aA
Volodymyras Zelenskis, per pirmą Ukrainos prezidento rinkimų turą užtikrintai pirmavęs kandidatas, nedemonstravo akivaizdžiai prorusiškos pozicijos rinkimų kampanijos metu, tačiau kai kurie iš Maskvos situaciją vertinantys analitikai jį regi kaip paprasčiausią komiką, kurio išsišokimas ir netikėtai sėkmingas pasirodymas galėtų suteikti Kremliui šansų atgauti Ukrainoje turėtą įtaką.
Maskvoje dirbantys analitikai: Zelenskio pergalė – šansas Kremliui
© Itar-Tass / Scanpix

Trys lyderiais laikyti kandidatai gana griežtai pasisakė apie santykius su Rusija – šalimi, su kuria Ukraina kariauja nuo 2014 metais įvykdytos Krymo aneksijos. Tačiau po sekmadienį įvykusio balsavimo paaiškėjo, kad dabartinis šalies prezidentas Petro Porošenka, taip pat dalyvausiantis balandžio 21 d. nusimatančiame antrame rinkimų ture, liko antras ir yra gerokai pralenktas naujai iškilusio lyderio.

„Iki pat kovo mėnesio Kremlius netikėjo, kad V. Zelenskis gali laimėti, nes nesigaudo tokiuose reikaluose“, – komentuodamas maištingos komiko kampanijos sėkmę sakė Glebas Pavlovskis, Maskvoje dirbantis politikos analitikas. Jis taip pat pridūrė, kad dabar bus ruošiamasi rudenį įvyksiantiems parlamento rinkimams.

Po 2014 metais įvykusios krizės, per kurią buvo nušalintas prorusiškai nusiteikęs prezidentas Viktoras Janukovyčius, Maskva kaip įmanydama stengiasi atgauti galią daryti įtaką Ukrainai – sovietmečiu didžiausiai kaimyninei respublikai, per kurią vykdomas pagrindinis dujų tranzitas. Rusijos pajėgos ne tik aneksavo Krymą, bet ir parėmė Rytų Ukrainoje vykstančias kovas, jau nusinešusias daugiau nei 13 tūkst. gyvybių ir lig šiol nesiliaujančias.

Kaip teigė Kremliaus atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas, komentuoti rezultatus, nelaukiant, kaip baigsis antras rinkimų turas, yra per anksti. „Mes, žinoma, norėtume, kad Ukrainai vadovautų ne karingai nusiteikusi partija, o tokia, kuri siektų palaipsniui normalizuoti padėtį pietryčių Ukrainoje“, – pridūrė jis.

V. Zelenskio sėkmę iš dalies lėmė ir pyktis dėl to, kad Ukraina beveik nepažengė į priekį nuo V. Janukovyčių nevertusios proeuropietiškos revoliucijos laikų. Jau tada, kai buvo suskaičiuoti beveik trys ketvirtadaliai balsų, tapo aišku, kad jam pavyko pelnyti 30 proc. rinkėjų pasitikėjimą, ir tai yra akivaizdžiai daugiau nei P. Porošenkai ir buvusiai ministrei pirmininkei Julijai Tymošenko, surinkusiems po 16 ir 13 proc. balsų atitinkamai.

P. Porošenka žadėjo pasistengti pastūmėti Ukrainą Europos Sąjungos ir NATO link, o apie V. Zelenskį kalbėjo tarsi apie marionetę – klestinčio oligarcho, kuriam priklauso jo vedamą šou transliuojanti televizija, nuosavybę. Abejonių dėl V. Zelenskio patikimumo P. Porošenka taip pat mėgino pasėti apibūdindamas jį kaip Kremliui parankiausią kandidatą.

Kova dėl vietų parlamente

V. Zelenskis atskleidė tik keletą savo politinės programos aspektų ir atkakliai neigė kokias nors politines sąsajas su milijardieriumi Igoriu Kolomoiskiu, parėmusiu iš savanorių sutelktas pajėgas, kovojusias su prorusiškai nusiteikusiais separatistais, ir sukėlusiu Rusijos prezidento Vladimiro Putino įtūžį 2014-aisiais, pavadindamas jį neūžauga šizofreniku.

„Kremliui V. Zelenskis, matyt, yra labiau priimtinas nei P. Porošenka, bet tik todėl, kad neturi jokios politinės patirties“, – sakė Aleksejus Makarkinas, Maskvoje veikiančio Politinių technologijų centro viceprezidentas.

