aA
Sparčiai tiksint laikrodžiui ir artėjant „Brexit“ valandai, Europos miestai varžosi tarpusavyje dėl darbo vietų, kurios plūste plūsta iš Londono Sičio. Šveicarijos Pfafikono miestelyje – kitados viename iš didžiausių pasaulinių rizikos draudimo fondų lėšų centrų – galimas investavimo profesionalų antplūdis sulaukia vis mažesnio entuziazmo.
Pfaeffikon
© Shutterstock

Mieguistas ežero pakrantėje įsikūręs miestelis su 7000 gyventojų, nuo Ciuricho pasiekiamas vos per pusvalandį, jau gerai supranta pavojus, kylančius pasikliaujant finansais kaip ekonomikos varikliu. Pirmajame šio amžiaus dešimtmetyje Pfafikonas klestėjo, nes jame taikomi žemi mokesčiai pritraukdavo pasaulinio lygio finansines įmones, ypač rizikos draudimo fondus. Gyventojų skaičius smarkiai šoktelėjo, pajamos iš surinktų mokesčių augo, o pagrindinę gatvę juosiančiose pievose ėmė dygti vienas kito įspūdingi biurų statiniai iš plieno ir stiklo.

Pfafikonas sumokėjo brangiai, kai beveik tūkstantis rizikos draudimo fondų darbo vietų išnyko po 2008 metais pasaulio rinkas sudrebinusios ekonominės krizės. Vietos pareigūnai suskubo imtis priemonių, kurios kompensuotų prarastus mokesčius, pastatų savininkai ėmė sukti galvą, kuo užpildyti ištuštėjusias biurų erdves, o vietos restoranai nesiliovė stebėtis, kur prapuolė minios lankytojų.

„Finansų sektoriaus darbuotojai užsukdavo į mėsos krautuvėlę, į kirpyklą, - sakė ilgametis rajono gyventojas ir Pfafikone veikiančios turto valdymo bendrovės „Herens Quality Asset Management“ partneris. - Po to, kai fondai panaikino darbo vietas, su jų veikla susiję žmonės patyrė daug nuostolių, smarkiai nukentėjo“.

Šiandien gyvenimas Pfafikone atsigavo, Švico kantone, kur įsikūręs miestelis, finansų sektoriaus darbo vietų skaičius beveik 10 proc. didesnis, palyginti su 2011 metais. Nors dalis rizikos fondų darbo vietų buvo sugrąžinta, atsigavimą daugiausia lėmė įvairesnio profilio bendrovės, kurias priviliojo Pfafikono transporto ryšiai, pluoštiniai optiniai interneto tinklai ir dešimtys naujų pastatų. Chemijos preparatų gamintoja BASF pernai atsikraustė į šį miestelį su 85 darbuotojų. Pramonės konglomeratas „OC Oerlikon“ plečiasi ir dabar čia jau yra įdarbinęs 150 darbuotojų. O turto valdymo bendrovė, atsiskyrusi nuo baldų mažmenininkės “Ikea“, 2016 metais atidarė čia savo padalinį ir įdarbino aštuonis etatinius darbuotojus.

„Po finansų krizės Pfafikonas nusprendė diversifikuoti savo veiklos kryptis, - sakė Ursas Durreris, kuris prižiūri kantono ekonomikos plėtrą. – Čia buvo daug tuščių biurų, bet dabar situacija pagerėjo, į juos įsikėlus nefinansinio profilio bendrovėms“.

Lyginant su laikotarpiu prieš du dešimtmečius, kai Pfafikonas į rizikos draudimo fondus žvelgė kaip į savo klestėjimo pamatą, dabar, kai siekiama sukurti platesnę ekonominę bazę, situacija gerokai pasikeitusi. Dešimtame dešimtmetyje miestelyje įsikūrė pora bendrovių, kurias čia atviliojo idiliška ramybe dvelkiantis gyvenimas, lengva prieiga prie Šveicarijos finansinio kapitalo ir – ypač – kantone galiojantis 12,5 proc. pelno mokesčio tarifas, kai tuo tarpu analogiškas tarifas Ciuriche siekė daugiau nei 20 proc. Vietos valdžia neslėpė savo entuziazmo dėl finansų sektoriaus ir reklamavo šios zonos privalumus kitų pramonės šakų atstovams.

