aA
Praėjus dešimtmečiui po to, kai jo atradimas buvo šlovinamas kaip Izraelio energetinio saugumo garantas, antradienį milžiniškas gamtinių dujų laukas „Leviathan“ pradėjo gaminti produkciją. Tačiau užuot nekantriai laukę ateities be anglių, netoli dujų platformos gyvenantys žmonės vienai dienai paliko savo namus.
„Leviathan“
„Leviathan“
© AFP / Scanpix

Jie baiminasi, kad vos 9,6 km atstumu nuo kranto pastatytas dujų gamybos įrenginys skleis teršalus, kurie bus tokie pat (jei ne labiau) toksiški kaip ir tie, kuriuos išskiria anglis, juo labiau, kad dabartiniame pradiniame etape šuliniai yra prijungti prie bendro tinklo. Pradėjus gaminti produkciją, „Leviathan“ partnerių akcijos pakilo.

Į Tel Avive surengtą demonstraciją išvyko 250 automobilių vilkstinė, pranešė protestuotojų atstovas Lioras Zivanas. Protestą surengė vietiniai Izraelio Tėvynės sargai, remiami „Greenpeace Israel“ ir dar mažiausiai trijų kitų Izraelio aplinkosaugininkų grupių.

„Neketiname žaisti rusiškos ruletės su savo vaikų sveikata“, – pareiškė Shlomit Valensi, Tėvynės sargybos narė, gyvenanti Dore, paplūdimio bendruomenėje, besiribojančioje su gamtos draustiniu maždaug už 24 km į pietus nuo Haifos. L. Zivanas sakė, kad savo namus paliko tūkstančiai žmonių.

Kai kurie demonstrantai buvo su kaukėmis. Kiti persirengė piratais ir nešė plakatus, reikalaudami, kad dujų produkcija būtų sustabdyta, ir siedami ją su vėžio grėsme.

„Bijome įkvėpti oro, – skundėsi 37-erių Rachel Toaff-Rosenstein, veterinarė iš Zichron Ya'akov miesto, demonstracijoje dalyvavusi su vyru ir vaikais. – Tai pakeis visą mūsų gyvenimą.“

„Teigiamas“ poveikis

Izraelio vyriausybė ir „Leviathan“ partnerystėje dalyvaujančios kompanijos – Teksase įsikūrusios „Noble Energy Inc.“, „Delek Group Ltd.“ ir „Ratio Oil Exploration 1992 LP“ – tvirtina, kad operacijos yra saugios, nors iš jų Aplinkos ministerijai pateiktų dokumentų matyti, kad taršos koncentracija gali būti didesnė pradiniame etape, kai negalima naudoti liepsnos. Blogiausias scenarijus būtų toks, kad per dvi keturių gręžinių paleidimo dienas teršalų lygis bus daugmaž toks, kokio tikimasi per ištisus normalaus eksploatavimo metus.

„Leviathan“
„Leviathan“
© AFP / Scanpix


Visgi partneriai nurodo, kad iš tikrųjų teršalų į orą bus išmetama tik vieną ar dvi valandas. Metanas yra pagrindinis visuotinio atšilimo veiksnys, o benzenas – žinomas kancerogenas, kurio numatomas lygis ore bus gerokai žemiau Izraelio švaraus oro akto nustatytų ribų.

„Vienintelis šios platformos aplinkosauginis poveikis pakrantei yra teigiamas, nes mūsų tiekiamos gamtinės dujos pakeis anglį Haderoje ir Aškelone, o Izraelio piliečiai gaus naudos iš pasitaisiusios oro kokybės ir geresnės sveikatos“, – teigė „Noble Energy“ viceprezidentas regioniniams reikalams Bini Zomeris.

„Delek Drilling“ akcijos pakilo net 7,9 proc., o „Ratio Oil“ – net 8,1 proc., daugiausia nuo spalio mėnesio.

Aplinkos ministras Zeevas Elkinas stengėsi nuraminti septynių miestų, kuriuos veikiausiai paveiks platformos keliama tarša, merus. „Neatsakinga raginti gyventojus evakuotis, kai prasideda platformos paleidimo darbai“, – sakė jis jiems anksčiau šį mėnesį. Tačiau vėliau ministerija savaite atidėjo paleidimo pradžią, nurodydama, kad nebuvo įvykdytos griežtos taršos stebėjimo sąlygos.

Taršos lygis neviršijo normos ribų, antradienį pasibaigus dienos operacijoms sakė Z. Elkinas.

Dujos iš „Leviathan“ į perdavimo sistemą, o iš ten – Izraelio vartotojams pradėjo tekėti 16 val. vietos laiku, pranešė Energetikos ministerija.

Platformoje sumontuota stebėjimo įranga, kuri įspės apie bet kokią didelės taršos riziką, tačiau Tėvynės sargai ir toliau tęsia protestą, sakydami, kad jiems reikia įsitikinti, kaip kruopščiai ji bus naudojama – tik tada jie galės suteikti leidimą.

„Leviathan“
„Leviathan“
© AFP / Scanpix


Dujų eksportas

Nuo 2009 m., kai buvo atrasti du dideli gamtinių dujų laukai „Leviathan“ ir „Tamar“, – pastarasis pradėjo veikti 2013 m. kovą, – Izraelis džiaugėsi ne tik energetine nepriklausomybe ir švaresniais vidaus šaltiniais, bet ir platesne regionine įtaka.