Valstybinės Rusijos televizijos transliuojamuose reportažuose buvo stengiamasi atkreipti dėmesį į rinkimuose užfiksuotus menamus tvarkos pažeidimus, o pagrindinėje sekmadienio naujienų laidoje nuskambėjo teiginys, esą, žmonės nepuoselėja didelių vilčių, kad po rinkimų gyvenimas pagerės.

Jei V. Zelenskis triumfuos ir antrame rinkimų ture (o dabartinės apklausos rodo, kad taip tikrai gali būti), Kremlius, pasak G. Pavlovskio, galės pamėginti pasinaudoti pereinamuoju laikotarpiu ir dar labiau sutrikdyti stabilumą.

Susidarius galios vakuumui, V. Putinas, anot Maskvoje dirbančio politikos analitiko, gali imti kištis į šalies reikalus, pasitelkdamas karines, ekonomines ir politines priemones.

Sekmadienį paaiškėję rezultatai leido Maskvai pasidžiaugti gana tvirtomis Jurijaus Boiko pozicijomis. Prorusiškos partijos remiamas kandidatas surinko 12 proc. balsų ir atsidūrė ketvirtoje vietoje. Maskvoje dirbantys analitikai mano, kad tai duoda pagrindo optimistinėms rezultatų parlamento rinkimuose prognozėms.

„Kremlius žaidžia savo paties žaidimą ir aiškiai tai demonstruoja: jis nori Radoje matyti gana nemažą sau lojalią frakciją“, – sakė A. Makarkinas iš Politinių technologijų centro.

Bloomberg
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(19 žmonių įvertino)
3.7368

Top naujienos

Biomedicinos mokslų daktarės verdiktas: šias uogas privalu valgyti kiekvienam (66)

Raudonos, mažos, bet stipraus skonio uogos, kupinos vitaminų ir maistinių medžiagų, augančios...

Socdemų senbuvis demaskuoja Karbauskį: politine prasme tai būtų didžiausia bėda Lietuvai (485)

Nors iki Seimo rinkimų dar liko beveik 3 savaitės, jau dabar skamba garsūs pareiškimai apie...

Gyventojų pasipiktinimas nesutvarkytais šaligatviais apnuogino didesnę problemą: įstatymuose – didžiulė spraga (26)

NT vystytojai, plėtodami gyvenamosios ar komercinės paskirties projektus, infrastruktūrą...

Aurimas Kuckailis | D+ nariams

Ar aš pakankamai vyras? Jei savęs kada to klausei – šis tekstas kaip tik tau (1)

Vyrai negali kalbėti apie tą ar aną, neturi įgūdžių ir nemoka, galbūt draugų kompanijose...

Tatuiruočių meistras Alytuje atidarė naują pramogų viešbutį, tačiau užeiti į vidų išdrįs ne visi (38)

Prieš mėnesį atverti pirmieji siaubo namai Alytuje kuria planus užkariauti alytiškių ir miesto...

Kairys negailėjo liaupsių Marčiulioniui, Šernius apgailestavo, kad nepavyko įkasti „Rytui“ (12)

„Jie mums neleido žaisti taip, kaip mes norėtume. Su gynyba ir charakteriu mums pavyko...

Skirtingi finišai: Ispanijoje – stebinanti pagarba varžovui, Maskvoje – pralaimėjusiojo erzinimas (8)

Pergalė ar medalis dar nėra viskas. Tai patvirtino socialinius tinklus apskriejęs gražus Ispanijos...

Kūno dalis, dėl kurios vis daugiau moterų kreipiasi į plastikos chirurgus: anksčiau norėjo mažinti, dabar – didinti (61)

Ar gali sėdmenys būti per maži? Tikrai taip ir ši problema pasitaiko dažniau, nei galėtume...

Švedijoje dirbantis epidemiologas stebisi Lietuvos kova su koronavirusu: tai nepagrįsta mokslu ir įrodymais (352)

Švedijoje dirbantis biomedicinos mokslų daktaras, epidemiologas Andrius Kavaliūnas stebisi tuo,...

Kas gesina intymių santykių aistrą? Nustebsite – neištikimybė nėra pirmoje vietoje (23)

Poroje išsaugoti neblėstančia aistrą nėra lengva – juk kasdienybė neatsiejama nuo įtempto...

|Maža didelių žinių kaina