aA
Prieš daugiau nei metus jis pradingo „Ritz-Carlton“ viešbutyje, Rijade, kartu su dešimt Saudo Arabijos princų ir verslininkų. Netrukus paskilo gandai: ar milijardierius Mohammedas Al Amoudis apskritai dar gyvas?
Mohammed al Amoudi
© Vida Press

Pagaliau neseniai atėjo atsakymas., M. Al Amoudis „dar gyvas“ ir ruošiasi stoti prieš teismą už korupciją ir kyšininkavimą, teigia vienas Saudo Arabijos pareigūnas, paprašęs neskelbti savo pavardės.

Bet labiausiai šioje situacijoje stebina tai, kad nors jis buvo ilgam sulaikytas, - kronprincui Mohammedui bin Salmanui paskelbus griežtų priemonių kampaniją prieš kyšininkavimą karalystėje, - didžioji M. Al Amoudi‘o pasaulinio verslo imperijos dalis per tą laiką suklestėjo.

Jo kontroliuojamos Švedijoje įsikūrusios naftos perdirbėjos „Preem AB“ pardavimai šoktelėjo daugiau nei 30 proc., o jo biurų pastatų Švedijoje vertė pastebimai pakilo.

Nuo praėjusių metų, kai jis buvo suimtas saugumo pareigūnų Rijade, verslininko grynoji turto vertė ūgtelėjo apie 6 proc. iki 8,3 mlrd. dolerių, skelbia „Bloomberg Billionaires Index“, kuris atspindi penkių šimtų turtingiausių asmenų valdomų aktyvų vertės pokyčius.

Situacija išryškina prieštaravimus ir absurdiškumą – ką reiškia būti turtingu Saudo Arabijos gyventoju, valdant de facto šalies valdovui, kronprincui, kurio paskelbtas embargas Katarui, karas Jemene ir įtartinas vaidmuo žurnalisto Jamalo Khashoggi‘o nužudymo byloje sukrėtė pasaulį, bet kartu nepaskatino jokių žymesnių pokyčių jo darbotvarkėje.

Vienas Saudo Arabijos pareigūnas, paprašęs neskelbti pavardės, praėjusį ketvirtadienį patvirtino, kad milijardierius yra sulaikytas, bet teismo posėdžio data dar nenumatyta. M. Al Amoudis palaiko ryšį su giminėmis ir, kaip pranešama, yra geros sveikatos būklės, praneša jo atstovas Timas Pendry‘is, atsisakęs komentuoti situaciją išsamiau.

Milijardierius buvo dingęs 400 dienų, bet jo imperija suklestėjo
© Archyvas

M. Al Amoudis, kurio turtai siejami su Saudo Arabijos vyriausybine sutartimi, sudaryta valdant Saudo Arabijos karaliui Fahdui, sukaupė 7,6 mlrd. dolerių vertės aktyvų už karalystės ribų, jam priklauso verslai Europoje ir Afrikoje, kur įdarbinti tūkstančiai žmonių. Bet kaip rodo praėjusių metų įvykiai, jo artimiausia geradarė – Saudo Arabijos karališkoji šeima – vis dar kontroliuoja situaciją.

Saudo Arabijos ataka prieš korupciją

Etiopijoje gimęs verslininkas yra vienas iš kelių garsių asmenų, vis dar laikomų kalėjime per stambaus masto ataką prieš korupciją. Manoma, kad, be minėto milijardieriaus ir kitų aukščiausio rango bei sluoksnių žmonių, vis dar lieka sulaikytas princas Turkis bin Abdullah, velionio karaliaus Abdullah sūnus.

Daugelis kitų verslininkų ir princų buvo paleista į laisvę, sutarus dėl per 100 mlrd. JAV dolerių vertės turto (pinigais ir aktyvais) perleidimo. Princas Al-Walidas bin Talalas, vienas įtakingiausių verslininkų Artimuosiuose Rytuose, kuris savo sulaikymą vadino “nesusipratimu“, ir vėl sudaro sandorius bei skolinasi didžiules sumas. Princas Mitabas bin Abdullah, buvęs Nacionalinės gvardijos vadovas, sumokėjęs per 1 mlrd. JAv dolerių užstato, buvo pastebėtas karaliaus Salmano draugijoje.

