aA
„Geltonųjų liemenių“ protestai Prancūzijos naujienų transliuotojų sutinkami nevienareikšmiškai: žiūrovų skaičius dar niekada nebuvo didesnis, tačiau pajamos mažėja.
„Geltonosios liemenės“
„Geltonosios liemenės“
© Reuters / Scanpix

Pilietiški „geltonųjų liemenių“ protestai, nuo lapkričio vidurio rengiami kiekvieną šeštadienį ir nukreipti prieš viską – nuo kylančių mokesčių ir krentančios perkamosios galios iki blogėjančių viešųjų paslaugų ir nelygybės, didžiuosiuose miestų centruose į gatves išvedė tūkstančius žmonių. Susidūrimai su policija, padeginėjami automobiliai, niokojamos parduotuvių vitrinos, bankomatai ir paminklai – visa tai su malonumu transliuojama per šalies naujienų kanalus. Tačiau didelis žiūrovų susidomėjimas taip ir nevirto proga pasipelnyti iš reklamos.

„Nors „geltonųjų liemenių“ protestai televizijoms atnešė rekordiškai aukštus reitingus, tai nebūtinai reiškė papildomas pajamas iš reklamos – iš tiesų nepaprastai sudėtinga užsidirbti iš žiūrovų susidomėjimo svarbiausiais politiniais ir visuomeniniais įvykiais“, – teigė Philippe'as Nouchi, „Publicis Media“ žiniasklaidos tyrimų direktorius.

Ph. Nouchi prognozuoja, kad visą parą naujienas transliuojantys kanalai – „Altice Europe NV“ priklausantis „BFM TV“, „Bollore SA“ priklausantis „CNews“ ir „Television Francaise 1“ priklausantis „LCI“ – lapkričio ir gruodžio mėnesiais galėjo prarasti 3 milijonus eurų, arba maždaug 14 proc. pajamų, gaunamų iš reklamos pardavimų. Du trečdaliai šios sumos susiję su „BFM TV“. Pramogų žiniasklaidos kompanija „NRJ Group“ pranešė, kad jos ketvirtojo ketvirčio radijo ir televizijos pajamos sumažėjo atitinkamai 3,8 ir 7 proc., nes reklamuotojai kampanijas atidėjo arba apskritai atšaukė.

Sudėtinga aplinka

Pajamų praradimas transliuotojams – dar viena komplikacija jau ir taip sudėtingoje aplinkoje. Konkurencija Prancūzijoje tapo dar aštresnė, kanalams kovojant dėl tų pačių reklamos biudžetų. Investuotojai nusigręžia nuo tradicinių transliuotojų, tokių kaip „Television Francaise 1“, kuriam priklauso nemokami TV kanalai „LCI“ ir „TF1“, nes sparčiai daugėja skaitmeninių platformų, negana to, į rinką braunasi tokie JAV turinio milžinai kaip „Netflix Inc.“, teigė Thomas Coudry, „Bryan, Garnier & Co“ analitikas.

Netyčinė „geltonųjų liemenių“ judėjimo auka: protestai sudavė smūgį žiniasklaidai
© Bloomberg

O kur dar „geltonosios liemenės“. Nenutrūkstamas naujienų srautas privertė televizijos kanalus protestų dienomis reklamų visai atsisakyti. Reklamuotojai – ypač tie, kurie parduoda greitojo vartojimo prekes, – matydami paklausos sumažėjimą, taip pat atsisakė reklaminių kampanijų, ypač lemtingąjį gruodžio mėnesį, kai „geltonosios liemenės“ visoje Prancūzijoje siaubė prekybos rajonus, pridūrė Ph. Nouchi.

Naujienų transliuotojai prarastas pajamas gali susigrąžinti artimiausiais mėnesiais, kai protestų sumažės, o reklamuotojai ir televizijos perskaičiuos žiniasklaidos planavimo mokesčius, remdamiesi stipriais lapkričio ir gruodžio mėnesių reitingais.

Tuo tarpu televizijos naujienų kanalai visoje Prancūzijoje, įskaitant „BFM TV“, „LCI“ ir „CNews“, džiaugiasi išaugusiu žiūrovų skaičiumi. Pasak „Mediametrie“, „BFM TV“ gruodžio mėnesį turėjo rekordinę 3,7 proc. rinkos dalį, panašiai, kaip 2017 m. balandį – per prezidento rinkimų kampanijos apogėjų. „LCI“ ir valstybės finansuojama „France Info“ turėjo rekordinius 1,5 ir 0,7 proc. „CNews“ turėjo 1,2 proc. rinkos dalį, kuri buvo mažesnė už 2015 m. lapkritį pasiektą rekordinį 1,6 proc. – kai Paryžių drebino teroristiniai išpuoliai, nusinešę 130 žmonių gyvybes.

Ph. Nouchi teigia, kad šie kanalai išpuolių metu taip pat nusprendė atsisakyti reklamų. Tačiau pajamoms tai atsiliepė mažiau, nes įvykiai ilgai netruko.

