aA
Praėjusių metų balandį, kai 34 technologijų kompanijos paskelbė dalyvaujančios „Technologijų sektoriaus kibernetinio saugumo susitarime“ (Cybersecurity Tech Accord), šis žingsnis buvo giriamas kaip įrodymas, jog privatus sektorius galų gale prisiėmė atsakomybę už civilių apsaugą internete – tai, kas akivaizdžiai nepavyko vyriausybėms. Nuo to laiko pasirašiusiųjų laikytis savarankiškai nustatytų kibernetinio saugumo standartų gretos išaugo daugiau nei dvigubai.
© Reuters

Kinijos technologijų milžinės „Alibaba Group Holding Ltd.“ tarp jų nėra, tačiau kompanijos įkūrėjas ir vykdomasis pirmininkas Jack Ma, be abejo, sutinka, kad pačios įmonės turėtų pasirūpinti tuo, ko taip baidosi vyriausybės. Jo planas – sukurti Elektroninę pasaulio prekybos platformą (Electronic World Trade Platform, eWTP), kuri palengvintų prekybą internetu tarpvalstybiniu mastu.

„Inovacijos visada vystosi daug greičiau, ir manau, kad ateities įstatymus formuoti turėtų ne tik vyriausybės; jų kūrimą turėtų skatinti privatus sektorius ir visos suinteresuotosios šalys“, – tvirtina J. Ma. Kitas pavyzdys galėtų būti pernai prezidento E. Macrono paskelbtas „Paryžiaus raginimas dėl pasitikėjimo ir saugumo kibernetinėje erdvėje“ (Paris Call for Trust and Security in Cyberspace), remiamas „Microsoft Corp.“, „Alphabet Inc.“ su „Google“ priešakyje ir „Samsung Electronics Co.“ – kuris liudija kompanijų siekį parengti standartus kovai su rinkimų klastojimu, nekokybiškais elektroniniais komponentais ir įsilaužimais į programinę įrangą.

Visiškai pritariu tam, kad įmonėms laikas prisiimti atsakomybę: per ilgai buvo aplaidžios, saugodamos savo vartotojų ir klientų duomenis. Tačiau, kai galingiausios technologijų kompanijos apsiima pasauliniu mastu kurti taisykles ir strateguoti tarpvalstybinį valdymą, nustatyti ir įgyvendinti jo standartus, tai tampa rimta problema demokratijai ir teisinei valstybei.

Nėra abejonių, kad vyriausybės iki šiol demonstravo vangumą, nustatydamos normas ir taisykles internete – pati kaip politikė esu prisidėjusi prie šio painaus proceso. „Microsoft“ raginant priimti „Skaitmeninę Ženevos konvenciją“ (Digital Geneva Convention), tarpvyriausybinės diskusijos dėl elgesio normų kibernetinėje erdvėje taikos metu Jungtinėse Tautose yra sustabdytos. Net ir startavus J. Ma eWTP iniciatyvai, derybos tarp valstybių dėl elektroninės prekybos Pasaulio prekybos organizacijoje neketina pajudėti iš vietos.

Galima teigti, kad vyriausybės ir teismai dalį savo atsakomybės perleido technologijų kompanijoms. Pavyzdžiui, Europos Teisingumo Teismas nusprendė, kad įmonės iš paieškos rezultatų gali pašalinti savo svetaines, laikydamosi „teisės būti pamirštam“. Vokietijoje priimtas NetzDG įstatymas reikalauja, kad technologijų kompanijos per 24 valandas pašalintų neapykantą kurstančias kalbas, suklastotas naujienas ir neteisėtą turinį. Abu šie atvejai padeda suprasti, kiek daug įtakos turi technologijų kompanijos tam, ką žmonės mato arba ko nemato internete. Tačiau, jei patikėsime kontrolę įmonėms, o ne reguliuotojams ir vyriausybėms, kils didelė rizika, kad privatus sektorius nepaisys visuomenės intereso, ir kad normos bus kuriamos be skaidrumo, atskaitomybės ar žmonių įgaliojimo.

Turime užtektinai priežasčių nerimauti dėl valdymo privatizacijos. Jeigu sekdami „Facebook Inc“ skandalus, susijusius su vartotojų duomenų tvarkymu, ko nors ir išmokome – tai kad kilnius privataus sektoriaus ketinimus reguliuoti internetą turėtume vertinti skeptiškai. Be adekvačios viešos algoritmų priežiūros, kartojantis blogoms praktikoms, technologijų platformos nėra – negali būti – patikimos.

Ką mums daryti? Šiais laikais, kai kyla iššūkių visoms daugiašališkumo formoms, priimti vyriausybių konsensusą kibernetinės erdvės klausimais yra sunkiau nei bet kada. Velniškai komplikuota pasiekti, kad tas pats nutarimas galiotų įvairioms jurisdikcijoms – toms, kurios veikia vartotojų gyvenamose šalyse ir ten, kur įsikūrusios technologijų kompanijos. Štai kodėl Europos Sąjungai prireikė ne vienerių metų, kad būtų priimtas Bendrasis duomenų apsaugos reglamentas (General Data Protection Regulation), prižiūrintis, kaip duomenų rinkėjai renka ir naudoja informaciją.