Tokios jų pastangos atsipirko, kai rizikos draudimo fondai „Man Group“ ir „Horizon 21“ vis labiau ėmė dominuoti pagal įdarbinamų žmonių skaičių, - vien per 2008 metus jos abi įdarbino apie 800 žmonių. Prie jų miestelyje prisijungė bent dešimtis smulkesnių įmonių, kurios sukūrė dar šimtus darbo vietų, o per pirmąjį naujojo tūkstantmečio dešimtmetį Frejenbacho municipaliteto bendruomenės, kuria priklauso ir Pfafikonas, gyventojų skaičius padidėjo beveik 20 procentų.

Miestelis šventė, ir švęsti buvo ko - jauni verslininkai sudarė šimtų milijonų dolerių vertės sandorių. Per pietus prie mėsos ir duonos parduotuvių nusidriekdavo ilgiausios eilės. Į vietos futbolo aikštes paspardyti kamuolio sugužėdavo būriai jaunų anglų prekybininkų ir investicijų valdytojų. Šių žmonių antplūdžio negalėjo nepastebėti ir automobilių verslovė „ Autohaus Wollerau“, vietos „Ferrari“ bei „Porsche“ pardavimų padalinys. „Tai buvo žmonės, kurie uždirbdavo didžiulius pinigus, geriausiais laikais šie automobiliai jiems net nebuvo prabanga“, – sakė verslovės savininkas Güngöras Alcis.

Linksmybės baigėsi po 2008-2009 metų rinkų griūties. „Man Group“ per maždaug penkerius metus apkarpė vietos personalą nuo 550 iki 200, o „Horizon 21“ sumažino savo darbuotojų skaičių nuo 200 iki vos dešimties. Anot vietos pareigūnų, įplaukos iš mokesčių ženkliai smuko ir netrukus apie 50 000 kv. metrų biurų ploto ištuštėjo. Maža to, Frejenbachas buvo įsigijęs „Horizon 21“ fondo akcijų. 2008 metų birželį valdžios pareigūnai investavo 5 mln. Šveicarijos frankų (5 mln. JAV dolerių) mokesčių mokėtojų lėšų į vieną iš bendrovės investavimo instrumentų – ir labai greitai jo vertė ėmė kristi.

„Vienintelis sprendimas - parduoti „Horizon 21“ investiciją“, - savo tinklalapyje rašė bendruomenės grupė „Buergerforum“, „jei dar yra ko likę“. Po metų akcijų vertė siekė tik 3,3 mln. Šveiijro frankų, praneša ta pati grupė.

Šiuo metu jau kiek užgrūdintas finansų sektorius palaipsniui vėl grįžta į Pfafikoną. Rizikos draudimo fondas „Stone Milliner“ 2016 metais atidarė ten savo padalinį. Šių metų rugsėjį makrofondas „EDL Capital“ paliko biurus Londono Meifero kvartale ir išsinuomojo patalpas Pfafikone, šalia traukinių stoties. O pernai Šveicarijos turto valdytoja „Herens Quality Asset Management“ čia perkėlė šešiolika savo darbuotojų. Vis dėlto, nors miestelis džiūgauja kiekvienu čia išdygstančiu nauju darbdaviu, būtų netikslu sakyti, jog jis neriasi iš kailio, kad priviliotų rizikos draudimo fondus, taip, kaip kitados.

