis burbulas tėra spartus kainų augimas ir staigus nuosmukis. Efektyvios rinkos teorijos gynėjai teigia, kad šie kainų pokyčiai grindžiami investuotojo įsitikinimais dėl tikrosios turto vertės. Tačiau sunku rasti priežastį, kodėl racionalus investuotojas būtų turėjęs staiga pervertinti ilgalaikį įmonių pelningumą 1929 m., ilgalaikį startuolių gajumą 2000 m. arba ilgalaikę nekilnojamojo turto vertę 2007 m.

Lygiai taip pat sunku paaiškinti, kodėl visas pasaulis 2017 m. gruodžio 17 d. patikėjo, kad bitkoinas – ateities valiuta, ir kodėl dabar tuo tebetiki mažiau nei penktoji pirminių entuziastų dalis. Bitkoino nenustelbė joks konkurentas – alternatyvios kriptovaliutos šiuo metu patiria netgi dar didesnį nuosmukį. Bitkoino nenuskriaudė nė reguliuotojai – tiesą sakant, reguliavimo struktūra naująją technologiją priėmė visai palankiai. Nebuvo ir kritinių technologinių trūkumų – taip, bitkoino tinklas tapo perpildytas, tačiau šios problemos buvo tikimasi dar gerokai prieš krachą.

Taigi labai jau panašu, kad įspūdingo bitkoino pakilimo ir nuosmukio priežastis – ne racionalus optimizmas, sekamas realistiško pesimizmo, bet kažin koks visuotinis rinkos neracionalumas – bandos jausmo, ciniškų spekuliacijų ir naujų, blogai informuotų investuotojų antplūdžio derinys.

Būtent šio tipo investuotojai nudegė skaudžiausiai. Visame pasaulyje netrūksta siaubo istorijų apie žmones, kurie sukišo kuklias gyvenimo santaupas į tai, kas atrodė kaip patikima investicija, tačiau jų pinigai išnyko – dalis nugulė ankstyvųjų bitkoino investuotojų-aristokratų kišenėse, kiti išsisklaidė kaip dūmas.

Kaip eiliniams, vidutiniams investuotojams išvengti tokio likimo? Pastebėti burbulus nepaprastai sunku – jei būtų lengva, jie tiesiog neegzistuotų. Tačiau egzistuoja dvi svarbios strategijos, kurias galėtų pasitelkti investuotojai, norėdami sumažinti riziką.

Noah Smith. Taip, bitkoinas buvo klasikinis burbulas. Ir jis sprogo
© Archyvas

Visų pirma, reikia suprasti, kad nėra tokio dalyko kaip saugi investicija. Optimistinė bitkoino istorija, kurią mėgo kartoti kriptovaliutos apaštalai, buvo ta, kad bitkoinas pakeis standartinius dekretinius pinigus kaip pagrindinė pasaulio valiuta. Tačiau ši istorija visada buvo skylėta. Valiuta, kuriai būdingas didelis nepastovumas ir didelė ilgalaikė tikėtinoji grąža – bloga valiuta, nes dėl trumpalaikio nepastovumo ji nelabai tinkama mokėjimams atlikti – jei pastebėjote, niekas už picą nemoka aukso luitais ar „Apple“ akcijomis. Antra, kriptovaliuta – įspūdinga nauja technologija, tačiau esama svarbių technologinių apribojimų, susijusių su jos saugumu ir naudojimo galimybėmis, kuriuos dar teks įveikti.

Kadangi patikimų investicijų nėra, paprastiems investuotojams belieka galvoti savo galva. Nieko blogo šiek tiek santaupų suinvestuoti į bitkoiną ar kažką panašaus, tuo atveju, jei kainos kiltų, bet nesukiškite pernelyg didelės sumos. Nerimas dėl galimų nuostolių turėtų gerokai viršyti praleistos progos baimę. Aš ir pats praradau pinigų per bitkoino krachą (vis dar turiu neparduotų bitkoinų). Bet praradau nedaug, nes investavau tik labai mažą savo turto dalį.

