aA
Naftos kainos dramatiškai krenta, nes viso pasaulio mastu sustiprintos pastangos kovoje su koronaviruso plitimu, tikėtina, pakurstys didžiausią metinės naftos paklausos smukimą per visą istoriją.
Naftos rinką toliau drumsčia grandiozinė paklausos griūtis
© AFP / Scanpix

Naftos ateities sandoriai smuko daugiau nei šešiais procentais po nuosmukio ketvirtadaliu praėjusią savaitę – didžiausio nuo 2008 metų. Net didelio masto skubios pagalbos priemonės, kurių ėmėsi JAV federalinis atsargų bankas (FED), siekdamas apsaugoti didžiausią pasaulio ekonomiką, tik dar labiau sustiprino baimę rinkose; Niujorke žaliavinės naftos kainos vienu metu smuko žemiau 30 JAV dolerių už barelį ribos. Benzino kainos Jungtinėse Valstijose smuko.

Beprecedentis tiek paklausos, tiek pasiūlos sukrėtimas gramzdina naftos rinką į vis didesnę sumaištį. Pasaulinio naftos vartojimo prognozės dramatiškai mažinamos, po to, kai vyriausybių skelbiamos priemonės kovoje su pandemijos plitimu apribojo žmonių judėjimą ir sukėlė chaosą tiekimo grandinėse. Tuo pat metu didžiausi pasaulio gamintojai pradeda pragaištingą kainų karą po OPEC+ aljanso žlugimo.

„Pasaulines finansines rinkas drebina vis didesnį pavojų keliantis koronaviruso protrūkis ir tuo pačiu gąsdina skatinimo priemonių, skirtų kovai su juo, mastas. – sakė Singapūre veikiančios „Vanda Insights“ įkūrėja Vandana Hari. – Jeigu pandemija ir toliau sparčiai plis visame pasaulyje, tikėtina neigiama naftos kainų dinamika. Jeigu padėtis pablogės Jungtinėse Valstijose, užsisekite saugos diržus ir ruoškitės apokalipsei.“

Naftos prekiautojai, įmonių vadovai, rizikos draudimo valdytojai bei konsultantai peržiūri savo pasaulinės naftos paklausos naftos prognozes. Vis labiau nerimaujama, kad vartojimas, kuris 2019 metais vidutiniškai siekė per 100 mln. barelių per parą, gali per šiuos metus sumažėti labiausiai ir viršyti per didžiąją 2009 metų recesiją patirtus beveik milijono barelių per parą nuostolius ir net 2,65 mln. barelių nuosmukį, užfiksuotą 1980 metais, kai pasaulio ekonomika griuvo po antros naftos krizės.

Nafta
Nafta
© Shutterstock

„Brent“ rūšies žaliavinės naftos kainos smuko 6,6 proc. iki 31,63JAV dolerio už barelį iki 11.00 val. ryto Singapūre, kai siekė 32,84 JAV dolerio. Naftos ateities sandoriai praėjusią savaitę nukrito 25 proc. – tai didžiausias nuosmukis nuo 2008 m. gruodžio. „West Texas Intermediate“ naftos kainos Niujorko biržoje smuko 2,1 proc., iki 31,05 JAV dolerio, kiek anksčiau nukritusios iki 29,75 JAV dolerio.

Kelionių apribojimai visame pasaulyje per savaitgalį buvo dar labiau sugriežtinti; Jungtinės Valstijos savo kelionių draudimus išplėtė, įtraukdamos į sąrašą Jungtinę Karalystę ir Airiją.

Australija pranešė, kad bet kuriam asmeniui, įvažiuojančiam į šalį, privaloma 2 savaičių saviizoliacija. Ispanija įvedė karantiną, Prancūzija uždarė kavines ir restoranus. Niujorke barai ir restoranai teiks tik maisto išsinešimo ir pristatymo paslaugas, uždaryti naktiniai klubai, kino teatrai ir koncertų salės.

JAV ligų kontrolės ir prevencijos centrai rekomendavo artimiausias aštuonias savaites atidėti bet kokius renginius, kuriuose dalyvauja daugiau nei 50 žmonių. Tokios priemonės neabejotinai sutrikdys benzino paklausą.

JAV federalinis atsargų bankas sumažino savo bazinę palūkanų normą visu procentiniu punktu iki beveik nulinio lygio ir ketina didinti savo obligacijų portfelį bent 700 mlrd. JAV dolerių. Toks žingsnis gali pakurstyti dar vieną piniginio lengvinimo politikos raundą pasaulyje, nes šalys stengiasi išlaikyti pinigų srautus, stojant ekonominiam aktyvumui. Naujosios Zelandijos centrinis bankas pirmadienį sumažino palūkanų normas 75 baziniais punktais.

JAV federalinio atsargų banko neeilinių priemonių politikai sušvelninti neužteko rinkai paremti, kartu su naftos kainomis smunka ir akcijų vertė, mažėja pajamingumas iš obligacijų. Aukso kainos ir jenos kursas, kaip ir valstybinių vertybinių popierių vertė, pakilo, nes investuotojai ieško saugaus prieglobsčio.

Naftos rinką toliau drumsčia grandiozinė paklausos griūtis
© AFP / Scanpix

Nukentėjo ir energijos gamintojų akcijos. Kinijos „Cnooc Ltd.“, kuri gauna beveik visas pajamas iš naftos bei dujų gavybos ir kuri yra „Exxon Mobil Corp.“ partnerė vykdant didelio masto projektą Gajanoje, akcijos Honkonge atpigo 7,2 procento. Sidnėjuje listinguojamos „Oil Search Ltd.“ akcijos atpigo apie 16 proc., tuo tarpu Japonijos gamintoja „Inpex Corp.“ neteko 5,2 procento.