Netyčinė „geltonųjų liemenių“ judėjimo auka: protestai sudavė smūgį žiniasklaidai
© Bloomberg

Sugadinta reputacija

Dar viena protestų auka – transliuotojų reputacija. Sausio 24 d. publikuota laikraščio „La Croix“ užsakymu atlikta „WPP Plc Kantar“ apklausa parodė, kad visi tradiciniai naujienų šaltiniai – radijas, televizija, spauda – praėjusiais metais neteko prancūzų pasitikėjimo, o daugiau nei pusė apklaustųjų teigė, kad žiniasklaida su protestuotojais elgėsi nederamai. Protestuotojai užpuolė žurnalistus tokiuose miestuose kaip Tulūza, Marselis ir Ruanas – netgi pasitaikė atvejų, kai naujienų kanalai savo reporterių komandoms turėjo samdyti apsaugos darbuotojus.

„Geltonųjų liemenių“ judėjimas mums rodo, kad dalis Prancūzijos auditorijos yra nusivylusi tradicinėmis žiniasklaidos priemonėmis ir jomis nebepasitiki“, – interviu teigė Alainas Weillas, „Altice Europe“ generalinis direktorius ir „BFM TV“ įkūrėjas. Ir visa tai – nepaisant to, kad padidėjo apetitas jų siūlomoms naujienoms, pridūrė jis. „Bollore“ priklausančio „CNews“ atstovas į prašymus pakomentuoti neatsiliepė, o „TF1“ komentuoti atsisakė.

„BFM TV“ sutinka su kritika, kad nuolatiniai reportažai „geltonąsias liemenes“ galėjo suerzinti. „Mes išgyvename istorinę krizę“, pripažino televizijos vyriausioji redaktorė Celine Pigalle per žiniasklaidos grupės susirinkimą pavadinimu „Kodėl žurnalistai taip nekenčiami?“

Bloomberg
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(10 žmonių įvertino)
3.3000
D+Jeong-Ho Lee

Pietų Korėjoje – kartų nesantaikos mūšio laukas: šiandieninė tikrovė tiesiog žiauri (1)

Jau keletą dešimtmečių Seulo centrinė turgavietė su savo aptriušusiomis parduotuvėlėmis ir...

Pigių makaronų gali nebelikti: gamintojai bando pasirūpinti atsargomis (8)

Pigūs makaronai? Deja, jie gali tapti naujausiu pagrindiniu produktu, už kurį vartotojams teks...

Fondų valdytojai užčiuopia naują bumą (7)

Tarp didžiųjų finansų institucijų, bandančių pasiūlyti klientams didesnį pasirinkimą ESG...

D+William Wilkes

Dėl kainų kilimo Europos pramonei gresia „paklausos sunaikinimas“

Europos pramonės gamintojams, tokiems kaip BASF SE ir „Yara International ASA “, iki šiol...

COVID-19 situacija Kinijoje – vis sudėtingesnė, skelbiamas karantinas milijoniniame mieste (35)

Per pastaruosius penkis mėnesius Kinijai pavyko net tris kartus pasiekti užsibrėžtą tikslą –...

Top naujienos

Karantino režimu gyvenanti Latvija per parą užfiksavo rekordinį mirčių skaičių atidaromas mobilusis morgas (253)

Latvijoje per pastarąją parą atlikus 24 032 testus patvirtinta 2 919 naujų koronavirusinės...

Gentvilas žada gerokai brangesnį dyzelį: neveikimo kaina – 450 mln. eurų bauda Lietuvai (519)

2023 metais – vienoda dyzelio ir benzino kaina. Tokios linijos Lietuva laikosi siekdama išvengti ir...

Teismas: Šeimų sąjūdžio mitingas galėjo vykti prie Seimo, savivaldybė grėsmės neįrodė (56)

Lietuvos šeimų sąjūdžio mitingas rugsėjo 10-ąją galėjo vykti prie Seimo – Vilniaus...

Laukia neišvengiami pokyčiai: kur investuotojams reikės nukreipti pinigus (3)

Istoriškai žalia spalva finansų rinkose siejama su pelnu. Tačiau pastaraisiais metais žalumas...

Dėl varžovų reakcijos po Atėnų košmaro nuogąstaujantis Zdovcas: gali nežaisti Mudiay (11)

Prieš penktadienio Eurolygos dvikovą Stambule su vietos „Anadolu Efes“ (1-5) paskutinę vietą...

Arabų turtuolius pavergė panevėžiečių medus: delikatesus kabliavo šaukštais (27)

Kas yra ta širdies formos šalis prie Baltijos jūros, dabar žinos net arabų šeichai.

Neskubėkite atverti piniginės: kai kurias odontologo paslaugas galima gauti nemokamai (14)

Ligonių kasos sulaukia gyventojų klausimų, kur reikėtų kreiptis norint gauti pirmines...

M360 PremiumJūratė Žuolytė

Su prekės ženklais „Apple“, „Adidas“, BMW dirbęs fotografas: noriu ne sekti tendencijas, o būti jų priekyje

Danielis Gebhartas De Koekkoekas – fotografas, dirbęs su tokiais prekių ženklais, kaip „ Apple...

VSAT įraše – neteisėtų migrantų apgręžimo vaizdai (71)

Valstybės sienos apsaugos tarnyba (VSAT) ketvirtadienio popietę išplatino vaizdo įrašą,...

Ilgąjį savaitgalį stiprinamos policijos pajėgos (41)

Artėjant Visų Šventųjų ir Mirusiųjų atminimo ( Vėlinių ) dienoms, daugelis žmonių vyksta...