Šiaip ar taip, bitkoino burbulas visuomenei gali išeiti į gera. Bendras investuotas turtas – keli šimtai milijardų dolerių, išsibarsčiusių po visą pasaulį – visai nedidelis, palyginus su 2000-ųjų nekilnojamojo turto burbulu arba 10-ojo dešimtmečio „dotkomų“ burbulu, o tai reiškia, kad mažesnis ir skausmas. O tokio klasikinio, tobulo finansinio burbulo turėtų pakakti, kad „milenialsų“ karta gautų pamoką, kurią jų protėviai išmoko kur kas skausmingiau – jeigu kažkas atrodo pernelyg gerai, kad būtų tiesa, tikriausiai taip ir yra.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vis dar čia? Kaip „Brexit“ atidėjimas gerokai apsunkintų gyvenimą Briuseliui (10)

Nacionalistai – nuo Italijos iki Vengrijos – ruošiasi kovoti Europos Parlamento (EP)...

„Google“ svarsto galimybę iškelti „Google News“ iš Europos (3)

Europos įstatymų leidėjai pasirengę išbandyti, kiek yra iš tikrųjų svarbus bendrovei „...

„Davose 2019“ – viskas apie „Globalizaciją 4.0“. Kas gi tai?

Šių metų Pasaulio ekonomikos forumo ( PEF ) organizatoriai, sukdami galvą, kaip pavadinti...

Kokia dar krizė? Davoso milijardierių turtai auga be sustojimo (142)

Pasaulinis elitas, atvykstantis į Davosą, yra turtingesnis nei bet kada.

Trumpo prekybos karo mūšio lauke gimsta nauja Kinijos ekonomika (5)

Batų gamintojas Zhu Junas puolė į ašaras, kai miesto teismas atėmė jo svajonių automobilį.

Top naujienos

Rusijos grėsmių akivaizdoje – svarbus iššūkis Lietuvai: ekspertai įvardijo, koks žingsnis būtų pražūtingas (55)

Kas turi dar įvykti, kad lietuviai nebesiilgėtų Sovietų Sąjungos? Kuri šalis mums atrodo pati...

Įtampa Vilniaus daugiabutyje: kaimynui pradėjus remontą – pradėjo griūti visas namas (53)

Nenori susipykti su kaimynu, nepradėk remonto, – sako žmonės. Vieno Vilniaus daugiabučio...

Kelionės tikslas – Jordanija: turistų neišlepinti vietiniai atostogas paverčia tobulomis (1)

Prieš pradėdamas norėčiau įspėti – jei Jūs esate poilsį paplūdimyje mėgstantis turistas,...

Vytautas Landsbergis: Lietuva neteko labai svarbaus žmogaus, savo gyvasties, balso ir liudijimo (231)

„ Lietuva neteko labai svarbaus žmogaus, savo gyvasties, balso ir liudijimo“, – taip apie Jono...

Kuzminskas – apie mūšio su „Žalgiriu“ svarbą, norą pasirodyti ir Kurtinaitį Eurolygoje specialiai Krepšinis.lt iš Milano (1)

Milano „Olimpia Armani“ ekipos puolėjas Mindaugas Kuzminskas Eurolygos rungtynių su Kauno...

Valdo Adamkaus prisiminimai apie Joną Meką: jis buvo realistas su meniška gyslele (17)

„Paprastas žmogus, realistas, jaučiantis gyvenimo pulsą, bet savyje turėjęs meniškąją...

Gydytoja Lina arabų šalyje užsiima vienu pavojingiausių darbų: bet kuriuo metu geras gyvenimas gali pasibaigti (106)

Lina Skutaitė-Chaudhary gali save drąsiai vadinti gydytoja ekstremale. Ši akušerė-ginekologė...

Mirė Jonas Mekas papildyta (110)

Trečiadienį mirė žinomas lietuvių kilmės menininkas Jonas Mekas .

Naujame „Eurovizijos“ atrankų filmavime – netikėti dalyvių prisistatymai ir naujų favoritų paieška pildoma (9)

Trečiadienio vakarą LRT Didžiojoje studijoje prasidėjo jau ketvirtasis „Eurovizijos“...

Spūstys Vilniuje: eismą sutrikdė 5 automobilių avarija (31)

Trečiadienį Vilniuje, Geležinio Vilko g., susidūrė 5 automobiliai. Pranešama, kad dėl eismo...