aA
Prieš daugiau nei metus jis pradingo „Ritz-Carlton“ viešbutyje, Rijade, kartu su dešimt Saudo Arabijos princų ir verslininkų. Netrukus paskilo gandai: ar milijardierius Mohammedas Al Amoudis apskritai dar gyvas?
Mohammed al Amoudi
Mohammed al Amoudi
© Vida Press

Pagaliau neseniai atėjo atsakymas., M. Al Amoudis „dar gyvas“ ir ruošiasi stoti prieš teismą už korupciją ir kyšininkavimą, teigia vienas Saudo Arabijos pareigūnas, paprašęs neskelbti savo pavardės.

Bet labiausiai šioje situacijoje stebina tai, kad nors jis buvo ilgam sulaikytas, - kronprincui Mohammedui bin Salmanui paskelbus griežtų priemonių kampaniją prieš kyšininkavimą karalystėje, - didžioji M. Al Amoudi‘o pasaulinio verslo imperijos dalis per tą laiką suklestėjo.

Jo kontroliuojamos Švedijoje įsikūrusios naftos perdirbėjos „Preem AB“ pardavimai šoktelėjo daugiau nei 30 proc., o jo biurų pastatų Švedijoje vertė pastebimai pakilo.

Nuo praėjusių metų, kai jis buvo suimtas saugumo pareigūnų Rijade, verslininko grynoji turto vertė ūgtelėjo apie 6 proc. iki 8,3 mlrd. dolerių, skelbia „Bloomberg Billionaires Index“, kuris atspindi penkių šimtų turtingiausių asmenų valdomų aktyvų vertės pokyčius.

Situacija išryškina prieštaravimus ir absurdiškumą – ką reiškia būti turtingu Saudo Arabijos gyventoju, valdant de facto šalies valdovui, kronprincui, kurio paskelbtas embargas Katarui, karas Jemene ir įtartinas vaidmuo žurnalisto Jamalo Khashoggi‘o nužudymo byloje sukrėtė pasaulį, bet kartu nepaskatino jokių žymesnių pokyčių jo darbotvarkėje.

Vienas Saudo Arabijos pareigūnas, paprašęs neskelbti pavardės, praėjusį ketvirtadienį patvirtino, kad milijardierius yra sulaikytas, bet teismo posėdžio data dar nenumatyta. M. Al Amoudis palaiko ryšį su giminėmis ir, kaip pranešama, yra geros sveikatos būklės, praneša jo atstovas Timas Pendry‘is, atsisakęs komentuoti situaciją išsamiau.

Milijardierius buvo dingęs 400 dienų, bet jo imperija suklestėjo
© Archyvas

M. Al Amoudis, kurio turtai siejami su Saudo Arabijos vyriausybine sutartimi, sudaryta valdant Saudo Arabijos karaliui Fahdui, sukaupė 7,6 mlrd. dolerių vertės aktyvų už karalystės ribų, jam priklauso verslai Europoje ir Afrikoje, kur įdarbinti tūkstančiai žmonių. Bet kaip rodo praėjusių metų įvykiai, jo artimiausia geradarė – Saudo Arabijos karališkoji šeima – vis dar kontroliuoja situaciją.

Saudo Arabijos ataka prieš korupciją

Etiopijoje gimęs verslininkas yra vienas iš kelių garsių asmenų, vis dar laikomų kalėjime per stambaus masto ataką prieš korupciją. Manoma, kad, be minėto milijardieriaus ir kitų aukščiausio rango bei sluoksnių žmonių, vis dar lieka sulaikytas princas Turkis bin Abdullah, velionio karaliaus Abdullah sūnus.

Daugelis kitų verslininkų ir princų buvo paleista į laisvę, sutarus dėl per 100 mlrd. JAV dolerių vertės turto (pinigais ir aktyvais) perleidimo. Princas Al-Walidas bin Talalas, vienas įtakingiausių verslininkų Artimuosiuose Rytuose, kuris savo sulaikymą vadino “nesusipratimu“, ir vėl sudaro sandorius bei skolinasi didžiules sumas. Princas Mitabas bin Abdullah, buvęs Nacionalinės gvardijos vadovas, sumokėjęs per 1 mlrd. JAv dolerių užstato, buvo pastebėtas karaliaus Salmano draugijoje.

