aA
Kinija savo varžybas su Jungtinėmis Valstijomis iškelia į naujas aukštumas: kinų vyriausybė pasiryžusi išleisti mažiausiai 9 milijardus dolerių astronavigacijos sistemos kūrimui, siekdama tapti nepriklausoma nuo amerikietiškojo GPS ir šitaip dar labiau padidindama įtampą tarp abiejų šalių.
© Gamintojo nuotr.

Iš GPS palydovų gaunamus lokacijos duomenis naudoja išmanieji telefonai, automobilių navigacijos sistemos, mikroschema, kuria paženklintas jūsų šuo, ir valdomos raketos, o visus šiuos palydovus kontroliuoja JAV karinės oro pajėgos. Kinijos vyriausybei tai visiškai neparanku, todėl ji nutarė sukurti alternatyvą, kurią JAV saugumo analitikas vadina viena didžiausių šalies vykdytų kosmoso programų.

„Jie nebenori priklausyti nuo Jungtinių Valstijų GPS, – aiškina Marshallas Kaplanas, Merilendo universiteto aviacijos ir kosmoso inžinerijos departamento profesorius. – Kinai nenori būti priklausomi nuo kažko, ką mes galime išjungti“.

Naujos kosminės lenktynės: Kinija meta iššūkį amerikiečių GPS vienvaldystei
© Archyvas

Navigacijos sistema „Beidou“, kuria šiuo metu naudojasi Kinija ir jos kaimynės, iki 2020 m. bus prieinama visame pasaulyje: tai dalis prezidento Xi Jinpingo strategijos, siekiant savo šalį paversti pasauline naujos kartos technologijų lydere. Jos įgyvendinimas rezonuoja visame verslo pasaulyje, nes puslaidininkių, elektrinių transporto priemonių ir lėktuvų gamintojams, norintiems vystyti verslą antroje pagal dydį pasaulio ekonomikoje, tenka modifikuoti savo kuriamus produktus, kad šie palaikytų ryšį ir su „Beidou“.

Taigi netrukus turėsime naują žvaigždyną: šiemet į dangų buvo paleista mažiausiai 18 palydovų. Lapkričio 19 d. Kinija paleido du „Beidou“ aparatus, ir dabar bendras jų skaičius viršija 40. Iki 2020 m. Kinija ketina paleisti dar 11 palydovų.

Projektas „Beidou“ yra vienas iš ambicingos Kinijos kampanijos, skirtos išstumti Vakarų dominavimą kosminėje erdvėje, elementų. Valstybei priklausanti bendrovė jau kuria lėktuvus, skirtus pakeisti „Airbus“ ir „Boeing“, o vietiniai startuoliai meistrauja raketas, kurios turėtų nušluostyti nosį Elono Musko „Space Exploration Technologies Corp.“ ir Jeffo Bezoso „Blue Origin“.

Kitą mėnesį Kinija planuoja paleisti Mėnulio zondą „Chang'e 4“: tai bus pirmasis erdvėlaivis, aplankęs tolimąją Mėnulio pusę. 2020 m. ketinama paleisti ir Marso zondą bei roverį.

„Tai klasikinės kosminės lenktynės“, – teigia Andrew Dempsteris, Australijos kosminės inžinerijos tyrimų centro Kanberoje direktorius.

Pagal Kinijos ekonomikos ir saugumo peržiūros komisijos 2017 m. atliktą analizę, „Beidou“ Kinija pradėjo kurti 10-ajame dešimtmetyje ir iki 2020 m. šiam projektui bus išleidusi nuo 8,98 iki 10,6 mlrd. dolerių. Tikimasi, kad ilgainiui „Beidou“ leis nustatyti lokaciją 1 metro ar dar didesniu tikslumu, pasitelkiant antžeminio aptarnavimo sistemą.

Palyginimui, GPS dažniausiai užtikrina mažiau nei 2,2 metrų tikslumą, kurį būtų galima patobulinti keliais centimetrais, pasitelkus signalų patikslinimo sistemas, teigė komisija.