Kinijos, didžiausios pasaulyje naftos importuotojos, pramonės gamybos duomenys tiks sustiprino nerimą dėl naftos paklausos. Šalis metų pradžioje patyrė dar didesnį nuosmukį nei tikėtasi, nes dėl viruso protrūkio visoje šalyje buvo uždarytos gamyklos, parduotuvės ir restoranai. Bendrasis vidaus produktas (BVP), beveik neabejotinai, sumažės pirmąjį šių metų ketvirtį, palyginti su tuo pačiu laikotarpiu prieš metus, – pirmą kartą nuo 1989 metų, kai pradėta rinkti palyginamus duomenis.

„Rinka bando įvertinti tai, kas vyksta: Federalinio atsargų banko sprendimą sumažinti palūkanų normas, kiekybinį švelninimą ir tą faktą, kad situacija yra daug blogesnė, nei mes visi manėme, – sako Davidas Lennoxas, „Fat Prophets“ analitikas. – Jau esame matę tokį milžinišką panišką išpardavimą, todėl gali būti, jog nuo dabar tikėtinos ribotos nuostolių rizikos.“

Bloomberg
Turite teisinį klausimą?
Aiškiai ir konkrečiai aprašykite savo situaciją – jos teisinį vertinimą ir savo įžvalgas „Delfi Plius“ platformoje pateiks Lietuvos jaunųjų advokatų asociacijos nariai.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(10 žmonių įvertino)
5.0000
Verslas PliusBloomberg News

Singapūras įspėja apie galimą sisteminę krizę

Singapūro centrinis bankas perspėjo dėl „galimos sisteminės krizės“ pasaulinėse...

Verslas PliusClara Hernanz Lizarraga

Europiečiai pradeda mažinti išlaidas atostogoms (1)

Europiečiai pradeda karpyti kelionių biudžetus, nes augančios namų ūkių išlaidos mažina...

Verslas PliusVlad Savov

Jungtinė Karalystė kerta kelią Kinijoje gaminamai stebėjimo įrangai

Jungtinės Karalystės vyriausybė nebenaudos kinų bendrovių pagamintos stebėjimo įrangos...

Verslas PliusElizabeth Low, Jack Wittels, Chunzi Xu

Būtiniausio kuro pasaulyje laukia krizė, atsiliepsianti viskam

Joks kuras nėra svarbesnis pasaulio ekonomikai už dyzeliną. Juo varomi sunkvežimiai, autobusai,...

Verslas PliusMarc Champion

Tik „17 žmonių ir šuo“ stovi tarp Ukrainos kaimynės ir energetinės katastrofos (1)

Moldova dar nepatyrė tokių didžiulių elektros energijos tiekimo sutrikimų, kokie matomi...

Top naujienos

Lietuvaitė laimę rado šalyje, kurioje nebūna „blogo oro“, sekmadieniais nedirba parduotuvės, o moterys beveik neavi aukštakulnių (4)

Renata prieš 15 metų, ieškodama geresnio gyvenimo, susikrovė lagaminus ir išvyko į Norvegiją....

Verslas PliusEglė Girdenytė

Amžinas vairuotojų klausimas: ar pigesnės padangos tikrai yra prastesnės? (3)

Nors žieminių padangų sezonas jau prasidėjo, ieškančių žieminio „apavo“ savo automobiliams...

Janis Sildnikas

Sunku patikėti, kad šios nesėkmės kelionėse nutiko vienam žmogui: seksualumo testas, bandymai parduoti „Viagra“ ir problemos Baltarusijos pasienyje

Vykstant į vieną iš turistų pamėgtų šalių sunku įsivaizduoti, kas gali nutikti ne taip –...

Seksas be sutikimo: atvejis viename iš šalies kurortų verčia į tai pažiūrėti kitom akim (60)

Po dviejų mėnesių pertraukos, seksualinio smurto tema sugrįžo į Seimą. Laisvės partijos...

Po Maksvyčio ir Kurtinaičio partijos – skirtingos strategų emocijos

Pirmadienio vakarą Kaune vykusiose „Betsafe-LKL“ čempionato rungtynėse vietos „Žalgirio“...

Moteris parodė, kokias stiliaus klaidas darome dažniausiai: žiūrėdama į nuotraukas suprasite, ko vengti (1)

Nors keista, bet daugelis moterų kažkodėl nenori patikėti, kad aksesuarai turi milžinišką...

Pasaulio čempionato rungtynėse – Supermeno sprintas: už Ukrainą, Irano moteris ir LGBT (1)

Pirmadienio vakarą Lusailo mieste, Katare, vykstančioje 2022-ųjų pasaulio futbolo čempionato H...

Daugelyje rajonų pasnigs, o temperatūra sukinėsis netoli nulio

Antradienio dieną Lietuvos padangėje vis dar sukinėsis nedidelis cikloninis sūkurys. Dangus bus...

Fernandeso dublis išvedė portugalus į aštuntfinalį – prisijungė prie brazilų ir prancūzų (1)

Pirmadienio vakarą Lusailo mieste, Katare, vykusioje 2022-ųjų pasaulio futbolo čempionato H...

Kasdienybės herojai. Kodėl Vizgirdienei gyvenimo pavydi net jauniklės ir atrastas Radzevičiaus gyvenimo balansas

Svečiuose pas Vizgirdas - kodėl 81-erių Birutei Vizgirdienei gyvenimo pavydi net jauniklės?...