Butaforinis išorinis normalumas maskuoja nerimą, kuris vis labiau kausto Saudo Arabijos turtuolius, aktyviau ieškančius kelių, kaip perkelti lėšas į užsienio rinkas ar net palikti šalį.

„Likvidūs aktyvai buvo skubiai perskirstomi po valymo operacijos“, - teigia investicinės tyrimų įmonės „TS Lombard“ (Londonas) analitikas Marcus‘as Chenevix‘as. Kovos su korupcija kampanija buvo nutaikyta į verslo elito turtingiausius atstovus, ypač iš Džidos, grupę, kuri suklestėjo iš dalies per saitus su karaliumi Abdullah ir karaliumi Fahdu. Karalius Salmanas anksčiau ėjo Rijado gubernatoriaus pareigas, ir jam stojus prie valdžios vairo „iškart įsivyravo įtampa“, teigė M. Chenevixas.

Mohammed al Amoudi
Mohammed al Amoudi
© Vida Press

„Rožiniai“ vertinimai

Švedijoje, kur M. Al Amoudi‘o „Preem“ yra didžiausia šalies kuro bendrovė, verslo reikalai juda kaip įprasta, su nežymiais poslinkiais. Šių metų lapkritį „Preem“ paskelbė paskyrusi naują pirmininką vietoj M. Al Amoudi‘io, - buvusį „Morgan Stanley“ pasaulinių įmonių finansų vadovą Jasoną Milazzo‘ą. Bendrovė pareiškime pripažįsta neturinti „jokios naujos patvirtintos informacijos“ apie dingusį vienintelį įmonės akcininką.

Tiek „Fitch“, tiek „S&P Global“, vertinančios „Preem“ skolas, pateikė optimistinius įmonės kreditų būklės vertinimus. Taip, vienintelis 5 mlrd. JAV dolerių vertės įmonės akcininkas mėnesių mėnesius dingęs be žinios, tačiau operacijos dėl to nėmaž nenukentėjo, rašė analitikai. M. Al Maoudis „iš tiesų ne itin aktyviai dalyvaudavo kasdienėse verslo valdymo operacijose“, pažymėjo „Fitch“ analitikas Vladislavas Nikolovas.

Remiantis birželio 30 d. „Corral Petroleum“ , pagrindinės „Preem“ bendrovės, prezentacija, įgaliojimai buvo suteikti M. Al Amoudi‘o broliui Hassanui. Brolis, kuriam priklauso baldų įmonė Džidoje, kitose verslo sferose nedalyvauja, teigia milijardieriaus atstovas T. Pendry‘is.

„Preem“ akcijų paketas

„Preem“ bendrovei, kurios ryškios iškabos puošia šimtus Švedijos degalinių, tenka beveik trečdalis Skandinavijos regiono perdirbimo pajėgumų. M. Al Amoudi‘o 100 proc. akcijų paketas vertinamas 5,1 mlrd. JAV dolerių. Jam taip pat priklauso dalis verslų tokiuose sektoriuose kaip naftos žvalgymas, gyvenamųjų namų statyba, komercinis nekilnojamasis turtas ir įvairios pramonės šakos, jų bendra vertė siekia 835 mln. JAV dolerių, tad nenuostabu, kad M. Al Amoudis yra vienas iš didžiausių Švedijos investuotojų.

Nors M. Al Amoudis kasdienį verslo valdymą perleido kitiems vadovams, jo stora piniginė smarkiai gelbėjo ciklų draskomoje energetikos pramonėje.

„Nacionalinis klausimas“

Nei vienas iš milijardieriaus verslo partnerių nepasivargino ieškoti atsakymų Saudo Arabijoje apie bėdų užpultą M. Al Amoudi‘į. Vienintelė atvira išsakyta gynyba M. Al Amoudi‘o adresu pasigirdo iš Etiopijos, kur milijardierius yra didžiausias ir vienintelis privatus investuotojas. Ten jo turtas, kurį sudaro žemės sklypai, aukso kasyklos, kavos plantacijos, degalų įmonė ir viešbučiai, yra vertinamas mažiausiai 1,2 mlrd. dolerių.