„Dėl „Brexit“ mes sulaukiame vis daugiau reikalavimų, - sako gyvenamojo būsto statybų vykdytojas Adrian Gattier. – Finansinės įmonės svarsto galimybes išsikelti, šiuo etapu jos užpila mus įvairiausiais klausimais ir kruopščiai tyrinėja kainas“.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Bitkoino vertė šovė iki 12 tūkst. dolerių (48)

Trečiadienį bitkoinas tęsė savo spartaus augimo tendenciją, viršydamas 12 000 JAV dolerių...

Dauguma naftos perdirbėjų nepasirengę „aukso amžiaus“ pabaigai (17)

„ Deloitte LLP“ teigimu, didžioji dauguma naftos perdirbėjų ir chemikalų gamintojų nėra...

Kipro miestas-vaiduoklis – įkaitas gręžinių ginče su Turkija (2)

Miestas-vaiduoklis Kipro turkų kontroliuojamoje šiaurėje – naujausias įkaitas konflikte,...

Mohamed A. El-Erian. Kaip suteikti G20 didesnio svorio

Šia savaitę Japonijoje vyksiantis Didžiojo dvidešimtuko ( G20 ) viršūnių susitikimas...

Indijos „planas–chuliganas“: Kiniją paliekančioms įmonėms siūlys paskatas

Indija svarsto galimybę pasiūlyti paskatas įmonėms, kurios traukiasi iš Kinijos dėl šios...

Top naujienos

Derybos dėl koalicijos finišo gali ir nepasiekti: Kirkilas nusileisti nežada papildyta 11:27 val. (25)

Socialdarbiečių lyderis Gediminas Kirkilas nėra toks tikras, kad ketvirtadienį pavyks susitarti...

DELFI tyrimas. Iš Pranckiečio – itin dosni dovana jo dviems patarėjams: ko niekas nepastebėjo mokytojams užėmus ministeriją (342)

Seimo pirmininko Viktoro Pranckiečio įnirtingas laikymasis savo posto vykstant koalicinėms deryboms...

Rusija skelbia, kad Sibire sulaikė nusikalstamos grupuotės narius: minimi ir lietuviai (1)

Rusijos federalinė saugumo tarnyba ( FSB ) ketvirtadienį pranešė užkirtusi kelią...

Europoje – pragariška karščio banga, bet bus tik blogiau (16)

Alinantis karštis dusina dalį Europos. Jau pagerintas ne vienas karščio rekordas, o artimiausiu...

Schema: ko reikia gerovės valstybei pagal ekonomistą Raimondą Kuodį (171)

Už gerovės valstybės mažinimą pasisakantieji nelabai suvokia šiuolaikinių rizikų masto ir...

Tik penktadalis mamų pragyvena iš savo verslo: keturis vaikus auginanti verslininkė patarė, kokių klaidų nedaryti

Skaidrė Vainikauskaitė-Tomaševičienė – keturių vaikų mama ir tinklalapio „ Versli mama...

Linas Kojala. Kas lemia prezidentų sėkmę rinkimuose? (34)

Harry Trumanas į 1952 metų JAV prezidento rinkimus žengė be didelio optimizmo. Tūkstančius...

Dėl klimato kaitos į Europą jau atkeliavo gigantiškos vapsvos žudikės (1)

Anglijoje pastebėtos siaubą ir net pavojų gyvybei keliančios azijietiškos vapsvos gigantės,...

Rusijoje lėktuvas nuriedėjo nuo tako, rėžėsi į pastatą ir užsidegė keleivis užfiksavo nelaimės momentą (155)

Rusijos Sibiro pietrytinėje Buriatijos respublikoje ketvirtadienį leisdamasis nuriedėjo nuo tako ir...

„Žalgiryje“ užsigrūdinęs Jokubaitis patirtį sieks išnaudoti nukraujavusioje, bet mobilesnėje rinktinėje treneris apie tikslus kalbėti draudė (2)

Ketvirtadienį ryte Lietuvos jaunimo iki 19-os metų rinktinė išvyko į pasaulio pirmenybes...