Izraelis ir Turkija 2016 m. užbaigė nė vienerius metus trukusį diplomatinį ginčą – iš dalies dėl abipusio susidomėjimo dujų sandoriais. Neseniai Izraelis paskelbė sudarantis kontraktus su kaimynėmis Jordanija ir Egiptu.

Izraelio Tėvynės sargai teigia palaikantys šalies dujų pramonės plėtrą, tačiau jie taip pat siekia užtikrinti, kad nenukentėtų visuomenės sveikata. Grupė cituoja vietinius ir pasaulyje pripažintus ekspertus, kurių modeliai rodo, jog nedidelis platformos atstumas nuo kranto suteikia priežasčių nerimauti.

Buvęs Izraelio nacionalinio vėžio registro vadovas, kuris mano, kad normaliomis eksploatavimo sąlygomis dujų platforma yra saugi, judėjimo užsakytoje ataskaitoje teigė, kad pradinis etapas gali sukelti pavojingą kancerogenų kiekį.

Dujų ir naftos kompanijos dėl taršos jau ne kartą konfliktavo su reguliavimo institucijomis. 2015 m. „Noble“ pasiekė susitarimą su JAV aplinkos apsaugos agentūra, Teisingumo departamentu ir Kolorado valstija dėl pažeidimų, susijusių su naftos ir dujų operacijų keliama tarša.

Izraelio aplinkos ministras kol kas nesijaudina ir žada atidžiai stebėti oro kokybę. Platforma bus uždaryta, jei „oro tarša išaugs tiek, kad keltų pavojų gyventojams“, sakė Z. Elkinas.

Bloomberg
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(16 žmonių įvertino)
3.7500

Turtingiausiųjų ir įtakingiausiųjų temos Davose: ruoškitės „piko dešimtmečiui“ (8)

Pasaulio ekonomikos forume (PEF), prasidėjusiame šią savaitę Alpių kalnų apsuptame Šveicarijos...

Putino pasiūlymas daugelį turtingų ir išsilavinusių rusų paliks už ribos (45)

Praėjusį trečiadienį kreipdamasis į tautą Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pasiūlė...

Rusų bankininkas turtą kraunasi plūsdamas Putino ekonominę politiką (38)

Iškilūs Rusijos finansininkai paprastai vengia kritikuoti prezidento Vladimiro Putino ekonominę...

Įvardyti brangiausi pasaulio miestai tiems, kurie mėgsta prabangą (18)

Pasiturintys nuolaidų ir išpardavimų medžiotojai turėtų vengti tuoktis Niujorke, samdytis...

Libijos generolas – vis sunkiau valdomas (50)

Regis, niekam nepavyksta atvesti į protą Khalifos Haftaro . Jei ir buvo tikėtasi, kad didžiųjų...

Top naujienos

Malinauskas – apie Nausėdos patarėjo žodžius: to Lietuvos politikoje dar nebuvo (294)

Vyriausybė sureagavo į prezidento patarėjo Jaroslavo Neverovičiaus kritiką premjerui Sauliui...

Analitikas apie mokesčius išeinantiems vežėjams: tai nesunkiai įveikiama kliūtis (10)

Lietuvai nuo šių metų apmokestinus į užsienį verslą iškeliančias įmones, naujas mokestinis...

Laukia tikras orų kokteilis: Lietuvą siaubs smarkus vėjas, gali nugriaudėti perkūnija, o paskui pasnigs (17)

Dėl stipraus vėjo Klaipėdos uostas nuo ryto riboja laivybą. Kaip skelbia sinoptikai, itin...

Pramonės stebuklas šalia Kauno: 2020 metais čia dirbs 5 tūkst. darbuotojų, grįžta daug emigrantų (647)

Kauno Laisvoji ekonominė zona (LEZ) išgyvena aukso amžių. Čia įsikūrė ne tik Lietuvos...

Nelengvas pasirinkimas: Nausėda seka kaimynų pėdomis – į Izraelį nevyks (465)

Prezidentas Gitanas Nausėda persigalvojo – nevyks į Izraelyje vyksiantį renginį, skirtą...

Turtingiausiųjų ir įtakingiausiųjų temos Davose: ruoškitės „piko dešimtmečiui“ (8)

Pasaulio ekonomikos forume (PEF), prasidėjusiame šią savaitę Alpių kalnų apsuptame Šveicarijos...

Dėl galingų stichijų – chaosas Ispanijoje žuvo mažiausiai 4 žmonės (5)

Ispaniją siaubianti audra Gloria nusinešė mažiausiai keturių žmonių gyvybes. Dėl stipraus...

Aktorei Jennifer Aniston į iškilmingus apdovanojimus teko vykti pusiau gulint, tai – gerai apgalvota moteriška gudrybė (3)

Sekmadienį įvykusiuose Kino aktorių gildijos apdovanojimuose Jennifer Aniston vilkėjo nuostabią...

Europos teismai atšaukia „Gazprom“ turto areštus

Europos teismai atšaukia sprendimus dėl Rusijos koncerno „Gazprom“ turto arešto, kurie buvo...

DELFI Garažas. Ko iš Dakaro nesitikėjo greičiausias Lietuvos motociklininkas

Arūnas Gelažninkas, „Zigmas Dakar team“ komandos atstovas, neretai tituluojamas greičiausiu...