Etiopijos premjeras Abiy‘is Ahmedas šių metų gegužę žiniasklaidoje paskelbė esąs įsitikinęs, kad M. Al Amoudi‘is iškart bus paleistas, vos tik pateiks asmeninę apeliaciją sosto įpėdiniui. Šių metų rugpjūtį A. Ahmedas žurnalistams pranešė gavęs žinią iš Saudo Arabijos pareigūnų, esą pramonės magnato paleidimas atidedamas dėl „tam tikrų teismo procedūrų“ ir pažadėjo tęsti spaudimą.

„Šeicho Al Amoudi‘o sulaikymas – tai nacionalinis klausimas“, - sakė A. Ahmedas.

Bloomberg
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(1 žmogus įvertino)
2.0000

Europai tęsti paramą verslui reiks ilgiau nei tikėtasi: perspėjama dėl finansinių burbulų pūtimosi

Europos vyriausybės greitai suprato, kad, siekiant neleisti ekonomikai nugarmėti nuo skardžio, joms...

Prognozės žaliavinių prekių rinkoje: „laimėtojai“ ir „pralaimėtojai“ antrąjį pusmetį (6)

Antrajam pusmečiui prasidėjus šią savaitę, investuotojai kuria žaliavinių prekių prognozes...

Japonijos receptas nuo koronaviruso: sistema, kuri jau yra kasdienybės dalis (7)

Virusas gal ir naujas, tačiau Yuko Koizumi darbas – vis toks pat. Kavasakio mieste į pietus nuo...

Didžiausias pasaulyje pensijų fondas per silpniausią ketvirtį prarado 165 mlrd. JAV dolerių (46)

Didžiausias pasaulyje pensijų fondas pranešė apie rekordinius nuostolius, patirtus per...

Žiniasklaida: į COVID-19 panašus virusas 2013-aisiais buvo nusiųstas į Uhaną (79)

Prieš septynerius metus į Uhano virusologijos institutą nusiųsti viruso mėginiai yra labai...

Top naujienos

Slaptoje partijos analizėje – netikėti rinkimų baigties scenarijai ir keistos koalicijos (3)

Artėjant Seimo rinkimams partijos aktyviai tyrinėja ne tik jų pačių, bet ir galimų partnerių ir...

Atgauti pinigus už neįvykusias keliones nepadeda net oficialūs sprendimai

Seimas apsisprendė, kad dėl pandemijos į suplanuotas keliones negalėję išvykti asmenys...

Europai tęsti paramą verslui reiks ilgiau nei tikėtasi: perspėjama dėl finansinių burbulų pūtimosi

Europos vyriausybės greitai suprato, kad, siekiant neleisti ekonomikai nugarmėti nuo skardžio, joms...

Sąmokslų kūrėjai nerimsta: nors karantinas baigėsi, skelbia apie vergiją ir karą (338)

Kovo viduryje Lietuvoje įvestas karantinas, o birželio 17-ąją atšauktas. Ir nors netyla...

Ineta Stasiulytė: pavydas vyro buvusiajai – duobės sau kasimas (81)

Viena talentingiausių Lietuvos teatro, kino bei televizijos aktorė Ineta Stasiulytė , regis,...

Amy Mackinnon

Kas iš tiesų vyksta rusų šnipų padalinyje, kurio agentus nuolat pričiumpa?

GRU padalinys Nr. 29155 susietas su daugeliu liūdnai pagarsėjusių Rusijos nuotykių užsienyje...

Palangos poilsiautojų rankose – naujas desertas, dėl kurio pasaulis eina iš proto (120)

Palangos verslininkas Laurynas Rimavičius kiekvieną žiemą keliauja po skirtingas pasaulio vietas...

Natalija Bunkė – apie sudėtingą laiką, kai į ją aplinkiniai žiūrėjo su gailesčiu: atrodžiau nesveikai, tiek sverti negalima (156)

Nesibaigiantys koncertų užsakymai, namų dekoracijų gamyba, puoselėjama namų aplinka ir laukiamos...

Orai: prieš pat savaitgalį – malonūs pokyčiai (7)

Ketvirtadienį Lietuvos orus lems žemesnio slėgio laukas. Dangų dengs nepastovus debesų sluoksnis....

Atsispyrę vilionėms Grigonis ir Lekavičius lieka „Žalgiryje“ (54)

Kauno „Žalgirio“ komanda išsaugojo du svarbius krepšininkus – artėjančiame sezone žalius...

|Maža didelių žinių kaina