„Beidou“ sistema tapo vienu didžiausių Kinijos 40 metų reformos pasiekimų“, – pareiškė Xi Jinpingas lapkričio 5 d. laiške Jungtinių Tautų komitetui.

Pagal Kinijos palydovinės navigacijos tarnybos prognozę, sistema, pavadinta kinų kalbos žodžiu, reiškiančiu Didžiuosius Grįžulo Ratus, 2020 m. atneš daugiau nei 57 mlrd. dolerių pajamų.

Pasak JAV ir Kinijos saugumo komisijos, „Beidou“ turi ir eksporto potencialą kaip dalis Kinijos „Vieno diržo ir vieno kelio“ iniciatyvos, kuria siekiama sukurti politinius ir ekonominius ryšius, finansuojant kitų šalių infrastruktūros projektus.

Elektroninių žemėlapių kūrėja „NavInfo Co“, finansuojama „Tencent Holdings Ltd.“, 2020 m. ketina pradėti masinę puslaidininkių gamybą navigacinėms sistemoms, naudojančioms „Beidou“, teigia projekto vadovas Wang Yanas.

Pekine įsikūrusi „NavInfo“, savo produkciją tiekianti „Tesla Inc.“ ir „Bayerische Motoren Werke AG“, tikisi 15 milijonų su „Beidou“ susietų lustų, skirtų autonominėms transporto priemonėms, metinės paklausos. Rugsėjį „NavInfo“ Singapūro vyriausybei pradėjo teikti „Beidou“ palaikančių žemėlapių ir padėties nustatymo paslaugas.

„Žvelgiant iš ilgalaikės strateginės perspektyvos, Kinija tiesiog privalo turėti nuosavą palydovinės navigacijos sistemą, – pabrėžia Wang Yanas. – „Beidou“ yra vienintelė galimybė.“

Bandydamos atsilaikyti prieš augančią Kinijos konkurenciją, į savo produktus „Beidou“ suderinamumą įdiegia ir užsienio bendrovės. San Diego kompanijos „Qualcomm Inc.“ – didžiausios išmaniuosiuose telefonuose naudojamų lustų gamintojos – produktai jau seniai palaiko ir „Beidou“. Šie lustų rinkiniai taip pat naudojami išmaniuosiuose laikrodžiuose ir automobiliuose.

Dauguma Pietų Korėjos mieste Suvone įsikūrusios pasaulinės pardavimų lyderės „Samsung Electronics Co“ išmaniųjų telefonų palaiko ne tik GPS, bet ir „Beidou“, nuo jos bando neatsilikti ir vietiniai konkurentai „Huawei Technologies Co“ ir „Xiaomi Corp.“ „Huawei“ – populiariausias prekės ženklas Pietų Korėjoje.

Kinija taip pat yra didžiausia automobilių rinka, ir šalies vyriausybė nori, kad visos automobilių navigacijos sistemos per dvejus metus taptų suderinamos su „Beidou“. „Volkswagen AG“ – rinkos lyderė lengvųjų automobilių segmente – jau keičia savo transporto priemonių įrangą, kad ši galėtų pasiekti kinų tinklą.

„Šiuo metu „Volkswagen Group China“ dar neprekiauja automobiliais su „Beidou“ palaikančia įranga, tačiau 2020 m. Kinijos rinkai bus pristatyta naujos kartos imfopramogų sistema, - patvirtino Vokietijos bendrovė. – Ši sistema bus pasirengusi gauti „Beidou“ informaciją.“

„Toyota Motor Corp.“ šiuo metu dar tik diskutuoja apie „Beidou“, teigia Japonijos automobilių gamintoja.

Tuo tarpu danguje reikalai vystosi sparčiau: regioninis reaktyvinis lėktuvas, sukurtas Kinijos valstybinės įmonės „Commercial Aircraft Corp.“, arba „COMAC“, pernai tapo pirmuoju „Beidou“ naudojančiu lėktuvu.

O štai avionikos sistemų gamintoja „Rockwell Collins“, „Airbus“, „Boeing“ ir „COMAC“ tiekėja, nesiūlo produktų, kurie galėtų pasiekti Kinijos palydovinį tinklą.