Komplikacijų neišvengsime, nėra realistiško būdo artimiausiu metu pagreitinti daugiašalių taisyklių kūrimo procesą. Galime tikėtis, kad vyriausybės taps ambicingesnės, kai jų akivaizdoje kompanijos mėgina peržengti ribas. Tuo tarpu neturėtume leisti, kad privačios iniciatyvos lengvai išsisuktų arba iš „de facto“ normų pavirstų „de jure“ įstatymais. Geriausiu atveju į jas turėtų būti žiūrima kaip į laikinus konstruktus, kol stengiamės sukurti galingas, įvykdomas taisykles.

Privalome nuodugniai įvertinti kiekvieną privataus sektoriaus iniciatyvą ir jos privalumus, o ne priimti kaip gėrį savaime. Kaip ir kiekvienos valdymo iniciatyvos atveju, praktinį veikimą numato pamatinės vertybės ir sutikimo, priežiūros bei atskaitomybės mechanizmai. Privalome primygtinai reikalauti, kad rengiant normas būtų įtrauktos kelios suinteresuotosios šalys – pilietinės visuomenės atstovai, technologijų ekspertai ir vyriausybių atstovai iš įvairių pasaulio šalių. Tai bus ne mažiau svarbu ir prižiūrint jų įgyvendinimą. Galiausiai privalome užtikrinti, kad normos atspindės tokius principus kaip pagarba visuotinėms žmogaus teisėms ir sąžininga konkurencija. Jeigu kompanijoms norisi žaisti vyriausybę, nors ir laikinai, jos privalo laikytis tokios pat atskaitomybės kaip ir vyriausybės.

Įvertink šį straipnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Rusams vos suduriant galą su galu, Kremlius siūlo 8 mlrd. dolerių išmoką naftos milžinėms (51)

Kaip rodo viešosios nuomonės apklausos, nuo tada, kai Rusijoje padidintas mokestis dar labiau...

Mėnulis tampa ambicingu siekiu automobilių gamintojams (15)

Kita nauja dar neatrasta žemė automobilių gamintojoms galėtų būti Mėnulis .

Infliacija vargingiausioje pasaulio ekonomikoje pasiekė septynženklį skaičių (98)

Infliacija Venesueloje, kaip skelbia prognozės, šiais metais gali pasiekti neregėtas aukštumas, 8...

Koledžo vaikiščiai gyvena kaip karaliai tuščiuose Vankuverio rūmuose (1)

22-ejų Isaiah Boodhoo nutarė, kad prieš jo akis – „gryniausia apgaulė“, kai „Facebook“...

„Amazon“ tenka įsitikinti, kad organizuoti realią loteriją nėra taip paprasta (1)

Šio mėnesio pradžioje, stovėdamas eilėje prie kavos San Francisko tarptautiniame oro uoste,...

Top naujienos

Dėl Sutkaus spaudžiamas Karoblis: buvo daromi įvairūs bandymai, bet užimta gynybinė pozicija (15)

Krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis tikina, kad jis nuo pat pradžių yra užsiėmęs...

Įsijautusiems į gerai gyvenančiųjų rolę pataria atsikvošėti: realiai esate susireikšminę vidutiniokai (128)

Save aukštesniajai-vidurinei klasei priskiriantis, bet pinigų valdyti nemokantis jaunimas turėtų...

Putinas ilgai nedelsė: pasirašė įsaką dėl pasų Donbaso gyventojams papildyta 16.18 (438)

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pasirašė įsaką dėl supaprastintos pilietybės...

Skvernelis išvardino, kokia tvarka bus didinamos algos

Ministrų kabinetui pasitarime pritarus strategijai dėl viešojo sektoriaus darbuotojų algų...

Lietuviai įspėjo į Graikiją keliaujančius tautiečius: net dienos metu nepraraskite budrumo (31)

Nenuspėjami, ant kalnų išsibarstę, per 700 tūkst. gyventojų turintys Atėnai . Ar juos įmanoma...

Putinas: mums nusispjauti ant Vakarų sankcijų, jei pritrauksime verslą

Sankcijos, kurias Vakarai įvedė Rusijai, jau dabar nėra efektyvios, o jei šaliai pavyks sukurti...

Pritarė atlyginimų biudžetininkams didinimui: kai kurių darbuotojų algos kils 15 proc. atnaujinta 17.01 (173)

Vyriausybė trečiadienį iš esmės pritarė darbo grupės parengtai viešojo sektoriaus...

Songailų baras „Hooters“ Vilniuje tyliai užvėrė duris – nepasiteisino idėja (8)

Prieš beveik dvejus metus Vilniuje atidarytas visame pasaulyje didžiakrūtėmis padavėjomis...

Abituriento įspūdžiai po anglų kalbos egzamino: pasijutau lyg man tyčia trukdytų (8)

Noriu pasidalinti patirtimi apie šiandienos anglų kalbos egzamino kalbėjimo dalį. Esu nusivylęs,...

Atnaujinta angliška DELFI versija: ne tik svarbiausios naujienos, bet ir užsieniečiams naudinga informacija

Skaitomiausias naujienų portalas DELFI pristato atnaujintą anglišką portalo versiją. Nuo šiol...