aA
Žodžiai „Černobylis“ ir „griūtis“ tame pačiame sakinyje atrodo lyg nedalomas kumštis. Juodžiausios per visą epochą branduolinės avarijos istorija dar nepasibaigusi, bet nėra rimto pagrindo panikuoti, kad Ukraina demontuoja senąjį apsauginį gaubtą, vadinamą sarkofagu, dengiantį sprogusį Černobylio reaktorių.
Nepaisant gąsdinančių užuominų, Ukraina padėtį dėl Černobylio kontroliuoja
© Itar-Tass / Scanpix

Nuo 1991 metų, kai šalis atgavo nepriklausomybę, Ukraina prisiėmė iššūkį sukontroliuoti Černobylį, daug laiko reikalaujančiomis, didvyriškomis pastangomis užsibrėžusi užtikrinti saugumą aplinkoje.

Iškart po incidento, kuris įvyko 1986 metų balandžio 26 dieną, tarybiniai inžinieriai ir savanoriai iš kitų šalių skubiai ėmėsi ieškoti būdų, kaip uždengti sprogusį ketvirtąjį reaktorių, kad jis nebeskleistų radiacijos į aplinką ir požeminius vandenis.

Vienu metu mokslininkas Valerijus Legasovas, centrinė figūra HBO televizijos seriale „Černobylis“, buvo suskaičiavęs septyniolika skirtingų projektų. Viename iš savo įrašų, įrašytų į magnetofono juostelę prieš savižudybę 1988 metais, jis prisimena du pagrindinius variantus: palaidoti reaktorių po dirbtinai supilta kalva ir panaudoti likusias reaktoriaus statinio sienas naujos struktūros su betoniniu stogu statybai. Buvo pasirinktas antrasis variantas kaip greičiausias ir pigiausias, bet jis nebuvo įgyvendintas taip, kaip planuota.

Netylant ginčams ir paskubomis vykstant projektavimo darbams, iš sraigtasparnių į griuvėsius buvo mėtomos įvairiausios medžiagos – smėlis, boro karbidas, susmulkintas marmuras, švinas, – taip siekta neleisti plisti radioaktyviajai taršai. 1986 metų gegužę prasidėjo gaubto, vėliau pavadinto „sarkofagu“, statyba, statybininkams ligi galo nesuvokiant, ką jie turėtų daryti. Esamos reaktoriaus statinio struktūros turėjo būti ištirtos, bet juk tada nebuvo jokių bepiločių skraidyklių ar robotų, galinčių atlikti tokią užduotį. Buvo išmėginti įvairiausi robotai, bet jie arba gesdavo dėl radiacijos, arba įstrigdavo griuvėsiuose.

Tad statybų metu iškilo daug klaustukų, ir sprendimai buvo priimami skubotai. 90 000 žmonių, dirbančių ištisą parą, nepaprastai rizikavo. Dabar neįmanoma tiksliai nustatyti, kiek iš jų mirė nuo šios misijos padarinių. Galiausiai statybininkai nusprendė nestatyti betoninio stogo virš „sarkofago“, nes abejojo, ar sienos pakankamai stabilios, kad atlaikytų jo svorį. Vamzdžiai buvo užridenti ant plieninių sijų ir vietoj stogo uždengti metalo plokštėmis. Anot V. Legasovo, visa struktūra, įskaitant stogą, buvo pilna skylių. Jos buvo užkimštos asbesto maišais su polietileninėmis schemomis.

Konstrukcija buvo užbaigta 1986 metų lapkritį. Statybininkai ant sienų paliko savo užrašus, kaip kad 1945 metais įsiveržę į Berlyną Raudonosios armijos kariai paliko jų ant Reichstago sienos.

Statybininkams šių darbų pabaiga taip pat reiškė pergalę. Bet metaliniai strypai ir vamzdžiai nebuvo numatyti tarnauti daugiau nei 30 metų. Buvo sunku nustatyti, kiek ilgai atlaikys senos sugriuvusio pastato sienos kaip naujojo statinio dalis.

Vadinamasis Naujasis patikimas apsauginis gaubtas (New Safe Confinement), – 2,4 mlrd. JAV dolerių kainavusi arka iš betono bei plieno, kurios statybas finansavo 44 valstybės-donorės, o pastatė prancūzų konsorciumas, – buvo užkeltas ant ketvirtojo reaktoriaus griuvėsių 2016 metais.

Tačiau neįmanoma numatyti iš anksto, ar pakaktų jo teikiamos apsaugos, jeigu senojo sarkofago dalis sugriūtų. Jame vis dar palaidota tonos labai radioaktyvių medžiagų. Silpniausios struktūros dalys pastarąjį kartą buvo sutvirtintos 2008 metais, ir tikimasi, kad jos turėtų tarnauti iki 2023 metų.

Bendrovė, eksploatuojanti buvusią jėgainę, „SSE Chornobyl NPP“, neseniai sudarė 78 mln. JAV dolerių vertės sutartį su ukrainiečių įmone „Ukrbudmontazh“ dėl senojo sarkofago išmontavimo iki minėtos datos. Spaudos pranešime apie šią sutartį minima didelė tikimybė, jog kai kurios struktūros gali sugriūti, – išties gąsdinanti užuomina.