Butaforinis išorinis normalumas maskuoja nerimą, kuris vis labiau kausto Saudo Arabijos turtuolius, aktyviau ieškančius kelių, kaip perkelti lėšas į užsienio rinkas ar net palikti šalį.

„Likvidūs aktyvai buvo skubiai perskirstomi po valymo operacijos“, - teigia investicinės tyrimų įmonės „TS Lombard“ (Londonas) analitikas Marcus‘as Chenevix‘as. Kovos su korupcija kampanija buvo nutaikyta į verslo elito turtingiausius atstovus, ypač iš Džidos, grupę, kuri suklestėjo iš dalies per saitus su karaliumi Abdullah ir karaliumi Fahdu. Karalius Salmanas anksčiau ėjo Rijado gubernatoriaus pareigas, ir jam stojus prie valdžios vairo „iškart įsivyravo įtampa“, teigė M. Chenevixas.

Mohammed al Amoudi
Mohammed al Amoudi
© Vida Press

„Rožiniai“ vertinimai

Švedijoje, kur M. Al Amoudi‘o „Preem“ yra didžiausia šalies kuro bendrovė, verslo reikalai juda kaip įprasta, su nežymiais poslinkiais. Šių metų lapkritį „Preem“ paskelbė paskyrusi naują pirmininką vietoj M. Al Amoudi‘io, - buvusį „Morgan Stanley“ pasaulinių įmonių finansų vadovą Jasoną Milazzo‘ą. Bendrovė pareiškime pripažįsta neturinti „jokios naujos patvirtintos informacijos“ apie dingusį vienintelį įmonės akcininką.

Tiek „Fitch“, tiek „S&P Global“, vertinančios „Preem“ skolas, pateikė optimistinius įmonės kreditų būklės vertinimus. Taip, vienintelis 5 mlrd. JAV dolerių vertės įmonės akcininkas mėnesių mėnesius dingęs be žinios, tačiau operacijos dėl to nėmaž nenukentėjo, rašė analitikai. M. Al Maoudis „iš tiesų ne itin aktyviai dalyvaudavo kasdienėse verslo valdymo operacijose“, pažymėjo „Fitch“ analitikas Vladislavas Nikolovas.

Remiantis birželio 30 d. „Corral Petroleum“ , pagrindinės „Preem“ bendrovės, prezentacija, įgaliojimai buvo suteikti M. Al Amoudi‘o broliui Hassanui. Brolis, kuriam priklauso baldų įmonė Džidoje, kitose verslo sferose nedalyvauja, teigia milijardieriaus atstovas T. Pendry‘is.

„Preem“ akcijų paketas

„Preem“ bendrovei, kurios ryškios iškabos puošia šimtus Švedijos degalinių, tenka beveik trečdalis Skandinavijos regiono perdirbimo pajėgumų. M. Al Amoudi‘o 100 proc. akcijų paketas vertinamas 5,1 mlrd. JAV dolerių. Jam taip pat priklauso dalis verslų tokiuose sektoriuose kaip naftos žvalgymas, gyvenamųjų namų statyba, komercinis nekilnojamasis turtas ir įvairios pramonės šakos, jų bendra vertė siekia 835 mln. JAV dolerių, tad nenuostabu, kad M. Al Amoudis yra vienas iš didžiausių Švedijos investuotojų.

Nors M. Al Amoudis kasdienį verslo valdymą perleido kitiems vadovams, jo stora piniginė smarkiai gelbėjo ciklų draskomoje energetikos pramonėje.

„Nacionalinis klausimas“

Nei vienas iš milijardieriaus verslo partnerių nepasivargino ieškoti atsakymų Saudo Arabijoje apie bėdų užpultą M. Al Amoudi‘į. Vienintelė atvira išsakyta gynyba M. Al Amoudi‘o adresu pasigirdo iš Etiopijos, kur milijardierius yra didžiausias ir vienintelis privatus investuotojas. Ten jo turtas, kurį sudaro žemės sklypai, aukso kasyklos, kavos plantacijos, degalų įmonė ir viešbučiai, yra vertinamas mažiausiai 1,2 mlrd. dolerių.

