aA
Praėjusių metų balandį, kai 34 technologijų kompanijos paskelbė dalyvaujančios „Technologijų sektoriaus kibernetinio saugumo susitarime“ (Cybersecurity Tech Accord), šis žingsnis buvo giriamas kaip įrodymas, jog privatus sektorius galų gale prisiėmė atsakomybę už civilių apsaugą internete – tai, kas akivaizdžiai nepavyko vyriausybėms. Nuo to laiko pasirašiusiųjų laikytis savarankiškai nustatytų kibernetinio saugumo standartų gretos išaugo daugiau nei dvigubai.
Marietje Schaake. Ar patikėsite „Facebook“ interneto kontrolę?
© Reuters

Kinijos technologijų milžinės „Alibaba Group Holding Ltd.“ tarp jų nėra, tačiau kompanijos įkūrėjas ir vykdomasis pirmininkas Jack Ma, be abejo, sutinka, kad pačios įmonės turėtų pasirūpinti tuo, ko taip baidosi vyriausybės. Jo planas – sukurti Elektroninę pasaulio prekybos platformą (Electronic World Trade Platform, eWTP), kuri palengvintų prekybą internetu tarpvalstybiniu mastu.

„Inovacijos visada vystosi daug greičiau, ir manau, kad ateities įstatymus formuoti turėtų ne tik vyriausybės; jų kūrimą turėtų skatinti privatus sektorius ir visos suinteresuotosios šalys“, – tvirtina J. Ma. Kitas pavyzdys galėtų būti pernai prezidento E. Macrono paskelbtas „Paryžiaus raginimas dėl pasitikėjimo ir saugumo kibernetinėje erdvėje“ (Paris Call for Trust and Security in Cyberspace), remiamas „Microsoft Corp.“, „Alphabet Inc.“ su „Google“ priešakyje ir „Samsung Electronics Co.“ – kuris liudija kompanijų siekį parengti standartus kovai su rinkimų klastojimu, nekokybiškais elektroniniais komponentais ir įsilaužimais į programinę įrangą.

Visiškai pritariu tam, kad įmonėms laikas prisiimti atsakomybę: per ilgai buvo aplaidžios, saugodamos savo vartotojų ir klientų duomenis. Tačiau, kai galingiausios technologijų kompanijos apsiima pasauliniu mastu kurti taisykles ir strateguoti tarpvalstybinį valdymą, nustatyti ir įgyvendinti jo standartus, tai tampa rimta problema demokratijai ir teisinei valstybei.

Nėra abejonių, kad vyriausybės iki šiol demonstravo vangumą, nustatydamos normas ir taisykles internete – pati kaip politikė esu prisidėjusi prie šio painaus proceso. „Microsoft“ raginant priimti „Skaitmeninę Ženevos konvenciją“ (Digital Geneva Convention), tarpvyriausybinės diskusijos dėl elgesio normų kibernetinėje erdvėje taikos metu Jungtinėse Tautose yra sustabdytos. Net ir startavus J. Ma eWTP iniciatyvai, derybos tarp valstybių dėl elektroninės prekybos Pasaulio prekybos organizacijoje neketina pajudėti iš vietos.

Galima teigti, kad vyriausybės ir teismai dalį savo atsakomybės perleido technologijų kompanijoms. Pavyzdžiui, Europos Teisingumo Teismas nusprendė, kad įmonės iš paieškos rezultatų gali pašalinti savo svetaines, laikydamosi „teisės būti pamirštam“. Vokietijoje priimtas NetzDG įstatymas reikalauja, kad technologijų kompanijos per 24 valandas pašalintų neapykantą kurstančias kalbas, suklastotas naujienas ir neteisėtą turinį. Abu šie atvejai padeda suprasti, kiek daug įtakos turi technologijų kompanijos tam, ką žmonės mato arba ko nemato internete. Tačiau, jei patikėsime kontrolę įmonėms, o ne reguliuotojams ir vyriausybėms, kils didelė rizika, kad privatus sektorius nepaisys visuomenės intereso, ir kad normos bus kuriamos be skaidrumo, atskaitomybės ar žmonių įgaliojimo.

Turime užtektinai priežasčių nerimauti dėl valdymo privatizacijos. Jeigu sekdami „Facebook Inc“ skandalus, susijusius su vartotojų duomenų tvarkymu, ko nors ir išmokome – tai kad kilnius privataus sektoriaus ketinimus reguliuoti internetą turėtume vertinti skeptiškai. Be adekvačios viešos algoritmų priežiūros, kartojantis blogoms praktikoms, technologijų platformos nėra – negali būti – patikimos.

Ką mums daryti? Šiais laikais, kai kyla iššūkių visoms daugiašališkumo formoms, priimti vyriausybių konsensusą kibernetinės erdvės klausimais yra sunkiau nei bet kada. Velniškai komplikuota pasiekti, kad tas pats nutarimas galiotų įvairioms jurisdikcijoms – toms, kurios veikia vartotojų gyvenamose šalyse ir ten, kur įsikūrusios technologijų kompanijos. Štai kodėl Europos Sąjungai prireikė ne vienerių metų, kad būtų priimtas Bendrasis duomenų apsaugos reglamentas (General Data Protection Regulation), prižiūrintis, kaip duomenų rinkėjai renka ir naudoja informaciją.