Nepaisant gąsdinančių antraščių spaudoje, jėgainės apsaugos operacijas, ko gero, būtų galima pavadinti geriausiu projektu, kokį Ukraina yra atlikusi kaip nepriklausoma valstybė. Paskutinį praėjusio amžiaus dešimtmetį šalis buvo itin aplaidžiai tvarkoma, – bet Ukrainos vyriausybė neslėpė nuo pasaulio šalies būklės ir poreikių.

Ji glaudžiai bendradarbiavo su tarptautiniais ekspertais, kad išsiaiškintų, kokių priemonių būtina imtis. Vyriausybė įsteigė ir vadinamąjį Černobylio apsaugos fondą kartu su Didžiojo septyneto (G7) valstybėmis ir Europos Sąjunga (ES), iš kurio būtų finansuojamas Naujojo patikimo apsauginio gaubto projektas. Bet senojo sarkofago išmontavimas finansuojamas iš Ukrainos nacionalinio biudžeto. Net jeigu posovietinei šaliai kartais ir nepavykdavo sustabdyti radioaktyvios taršos nuotėkio iš draudžiamosios zonos aplinkui elektrinę, ji padarė visa, kas įmanoma žmogaus jėgoms, kad būtų užkirstas kelias naujiems radiacijos nuotėkiams. Per visus vyriausybės pokyčius, netgi per pačius audringiausius, šis klausimas išliko prioritetiniu.

Ne dėl Ukrainos reikėtų nerimauti. Rusija – tai jau visiškai kas kita. Ji taip pat patyrė didžiulę žalą dėl Černobylio, visų pirma dėl to, kad nusiuntė šimtus tūkstančių žmonių likviduoti avarijos padarinių. Rusija turėtų geriau suvokti padėtį, bet ji vis dar neišmoko būti atvira dėl savo pačios branduolinių avarijų.

Bloomberg
Turite teisinį klausimą?
Aiškiai ir konkrečiai aprašykite savo situaciją – jos teisinį vertinimą ir savo įžvalgas „Delfi Plius“ platformoje pateiks Lietuvos jaunųjų advokatų asociacijos nariai.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(5 žmonės įvertino)
4.2000

Top naujienos

Zelenskis įspėjo NATO lyderius: arba skubi pagalba Ukrainai, arba jums teks kariauti su Rusija Zelenskis: į Lietuvą Rusija žiūri kitaip

Prezidentas Volodymyras Zelenskis trečiadienį pareiškė NATO lyderiams, kad kovojant su Rusijos...

Štai kokį turtą valdo didžiųjų miestų merai: Matijošaitis praturtėjo dar labiau, paviešinta Šimašiaus sutuoktinės deklaracija (1)

Valstybinei mokesčių inspekcijai (VMI) paskelbus turto deklaracijų duomenimis už 2021 metus,...

Anušauskas: NATO vadovai patvirtino sprendimą dėl Aljanso brigadų rytiniame sparne papildyta

NATO šalių vadovai Madride trečiadienį patvirtino ketinimus rytiniame Aljanso sparne,...

Grybauskaitė CNBC prabilo apie Kaliningradą: Putinas gąsdina Lietuvą, bet mes jau jų nebijome (7)

Kadenciją baigusi šalies vadovė Dalia Grybauskaitė interviu televizijai CNBC dar kartą...

VMI skelbia turto deklaracijas: formaliai – Seime tik du milijonieriai (5)

Pažvelgus į Valstybinei mokesčių inspekcijai ( VMI ) už 2021 metus pateiktas Seimo narių turto...

NATO viršūnių susitikimo fone – pareiškimas iš Rusijos: žinojome, ko tikėtis (1)

Maskva trečiadienį pareiškė, kad Madride vykstantis NATO viršūnių susitikimas įrodo, jog...

Nausėda NATO viršūnių susitikime: penki žingsniai Rusijai sustabdyti

Rusija išliks ilgalaike karine grėsme NATO , todėl Aljansas privalo imtis būtinų priemonių...

Karas Ukrainoje. Ukraina ruošiasi galimam puolimui iš Baltarusijos: grėsmė gana didelė okupantai planuoja referendumą dėl Chersono prijungimo prie Rusijos (11)

Rusijos atakos, pareikalaujančios ir žmonių gyvybių, Ukrainoje nesiliauja – vėl apšaudyti...

Draudikai įvardijo, kur Vilniuje po lietaus važiuoti automobiliu pavojingiausia

Vilniečiai tikriausiai dar puikiai prisimena po kiekvieno smagesnio lietaus atsirasdavusį Narbuto...

Delfi PliusDalia Daškevičiūtė

Saugumas, slaptumas ir kiti bandymai knisti protą: Chmieliauskas paaiškino, kaip suprasti, kodėl rusų tauta tyli

Socialinis laikas yra žymiai svarbesnis nei tai, kurioje barikadų pusėje tu esi. Tuo įsitikinęs...