Etiopijos premjeras Abiy‘is Ahmedas šių metų gegužę žiniasklaidoje paskelbė esąs įsitikinęs, kad M. Al Amoudi‘is iškart bus paleistas, vos tik pateiks asmeninę apeliaciją sosto įpėdiniui. Šių metų rugpjūtį A. Ahmedas žurnalistams pranešė gavęs žinią iš Saudo Arabijos pareigūnų, esą pramonės magnato paleidimas atidedamas dėl „tam tikrų teismo procedūrų“ ir pažadėjo tęsti spaudimą.

„Šeicho Al Amoudi‘o sulaikymas – tai nacionalinis klausimas“, - sakė A. Ahmedas.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

„Netflix“ leidžia pinigus, kurių neturi: dėl sąskaitų nerimaus vėliau (5)

„ Netflix Inc.“ turi augti. Kompanija neturi kito pasirinkimo. Rykliai turi plaukti, o...

„Bloomberg“ gidas: ką toliau darys didžiausi pasaulio centriniai bankai? (10)

Centriniai bankai žengia į naujus metus, jausdami spaudimą iš investuotojų persvarstyti, kokio...

Marietje Schaake. Ar patikėsite „Facebook“ interneto kontrolę?

Praėjusių metų balandį, kai 34 technologijų kompanijos paskelbė dalyvaujančios...

Kai pinigų daugiau nei fantazijos – sveiki atvykę į „patirčių ekonomiką“ (8)

Turėdami daugiau pinigų nei kada nors anksčiau, turtingiausieji nori visko čia ir dabar. Sveiki...

Ekspertas: Putino spaudimas Lukašenkai gali tapti nepakeliamas (278)

Rusijos prezidentui Vladimirui Putinui liko daugiau nei penkeri metai kadencijos, bet jis jau turi...

Top naujienos

Dakaro aidas: Vanago šuolis nosimi į žemę ir Gelažninko smėlyje pamestas motociklas (3)

Šių metų Dakaras Lietuvai ypač sėkmingas – parvežti net du rekordai: 24 vieta galutinėje...

Prezidentinę kampaniją Skvernelis pradeda labai rizikuodamas (238)

Prezidentinę kampaniją Saulius Skvernelis pradeda reitingų duobėje, pirmą kartą jo karjeroje...

Mačiulis sudalyvavo 10 metų iššūkyje: pažiūrėkite į Lietuvos skaičius (184)

Socialiniuose tinkluose išpopuliarėjusį 10 metų pokyčių iššūkį įgyvendino ir ekonomistas...

Perspėja: dešimtys tūkstančių JK gyvenančių ES piliečių po „Brexit“ gali tapti nelegaliais gyventojais (81)

Jungtinės Karalystės vidaus reikalų ministerijos reikalavimas visiems JK gyvenantiems ES...

Tragiškai žuvo perspektyvi Lietuvos rankininkė (114)

Lietuvos rankinio federacija (LRF) pirmadienį pranešė, kad eidama 22-uosius metus tragiškai...

Pirkėjai nusigręžia nuo daug žadėjusio rajono: koją kiša vienas „bet“ (86)

Vilniaus šiaurinėje dalyje įsikūręs Santariškių mikrorajonas išsisikiria ne tik kaip medicinos...

Tai žinoti privalo visi: kepimo metu darant vieną klaidą gresia susirgti vėžiu (22)

Medikai ir maisto gaminių žinovai įspėja: negalite gyventi be skrudintų bulvyčių , bulvių...

Žmones su negalia restorane įdarbinęs olandas nustebo išvydęs lietuvių reakciją (1)

Rudens pradžioje Vilniuje duris pravėrė naujas restoranas „Pirmas blynas“, kurio įkūrėjas...

„Chimki“ direktorius iškėlė Kurtinaičiui aiškius tikslus (10)

Patekimas į Eurolygos atkrintamąsias – toks pagrindinis Rimo Kurtinaičio, pirmadienį grįžusio...

Kūdikis išmiega visą naktį neprabusdamas: profesoriaus įžvalgos jūsų nepradžiugins (3)

Visi tėvai nori, kad jų mažyliai būtų sveiki ir laimingi. Jie taip pat nieko prieš, kad...