Komplikacijų neišvengsime, nėra realistiško būdo artimiausiu metu pagreitinti daugiašalių taisyklių kūrimo procesą. Galime tikėtis, kad vyriausybės taps ambicingesnės, kai jų akivaizdoje kompanijos mėgina peržengti ribas. Tuo tarpu neturėtume leisti, kad privačios iniciatyvos lengvai išsisuktų arba iš „de facto“ normų pavirstų „de jure“ įstatymais. Geriausiu atveju į jas turėtų būti žiūrima kaip į laikinus konstruktus, kol stengiamės sukurti galingas, įvykdomas taisykles.

Privalome nuodugniai įvertinti kiekvieną privataus sektoriaus iniciatyvą ir jos privalumus, o ne priimti kaip gėrį savaime. Kaip ir kiekvienos valdymo iniciatyvos atveju, praktinį veikimą numato pamatinės vertybės ir sutikimo, priežiūros bei atskaitomybės mechanizmai. Privalome primygtinai reikalauti, kad rengiant normas būtų įtrauktos kelios suinteresuotosios šalys – pilietinės visuomenės atstovai, technologijų ekspertai ir vyriausybių atstovai iš įvairių pasaulio šalių. Tai bus ne mažiau svarbu ir prižiūrint jų įgyvendinimą. Galiausiai privalome užtikrinti, kad normos atspindės tokius principus kaip pagarba visuotinėms žmogaus teisėms ir sąžininga konkurencija. Jeigu kompanijoms norisi žaisti vyriausybę, nors ir laikinai, jos privalo laikytis tokios pat atskaitomybės kaip ir vyriausybės.

Bloomberg
Turite teisinį klausimą?
Aiškiai ir konkrečiai aprašykite savo situaciją – jos teisinį vertinimą ir savo įžvalgas „Delfi Plius“ platformoje pateiks Lietuvos jaunųjų advokatų asociacijos nariai.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0
Aaron Eglitis

Latviai nubaudė nusiteikusius prorusiškai (2)

Latvijos rinkėjai pirmą kartą per ilgiau nei dešimtmetį ryžosi pašalinti vietiniams rusams...

Verslas PliusAndrew Atkinson; Philip Aldrick

Jungtinei Karalystei nepavyksta atsigauti: liko vienintelė tokia šalis iš G7

Jungtinė Karalystė yra vienintelė iš Didžiojo septyneto ( G7 ) šalių, kurios ekonomika dar...

Verslas PliusDenitsa Tsekova

„Baimė užkrečiama“: JK krizė persimeta į kitas rinkas

Spartus Jungtinės Karalystės (JK) garmėjimas iš stabilumo į krizę grasina atskleisti pasaulinių...

Bloomberg News

Putino mobilizacija – smūgis į silpnąsias Rusijos vietas: valdžia pradeda suvokti situacijos rimtumą (2)

„Valdžia pradeda suvokti situacijos rimtumą“, – sakė Maskvos valstybinio universiteto Rusijos...

Verslas PliusIsmail Dilawar

Pakistane uždaromos gamyklos: tai turės įtakos ir europiečiams

Pakistano nedidelės tekstilės gamyklos , gaminančios įvairią produkciją – nuo patalynės...

Top naujienos

Vilniaus gatvėje – drastiškas vaizdas: tai nufilmavę žmonės atpažino garsų advokatą (5)

Vilniuje gatvėje žmonės tapo liudininkais, kaip išsiskyrusių tėvų konflikto įkarštyje vaikas...

Majauskas apie biudžetą: artėjame prie kritinės ribos (2)

Seimo Biudžeto ir finansų komiteto ( BFK ) pirmininkas, konservatorius Mykolas Majauskas...

Kazachstanas atsikirto įniršusiai Rusijai papildyta (8)

Kazachstanas trečiadienį atmetė Rusijos reikalavimą išsiųsti Ukrainos ambasadorių Petro...

SuTaupyk

Dabar dėl mažesnių elektros kainų galynėsis pats Nausėda: to, kas išsiderėta, tikrai negana (3)

Neformaliame Europos Vadovų Tarybos ( EVT ) susitikime prezidentas Gitanas Nausėda sieks palaikymo...

Ždanovas: Rusijoje jau atsiranda idėjų dėl pajėgų išvedimo iš Ukrainos (2)

Rusijos Federacijos (RF) generaliniame štabe atsiranda idėjų dėl pajėgų išvedimo iš Ukrainos...

Verslas PliusEugenija Grižibauskienė

Tūkstančių tūkstančius obuolių sūrių suslėgę Vaida ir Gvidas – apie brangiai kainuojančią laisvę, grasinimus baudomis ir atsisakymą dirbti su prekybos tinklais

„Laisvė brangiai kainuoja“, – paklausti apie sunkumus, su kuriais susiduria kurdami šeimos...

Lietuvos URM patvirtino: Rusija išsiunčia Lietuvos reikalų patikėtinę

Lietuvos užsienio reikalų ministerija ( URM ) Eltai patvirtino, kad Rusija išsiunčia iš šalies...

Karas Ukrainoje. Ukraina skelbia apie Luhansko srities deokupaciją, Rusijos planuose – „keršto smūgis“ Rusija pati išsidavė: parodė tikrąją situaciją fronte (5)

Ukrainos pajėgos dar labiau veržiasi link Rusijos okupuoto Chersono miesto, antradienį...

Mitalas kirto Vyriausybei: tai kol kas nėra koalicijos biudžetas „refrešinu“ elektroninį paštą ir tiek žinių (2)

Ketvirtadienį Vyriausybei žadant kitų metų valstybės biudžeto projektą pristatyti...

Nausėdos žinutė Landsbergiui: reikėtų mažiau domėtis, ką aš dirbu (28)

Lietuvos diplomatijos vadovui Gabrieliui Landsbergiui pareiškus, kad prezidentas prisiėmė didelę...