Tačiau tai gali pasikeisti. Ilgainiui Kinijos vyriausybė pareikalaus, kad šalyje skraidantys lėktuvai naudotųsi „Beidou“ įranga, teigia M. Kaplanas.

„Nori nenori, lėktuvuose teks įdiegti kinišką sistemą, - sako jis. – Kinai išsireikalaus, kad oro linijos naudotųsi abiem sistemomis“.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mažo Šveicarijos miestelio triumfas ir tragedija: geriausiais laikais „Ferrari“ ir „Porshe“ net nebuvo prabanga (5)

Sparčiai tiksint laikrodžiui ir artėjant „Brexit“ valandai, Europos miestai varžosi...

Turtuoliai patys eglučių nepuošia: kam patiki ir kiek kainuoja (8)

Darbai darbeliai, ir to trūksta, ir ano trūksta, ir kalėdinio gėrimo „Eggnog“ taip pat... –...

JAV šokiravo demaskuotas „Google“ duomenų rinkimo tinklas: jie žino per daug (90)

Antradienį, įpusėjus Kongreso posėdžiui „ Google “ klausimais, Atstovų rūmų narys Tedas...

„Amerikietiškas“ Putino oligarchas po JAV sprendimo kraujuoja milijardais (150)

Netrukus po to, kai Michaelas Cohenas pasišalino nuo Donaldo Trumpo patvirtinto nekilnojamojo turto...

Nauja NATO kova su Rusija dėl įtakos: įspėja, kad įtampa gali tapti nebesuvaldoma (199)

NATO jau kartą šiais metais išstūmė Rusiją kovoje dėl įtakos buvusiuose komunistiniuose...

Top naujienos

Mažas ir visų pamirštas regionas, kurio vertė Kremliui – neįkainojama: mes bijome kalbėti (127)

Kad išvengtų sankcijų, Kremlius suka aplinkkeliais: naudojantis šalia Juodosios jūros esančiu...

Mažo Šveicarijos miestelio triumfas ir tragedija: geriausiais laikais „Ferrari“ ir „Porshe“ net nebuvo prabanga (5)

Sparčiai tiksint laikrodžiui ir artėjant „Brexit“ valandai, Europos miestai varžosi...

Šaltis jau greit sukaustys Lietuvą: ruoškitės – bus ir sniego pusnų (47)

Sekmadienio naktį maloniai paspaus šaltukas ir kai kur truputį pasnigs. Rimtesnio sniego sulauksime...

Žemė atakuoja Marsą: mokslininkai papasakojo, kokie pavojai tyko žmonių Raudonojoje planetoje (44)

Turbūt daugelis matėte filmų apie taikius Žemės gyventojus atakuojančius agresyvius marsiečius....

Nepilnametės išžaginimas mokyklos personalo nesukrėtė: visos jos čia tokios (214)

Stūmė, spyrė kojomis, kando. Prievartautojas atsitraukė, tačiau grįžo ir su visa jėga...

Praėjus 32 metams po mažamečių nužudymo trūko žudiko kantrybė teisme paskelbta siaubą keliančių nuotraukų (34)

Didžiojoje Britanijoje paskelbtas nuosprendis didžiulio atgarsio visuomenėje sulaukusioje byloje:...

Ne visi pedagogai verti šio vardo: šaukštas deguto sugadino medaus statinę (60)

Įžengusius į kabinetą rimtomis akimis nužvelgia trys iškiliausi Lietuvos partizaninių kovų...

Vytautas Landsbergis: negalima žiūrėti į gerovę tik iš ekonominės perspektyvos (2514)

Tėvynės Sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų ( TS–LKD ) garbės pirmininkas,...

Kristina susirūpino, ką valgo, kai smarkiai susirgo: pakeitusi kelis dalykus, dabar jaučiasi puikiai (24)

Vilnietė Kristina Bondar sveika mityba susidomėjo stipriai sušlubavus sveikatai. Moteris buvo...

7 raudonosios arbatos privalumai (8)

Raudonoji ( rooibo s) arbata – tai raudonoji žolelių arbata, gaminama iš fermentuotų...