aA
Grupė medicinos tyrėjų turi antiintuityvų pasiūlymą, kaip apsaugoti intymiausius asmeninius duomenis nuo smalsių akių. Dalinkitės jais, sako jie. Ir kuo plačiau.
© Shutterstock

Ketvirtadienį moksliniame žurnale „Science“ išspausdintame straipsnyje tvirtinama, kad geriausias būdas apsaugoti genetinę informaciją – visiems amerikiečiams atsiųsti savo duomenis į universalią visuotinę DNR duomenų bazę. Straipsnį paskelbė Vanderbilto universiteto medicinos centro Genetinio privatumo ir bendruomeninės tapatybės centras – didžiausias pasaulyje genetinio privatumo tyrimų centras.

Susirūpinimas dėl to, kas gali gauti prieigą prie genetinės informacijos, surinktos genetinių tyrimų tinklalapiuose, kilo balandžio mėnesį, kai policija suėmė ne vieną dešimtmetį ieškomą Kalifornijos serijinį žudiką. Tam, kad įviliotų į spąstus įtariamąjį „Auksinės valstijos žudiką“, tyrėjai išnaršė tarp genealogijos mėgėjų populiarią atviro kodo duomenų bazę, ieškodami galimų įtariamųjų giminaičių. Šitaip policija atsekė siūlo galą, o galiausiai sulaikė ir nusikaltėlį.

Nors saugoti privatumą sukuriant milžinišką DNR duomenų bazę skamba antiintuityviai, mokslininkų grupė tvirtina, kad jau per vėlu užkirsti kelią masiniam duomenų atskleidimui.

Kalifornijos byla akivaizdžiai parodė, kad vartotojai menkai kontroliuoja tai, kur gali atsidurti jų pačių ir jų šeimos narių genetinė informacija – o tai jau tikras privatumo pažeidimo košmaras.

„Šiuo metu teisėsaugos institucijos jau turi prieigą prie milijonų žmonių duomenų, – teigia Jamesas Hazelis, Vanderbilto universiteto medicinos centro tyrėjas ir pagrindinis šio straipsnio autorius. – Reguliuoti universalią sistemą būtų kur kas lengviau.“

J. Hazelis, nagrinėjantis genetinio privatumo problemas, tvirtina, kad jo mintis nėra tokia radikali, kaip gali pasirodyti. Jungtinių Valstijų federalinėse duomenų bazėse saugomi daugiau kaip 16,5 milijono kada nors areštuotų ar teistų už nusikaltimus žmonių genetiniai duomenys. Viešos ir privačios duomenų bazės su teismo leidimu gali suteikti prieigą prie milijonų kitų genetinių duomenų.

Be to, daugybės žmonių genetinę informaciją nesunku atsekti. Neseniai atliktame tyrime buvo padaryta išvada, kad, norint išsiaiškinti praktiškai kiekvieno žmogaus genetinį tipą, DNR testą pakaktų atlikti vos 2 proc. gyventojų. J. Hazelis ir jo bendraautoriai taip pat teigia, kad tarp teisėsaugos šaltinių surinktų duomenų neproporcingai daug spalvotųjų rasių žmonių.

J. Hazelis mano, kad išsamesnė duomenų saugykla leistų užtikrinti geresnę privatumo apsaugą. Tokia duomenų bazė galėtų turėti ribotesnį genetinės informacijos rinkinį, lyginant su duomenimis, kuriuos dabar galima gauti iš vartotojų testavimo ataskaitų. Be to, jos prieiga galėtų būti reguliuojama ir kontroliuojama. Šiuo metu policija gali prisijungti prie atviro kodo duomenų bazių be teisėjo leidimo.

„Pasiūlymas išties provokuojantis, - sutinka J. Hazelis, - tačiau pirmiausia norime paskatinti diskusiją apie dabartinę sistemą.“

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Gyvai / Seime – paskutinis sprendimas dėl kitų metų biudžeto (271)

Antradienį Seimo nariai turėtų priimti 2019 metų valstybės biudžeto ir savivaldybių biudžetų...

Nesuskubus pateikti prašymų, gali pražūti Vaiko pinigai patikslinta (66)

Prašymus Vaiko pinigams gauti tėvai gali teikti bet kada, tačiau jie grąžinami ne daugiau kaip...

Fantastiškas finišas: Danas Rapšys – pasaulio čempionas finalo vaizdo įrašas (86)

Kinijoje vykstančiame pasaulio plaukimo trumpame baseine (25 m) pirmąjį medalį – auksinį –...

Premjeras dėl galimos įtakos konservatoriams kreipėsi į specialiąsias tarnybas papildyta Landsbergio ir VSD komentarais  (1591)

Premjeras Saulius Skvernelis neatsiima savo žodžių, kad konservatoriams galimai įtaką galėjo...

Beata Nicholson: aš stora ir laiminga, dėvėdama „maišus“ apie konfliktą aštriai pasisakė ir Drukteinis (289)

Pirmadienio būta išties audringo – į dizainerių Juozo Statkevičiaus ir Julijos Janus rietenas...

Rūta Meilutytė pasaulio čempionato finale – su trečiu rezultatu (1)

Į Kinijoje vykstančio pasaulio plaukimo čempionato trumpajame baseine (25 m) moterų 50 m plaukimo...

„Influenceriai“ bėga iš feisbuko

„2018-ieji buvo metai, kai „Instagram“ davė į kaulus „Facebook“ – influencerių...

Skelbia dar negirdėtų detalių apie Putino KGB praeitį (194)

Vokietijos dienraštis „Bild“ antradienį paskelbė, kad „Stasi“ archyvuose buvo rasta šios...

Sentimentai vaikystės skoniams: parodė, kaip išsikepti legendinius „riešutėlius“

Nors daugelis šiuos sausainius prisimena iš vaikystės, juos pagaminti – visai ne vaikiškas...

Marijus Mikutavičius prabilo apie savo sūnų: dabar jis yra savo egoizmo viršūnėje ir tuo mėgaujasi (16)

Paklaustas apie savo vaikystės Kalėdas, Marijonas Mikutavičius (47) papasakoja ilgą ir labai...